Antena 100km od nadajnika

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 100km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Na początek spróbował bym dać drugą siatkę tak aby wyglądało to w ten sposób X=X=X=X X=X=X=X albo cztery siatki w takim układzie
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=177973#p177973 pamiętając o polaryzacji. Jeśli chodzi o niskobudżetowe rozwiązania to mogę zasugerować quadosa 8 sekcyjngo a jeszcze lepiej dwa. Problem w tym, że dla kanału 26 będzie miał około 3m. Z gotowych anten typu yagi to najdłuższe produkcji Dipola lub podobne. No i jeszcze jedna sprawa, podobno nie powinno mieć to wpływu ale na sąsiednim (25) kanale z mocą 100kW „świeci" Chorągwica co przy wzmacniaczu może przesterowywać odbiornik. Lepiej duży zysk z anteny i słabiutki wzmacniacz niż odwrotnie. Dwie siatki to ok 15dB, panel z czterech to 18. Jeden quados ośmio-sekcyjny 18dB, suma dwóch takich quadosów to 21dB. Takie coś powinno pasywnie działać. Ponadto quados ustawiony w pol. V jest ultrakierunkowy i skutecznie powinien „zgubić" sygnał z Tarnowa, no chyba, że w kierunku Namestova masz na jakiś obiekt który odbija dużo Tarnowskiego sygnału.
Edtowałem literówki.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: GigaWat »

Chciałbym zapytać, czy zbyt mocy sygnał może uszkodzić tuner. Pytam, ponieważ siła i jakość sygnału to u mnie ciągle 100% / 100%. Niby się cieszę, że odbiór jest dobry, ale kupiłem tydzień temu nowy telewizor i nie chciałbym go popsuć, a tym bardziej z mojej winy.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: distefano »

Nigdy w życiu.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: GigaWat »

OK. Dzięki za info.

smelly03
Posty: 3
Rejestracja: 5 lipca 2015, o 14:33
Nadajnik - obiekt nadawczy: satelita

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: smelly03 »

NIe no gdzie .NIe ma takiej opcji.Jesli juz to poprostu nic nie obejrzysz.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: GigaWat »

Po prostu gdzieś słyszałem, że można wtedy uszkodzić głowicę

mieleczekk
Posty: 3
Rejestracja: 12 lipca 2015, o 16:43

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: mieleczekk »

Wielkie dzieki za informacje. Dużo się tu dowiedziałem.

p_brz
Posty: 2
Rejestracja: 23 października 2015, o 18:54
Odbiornik: DVBT: Toshiba/Philips;tuner radiowy analogowy Kenwood
Instalacja antenowa: ANTENA1/RUZ/B/88-108/S;ANTENA19/21-69/D;ZWROT.W-17;ROZG.RI-3/1F-IG+TV ZPP-4645F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra/Pradziad-Czechy

Problem z sygnałem DVBT na drugim odbiorniku

Post autor: p_brz »

Mieszkam blisko granicy czeskiej i interesuje mnie odbiór TV czeskiej. Standardowo odbieram polską telewizję z nadajnika na Czarnej Górze a czeską z góry Pradziad. Nadajniki oddalone w prostej linii około 60 km - Czarna Góra i około 110 km góra Pradziad. Obydwa są praktycznie w prostej linii, wiec sygnał jest stabilny.
System antenowy:
ANTENA DOOKÓLNA 1/RUZ/B/88-108/S
ANTENA KIERUNKOWA 19/21-69/D
anteny zamocowane na wspólnym maszcie około 4m na ziemią, widok przed antenami nie zasłonięty niczym, antena UHF powyżej anteny radiowej, teren górzysty.
ZWROTNICA ZW-17
około 20 m przewodu koncentrycznego, którego parametry na tą chwilę pominę
ROZGAŁĘŹNIK RI-3/1F-SIG
zasilane trzy odbiorniki:
TV Toshiba + TV Philips + Radiowy tuner analogowy Kenwod
każdy z odbiorników odseparowany poprzez ZABEZPIECZENIE PRZECIWPRZEPIĘCIOWE TV ZPP-4645F.
TV "1"Philips podłączenie przewodem koncentrycznym o długości około 5m; TV "2" Toshiba oraz tuner analogowy podłączone przewodem o długości 2m.
Problem z odbiorem TV czeskiej na odbiorniku TV "1"; TV polska i radio stabilnie. Proszę o podpowiedz czy modyfikacja systemu powinna polegać na zwiększeniu sygnału na "początku" czyli zastosowanie lepszej anteny, czy też należy modyfikować zestaw, stosując np. lepsze elementy wew. np. rozgałęźniki, itp. Interesuję mnie wyłącznie system pasywny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z sygnałem DVBT na drugim odbiorniku

