Antena 100km od nadajnika

ss80

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: ss80 »

Robert03 pisze:
hellhammer1 pisze:Tez mi znakomita ta tv cyfrowa. żygać sie Chce. Wydałem 160zł na tuner + scart 10zł + Kabel 30zł. Antena ATX-91-100zl plus wzmak 21zl lna-177 oraz kupe straconego czasu i nerwów. W sumie 321zl i kupe nerowow i co uzyskałem taki sam uzysk jak na "Siatce". Czyli całe g.... Mux2 jest ok a mux3 maks 30% i zaraz znika. Co to ma być taka rewolucja? Gdzie do analogu starczyło antenka 30zł i już. I nie było problemu z zasiegiem. Widze że emitel poprostu sobie zarobi a g.. z tego bedzie.A wy mi radziliscie na samym symetryzator że da rade phii nawet na wzmaku nie daje rady. g... warte jestem tylko wk... ze wydalem prawie 400zl na g... Bo żeby tvp1 i tvp2 nie moc prawidłowo złapac to juz porazka.
Ot CAŁA PRAWDA człowieku, szkoda że dopiero teraz się o tym przekonałeś, większość społeczeństwa również przez to wkrótce przejdzie lub już przeszła, bo w końcu istnieje wiele podatków od głupoty a że w dodatku słuchają naciągaczy, co poradzić. ;)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

A dla mnie cyfryzacja wyszła na +, mieszkam w Lublinie i wcześniej korzystałem z kablówki z podstawowymi programami. Na starym kineskopowym TV jeszcze dało się jakoś oglądać, na lcd to niestety była porażka. Mam to szczęście, że mieszkam w zasięgu dwóch muxów. Na cyfrowej TV mam więcej programów w doskonałej jakości Na śmiesznych antenach zrobionych z kawałka drutu.
Rodzice mieszkają około 60km od piask, do tej pory odbierali tv na antenie siatkowej z jakąś najmocniejszą płytką i starym białym kablu (około 10-cio letnim) 6 programów, jednak nie wszystkie były w dobrej jakości. Teraz na tej samej instalacji odbierają Mux2 z Piask na Signalu 527 więc też jakość jest na +. Teściowie mieszkają niedaleko od rodziców i odbierają Piaski też na starej instalacji z taką samą anteną umieszczoną na strychu też bez żadnych problemów. Z analogową nie było tak różowo. Więc nie narzekajcie Panowie, albo poprawcie swoje instalacje albo poczekajcie na całkowite uruchomienie cyfrowej tv.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: hellhammer1 »

Robert03 pisze:
hellhammer1 pisze:Tez mi znakomita ta tv cyfrowa. żygać sie Chce. Wydałem 160zł na tuner + scart 10zł + Kabel 30zł. Antena ATX-91-100zl plus wzmak 21zl lna-177 oraz kupe straconego czasu i nerwów. W sumie 321zl i kupe nerowow i co uzyskałem taki sam uzysk jak na "Siatce". Czyli całe g.... Mux2 jest ok a mux3 maks 30% i zaraz znika. Co to ma być taka rewolucja? Gdzie do analogu starczyło antenka 30zł i już. I nie było problemu z zasiegiem. Widze że emitel poprostu sobie zarobi a g.. z tego bedzie.

