Antena 100km od nadajnika

rangiz9

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: rangiz9 »

Antena kiedyś odbierała ;-)

Teraz po prostu, pewne ze starości już nic nie odbiera.

Wydaje mi się, że ten wzmacniacz w antenie jest niesprawny. Zasilacz sieciowy był kupiony nowy i kabel był zakładany nowy.

Z tym, że kiedyś jak była skierowana na Chwaszczyno to odbierała dobrze TVP 1 i TVP 2 czasami regionalną wówczas trójkę.

Dlatego też chciałbym zakupić nową antenę by było wszystko OK.

Kolega, który mieszka ode mnie jakiś 1km odbiera z siatki DVB-T, ale nie wiem dokładnie gdzie ma skierowane antenę.

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ rangiz9: najprościej byłoby w takim przypadku kupić symetryzator antenowy i założyć go do anteny. Po dokręcać jej śrubki. Założyć zwykła wtyczkę antenową. W ten sposób zweryfikujesz sobie warunki odbioru.

daniellw

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: daniellw »

Witam wszystkich, jestem tu po raz pierwszy.

Mam problem z odbiorem NTC.
Mieszkam w Rudniku nad Sanem (powiat Nisko).

Do tej pory odbierałem NTC z nadajnika Sucha Góra Krosno (odległość 80km) na starej antenie siatkowej ze wzmacniaczem i zwykłym białym kablem koncentrycznym. Odbiór na tunerze podpiętym pod komputer. Obraz zadawalający ale nie idealny.

Teraz mieszkam w budynku obok i chcąc poprawić odbiór zainstalowałem nową antene Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA177 + nowy kabel (ale zwykły, nie żelowany) na podobnej wysokości jak w poprzednim budynku (ok.8 m), ale oddalonej od poprzedniego masztu jakieś 10m.
Niestety o odbiorze NTC nie ma mowy (siła jest 100% ale jakość skacze w okolicach 10% wg wskaźnika programu do dvbt)
Teraz mam tylko bardzo słaby sygnał na tej antenie w tv analogowej.
Na starym maszcie miałem raczej dobry odbiór tv analogowej.

Nie chciałbym pchać się w dalsze koszty, co moge zrobić?, czy ta antena jest dla moich warunków nieodpowiednia? dlaczego antena siatkowa spisywała się znacznie lepiej?

Miałem za mało czasu na testy z nową anteną z innych nadajnikow, ale testy na poprzednim maszcie wykazały, że odbiór z Suchej Góry jest najlepszy.
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2012, o 21:16 przez daniellw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: #BEAVER# »

Najpierw zamień wzmacniacz na symetryzator i sprawdź jaki będzie odbiór.
Symetryzator ---> http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Jak to nie pomoże, to zamontuj wzmacniacz np. LNA-101.

daniellw

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: daniellw »

symetryzator był założony oryginalnie w antenie jak ją zakupiłem, od razu wymieniłem na wzmacniacz, teraz zamontowałem ponownie symetryzator i jest żle.
Łapie zaśnieżony obraz analogowy TVP 1 i TVP2 z Kielc Święty Krzyż (mają mocne nadajniki).

Mam wrażenie że popełniłem jakiś banalny błąd, taka antena powinna dobrze obierać.
Musze jeszcze raz posprawdzać połączenia.
Kilkanaście lat temu stosowane były w mojej okolicy anteny kierunkowe bez wzmacniaczy i obraz był przyzwoity, pożniej wszyscy przerzucili się na siatki ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

daniellw pisze:Mam wrażenie że popełniłem jakiś banalny błąd
a założyłeś zwykłą wtyczkę w miejsce wtyczki z separatorem od zasilacza? :?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Siła sygnału 100% i podła jakość sugeruje przesterowanie (za silny sygnał).

daniellw

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: daniellw »

m@rtops pisze:
daniellw pisze:Mam wrażenie że popełniłem jakiś banalny błąd
a założyłeś zwykłą wtyczkę w miejsce wtyczki z separatorem od zasilacza? :?
Tak, zmieniłem wtyczke na zwykłą.

daniellw

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: daniellw »

AdamP pisze:Siła sygnału 100% i podła jakość sugeruje przesterowanie (za silny sygnał).
Nawet bez wzmacniacza?
A co z odbiorem analogowej, ta tez mocno sniezy.

EDIT: Sprawa sie czesciowo rozwiazała.
Zrobiłem wszelkie połączenia kabla od nowa.
W tej chwili łapie MUX2 z Suchej Gory z jakością 80%, a wiec jest dobrze
Gorzej z MUX1, tu jakosc na poziomie 50% i skacze, troche pixeloza na ekranie.
To wszystko ze wzmacniaczem, bo bez wzmacniacza MUX2 ok, ale MUX1 odbior niemożliwy.

