Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Jeżeli bierzemy pod uwagę prawa fizyki.

Każdy obwód elektryczny z prądem zmiennym,promieniuje pewną część energii elektrycznej w postaci fal elektromagnetycznych.Ilość tej energii jest przeważnie mała,chyba że obwody zaczynają być porównywalne z długością fali.
Promieniowanie linii energetycznej,przenoszącej prąd o częstotliwości 50Hz z dwoma przewodami umieszczonymi w odległości 6m od siebie,praktycznie nie występuje,gdyż długość fali tego prądu równa jest ok.6 tys km.
Odstęp między tymi przewodami można w tym przypadku pominąć w porównaniu z długością fali..
Z drugiej strony cewka o średnicy 6m zasilana prądem o częstotliwości 2 MHz promieniuje znaczną ilość energii ,ponieważ średnica cewki jest porównywalna z długością fali równą 150m

Z powyższych rozważań wynika niepodważalne prawo teorii promieniowania:

SKUTECZNIE PROMIENIUJĄCA ANTENA MUSI MIEĆ WYMIARY PORÓWNYWALNE Z DŁUGOŚCIĄ FALI ROBOCZEJ.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: akoss22 »

Zrobiłem biquada dla rodziców jako alternatywa dla telewizji satelitarnej i 3 muxy na 100% (około 30km do nadajnika, między blokowiskiem, w dodatku pierwsze piętro i las za oknem). Czy ta konstrukcja sprawdzi się dla mux 8 i nadajnika oddalonego o 70km albo 50km?

wigorek
Posty: 5
Rejestracja: 2 lipca 2016, o 11:09
Odbiornik: Esperanza
Instalacja antenowa: Biquad ekranowany, zawieszony za oknem na parterze w bloku. Bok dipola 16,5 cm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra, Góra Chełmska

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: wigorek »

Witam bo długiej przerwie. Jestem bardzo ciekawy czy Wasze biqady ogarnęły MUX 8 ? Pytam, bo swojego biqada zdradziłem z trójramienną yagi za 65 zł 18 Mhz zysku i jestem szczęśliwy. Niestety yagi nie dźwignęła MUX 8 nawet po podmiance na symtryzator 6-60. Charakterystyka anteny zrobiła swoje. Dołożę antenę vhf trzyelementową kupioną na Allegro w cenie 24 zł i poznam efekt. Biquad wyjeżdża do Szczecina, tam będzie testowany na multipleksach z Kołowa z odległości raptem 15 km. Jak u mnie działał jako tako, to w Szczecinie tym bardziej. Przypadek sprawił że jest dokładnie wyliczony pod tamtejsze częstotliwości włącznie z MUX 8. Wyrzeźbiłem też i zgodnie z kalkulatorem wyliczyłem dipol półfalowy pod vhf MUX 8 - k. 7 191 Mhz bez połówki po przecinku. Złapałem sygnał na jakieś 30 - 60 %. Myśle że mocniejsza antena vhf powinna z powodzeniem podołać. Dipol vhf też będzie testowany w Szczecinie tak jak biquad. Zdam relacje z akcji. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Domel28 »

wigorek pisze: Jestem bardzo ciekawy czy Wasze biqady ogarnęły MUX 8 ?
Przy mojej odległości 12km od nadajnika, tam gdzie MUX 1,2 i 3 są odbierane wzorowo, MUX 8 nie działa. Sprawdzałem w innych miejscach w pokoju i sygnał się pojawia, ale to już nie to co przy MUX-ach z UHF. Nie jestem też bardzo zaskoczony bo był liczony na inną częstotliwość.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: akoss22 »

Też się zastanawiałem nad biquadem dla mux-8, ale konstrukcja byłaby chyba za duża. Przerost formy nad treścią.

wigorek
Posty: 5
Rejestracja: 2 lipca 2016, o 11:09
Odbiornik: Esperanza
Instalacja antenowa: Biquad ekranowany, zawieszony za oknem na parterze w bloku. Bok dipola 16,5 cm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra, Góra Chełmska