A wy mi radziliscie na samym symetryzator że da rade phii nawet na wzmaku nie daje rady. g... warte jestem tylko wk... ze wydalem prawie 400zl na g... Bo żeby tvp1 i tvp2 nie moc prawidłowo złapac to juz porazka.
Spokojnie po co te nerwy ?
Skoro MUX-2 z Raszyna Ci chodzi to niemożliwe żeby MUX-3 nie było. Albo coś siedzi jeszcze w Twojej instalacji, albo nie napisałeś o czymś co jest ważne i się zasugerowalismy że jest inaczej niż w rzeczywistości, albo kierunek na Raszyn masz zasłonięty ścianą lasu. Nie rozumiem po co "wzmak" i LNA-177. To znaczy że w instalacji masz dwa wzmacniacze ? Może o jeden za dużo lub całość jest błędnie zmontowana i zasilona ?
Powtarzam: Na ATX-91 schowanej pod dachem na strychu kolega odbiera MUX-3 z Kisielic na samym symetryzatorze bez wzmacniacza. Odległość do nadajnika 90 km teren otwarty.
A co do rewolucji to jest napewno. Można zwalić telerze z chałup i nie płacić haraczy za podstawowe programy. Pozatym dużo łatwiej o lepszą jakość :-)
człowieku a ile razy mam pisac ze bez wzmaka nawet mux2 nie łapie? na siatce w srodku siedział w puszce wzmak i był on zasilany poprzez wiwe, teraz jes ta antenka atx-91 z lna-177 w puszcze i jest zasilana tez z wiwy. Jak wyłącze zasilanie i zamontuje tam symentyzator to wogóle nie ma zasiegu. Jedynie zasieg wtedy z -------/ryki bo to 20km odemnie ale tam nie ma mux 3. Wiec skierowałem na pkin tak mi sie wydaje bo jadac w bardziej w stronke łodzi nic nie łapie. Mux2 łapie ładnie ale mux3 to padaka.
Pisałem już wczesniej ze miedzy moja wiocha, i kozienicaami a wawa jest puszcza kozienicka. Bezposrednio przed antenka nie ma przeszkod. Najblizesze drzewa sa w odlegosci 300-400m.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: @GUTEK@ »

To radzę zacząć od poczytania jakim napięciem powinno się zasilać LNA-177, a jakie podaje WIWA.
Po za tym jak wydaje Ci się że skierowałeś antenę na PKiN to mnie się z kolei wydaje że nic dziwnego że nie odbierasz.
Poczytaj sobie o charakterystyce ATX91, sprawdź dokładny kierunek do nadajnika od siebie, sprawdź czy nie ma jakichś przeszkód terenowych.

Ale najlepiej narzekać, że cyfryzacja jest do d...
Ciekawe że ja na moim ATX91 odbieram wszystkie MUXy z Wisły, z Katowic i jeszcze czeskie.

Nie mówiąc już nawet ile przepłaciłeś za tą antenę, ja komplet ATX91+wzmacniacz+zasilacz kupiłem za jakieś 90zł, z tego co widzę dalej można dostać w podobnych cenach z wysyłką.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: hellhammer1 »

@GUTEK@ pisze:To radzę zacząć od poczytania jakim napięciem powinno się zasilać LNA-177, a jakie podaje WIWA.
Po za tym jak wydaje Ci się że skierowałeś antenę na PKiN to mnie się z kolei wydaje że nic dziwnego że nie odbierasz.
Poczytaj sobie o ATX91, sprawdź dokładny kierunek do nadajnika od siebie, sprawdź czy nie ma jakichś przeszkód terenowych.

Ale najlepiej narzekać, że cyfryzacja jest do d...
Ciekawe że ja na moim ATX91 odbieram wszystkie MUXy z Wisły, z Katowic i jeszcze czeskie.
Wiem jakie napiecie trzeba na lna-177 a dokładnie 12 a wiwa daje 5. Ale myslisz ze nie sprawdałem na zasilaczy 12? Taki sam efekt. Wieć po co kolejna wtyczka w gniazdku? To jak w wiwie sprawdzic z jakiego nadajnika odbieram? Inaczej okreslic nie umie. wiem w która strone mam miec na wawe. A raszyn i pkin nadaja na tym samym kanale czyli mux3 na 55. Druga sprawa co porównujesz swoj zasieg do mojego. Moze masz lepszy teren. Ja sory Cie bardzo puszczy kozienickiej nie wytne chyba jedyna polska rzecz w tych czasach wlasnie lasy bo reszta wyprzedane..
I zdania nie zmienie o tym ze emitel w ciula leci z ta cyfryzacja bo koszt duzo wiekszy dla przecietnego czlowieka niz analog a zasieg lipa jak niewiem. Nie rozumie czmu mux 2 moze miec duza moc i dobry zasieg a juz mux3 nie.

