Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

U mnie dipol szerokopasmowy (4 wąsy jak w siatce) lepiej odbiera od biquad. Nie wiem o co chodzi... :(

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Jaki przekrój drutu użytego do biquada?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

4 mm2

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Możliwe, że za duży:

http://www.cnet.de/praxis/wochenend/415 ... lektor.htm
Es kam immer wieder die Frage auf, ob die Dicke des Kupferdrahtes zwangsläufig 2,5 Quadratmillimeter betragen muss. In unseren diversen Tests hat sich diese Dicke als ideal erwiesen. Bei einem dünneren Draht wird die Konstruktion zu instabil. Bei größeren Querschnitten verschlechtert sich der Empfang, da sich mit zunehmender Kabeldicke die Impedanz erhöht. Verantwortlich dafür ist der Skin-Effekt, auch Stromverdrängung genannt.
Zawsze powraca pytanie, czy grubość miedzianego drutu musi koniecznie wynosić 2,5 mm2. W naszych testach ta grubość okazała się jakby idealna. Przy cieńszym drucie konstrukcja staje się niestabilna. Dla większego przekroju pogarsza się odbiór, ze wzrastającą grubością rośnie impedancja. Odpowiedzialna za to jest naskórkowość.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Naskórkowość występuje, ale przy znacznie większych przekrojach. No nic, po nowym roku kupię 2.5mm2 i zobaczę.

falcong700

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: falcong700 »

u mojego Teścia BiQuad przegrał jednak starcie z szerokopasmowa :( ma troche gorsze osiągi. ale winą może być słaby tuner dvbt ( to jakis no naim "signal hd" ) no i teren naokoło też moze robic swoje. dom teścia stoi za górka która zasłania Kisielice a szerokopasmówka stoi jednak na dachu. niestety z Quadem nie chciało mi sie leźć na dach

Maciey

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Maciey »

JerzyG pisze:@Maciey to teraz przetestuj sobie biquad`a
Zrobiłem i przetestowałem. Udało mi się złapać MUX3 z siłą 6% i jakością ok. 10%

Zdjęć nie mam, bo w jednej ręce trzymałem quada, a w drugiej reflektor (ten sam dekiel, co wcześniej)
;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Robert03 »

falcong700 pisze:Zmontowałem jeszcze trzy BiQuady. Jeden juz chodzi w Grudziądzu. Na Wiwie 80 wskazanie jakości sygnału na muxach 74% niestety ma ona tylko jeden wskaźnik , tak twierdzi kolega u którego rodziców antenka wyladowała .Albo nie potrafi znalesc Dodam ze na blokowej instalacji nie szło ogladac cyfrowej. teraz obraz podobno kryształ i nic się nie tnie. antenka oczywiscie zestrojona na Iławe - Kisielice.
Wiwa posiada tylko jeden wskaźnik. Jeśli u kolegi jest 74% to wystarczy. Zacinać zaczyna poniżej 40% :-). Cyfa ma taką cechę że albo odbiera z maksymalną jakością albo nie odbiera wcale :-).
Na większości starych anten zbiorczych nie jest możliwy odbiór telewizji cyfrowej ze względu na konstrukcję tych insalacji. Upraszczając w kilku zdaniach Przyczyna tego są filtry które wycinają większość częstotliwości telewizyjnych a wpuszczają do instalacji tylko te na które zestrojona jest instalacja. Ponieważ DVB-T nadawana jest na nowych - nie używanych wcześniej częstotliwościach odbiór jest niemożliwy bo instalacja "wycina" ten sygnał. To dobrze świadczy o tej instalacji - oznacza że jest szczelna i nie wpuszcza niepożądanych sygnałów z zewnątrz :-). Aby móc poprawnie odbierać DVB-T należy instalację zbiorczą odpowiednio "przestroić" lub "dostosować" mówiąc językiem potocznym.
Jeśli chodzi o Kisielice to Grudziądz jest w samym środku zasięgu tego nadajnika i odbiór na kawałku druta lub kawałka anteny teleskopowej nie jest problemem w tym mieście :-). Także bardzo dobrze słychać staje radiowe (Jedynka,Dwójka,Czwórka,Zet,RMF,R.Maryja)z RTON Iława Kisielice. Dlatego nie dziwi dobry odbiór na antenie w pokoju.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: JerzyG »

Maciey pisze:
JerzyG pisze:@Maciey to teraz przetestuj sobie biquad`a
Zrobiłem i przetestowałem. Udało mi się złapać MUX3 z siłą 6% i jakością ok. 10%

Zdjęć nie mam, bo w jednej ręce trzymałem quada, a w drugiej reflektor (ten sam dekiel, co wcześniej)
;)
u mnie pogorszył on tylko wyniki,
odległość biquada od reflektora trzeba przeliczyć według innego wzoru.

Widocznie u innych się sprawdza a u innych nie.
U mnie się sprawdził dwa razy.

Pozdrawiam i Powodzeni w majsterkowaniu ...