Teraz chyba zostaje poprawic jakosc kabla, coś to da?
Ewentualnie wyżej antena? Nie wiecie czy planują zwiększyc moc MUX1 z Suchej Gory? To 25kW troszke słabe.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: 121167 »

a założyłeś zwykłą wtyczkę w miejsce wtyczki z separatorem od zasilacza? :?
Wystarczy nie włączyć zasilacza do prądu - da ten sam efekt. W razie czego będzie mniej roboty po ponownym założeniu wzmacniacza.

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

121167 pisze:Wystarczy nie włączyć zasilacza do prądu - da ten sam efekt.
Niezupełnie jest to prawda. W chwili obecnej niektóre separatory - wtyczki antenowe bywają w tak tragicznym wykonaniu, że potrafią dotkliwie degradować jakość odbieranego sygnału, co przy odbiorze pasywnym może mieć duże znaczenie.

Więc dla pewności - lepiej taki separator zamienić na zwykłą wtyczkę antenową.

kamis01

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: kamis01 »

Mieszkam w Szczekocinach : Namiary 50°37'17.1"N 19°49'00.000"E 262m npm
Chce odebrać sygnał z nadajnika Kraków-Chorągwica, problem polega na tym : w jednym z pokoi mam starą instalacje antenową, ma z 20 lat może, na niej odbieram MUX 1 (sygnał 100 jakość 90) na kanale 25 (czyli KRK ) na kanale 64 tam gdzie powinienem odbierać mux 2 zasięg i jakość cały czas skacze i mój dekoder (wiwa hd-95) nie znajduje w ogóle kanałów przy automatycznym wyszukiwaniu, problem jest gdy chce podłączyć dekoder w drugim pokoju, mam tam całą nową instalacje antenową (również antena siatkowa) zwykły przedwzmacniacz za parę groszy, przedwzmacniacz antenowy lna-177(przedwzmacniacze zakładane na przemian, brak różnicy) zasilacz antenowy (niestety na chwile obecną bez regulacji) i kabel (wszystko nowe) Antena jest ustawiona tak jak ta z drugiego pokoju, tylko z niecały metr niżej warunki mają te same (jest trochę gałęzi około 5 - 10m od nich dalej już nic nie przeszkadza) ale na niej nie mogę złapać już nic, nawet gdy antena podłączona jest prosto do tv ;/ ustawiałem też antenę za pomocą aplikacji na androida - wyszukiwacz anten dvb-t ale również nic to nie dało, co do instalacji, sprawdzałem kilkukrotnie i podłączenie wszystkiego wygląda ok. Co zmienić w takim wypadku ??

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: cyber »

Jesteś w zasięgu :
1.RTCN Częstochowa-Wręczyca(zach-pół)70km od nadajnika ,profil terenu wręcz idealny ,Mux1 k35/ Mux2 k39 -oba z duża mocą 100kW . :)
2. RTCN Katowice -Kosztowy(poł-zach) dystans około 70km ...tutaj niestety profil terenu niekorzystny ale można próbować . :?:
3.RTCN Kielce-Św. Krzyż ,90km ;profil terenu korzystny Mux1 k62 50kW /Mux2 k36 50kW (wsch-pół) :idea:
4.Wspomniany RTCN Kraków Chorągwica -niespełna 80km kierunek połud-wsch. profil terenu w miarę korzystny Mux 1 k.25 moc 25kW /Mux2 k.64 100kW /Mux 3 k48 2kW . ;)

W starej instalacji oraz nowej experymentalnie proponowałbym zamienić przedwzmacniacze na symetryzatory UHF(k.21-69,przy STB zwykły wtyk ant.) i wtedy zakładając ,że instalacje są wykonane precyzyjnie,z dobrą jakością kabla ,oraz anteną dość wysoko itd. to musisz odebrać ("nie ma mocnych" ;) ) w miarę przyzwoity sygnał Mux1 i 2 z Chorągwicy ,bądź też z Wręczycy a być może Św. Krzyż...experymentuj różne kierunki ... jeśli jednak sygnał będzie zbyt słaby to wtedy możesz zastosować wzmocnienie jednak niezbyt duże ,żeby nie doszło do przesteru.
Jeśli to zawiedzie proponuje zakupić antenę pasywną-kierunkową typu Yagi-Uda 19 lub wieloelementową o nieco większym zysku .
Pozdrawiam.

grzadam

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: grzadam »