Moze i przełąciłem ale nie bede jedny bo ludzie snie nie znaja i nie kazdy zamwia w necie. Tak jak mówie bedzie masa przekretow i sprzedawcy beda polecac zawsze drozsze zesatwy bo niby ma byc lepiej a tak naprawde czasem jest t bardzo na wyrost.

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: sat17 »

Jeśli mieszka się na granicy zasięgu to należy to brać pod uwagę ,to po pierwsze.Do odbioru tv cyfrowej też wystarczą anteny za 30zł ,tylko trzeba byc w jej zasięgu.Testowałem ntc(Ryki,Św.Krzyż) w swojej okolicy i odbiór jest możliwy w miejscach gdzie z analogiem były kłopoty,wiec nie wierzę ,że wcześniej miałeś znakomity odbiór z bardzo daleka.Z tego co mi wiadomo to LNA 177 powinien być zasilany 12V z zewnętrznego zasilacza.Mam ATX91 z swa1 zasilany z tunera ustawionego na Raszyn i odbiór mam w godzinach wieczornych do rana,a moja odległość ponad 100km.Jest to na granicy zasięgu i należy o tym pamiętac,a ntc jasti tak lepsza bo daje dostęp do programów których wcześniej nie można był oodbierac.Z tego co mi wiadomo to w okolicy Dęblina jest stabilny odbiór cały dzień.Przy takiej odległości antena musi być precyzyjnie ustawiona,a nie mniej więcej w tym kierunku.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2011, o 21:17 przez sat17, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: @GUTEK@ »

LNA177 potrzebuje napięcia 12V, jak uzyskasz stabilny sygnał, wtedy możesz spróbować zasilenia z WIWY, czy również będzie wtedy odbiór.
Raszyn i PKiN nadają co prawda w SFN, ale PKiN służy TYLKO doświetleniu centrum warszawki i nadają z małą mocą, więc Ty masz antenę kierować na Raszyn - chyba że akurat u Ciebie PKiN i Raszyn są w jednej linii.
Wykaz częstotliwości, który nadajnik na jakim kanale nadają masz na stronie Emitela, a sprawdzić w tunerze możesz naciskając dwa razy info na pilocie jeśli masz przeskanowane i znalezione kanały, jeśłi nie to wchodzisz w skanowanie ręczne i tam sprawdzasz na których kanałach masz sygnał.

Dokładny kierunek do nadajnika sprawdź sobie na stronie www.dvbtmap.eu - wybierasz z listy nadajnik w Raszynie, zaznaczasz swoją pozycję i masz wyliczoną odległość, ukształtowanie terenu, potem najlepiej przełącz sobie na zdjęcie sat i ustaw na zbliżeniu miejsce gdzie masz antene i będziesz widział dokłądnie jak ją kierować. Pamiętaj że ATX91 to w przeciwnieśtwie do siatki antena silnie kierunkowa, nie pamiętam teraz ale chyba kąt ma 15 stopni, więc bardzo mało i trzeba centralnie w nadajnik celować, niewielkie odchylenie powoduje brak sygnału lub odbiór z odbić.
Również na dvbtmap.eu możesz sprawdzić czy jesteś w zasięgu nadajnika, ale pamiętaj że to są tylko wyliczenia teoretyczne.

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

to nie jest granica zasięgu, a dużo dalej. To jest DX. Niepotrzebnie włączyli tą całą DVB-T na okresie przejściowym, bo jak amatorzy biorą się za odbiór DX za radami innych amatorów to się właśnie tak kończy - z brakiem lub niestabilnym odbiorem, w miejscach, gdzie czasami nie da uzyskać poprawnego odbioru bez zaawansowanych instalacji. Albo w ogóle się nie da. Tak, tak Panowie - są takie miejsca, nawet wbrew temu, że komuś gdzieś jakiś ATX na strychu odbiera.

