Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

mpolak154
Posty: 4
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 19:10
Odbiornik: Not Only Tv LV5TDELUXE, wiwa HD90, mediabox+ ADB ITI-3740SX
Instalacja antenowa: Siatka, quados

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: mpolak154 »

Tomciosz pisze:A jakie częstotliwości chcesz odbierać? Bo spotkałem się, że zamiast celować w połowę pasma, lepiej obliczyć dla mniej więcej +2/3 pasma od częstotliwości najniższej.

Opiszę o co mi chodzi. Zbudowałem quadosa obliczonego na 690 mhz (634+746=1380/2=690)( Nadajnik Kosztowy) Ja mieszkam ~71 km od nadajnika wg lokalizatora sat-charts, i jest wiele nadajników które są blisko mnie, ale przez ukształtowanie terenu łapie mi tylko sygnał z Kosztowy. Na tunerze NOT only TV lv5t deluxe udało mi się złapać sygnał z multipleksu 2. A próbowałem wiele anten. Wiem że ten tuner ma słabe parametry. A mam jeszcze dekoder wiwa HD90 i jutro będę próbował jak antena zachowa się przy tym dekoderze. Aktualnie mam do niego podpiętą antenę siatkową z symetryzatorem nie pamiętam jakim, i dzieje się tak, że jeśli ustawię ją tak że mux 2 ma 100 % siły i jakości, to mux 1 ma siły 20% i jakości 18 ~ 20 i jest pikseloza, A mux 3 odbiera ale też czasem występują zakłócenia. Wystarczy że przekręcę trochę antenę to znów mux 2 spada do 50 % jakość i siła, mux 3 znika, mux 1 ma 100 %.
I właśnie dlatego pytam czy dałoby się złączyć 2 quadosy tak, aby jeden był ustawiony na kosztowy, a drugi np na chorągwice ?




edit:
Podpiąłem quadosa do dekodera wiwa hd 90, wystawiłem antenę za okno i złapało częstotliwości: 578 MHz, 698 MHz, 746 MHz, 770MHz ( tutaj sygnał skacze cały czas 70 % i 0 %) i jeszcze udało mi się złapać MUX 4 na częstotliwości 658 MHz tylko nie potrafię zlokalizować z jakiego to nadajnika odbiera.



edit: nie wiem co jest z tym not only tv lv5tdeluxe, ale tam gdzie odebrałem ponad 40 kanałów w jakości 100 % i sile sygnału prawie 100% na tym szmelcu nic nie odbiera tylko skacze sygnał. A sterowniki do niego są najnowsze

urok
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 2014, o 15:00
Odbiornik: Pinnacle Pro Stick 340e i no name z DX-a na IT9135
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-60 + symetr. Badmor i 60km od "Kosztowy" 50,63,100KW

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: urok »

Witam,
Tyle tu kiedyś pisano, że w końcu nie wytrzymałem i z ciekawości zrobiłem swojego pierwszego quadosa 4 z resztek :D

Wykorzystałem dwa kawałki drutu miedzianego 3,5-4 mm, które połączyłem bez lutowania kostkami. Izolację z drutu ściągnąłem tylko w miejscach sztukowania i połączenia z balunem.
Kabel antenowy użyłem dość kiepski i jedynie balun zrobiłem z resztki nieco lepszego.
Trochę polutowałem transformatorówką oraz palnikiem i gotowe.
Całość wykonałem niezbyt starannie, ale mimo to antenka działa całkiem dobrze, więc Wszystkim, a w szczególności kb997 dzięki.

Quadosa 4 planowalem zrobić na Opole Chrzelice
Mamy tu:
MUX1 k.46 674 Mhz 100 KW
MUX2 k.23 490 Mhz 100 KW
MUX3 k.34 578 Mhz 100 KW

Ponieważ k.46 jest zbyt odległy zdecydowałem się powalczyć o k.23 i k.34 robiąc antenę w okolice k. 29, a dokładniej częstotliwości 539 Mhz, ale to tak przez zaokrąglone wymiary co wychodziły mi na stronie http://www.majowe.republika.pl/quados.html i przy okazji dzięki Autorowi strony ;)
L1=135 mm
L2=112 mm
Lt= 216 mm (balun)

Co do samego działania to niestety nie bardzo wiem skąd łapię sygnał :mrgreen:
Mam tylko MUX3 k.34 i to jedynie umieszczając "quadosa 4" za dwoma rurami z ogrzewania znajdującymi się przy oknie. Na zewnątrz nie sprawdzałem, bo ani to jakoś wygląda, ani też nie bardzo mam jak to podwiesić, czy przeciągnąć kabel.