Kuzyni mieszkają w Lelowie, 15 km od Szczekocin. Antena siatka ze wzmacniaczem ustawiona na nadajnik we Wręczycy (odległość 57km). MUX-1 (kanał 35) odbierany jest z siłą sygnału ok. 40-70% i jakością 25-60%. Natomiast tuner nie odbiera w ogóle MUX-2 (kanał 39) z tego nadajnika. Inna siatka ze wzmacniaczem także odbiera MUX-1 z siłą 90-100% i podobną jakością. Na niej także nie można odebrać MUX-2 (siła 0%, jakość 0%). Czy ktoś ma jakiś pomysł? Czy powinienem zacząć od anteny bez wzmacniacza, tylko z symetryzatorem? Ciekawe jest to, że MUX-2 nie pojawia się wcale ani przy słabym odbiorze MUX-1 ani też przy mocniejszym.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

najciekawsze że wg "dvbt map" większy problem powinien być z mux1 :?
grzadam pisze: nadajnik we Wręczycy (odległość 57km)
na marginesie to powinno być w temacie "odległość 60 km ;)

grzadam

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: grzadam »

Sorry, Rzeczywiście nie ten temat :(
Skoro jednak zacząłem tutaj, pozwolę sobie na dodanie dodatkowej informacji: zainstalowałem antenę Dipol 44/21-69 Tridigit ze wzmacniaczem LNA177 po drugiej stronie domu, na wysokosci ok. 6m nad ziemią. W poprzednim miejscu nadajnik był nieco przesłonięty przez dach. Na tunerze WIWA 90 poziom sygnału: MUX1: siła - 64%,jakość - 100%, MUX2: siła - 71%, jakość - 100%. Inne nadajniki odbierane z tego miejsca: Kosztowy, tylko MUX2: siła - 35%, jakość - 50%, Św. Krzyż tylko MUX2: siła - 40%, jakość - 51%

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

Witam :!:
Od tygodnia walczę u znajomego z anteną a raczej z antenami i dalej nie wiem gdzie robię błąd.
Więc może zacznę od początku:
Znajomy mieszka w bloku(3piętro) w Kędzierzynie-Koźlu i ma jedynie czysty kierunek na Wisłę. Odbiór z Chrzelic jest możliwy tylko z odbić (gęsta zabudowa bloków). Wypróbowałem już 3 różne anteny: Yagi 16elem. Yagi 19elem. i 44/21-69 Tri Digit. Wszystkie na różne sposoby. Od podłączenia tylko z symetryzatorem poprzez próby z LNA(101,169,177). I zawsze ten sam problem: dziwne zakłócenia które się zdarzają sporadycznie(ale są denerwujące). Coś a'la kratownica jak przy słabym sygnale tylko, że to wygląda na jakieś zakłócenie elektryczne lub inne nieokreślonego pochodzenia. Antena jest zamontowana do barierki na balkonie zaraz przy murze bloku. Jedyne co mi przychodzi do głowy to oddalić antenę od ściany bloku o jakieś 0,5m. Ewentualnie przesunąć ją w bok o 1m bo jest taka możliwość.
Na koniec dodam tylko, że jakość sygnału na wszystkich antenach i wszystkich testach z symetryzatorem i LNA wynosi 100%. Zmienia się tylko siła sygnału gdy zamiast symetryzatora daję LNA.
Co robić? Ma ktoś jakiś pomysł, jakieś uwagi?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: adac »

Sprawdź czy te zakłócenia czyli kratownica pojawia się też na samym menu tunera przy odłączonej antenie, a potem przy podłączonej.
Wypróbuj inne podłączenie tunera do tv np Scart zamiast Hdmi
Sprawdź na innym zasilaczu.
Podłącz na próbę dowolny mały tv ze złączem scart. To nie wygląda na winę inst. antenowej tylko tunera albo telewizora .

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

Do @adac
"Wypróbuj inne podłączenie tunera do tv np Scart zamiast Hdmi"
odp. wszystko było odłączone i ten sam problem.

"Sprawdź na innym zasilaczu"
Sprawdzałem - nawet 3sztuki. Antena + symetryzator też to się dzieje!

Sprawdzałem też podłączoną antenę+symetryzator z takim wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1066.htm i ten sam problem.

Teraz sobie piwkujemy(oczywiście bezaklkoholowe ;) ) i wpatrujemy się w TV i od ok.2godzin jak oglądamy jest spokój zero zakłóceń. Zimą gdy montowałem yagi 19 +lna101 był stabilny odbiór na k.62 i k.38 chodził w zależności od pogody(mniej lub więcej przycinał).
Czy wraz z wiosną sygnał jest słabszy? Czy może warunki atmosferyczne to robią? Np. burza pomiędzy Kędzierzynem a Wisłą?
Jutro spróbuje trochę odsunąć antenę dalej od muru, ewentualnie o 1m w bok i zobaczę co będzie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: adac »

Sprawdź czy te zakłócenia czyli kratownica pojawia się też na samym menu tunera
Jak się one pojawią szybki przycisk menu i zaobserwuj. A potem powrót do normalnego oglądania. Coś siedzi w sprzęcie, albo w pobliżu uruchamiasz inne urządzenie, może być komp.
Teraz sobie piwkujemy(oczywiście bezaklkoholowe) i od ok.2godzin oglądamy
i dlatego nie widzicie zakłóceń . To może być najlepsza metoda.

Zablokowany