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: wigorek »

Domel28 pisze:
wigorek pisze: Jestem bardzo ciekawy czy Wasze biqady ogarnęły MUX 8 ?
Przy mojej odległości 12km od nadajnika, tam gdzie MUX 1,2 i 3 są odbierane wzorowo, MUX 8 nie działa. Sprawdzałem w innych miejscach w pokoju i sygnał się pojawia, ale to już nie to co przy MUX-ach z UHF. Nie jestem też bardzo zaskoczony bo był liczony na inną częstotliwość.
To jednak coś drgnęło. Jest nadzieja że biqad idealnie policzony pod cztery częstotliwości złapie wszystko. Tyle że, trzeba będzie poszukać dobrego miejsca nasączonego falami radiowo-telewizyjnymi :)

wigorek
Posty: 5
Rejestracja: 2 lipca 2016, o 11:09
Odbiornik: Esperanza
Instalacja antenowa: Biquad ekranowany, zawieszony za oknem na parterze w bloku. Bok dipola 16,5 cm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra, Góra Chełmska

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: wigorek »

Witam
Zgodnie z obietnicą napiszę co udało mi się złapać po testach z biqadem i dipolem półfalowym w Szczecinie z nadajnika w Kołowie. Otóż przyznam że jestem pod wrażeniem mocy trzech muxów na uhf i wyjątkowej niemocy vhf. Jak można było odnaleźć dość mocny sygnał uhf pod ścianą za kanapą w domu na biquadzie (odbiór programów idealny), tak vhf już na wzmacniaczu i to jeszcze za oknem na dipolu półfalowym. Mało tego, po podłączeniu dipola półfalowego do wzmacniacza niedość że złapałem mux 8 to jeszcze do tego pozostałe muxy. A wszystko to bez żadnej pikselozy, czyściutki odbiór. Powiem jeszcze co zastałem po dotarciu na miejsce gdzie miałem przeprowadzać testy z antenami. Kawałek miedzianego drutu zwiniętego w pogięte kółeczko podłączonego do wzmacniacza. Niestety nie przyjżałem się mocy wzmacniacza, ale zapewne było to delikatne wzmocnienie. Miejsce testów - wieżowiec przy ul. Czesława, III piętro, wystawka południowo-wschodnia, czyli idealnie na Kołowo. Na przeciwko okien w odległości jakieś 300 m stoi budynek 4 piętrowy który jest wyżej niż okna mieszkania w którym robiłem testy, z kolei z lewej strony strony stoi już wysoki wieżowiec. Za oknem sygnał uhf nie jest zbyt silny, w przeciwieństwie do tego co jest za kanapą. Przyznam że to dość dziwne warunki odbioru jak na 15 km od nadajnika :D Vhf mógłby być jednak mocniejszy, bo moc 20 kilowatów w Kołowie, czy 15 na Gołogórze lub 12 ze Sławoborza są raczej nędzne skoro przy jednoelementowej czy nawet trzy elementowej antenie vhf trzeba już odwoływać się do wzmacniacza który umożliwia odbiór mux 8 albo go przynajmniej stabilizuje.

an_tech
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2016, o 18:33
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin / Żółwieniec

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: an_tech »

Witam wszystkich,
Zamierzam zbudować antenę Bi-Quad, która odebrałaby MUX 1-3 z nadajnika Konin/Żółwieniec w odległości ~35km.
MUX 3 - k.36 594 MHz 40 kW
MUX 2 - k.45 666 MHz 100 kW
MUX 1 - k.55 746 MHz 100 kW

Widziałem różne teorie co do obliczania rozmiaru. Większa szansa, że złapię wszystko jest jak zrobię antenę wyliczona na MUX3 (najsłabszy), który jest dolną granicą pasma, czy lepiej celować w środkowe 670 MHz?