P.S. zamontuj teraz sobie do tego quadzika zasilacz ;)

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Goalkeper »

No to swojego quada będę musiał zrobić z 2,5mm2 bo na dzień dzisiejszy mam go zrobionego z 4mm2 i na tunerze MT4163 siła 45% jakość 100% i czasami skacze na kilka sekund do 50%, nadajnik oddalony o 23km w linii prostej(na antenie zewnętrznej Dexta siła 75% jakość 100% a na TV nie wiem dlaczego na antenie Dexta siła 92% i jakość 100%). Quad bez względu na pomieszczenie i stronę bloku ma taki sam odbiór. Na TV dokładnie nie sprawdzałem bo lekko kabel za krótki a antena odbiera tylko w kątach :) Podłączona do Evolve Blade Dualcorder działa bez problemu niestety w tym urządzeniu nie ma jak sprawdzić sygnału. Co najgorsze po wybraniu regionu Polska kanał 44 ma częstotliwość 717Mhz i za cholerę nie idzie znaleźć stacji ręcznie :szok:

uggp

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: uggp »

Słuchajcie, a znalazł ktoś z was może jakąś stronkę na temat dlaczego w ogóle ten BiQuad działa? Chodzi mi o fizykę. Bo że praktycznie działa to wiem bo zrobiłem dwa takie i dają maxa :shock: . Ale nie mogę pojąć dlaczego, a rozpoczynać analizę od równań Maxwella to mi się nie widzi.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Zasada działania jak każdej innej anteny (fale radiowe to zmiany pola elektrycznego i magnetycznego, a te z kolei wywołują ruch elektronów drutu).

malkontent

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: malkontent »

uggp pisze:dlaczego w ogóle ten BiQuad działa?
Takie rzeczy wie tylko makgajwer :lol: ja swojego pierwszego wyprodukowanego biquada z ekranem trzymam do dziś "w bezpiecznym miejscu" jako prototyp do masowej produkcji :lol: a ludzie niech dalej kupują hiperanteny za ile popadnie zamiast wysilić swoje mózgownice do twórczości :roll:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Otwórz DG i sprzedawaj. Biquad dobrze się sprawdza, ale przy małym zakresie częstotliwości. Jak będzie większa to już nie będzie tak różowo.

uggp

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: uggp »

Cietrzewiec Rusinowy pisze:Zasada działania jak każdej innej anteny (fale radiowe to zmiany pola elektrycznego i magnetycznego, a te z kolei wywołują ruch elektronów drutu).
Przy takim uproszczeniu to grzałka w czajniku jest anteną :), ale jednak biquad wyraźnie jest lepszy od całej reszty.
qwerty pisze:(...)Biquad dobrze się sprawdza, ale przy małym zakresie częstotliwości. Jak będzie większa to już nie będzie tak różowo.
No to jest wada i zaleta. Wada, że nie da się handlować na całą Polskę ;) Zaleta, że jak już działa to nie ma bata.

Tak sobie myślę, jeżeli kluczem jest bok kwadratu, długość boku zależy od częstotliwości (czyli długości fali) to w zasadzie im więcej takich odcinków tym lepiej powinno być. Pytanie czy pomiędzy musi być kąt prosty? Jeżeli nie to można by zrobić taki zygzak i taki zygzak "nawinąć" przestrzennie na jakąś kulę. Żeby łapać wszystkie odbicia ze wszystkich stron. Wiadomo, że odbicia w cyfrówce są na plus, a w zamkniętych pomieszczeniach jest tego pełno. Tylko czy przy zbyt długim drucie nie zacznie dominować impedancja i nie wytłumi tego cośmy nałapali?

A jeszcze, czy sygnał odbity zmienia polaryzację?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »


mayster1991

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mayster1991 »

Panowie jako, że jestem całkowitym laikiem w tematach majsterkowania przy antenach nie mam pojęcia jak mam wyliczyć wymiary anteny za pomocą strony podanej w pierwszym poście, tzn nie wiem jakie wartości w Mhz podać do wymierzenia antenki. Próbowałem nawet przy pomocy tej stronki http://www.dipol.com.pl/wykaz_czestotli ... _bib02.htm ale nadal nie wiem o co z tym za bardzo chodzi. Antenka ma się znajdować w miejscowości Michałów-Grabina nieopodal Warszawy. Pytanie do was, skąd mam wiedzieć jakie wartości mam podać do zmierzenia anteny ? z Góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

najniższa częstotliwości (w MHz) 538
największa częstotliwości (w MHz) 770
długość krawędzi (w cm) 11,1
Szerokość anteny (w cm) 15,6
Wysokość anteny (w cm) 31,1
Całkowita długość przewodu (w cm) 88,9
Odległość między anteną a reflektor (w cm) 5,7
Minimalna wysokość blachy aluminiowej (w cm) 25,6
Minimalna szerokość blachy aluminiowej (w cm) 41,1

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

MUX1 770
MUX2 690
MUX3 746
Jeśli chcesz antenę wyliczyć na te trzy muxy to wybierasz najniższą i najwyższą wartość.

mayster1991

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: mayster1991 »

Dzięki wielkie panowie za udzieloną pomoc.

Zablokowany