Odbiór wygląda tak .
T650i praktycznie cały czas pokazuje mi siłę 70%, jakość 90%.
Obraz w miarę stabilny. Sporadycznie drobne przycinki, bez pikselozy.
W sumie lepiej niż mam na Tridigit ustawionej po przeciwnej stronie, bo tam jeżdżące auta dają o sobie znać. Wieczorem bez różnicy. Wskazania poziomu sygnału T650i też identyczne. Z tym, że na Tridigit mam trzy MUX-y i sygnał dociera po kilkunastu metrach kabla.

Przyglądając się dalej różnicom, a w zasadzie brakiem różnic w sygnale mam wrażenie, że pomiar T650i jest zupełnie orientacyjny.
Pomiar z z tunerów USB jest znacznie bardziej przydatny, ale na nich nie wykrywam k.34 z Tridigit i MUX3 odbieram z k.41 634 Mhz, zaś T650i odbiera mi k.34 jako zdublowany i generalnie mocniejszy niż k.41. Na wskaźniku T650i jest bez różnicy, ale porównując siłę sygnału na tunerach USB to na k.34 mam wyższą o ok. 10-15% względem k.41 z Katowic.

Początkowo na tunerach USB miałem pikselozę z mojego "quadosa 4". Sądziłem, że powodem problemów w odbiorze jest źle wykonany balun, lub inny błąd spowodowany brakiem staranności czy wykorzystanych materiałów, ale sytuacja samoistnie poprawiła się, więc podejrzenie o większej kapryśności przy mniej dopasowanej impedancji odpuściłem.

Nawiasem tuner USB, choć mniej stabilny niż tuner z TV czy nawet chiński brat typu T650i to całkiem przydatne narzędzie do ustawienia anteny, a w moim przypadku Prog Finder od razu wyłapał, że mam, źle zrobioną wtyczkę antenową. T650i nawet tego nie zauważył.

To tyle z mojej zabawy. Moja wiedza w temacie jest żadna, ale zostało mi jakieś 3 m drutu w jednym kawałku (na quadosa było za mało) i myślę jeszcze o "przewoźnym" biquadzie czteroelementowym pod tuner USB.
Zastanawiam się też jak wypada on względem biquada okrągłego i tylko on powstrzymuje mnie przed wyrzuceniem do kosza marketowego kabla, który dawno temu kupiłem.
Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

urok pisze: W sumie lepiej niż mam na Tridigit ustawionej po przeciwnej stronie, bo tam jeżdżące auta dają o sobie znać. Wieczorem bez różnicy. Wskazania poziomu sygnału T650i też identyczne. Z tym, że na Tridigit mam trzy MUX-y i sygnał dociera po kilkunastu metrach kabla.


Anteny trójramienne o tej samej długości ramion,są niezbyt udaną modyfikacją anten które opracowała w latach 70-tych firma Fuba.

Obrazek

jak widać na rysunku,dawniej robione je jako dwuramienne.
Anteny tego typu poprawił Televes,zmieniając jej parametry.
cytat:

Dlaczego tak? Okazuje się, że nadajnik zwykle jest wyżej od anteny odbiorczej, stąd doświadczalnie udowodniono, że lepiej jest lekko podnieść antenę do góry, a wtedy dopiero różnej długości direktory wyrównują się na końcu anteny. Ma to poprawić jakość odbioru przez choćby minimalnie wyeliminowanie szumu od "ulicy".

kil pisze:Odpowiem tylko na mój problem z odbiorem jednego z muxów. Wywaliłem tą antenę Opticum900 i zamontowałem ATX55. Śmiga wszystko jak ta lala.

