Antena 100km od nadajnika

romanodepalma

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: romanodepalma »

qwerty pisze:Nie łatwiej wymienić ruszt od grilla i zastosować porządną antenę?
Ja testowałem wzmacniacze i opisałem efekt ,w innych wątkach porównałem kilka anten i też efekt opisałem.Moja instalacja składa się z dosyć dobrej anteny ,dosyć dobrego kabla i sygnał w domu jest podzielony na trzy odbiorniki.Żeby przetestować wzmacniacze nie musiałem pozbawić domowników telewizji na kilka godzin, bo do tego celu mam dodatkową instalację antenową.Moje testy mogą wykorzystać inni forumowicze w doborze anten i wzmacniaczy.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: apk »

Z Legnicy do Wichrowa mam 80km odbiera mi bardzo ładnie przy poziomie sygnału 97-100% . :D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cb6 ... 21608.html
Obrazek

zxcvbnm14

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: zxcvbnm14 »

Koledzy, mieszkam w Bełżycach (51°09'45"N 22°14'00"E) czy orientuje się może ktoś czy można tu złapać sygnał DVB-T?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: Tom345 »

zxcvbnm14 pisze:Koledzy, mieszkam w Bełżycach (51°09'45"N 22°14'00"E) czy orientuje się może ktoś czy można tu złapać sygnał DVB-T?

Będzie ciężko. Profesjonalna antena oraz wzniesienie terenu mogą pomóc, choć nic nie można zagwarantować.

zxcvbnm14

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: zxcvbnm14 »

Aha, dziękuję za odpowiedź.

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: lezynski1 »

Dokładnie(mierzone na Wikimapii) masz 139,3 km od nadajnika w Łazach(koło Raszyna)do budynku komisariatu Policji w Bełżycach.Szanse jakieś są,ale koniecznie antena musi być z jak największym zyskiem i chyba sam symetryzator nie wystarczy,a więc antena raczej na pewno ATX-91 lub Vena z Dipola(televesy są drogie)albo jakieś profesjonalne z Dipola.Napisz w jakich warunkach mieszkasz (blok,dom,przeszkody przed miejscem zamieszkania w kierunku na Łazy itd.).Na pewno dobry kabel koncentryczny,odpowiedni wzmacniacz(niech się wypowiedzą inni jaki).Ja na razie na swojej siatkówce i niewiadomego pochodzenia starym koncentryku i jakimś wysokim wzmacniaczu,chyba 40 dB,w miarę dobrze łapię 50 kW sygnał z czeskiego Liberca(odległość 115,6 km),do niemieckiego Calau mam ponad 146 km i też chciałbym wiedzieć jak antena i jaki wzmacniacz.Napisz jaką masz antenę i resztę instalacji.

zxcvbnm14

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: zxcvbnm14 »

Mieszkam w domu jednorodzinnym, w tej chwili posiadam antenę siatkową, wzmacniacz LNA-177. Antena w tej chwili jest pod dachem, ale jest możliwość jej montażu na zewnątrz, w tej chwili jest na wysokości około 7 metrów nad ziemią. Jeśli chodzi o przeszkody w terenie to nie widzę na tej wysokości wielkich przeszkód, w oddali jest kilka drzew.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: Tom345 »

Sprawdź, czy masz TVP Info na kanale 51 i w jakiej jakości.

zxcvbnm14

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: zxcvbnm14 »

Przez chwilę udało się złapać Info ale do oglądania sie nie nadawało, okropnie śnieżyło, obraz był ledwo widoczny. Za kilka minut jak wyszukiwałem jeszcze raz to już nic nie wykryło.

swiatus85

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: swiatus85 »

Witam,
powiedzcie w jaki sprzęt muszę się zaopatrzyć żeby złapać sygnał z Raszyna ( mieszkam w Płocku (z 110 km od nadajnika) ).

Antena będzie na kominie, raczej żadnych przeszkód niema.

Demon

Re: 100km od nadajnika DVB-T

Post autor: Demon »

swiatus85 pisze:Witam,
powiedzcie w jaki sprzęt muszę się zaopatrzyć żeby złapać sygnał z Raszyna ( mieszkam w Płocku (z 110 km od nadajnika) ).

Antena będzie na kominie, raczej żadnych przeszkód niema.
Przejrzyj to forum zanim zadasz kolejne już chyba setne identyczne pytanie.

pawel399

95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Witam.
Moja instalacja:
-telewizor lg 32ld465
-kabel (biały, leciwy ok 13lat)
-antena Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit + wzmacniacz LNA177
antena mocowana na dachu na długiej rurce.
Mieszkam w Zwoleniu 120km od nadajnika w Raszynie.
Efekt po wielu godzinach pracy :( odbiera MUX 2 (siła sygnału 50% jakość skacze do 20%)
Pytanie:
1.Czy moja antena to dobry wybór na moje warunki, dodam że w tym kirunku co mam ustawioną antenę są dwie wieże GSM w bardzo bliskiej odległości.
2.Co można zrobić żeby polepszyć jakość i siłę sygnału bo są bardzo marne?
3.Co zrobić żeby odebrać MUX3 lub 2 (dodam że raz mi złapało-tylko w liście programów miałem MUX3 - siła i jakość bardzo skacze 0-30% przez 2sekundy sie utrzymuje i zrywa :(
4.Czy da się podłączyć jeszcze antenę siatkową do mojej instalacji w jaki sposób?
Bardzo proszę o udzieleniu mi jakiś podpowiedzi bo już nie mam "głowy".
Z góry dziękuje.
Ostatnio zmieniony 13 marca 2011, o 07:42 przez pawel399, łącznie zmieniany 1 raz.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: 120km do nadajnika-POMOCY