Z góry dzięki za podpowiedź.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Uwzględniając również propagację, najlepiej będzie zestroić na K 50

an_tech
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2016, o 18:33
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin / Żółwieniec

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: an_tech »

Pytanie czy złapie mi wtedy również MUX 3?
Wypróbowałbym kilka wersji ale mam odpowiedniego drutu tylko na 1 antenę.
Może lepiej będzie spróbować na K36 i ewentualnie później zmniejszyć?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Dobra częstotliwość rezonansowa w paśmie UHF to ok 25% -grupa pięciu kanałów.W paśmie VHF to 15%.
Każdy z trzech kanałów na pewno ma odmienne parametry odbioru.
Każdą antenę szerokopasmową świadomie się rozstraja i w funkcji częstotliwości parametry będą różne.
Nie dotyczy to struktur LPD,LPZ.
Pozostaje zatem dobierać rozmiary na zasadzie prób i błędów.

an_tech
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2016, o 18:33
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin / Żółwieniec

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: an_tech »

Zrobiłem antenę. Trochę wyszła prowizorka - problem z dokładnym wyprostowaniem i później zaginaniem drutu 3mm, wirtuozem lutowania też nie jestem.
Przyjąłem bok kwadratu ~105 mm (2/3 zakresu pasma MUX 1-3).
Obrazek

Testy okazały się zaskakujące.
Po zawieszeniu tuż za oknem działały MUX 1,2 oraz o dziwo MUX 8.
Jak zawiesiłem antenę za balustradę balkonu antena już odbierała wszystkie dostępne kanały.
Długo nie testowałem bo mam tv kablową ale wszystko wydawało się działać stabilnie. Jedynie programy z MUX 8 co kilka minut miały lekkie przycięcia ale tych akurat nie spodziewałem się w ogóle odebrać. Może jakby się bardziej przyłożyć do zrobienia anteny tu też byłoby lepiej.

Poniżej jakość połączenia (MUX 2 i 3 stabilne, MUX 1 wahania 60-80%, MUX 8 skoki 30-70%)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Antenę i tak już schowałem i pewnie szybko nie użyję. Chodziło mi bardziej o sprawdzenie czy się da i zdaje się, że można by z niej spokojnie korzystać na stałe. Może kiedyś ją podłączę do tunera na USB.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Tutaj masz taki dipol VHF/UHF
K 9 możesz dać wymiar 650mm
Konieczny będzie symetryzator SA I-V
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=140

komp2015
Posty: 92
Rejestracja: 27 kwietnia 2015, o 13:12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: komp2015 »

dziękuje za odpowiedz

kamilo23
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 12:19

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kamilo23 »

Podbije bo mam pytanie muxy 1,2,3 odbieram tylko nie wyszukuje nic z muxa 8. Czy na takiej domowej roboty antenie da się odbierac mux 8?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Dobrycel »

Wg mnie wątpie. Sygnał z mux 8 jest słaby... Na zewnetrznych antenach ludzie mają duze problemy, a ty chcesz na pokojowej .. Wg mnie raczej nie. A masz sklep jakis obok siebie? Kup sobie jakas nieduza antene i potestuj )jesli masz mozliwosc oddac).

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: smietans »

Panowie:
Lublin okolice ulicy Zana, a docelowo na ul Jaczewskiego.
Nadajnik Piaski
k.33
k.21
K.23

Mam drut miedziany 2.5mm srednica.
Wedlug kalulatora na cnet wyliczylo mi czestotlliwosc 525.5 a dlugosc boku 13.9 ale osbiera mi tylko k.33 reszta nie ma sygnalu. Ktory kalulator jest dobry i wyliczy mi tak aby lapaly wszystkie 3 muxy.....

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: maciek_p »

Trochę dziwne, bo masz doświetlenie na k. 23 więc MUX 3 powinieneś odbierać raczej bez problemu :)

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: smietans »

maciek_p pisze:Trochę dziwne, bo masz doświetlenie na k. 23 więc MUX 3 powinieneś odbierać raczej bez problemu :)
No wlaśnie, jeszcze w mieszkaniu w okolicy ulicy Zana łapie co nieco, ale już w szpitalu na ul. Jaczewskiego nie łapie, żadnego Mux.

Zablokowany