maciek1707
Posty: 1
Rejestracja: 1 czerwca 2015, o 02:31
Odbiornik: PS50C6500
Instalacja antenowa: w planach, na chwilę obecną kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: maciek1707 »

Dla zainteresowanych tematem kalkulator QaudroQuad-a
http://1drv.ms/1dlEQqG

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Popraw kalkulator, bo wstydu sobie robisz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: hadam »

Oglądałem wczoraj wieczorem program: "Jak z niczego zrobić coś" na TVN Turbo.
I oto co nie zaciekawiło - może się komuś przydać.
- Antena z kawałka kabla.
- Antena z folii aluminiowej. Moim zdaniem to ciekawsza propozycja bo lepiej się spisuje i można ją schować np. za obrazem.

Tutaj jest opis wszystkich rzeczy jakie robił we wczorajszym odcinku, razem z wymiarami i instrukcją jak zrobić. Anteny są na dole prawie na końcu, trzeba przewinąć.

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: forresty »

Zrobiłem sobie taką antenę na 786mhz i działa perfekcyjnie na mux 3 . Mam ją w pokoju i działa świetnie, ale chyba dlatego ze nadajnik mam jakieś 800m za oknem i jest tam podświetlenie mux 3. Główny nadajnik mam na tej samej częstotliwosci w Sławoborzu Problem w tym że na dachu mam antenę skierowaną na Sławoborze i zawsze miałem kłopoty właśnie z mux 3 jako że najprawdopodobniej ten nadajnik z tym muxem nakładał sie z tym podświetleniem które mam koło domu i wychodziła kaszanka mimo ze tam mam antenę kierunkową a nie siatkową. na dachowej antenie mux1 i mux 2 mają swietne parametry ale mux 3 padał co chwilę dlatego polutowałem tego quada i jest z mux 3 ok, ale teraz nie wiem co zrobić żeby to jakoś połączyć i nie musieć przekładać wtyczek w gniazdku między quadem a dachową. Nie sądzę abym u siebie w pokoju złapał muxy ze sławoborza bo to jakieś 30km w linii prostej. Nie wiem... Zrobienie kolejnych quadów pod te muxy coś by dało? Wzmacniacz podłączyć do tego co sam już zrobiłem? na mux3 mam 100% siły i jakości więc wzmacnianie tego nie jest potrzebne a na reszcie kanałów zero wiec w ogóle nie łapie na tym quadzie sygnału ze Sławoborza i nie wiem czy brać się za robotę w ogóle. Da się jakoś połączyć dachową z tym quadem? To chyba bez sensu bo z tej dachowej idzie też ten zniekształcony sygnał mux3 i jak się zsumuje jeszcze z quadem mux3 to bedzie zupełna kaszana. Co radzicie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Stosując antenę w pokoju to to samo co wytłumienie sygnału przy antenie dachowej.
Pierwszym nie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulowanego tłumika antenowego-wadą jest że tłumisz wszystkie sygnały.
Lepszym jest zastosowanie filtra korekcyjnego-strojonego,który osłabi tylko MUX-3 ze Sławoborza,na tyle że odbiór z lokalnego nadajnika powinien być poprawny.
Np.

http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm
Poza tym siatka jest jak najbardziej anteną kierunkową

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: forresty »

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Tego quada którego zrobiłem chciałbym jakoś połączyć z tą dachową tak aby obie anteny były na jednym przewodzie do dekodera ewentualnie zrobić antenę na te 3 muxy ze Sławoborza (ale tu znów musiałbym chyba na dach wchodzić bo w pokoju to raczej mi tego nie odbierze). Kłopot jest taki że ta dachowa prawdopodobnie zbiera mux3 i ze Sławoborza i z tego podświetlenia z którego odbiera teraz quad. Jak połączę to wszystko jakimś zwykłym sumatorem to prawdopodobnie mux 3 dalej będzie się ciął (w tej chwili z dachowej w ogóle nie ma sygnału z mux3)
Antena dachowa to Yagi zdaje się 16/21-60. Przypomniałem sobie że na strychu mam jakąś starą zwrotnicę jeszcze z czasów analoga i tam chyba jest wycięty kanał 60 na którym idzie mux3 ze Sławoborza. Gdyby tak dachową przepuścić przez tą zwrotnicę i połączyć potem z quadem to chyba rozwiązywałoby sprawę, ale nie pamiętam jak, czy te zwrotnice się zasila i w którym miejscu taka zwrotnica musi mieć zasilanie. A najciekawsze jest to że w jednym pokoju z tej dachowej mux3 odbiera normalnie na innym dekoderze. Nie wiem z czym to jest związane. Prawdopodobnie moja Wiwa kaprysi, ale sprawdzałem też Opticum t-50 i to samo. Na jakimś I-Can działa bezbłędnie na tej samej instalacji.