Post autor: poxipol »

W twoim przypadku konieczne jest dobranie elementów biernych instalacji o jak najmniejszym tłumieniu.
Masz źle dobrany rozgałęźnik-przejście stałoprądowe do zasilania wzmacniacza.Ma większe tłumienie,zwłaszcza w torze gdzie nie ma przejścia napięcia.Ogólnie ma jakieś 7,5 dB tłumienia.
Lepiej jest zastosować rozg.dwudrożny 3,5 dB + druga zwrotnica np ZA-106BMs 1 dB tłumienia.
Można też puścić oddzielny kabel do radia pozostając przy rozg.dwudrożnym.
Można też zrezygnować z zabezpieczeń dołączając do masztu odgrom,a do odb.dać listwy przeciwprzepięciowe.
Można też dać antenę o większym zysku,rekompensując straty.
Wspomniana antena radiowa nie ma charakterystyki dookólnej i pracuje tylko w jednej polaryzacji.
Anteną z taką charakterystyką jest SV Total.
Należy również dodać że im dłuższy odcinek połączeniowy kabla tym większe tłumienie.

p_brz
Posty: 2
Rejestracja: 23 października 2015, o 18:54
Odbiornik: DVBT: Toshiba/Philips;tuner radiowy analogowy Kenwood
Instalacja antenowa: ANTENA1/RUZ/B/88-108/S;ANTENA19/21-69/D;ZWROT.W-17;ROZG.RI-3/1F-IG+TV ZPP-4645F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra/Pradziad-Czechy

Re: Problem z sygnałem DVBT na drugim odbiorniku

Post autor: p_brz »

Rozważałem osobną instalację dla radia, ale wykluczyłem to właściwie na początku, gdyż wiązało by się to z pewną modernizacją w budynku, na co na razie nie mogłem sobie pozwolić ale fakt, to by było najprostsze i najskuteczniejsze. Do niedawna używałem rozgałęźnika 2 dwudrożnego i właściwie było ok, nie musiałem zwracać uwago na parametry podzespołów. Podkreślam sygnał mam o dosyć dobrej jakości.
Jeśli chodzi o listwy przepięciowe to stosuje zawsze przy każdych urządzeniach, ale mimo to, występują "iskrzenia" podczas przełączenia i dlatego stosuje dodatkowe elementy przeciwprzepięciowe, choć pewnie usunięcie tych elementów rozwiązałoby problem.
Nie pomyślałem o najprostszym rozwiązaniu, zastosować dodatkową zwrotnicę. W końcu najprostsza zwrotnica ma mniejsze tłumienie niż najbardziej zaawansowany rozgałęźnik. Więc spróbuję pójść w tym kierunku. Dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

Mam problem z MUX1. Co zalecacie w tej sprawie? Odległość od nadajnika ok.95km. Antena yagi19elem.+LNA101. Jak próbowałem na LNA 169 sygnał się pogorszył.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/752a0ef100e85095

http://www.fotosik.pl/zdjecie/eff2d1c7fd60bed7

http://www.fotosik.pl/zdjecie/5fe7f896f78dc289

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

an10ka-dx pisze:Mam problem z MUX1
Ale na czym on polega? Przecież sygnał masz całkiem niezły (k.55 -> siła 62,6 dBuV / jakość BER 9E-05 / 1E-08). Wierz mi że niektórzy chcieliby taki mieć.
Te wskazania to na 101 czy na 169? Próbowałeś z pobliskich Chrzelic (ok. 40 km) lub Katowic (ok. 70 km) ?
Tego AWS-143ST używasz?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Nie daje się dwóch wzmacniaczy (szeregowo) w tej samej instalacji. Usunąć AWS'a i zastąpić go zwykłym rozgałęźnikiem.