Wyłączyć mux-3, zdecydowanie. W połowie przyszłego roku będzie mux-1 - i będzie OK.

gosc75

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: gosc75 »

_chris_ pisze:amatorzy biorą się za odbiór
I kto to mówi profesjonalista? Obserwuję twoje posty chris od dawna, ale dopiero teraz co muszę zareagować na twoje ciągłe wymądrzania się. Pomyliłeś chyba miejsca, bo twoje wywody pasują do programu USTERKA, który kiedyś był na TVN, tam byś się nadawał jako specjalista który potrafi naciągać na niezłą kasę: kup pan to a kup tamto, kup jeszcze coś, choć problem leży gdzie indziej. Sam dopiero teraz przyznałeś że problemem w Polsce są zbyt słabe nadajniki A NIE SŁABE INSTALACJE ODBIORCZE. Przestań naskakiwać na ludzi i ich obrażać jak nie chcą cię słuchać. TAK! tu są ludzie którzy amatorsko odbierają sygnały, mają instalacje odbiorcze za co najwyżej kilkadziesiąt złotych do tej pory spokojnie odbierali TV i niczego więcej nie potrzebowali, przeszkadza ci to bardzo na jakim kablu czy antenie odbierają? chcesz wymusić na nich budowę profesjonalnych instalacji jakie mają firmy, szkoły, osiedla czy jak? Wkrótce ludzie z łatwością będą odbierali telewizję na swojej dotychczasowej antenie tam gdzie do tej pory mogli odebrać sygnały analogowe po jego wyłączeniu wcale nie będą potrzebowali tego całego chłamu który im oferuje teraz. Jeśli ktoś mieszkał w szczególnie trudnych warunkach gdzie z ledwością dochodził sygnał analogowy, nie jest i nigdy nie będzie w pobliżu naziemnego nadajnika niech nie łudzi się kupnem niewiadomo jakiego sprzętu za kilkaset złotych bo to nie zmieni jego sytuacji, mieszka tam gdzie mieszka i jeśli teraz ma już problemy z odbiorem naziemnym to pozostaje wybór satelity.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: qwerty »

@gosc75
A co powiesz na lokalizację, gdzie odbiera tylko poprawnie TVP2 nadawaną z mocą 400 kW ERP? TVP1 i Polsat nadawane są z mocą 100 kW ERP i kiepsko odbiera. Multipleks 2 z mocą 50 kW ERP śmiga ok (dopóki ktoś nie przejedzie, albo nie zacznie rozmawiać przez komórkę). Multipleks 3 z mocą 5 kW ERP nie odbiera. Według ciebie to dobra instalacja?

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

gosc75 pisze:Obserwuję twoje posty chris od dawna, ale dopiero teraz co muszę zareagować na twoje ciągłe wymądrzania się. Pomyliłeś chyba miejsca, bo twoje wywody pasują do programu USTERKA, który kiedyś był na TVN, tam byś się nadawał jako specjalista który potrafi naciągać na niezłą kasę: kup pan to a kup tamto, kup jeszcze coś, choć problem leży gdzie indziej. Sam dopiero teraz przyznałeś że problemem w Polsce są zbyt słabe nadajniki A NIE SŁABE INSTALACJE ODBIORCZE.
Kiepsko coś Pan czyta moje posty, bo typowo jest napisane, żeby zacząć od próby na istniejącej instalacji, pożyczonej antenie lub na zrobionej własnoręcznie. Dpiero potem zaczyna się kombinowanie.

A instalacja musi odpowiadać warunkom odbiorczym, zwłaszcza przy słabych nadajnikach. I żadne zaklinania tego faktu nie zmienią.

loleklolek

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: loleklolek »

@chris

"Wyłączyć mux-3, zdecydowanie. W połowie przyszłego roku będzie mux-1 - i będzie OK."

Z Raszyna MUX-1 ma być w połowie grudnia.

@Hellhammer1

"Co to ma być taka rewolucja? Gdzie do analogu starczyło antenka 30zł i już. I nie było problemu z zasiegiem."

No z tym zasięgiem analogu w porównaniu do cyfry to można będzie pogadać za dwa lata :-). Emitel robi, to co ma robić i robi to zgodnie z planem. Najbliższa szansa na zmianę w Twojej sytuacji, to połowa grudnia. Wiele osób będzie musiało poczekać dłużej, a nawet znacznie dłużej na cyfrę.

rafaniem

Jakość MUX2 100% MUX3 10% Czy można wzmocnić?