ps.. Połączyłem wszystko na razie zwykłą złączką bez żadnych zwrotnic czy dławików. Na razie działa, ale jakośc sygnału z mux3 znacznie spadła. Czasami obraz zacina. Przepuszczę jeszcze później dachową antenę przez zwrotnicę i zobaczę jak będzie z wyciętym kanałem 60 przy antenie dachowej

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Masz typowy problem z SFN.W takiej sytuacji różnie sobie radzą poszczególne odbiorniki.
Żeby zastosować zwrotnicę u ciebie to tylko taką
AZ / 45,50 / 60 / VHF jedynie na zamówienie
Problemem u ciebie to ograniczenie niekorzystnego wpływu jednego z synchronicznych nadajników.
Lokalnego raczej trudno.Jedynie tak jak pisałem ten dalszy słabszy.
Na początek można podpiąć tłumik antenowy-regulowany do instalacji dachowej,tłumiąc stopniowo sygnał ,patrząc na parametry MUX-3.
Można też lekko skręcić antenę w kierunku lokalnego nadajnika.

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: forresty »

Problem rozwiązany - przynajmniej lokalnie - w jednym pokoju. A z racji tego że w drugim jak pisałem inny dekoder działa bez zarzutu z tym sygnałem z dachówki to na razie może tak być. Wykorzystałem tą zwrotnicę starą która mam. Tam są dwa wejscia antenowe i na jednym mam całe pasmo z wyciętymi kanałami które dawniej, za czasów analogowego sygnału, były nadawane ze Sławoborza. Jednym z tych kanałów był własnie kanał 60. Podłaczyłem więc dachową do tego wejscia i wykasowałem mux3 ze sławoborza a z quada mam sygnał mux3 z podświetlenia który zsumowałem jakimś zwykłym sumatorem juz w pokoju z tą dachową. I wszystko mam teraz na 100% jakości. Ten problem jest nie tylko u mnie bo i sąsiedzi którzy mają ustawione anteny na Sławoborze też mają problem właśnie z mux3 przez to podświetlenie. Radą jest odwrócenie chyba na Kołowo, ale wydaje mi się ze moja antena jest za mała na te 70km. Kiedyś miałem tak ustawioną siatkę na Kołowo i też były wieczne problemy. Yagi też kaprysiła. Widać mam niekorzystną lokalizację bo raz że dołek, dwa blaszany dach sąsiada w linii z poswietleniem i trzy to jeszcze linia kolejowa jakieś 200m oraz linia energetyczna jakieś 4m od anteny. Jak przejeżdża pociąg to mi dodatkowo zwykle (nie zawsze ) sygnał się ciął. Od trzech dni w ogóle nie można było mux3 odbierać i nijak tego rozwiązać nie mogłem. Pewnie można byłoby kombinować z zawartością puszki, ale szczere mówiąc nie chce mi się już tam łazić zimą po dachach.
W każdym bądź razie okiełznałem już to na tyle że można powiedzieć że mam stabilny odbiór. Dobrze ze nie wywaliłem tej zwrotnicy. Teraz myślę czy aby nie wykorzystać drugiej anteny i nie wpuścić do całej instalacji tego sygnału z podświetlenia a ze Sławoborza wyciąć mux3 na cały dom, ale dopóki nie przeszkadza to co jest to na razie dam sobie spokój.
Ciekawi mnie tylko że ten quad odbiera i tylko z podświetlenia i to też tak jak go za kaloryferem umieszczę. O ściągnięciu sygnału ze Sławoborza nie ma mowy choć jak mierzyłem to jakieś 30km odległosci a czytam ze niektórym ciągnie z 50