Post autor: Tom345 »

Bezdyskusyjnie wymieniamy cały kabel antenowy na np. Triset 113 lub inny w czarnym kolorze. ;)

_chris_

Re: 120km do nadajnika-POMOCY

Post autor: _chris_ »

pawel399 pisze:1.Czy moja antena to dobry wybór na moje warunki, dodam że w tym kierunku co mam ustawioną antenę są dwie wieże GSM w bardzo bliskiej odległości.
Po pierwsze to do nadajnika w Raszynie masz około 95km, co zdecydowanie poprawia samopoczucie w stosunku do 120km, ale niestety profil terenu nie jest najlepszy i to jest prawdopodobnie najpoważniejsze utrudnienie w odbiorze. Więcej - http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html. Ponieważ nie odbierasz stabilnie obu mux-ów, więc twoja instalacja nie jest odpowiednia do warunków odbioru. Zestaw TriDigit + LNA-177 jest w ogólności niezły, ale zapewne można by pokusić się o złażenie czegoś potencjalnie lepszego.
GSM mogą bruździć.
2.Co można zrobić żeby polepszyć jakość i siłę sygnału bo są bardzo marne?
  1. jak napisał Tom345 - bezwzględnie wymienić kabel antenowy;
  2. założyć niezwykle starannie wszystkie złącza 'F' oraz wtyczkę antenową - zwrotnicę zasilania;
  3. połączyć bezpośrednio antenę z TV na czas prób;
  4. bardzo cierpliwie i precyzyjnie ustawić antenę. Przy dalekich odbiorach precyzja ustawienia anteny wynosi zwykle pojedyncze stopnie. Co oznacza również, że maszt musi być stabilny.
    Jeśli jest taka możliwość spróbować przesunięcia mocowania anteny w poziomie oraz podwyższenia jej mocowania (zwykle najskuteczniejszy sposób poprawy odbioru).
    Jeśli jest taka możliwość - sprawdzić również różne ustawienia kąta anteny w pionie.
  5. na wszelki wypadek wymienić zasilacz sieciowy na inny typ i sprawdzić, czy jego położenie oraz kabelka zasilającego biegnącego do wtyczki antenowej nie ma wpływu na jakość odbioru (a potrafią bruździć...).
Jeśli powyższe działania nie pomogą - trzeba myśleć o zmianie anteny / wzmacniacza.
3.Co zrobić żeby odebrać MUX3 lub 2 (dodam że raz mi złapało-tylko w liście programów miałem MUX3 - siła i jakość bardzo skacze 0-30% przez 2sekundy sie utrzymuje i zrywa :(
jw
4.Czy da się podłączyć jeszcze antenę siatkową do mojej instalacji w jaki sposób?
zapewne chodzi o odbiór analogów z innego kierunku?

Najlepiej i najwłaściwiej byłoby to zrobić przez zwrotnicę antenową - ale wtedy na pewno odbiór DVB-T byłby jeszcze bardziej utrudniony.

Można próbować też przez bezstratny sumator antenowy (potencjalnie mniejszy wpływ na odbiór DVB-T) - ale tu mógłby być problem z jakością analogów - wszystko zależałoby od konkretnych typów użytych anten i kierunków odbioru. Dodatkowo, w takim przypadku powinien być jeden wzmacniacz po sumatorze. Ogólnie trudna sprawa - nie niemożliwa, ale trudna.

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Wieczorem sprawdzałem i tu wielkie zaskoczenie Mux 2i3 odbieram bardzo dobrze jakość wacha się 80-100% a siła 50-70%.
Gorzej jest w dzień jakość spada, czym to może być spowodowane?
A i jeszcze dlaczego są zakłucenia gdy przejeżdżają samochody zauważyłem to przy niższej jakości odbioru- czyżby przez kabel?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: Tom345 »

Gorsza jakość w ciągu dnia oznacza, iż jesteś na granicy odbioru lub masz słabszą instalację. Fakt ten mogą potwierdzać właśnie zakłócenia z przejeżdżających samochodów, choć też jest to przypadłość naszego DVB-T.

Zastosuj się do rad chrisa i zobacz, co z tego wyniknie.

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

OK.postarm się wymienić ten kabel i dam znać czy coś pomogło.

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Zdecydowałem się na kupno nowej anteny i teraz pytanie jaką polecacie na moje warunki proszę o szybką odpowiedź.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: kr16 »

pawel399 pisze:Zdecydowałem się na kupno nowej anteny i teraz pytanie jaką polecacie na moje warunki proszę o szybką odpowiedź.
ATX-91 (ale musisz się liczyć z tym, że nie jest to antena na lata) albo http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm

i do obu dokupić przedwzmacniacz LNA-177

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Właśnie myśle nad ATX-91i chyba to kupie.

Zablokowany