Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Wskazanie siły podwójnego biquada dla jednego ze słabszych kanałów było na poziomie ok. 40% a dla quadosa 4 sekcyjngo ok. 50%. Podobnie z jakością 50% double biquad 65-70% quados.

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

Mimo wszystko zaryzykuję z Double Biquad z reflektorami.
Do Quadosa robiłeś symetryzator z kabla czy kupiłeś gotowy?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Home made balun. Miałem jakieś resztki starego kabla z miedzianym oplotem (łatwe lutowanie). W teorii wychodzi 50ohm ale nie wiem jaką impedancję mial ten stary kabel - być może taką ze wyszło finalnie na wyjściu około 75ohm. Nic nie stoi na przeszkodzie spróbować z fabrycznym symetryzatorem.

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

robiłem ostatnio symulacje i jakby nie sprawdzać Bi-Quad ma ok 75 ohm (średnio w całym zakresie pracy) a Quados ma ok 200-300 ohm.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Impedancja, impedancją. Balun dopasuje. Czasem ważniejszy większy zysk.

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

Tak, po to jest balun (tzn. symetryzator), żeby dopasować impedancję (zbyt duzy SWR powoduje straty spore) i zminimalizować niesymetryczność zasilania anteny.

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

Witam po dłuższej tu nieobecności - ale nie bezczynności - ideę biquadową propagowałem w rejonie RTCN Kołowo,RTCN Rusinowo i Białogard - wykonałem 11 anten z czego własnoręcznie zainstalowałem 7, wszystko pracuje dobrze z mocami stosownie do odległości i lokalizacji i jak to w starym przysłowiu, że szewc bez butów chodzi sam mam problemy z odbiorem na moim biuadzie - parametry odbioru są: MUX3 K48 80/100 ,MUX2 K34 70/93 , MUX1 K41 62/73 - od początku maja na mux1 zaczęły się dziwne rzeczy sygnał się nie zmieniał ale coraz częściej spadał do zera aż w ostatnich dniach osiągnął taką częstotliwość zapaści że praktycznie nie daje się oglądać-ruchy anteną nie dają poprawy instalacja sprawdzona krok po kroku - z resztą raptem jest tego 3,5m - męczę się i kombinuję od kilku dni - zauważyłem że w godzinach rannych odbiór jest względnie stabilny zaś po południu i wieczorem niemożliwy aby wyeliminować ew. przyczynę ze strony tunera wywiozłem go do dwóch innych lokalizacji - tam wszystkie muxy chodziły stabilnie bez problemów - no i kompletnie zgłupiałem - nie wiem co jest grane - może ktoś coś wie?

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

Może masz zakłócenia od jakiejś instalacji radiowej?
Rano nie pracuje i nie masz zakłóceń.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Raczej zmiana warunków wraz z porą roku.

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

Podniosę antenę na ile będę mógł, ale możliwości mam niewiele bo to 3 piętro blok ocieplony, gdy to nie pomoże mam zamiar zgłosić zakłócenia tylko gdzie, do PIR?

tebe

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

kb997 pisze:Raczej zmiana warunków wraz z porą roku.
To też - jakieś tropo z daleka zakłócać może. Miałem kiedyś taka sytuację, ze latem 1-2 godzin przed burzą odbierałem stację FM odległe o ok 400-450km. Jakieś odbicia troposferyczne.

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

koncepcja dyskretnej anteny którą miałem do tej pory nie wyszła, przerobiłem cały projekt -jest brzydko rzuca się w oczy czego nie chciałem ale wyrażnie ustabilizował się obraz i wzrosły poziomy - jednak coś/ktoś sieje zakłócenia bo sygnał momentami zapada się - przy obecnych poziomach 65/94,65/91,80/100 które są naprawdę wystarczająco wysokie moim zdaniem musi coś emitować zakłócenia,będę sprawdzał czy jest tu jakaś powtarzalność odnośnie pory dnia -czy ktoś wie gdzie to zgłosić?


-nie mogę wstawić avatara bo jest za duży format - jak go dopasować do wymaganego rozmiaru - ktoś pomoże?

tebe

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: tebe »

FLEBUS pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum
Wszystkie takie sprawy zgłasza się do UKE - kiedyś nazywało się PIR i zajmowało się takimi śmieciami w eterze.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

Ma ktoś fotkę anteny AN220 Wiwa? Jak to jest podłączone w środku?

Shiliat

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Shiliat »

Witam was potrzebuję wyjaśnienia mam do nadajnika około 1km a dokładnie 956 metrów i częstotliwości nadawania są 512 MHz mux 3, 650 MHz mux1, 778 MHz Mux2 i liczę różnymi kalkulatorami i raz mam 14cm raz 9,3cm a raz 11cm boku BiQuada. Więc jak w końcu dokładnie wyliczyć mam przewód 2,5mm średnice . Czy ekran lub reflektor jest potrzebny przy takiej odległości od nadajnika oraz jakie znaczenie będzie podwójny BiQuad w tym moim wypadku.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Pojedynczy BiQuad! Nie ma sensu marnować drutu. Tylko tyle, żadne reflektory. Powinno odbierać nawet przy dotknięciu palcem w gniazdo antenowe. Częstotliwość dla BiQuada wyliczyć, ze średniej: (Minimalna częstotliwość+maksymalna częstotliwość)/2. Taką podać kalkulatorowi. Wtedy wszystko powinno działać.

Shiliat

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Shiliat »

Tomciosz Dziękuje :) A co zrobić jak MUX1 odbiera bez blednie i siła sygnału na poziomie 46-56 wtedy gdy antena jest poziomo w sensie takim ze po prostu leży na blacie stołu czy podłodze a stawiając ja do pionu to zaraz błędy i silą sygnału spada o połowę... W sumie przeważnie mam siłę sygnału nieprzekraczającą 70% i zawsze od 20 do 90 błędów jest gdzie max to 2000 .

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

Czasem są takie cyrki, że antena lepiej pracuje w innej polaryzacji niż w jakiej powinna, wtedy tylko znaleźć metodą prób i błędów najlepsze ustawienie.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Witam.
Zamierzam zbudować swojego biquada i mam pytania.
1. Mam kabel miedziany który jest w oplocie, z innego przewodu i czy właśnie musze go ogołacać czy może być w tym oplocie ?
2. Można złączyć kabel antenowy z drutem(anteną) przy pomocy taśmy izolacyjnej ? Jeżeli będzie to zrobione dokładnie to nie powinno być żadnych strat.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Z czego jest ten oplot? Jak masz w izolacji „plastikowej" to tylko w miejscu połączenia z kablem antenowym trzeba „rozizolować". Lepiej połączyć kostkami. Tu masz poradnik http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=126604#p126604

Zablokowany