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: marekns »

Budował ktoś kiedyś biquada pod pasmo vhf? Liczać go na k.7 z kalkulatora wynika że bedzie on długi na troche ponad metr ale najwiekszym problemem jest średnica przewodu która wynosi 8,8 mm. Czy zamiast pelnego przewody można zastosować rurke miedziania fi 8, ewentualnie przewód aluminiowy fi 9?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ja liczę na to że UHF-owym biquadem złapie VHF w przypadku MUX8. Jeżeli nie to trzeba będzie coś kombinować.

Kurcze ponad metr to faktycznie sporo.

komp2015
Posty: 92
Rejestracja: 27 kwietnia 2015, o 13:12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa

Prośba o pomoc zbudowaniu samemu anteny do TV

Post autor: komp2015 »

Dzień dobry
Chce sam zbudować antenę do telewizora
Mieszkam na w bloku mieszkalnym Kosmowskiej 7 Częstochowa

1.
Nie wiem jaką średnicę drutu miedzianego mam kupić, według opisu
1,8mm, ale musiałbym zamówić w innym mieście taką średnicę przewodu, ponieważ nie ma takiego drutu o takiej średnicy 1,8mm w Częstochowa.
http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/
http://www.bagbit.pl/antenatv?i=100&a=200

1a.
Czy może być drut miedziany o średnicy 2mm

obliczona długość miedzianego drutu o średnicy 1,8 mm, polu 2,5 mm^2 (może być nieco cieńszy lub grubszy

2.
Co ile mam zginać drut, a żeby uzyskać kształt ósemki oraz z tej ósemki odebrać MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-L3 oraz za nie długo MUX-8 na VHF
3.
Czy taka antenę będzie potrzebowała w mieście Częstochowa dodatkowego zasilania z gniazda sieciowego.

4.
Czy do tej anteny będę musiał dołączyć sumator lub wzmacniacz, jeżeli tak to jaki wzmacniacz lub sumator.

Podaje najbliższe nadajniki

Kod: Zaznacz cały

Nadajniki L3
Częstochowa – Błeszno k.36, 594 MHz, 100 W

Częstochowa Błeszno 			
k.41 634 MHz mux3 3 KW

Częstochowa Wręczyca 	
k.35 586 MHz mux1 100 kW 	
k.39 618 MHz mux2 100 kW 	
k.41 634 MHz mux3 80 KW
Dziękuje za odpowiedź

MichalWolomin
Posty: 1
Rejestracja: 12 marca 2016, o 06:51

Re: Prośba o pomoc zbudowaniu samemu anteny do TV

Post autor: MichalWolomin »

Rozumiem, że budowa tej anteny to sztuka dla sztuki? :)

Zobacz wątek, który jest już na forum - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Ad2. Długość drutu musisz dopasować do długości fali,
tu http://www.majowe.republika.pl/antena.html masz dokładniejszy kalkulator.

wigorek
Posty: 5
Rejestracja: 2 lipca 2016, o 11:09
Odbiornik: Esperanza
Instalacja antenowa: Biquad ekranowany, zawieszony za oknem na parterze w bloku. Bok dipola 16,5 cm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra, Góra Chełmska

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: wigorek »