Post autor: rafaniem »

Jak w temacie. MUX2 jest na 100% jakości natomiast MUX3 tylko 10% (siła 51%). Czy da się to wzmocnić np. za multiswitchem wstawić przedwzmacniacz rurkowy zasilany przez separator? Do nadajnika mam około 90 km. (Włodawa)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: adac »

Jak na tą odległość i profil wynik bardzo dobry. Z muxem-3 (5 kW) proponuję nie kombinować, praktycznie brak szans na stabilny odbiór.
Czy nie lepiej ustawić się na Lublin-Piaski ? 65 km i korzystny profil, mux-2.

vxz

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: vxz »

Podajcie linki do anten do 100km jest cos malego co da rade tak z daleka ?czy tylko duze anteny ?

rafix89

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: rafix89 »

Witam jestem z Ciechanowa Woj. Mazowieckie mam zrobioną instlacje TV antena Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz AWS-130 i to rozdziela się na 2 TV w momencie zakładania jakość sygnału Z Raszyna była na poziomie 65-80 (miernik w TV). Mój problem polega na zrywaniu zygnału podczas trudniejszych warunków atmosferycznych a nawet czasami przy ładnej pogodzie co jest nie tak ?? jak uzyskać stabilny sygnał 24/7 ? z góry dziękuje za odpowiedzi.

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ rafix89
napisz coś więcej, jakie są te % jakości odbieranych sygnałów obecnie na wszystkich odbieranych przez ciebie mux-ach z kierunku Warszawy, czy próbowałeś odbioru z Rachocina, jak masz zamontowaną antenę (na ścianie, dachu, do komina, etc...), czym rozdzielasz sygnał, jak długie kable antenowe, są jakieś przeszkody przed anteną na kierunku Warszawy? Bez takich szczegółów ciężko będzie komuś ci pomóc.

Może po prostu antena się przestawiła? Próbowałeś ponownego ustawienia?

tu są kierunki na nadajniki - włacz opcję 'Satelita' - znajdziesz swój dom.

Awatar użytkownika
Qbic
Posty: 49
Rejestracja: 19 października 2011, o 14:37
Miejscowość: __
Odbiornik: Di-Way
Instalacja antenowa: ATX-91
12 elementowa VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - Zygry, Wzgórze Radary

Prośba o porade

Post autor: Qbic »

Witam mieszkam niecałe 80 km od raszyna i do dzisiaj odbierłem sygnał raz lepiej raz gorzej na zwykłej antenie siatkowej. Dzisiaj zauważyłem ze mam problem z mux2, mianowicie siła sygnału ponad 50% a jakość poniżej 5% (odbiór praktycznie niemożliwy) pozostałe muxy mają siłe około 20% ale jakość lepszą i można je oglądać. Łape nawet sygnał z PKiN Polsat HD ale to nie zawsze ale akurat teraz obraz jest lepszy niż ten nieszczęsny mux2.

Przewód antenowy w mojej instalacji jest podłączony do aktywnego rozdzielacza antenowego i z niego na 3 TV.

Obrazek

Rozgałęznik ma swój zasilacz i antena ma swój. Obydwa podłączone do prądu. jak odłącze którykolwiejkk to obraz jest gorszy.

Sprawdziłem dzisjaj ukształtowanie terenu i wygląda ono nastepująco.

Obrazek
Obrazek

Patrzyłem dzisija na antene i wydaje mi sie ze ma przekrzywiony jeden z (niewiem jak to nazwać) elementów, prawdopodobnie jakiss ptak na nim usiadł.

Chciałbym wymienic antene na lepsza zeby nie bylo problemow z odbiorem, prosze o porade. Zapomnialem dodac ze antena u mnie jest około 8-9 metrów nad ziemia.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

mam pytanie jak oceniacie szanse na odbior z odleglosci 128 km przy takim profilu terenu
Obrazek

i jesli da rade to jaka antene byscie polecili z ewentualnie jakim zasilaczem

z gory dzieki za konkretne odpowiedzi
pozdro

edit: zapomnialem napisac do czego: Raszyn ^^

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki:
pokaż profil bez refrakcji.

Zablokowany