Mój biquad wyłapał trzy nadajniki i wszystkie cztery MUX,y: Gołogórę, Górę Chełmską i Sławoborze oraz TV mobilną. Mieszkam w Koszalinie w terenie zabudowanym dość mocno i w dodatku na parterze. Wystawkę okna mam wschodnią, więc nadajnik w Sławoborzu łapię z odbić. Antenę zrobiłem z dwóch prętów metrowych o grubości 3 mm złączonych razem. Pręty są aluminiowe. Odbiór nie do końca był stabilny, więc dołożyłem ekran (ścianka od obudowy starego kompa) i jest dużo lepiej. Zastnawiam się czy mój biquad złapie jeszcze VHF. Bok dipola ma długość 16,5 cm. Przy liczeniu wszystkich częstotliwości, a wziąłem pod uwagę najwyższą 786 MHz i najniższą... Wyszedłem z założenia że po latach częstotliwości zejdą do VHF. Więc doświadczalnie zrobiłem najniższą 88 MHz. Stacje fm w radiu też bez problemu łapię na moim biquadzie. Wszyscy piszą że biquady nie są szerokopasmowe. Ja jednak chcę sprawdzić czy faktycznie tak jest... Radio to nie to samo co TV, więc tym bardziej jestem ciekawy czy będę musiał dalej kombinować z anteną po wejściu MUX 8 ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Praw fizyki nie da się oszukać.
To tak jakby się zaprojektowało szerokopasmowe buty dla kilku osób.
Dla VHF gdzie bardziej jest już istotna wąskopasmowość,byłby to niezły kajak.

Przy projektowaniu tego typu dipola należy brać pod uwagę
- propagację rozchodzenia się fal
- kanały robocze oraz ich moce nadawcze
W funkcji częstotliwości zmieniają się również inne parametry nie tylko zysk energetyczny.
Można dołożyć bierne elementy dopasowujące,wykonać reflektor rezonansowy,względnie aperiodyczny z zachowaniem odpowiednich odległości i wymiarów
Dlatego biquad najlepiej czuje się w swoich odpowiednich wymiarach..

wigorek
Posty: 5
Rejestracja: 2 lipca 2016, o 11:09
Odbiornik: Esperanza
Instalacja antenowa: Biquad ekranowany, zawieszony za oknem na parterze w bloku. Bok dipola 16,5 cm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra, Góra Chełmska

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: wigorek »

Szczerze mówiąc to też mam wątpliwości, czy moja antena ogarnie MUX 8 tym bardziej że kanał 23 (490 mhz) nadawany przez Gołogórę z MUX,em 3 nie jest u mnie stabilny i pikseloza się czasem pokazuje. Wszystko też zależy od tego w którą stronę ustawie antenę. A muszę przekręcać delikatnie, bo jak przesadze wtedy na sile traci najwyższy 60 kanał (786 MHz) też z MUXem 3, albo 23 kanał. Z dwojga złego musiałem coś wybrać. Różnica jest taka, że z Gołogóry TV regionalna to TVP 3 Gdańsk, a ze Sławoborza to TVP 3 Szczecin. Choć z drugiej strony kanał 60 z MUX 3 jest też nadawany z Góry Chełmskiej w ramach doświetlenia. Więc z pikselozą na 60 kanale nigdy nie miałem problemów. Tym bardziej że nadajnik doświetlający jest ode mnie oddalony raptem o 3 km. Natomiast Gołogóra jest w odległości 47 km, a Sławoborze 45 km. Nie mniej jednak jestem zadowolony z anteny którą zrobiłem, bo odbiór na pozostałych MUXach mam na prawdę stabilny... Dzięki za rady :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: poxipol »

Biquad jest antenką całofalową.
W paśmie UHF mamy zakres fal decymetrowych.
W pasmie VHF to już zakres fal metrowych.

Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie dipola półfalowego VHF i połączenia go z drugim dipolem zwrotnicą pasmową,bez zauważalnych strat.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Muszę się uaktywnić po dłuższej nieobecności. Biquad jest anteną waskopasmową a dokładnie to na jeden kanał. To co odbiera ponad swoje przeznaczenie to jest bonus wynikający z praw fizyki. Jeśli skonstruowany jest powiedzmy na kanał 45 to przyzwoicie będzie pracował od około 30 do 50. Jeśli będzie działał na 12 to może być przypadek bo zdarzają się takie "górki" niektórym antenie ale nie mamy na to co liczyć. Dla VHF trzeba by drugą antenę i połączyć ją w zestaw. Na pocieszenie dla VHF anteną może być trochę słabsza gdyż niższe częstotliwości mają lepszą propagację, dlatego jest duża szansa, że na "słabszej" antenie będziemy mieli dobry odbiór. Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć oddzielną antenę dla MUX8 obliczoną na konkretny kanał i drugą na UHF.

Zablokowany