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

an10ka-dx pisze:Mam problem z MUX3. Co zalecacie w tej sprawie? Odległość od nadajnika ok.95km. Antena yagi19elem.+LNA101. Jak próbowałem na LNA 169 sygnał się pogorszył.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/752a0ef100e85095

http://www.fotosik.pl/zdjecie/eff2d1c7fd60bed7

http://www.fotosik.pl/zdjecie/5fe7f896f78dc289

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

Przepraszam za błąd. Zmęczenie po testach. Już poprawiłem. Chodzi o MUX3. Testy(pomiar) zrobiony przy założonym LNA101. Sygnał z Chrzelic mogę odbierać ale tylko poprzez odbicia. Czyste pole widzenia mam na Skrzyczne. Sygnału z Katowic nie mogę odebrać= zero sygnału.
AdamP pisze:Nie daje się dwóch wzmacniaczy (szeregowo) w tej samej instalacji. Usunąć AWS'a i zastąpić go zwykłym rozgałęźnikiem.
http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_sch ... 213.htm#02
Niekiedy się daje. Tutaj przykład ze wzmacniaczem firmy TERRA.

Jeżeli usunę wzmacniacz AWS przycinanie się MUX3 występuje częściej.

Pomiar sygnału yagi 19elem.+symetryzator:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b8135568c83f981b
http://www.fotosik.pl/zdjecie/93432366585b509f
http://www.fotosik.pl/zdjecie/31db8bfe587e72e4

Jak do zestawu z symetryzatorem dodam SWA nie uzyskam tego co z LNA101, a najlepiej LNA+AWS.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: K63 »

Te wyniki pomiarów to na wejściu do odbiornika czy na wejściu do AWS?
Twój problem wynika prawdopodobnie ze stosunkowo niskiego SNR. Musisz starać się podnieść go, nawet minimalnym kosztem BER. Mała zmiana kierunku anteny lub wysokości zawieszenia może pomóc. Ze Skrzycznego mux-3 nadawany jest z mocą 60 kW, czyli niższą niż pozostałe dwa (100 kW). Widać to w dużej dysproporcji miedzy mux-2 (64,9 dBuV) a mux-3 (53,4 dBuV). Dobrze byłoby gdyby u Ciebie poziom sygnału na mux-ach był zbliżony.

Gdy masz wpięty AWS za przedwzmacniaczem wyregulowanie sygnału może być trudne. Regulując wzmocnienie sygnału i poprawiając jego jakość na jednym mux-ie, możesz popsuć na innym.

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: an10ka-dx »

Te wyniki pomiarów są na wejściu do AWS, czyli antena+LNA101+miernik.

Jeżeli miernik podłączę za AWS to wzmocnienie na AWS musi być na minimum. Czym bardziej wzmacniam sygnał na potencjometrze tym bardziej spada mi SNR a wzrasta POWER(na MUX 1 i 2 ponad 82dBuV).
Jeżeli chodzi o ustawienie anteny to zdjęcia pomiarów odpowiadają najlepszym ustawieniem K.41. Wyżej anteny nie mogę podnieść(koniec masztu), ewentualnie mogę obniżyć.
Najlepsze jest to, że jak dam zasilanie +5V to POWER jest większy niż na zasilaniu +12V.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/c4862e21de3b4a03
http://www.fotosik.pl/zdjecie/38a152d15fdf2d55

ps1.Szkoda, że MUX3 nie nadaje tą samą mocą co pozostałe MUX-y. W Kędzierzynie-Koźlu i okolicach bardzo dużo osób ma skierowane anteny na Skrzyczne. Kto ma szczęście odbiera sygnał z Katowic(Kosztowy), oraz regionalny multiplex TVT.To są chyba pozostałości po starym k.6 regionalnym z Katowic :) jak jeszcze zagraniczne programy satelitarne tam puszczali. Inna sprawa to zabudowa bloków.
ps2.Kiedyś zamiast yagi 19elem. miałem zamontowaną Dipol 44/21-69 Tri Digit. Efekt był ten sam.

Lamone21
Posty: 7
Rejestracja: 16 lipca 2016, o 22:04

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Lamone21 »

Witam,

kieruję się do was o pomoc w sprawie anteny cyfrowej. Potrzebuje dobre anteny, aby można było połączyć 2 piętra. Odbiór w porę deszczową jest praktycznie niemożliwy, wieczne zakłócenia (kolorowe plamy).
Wielu "Maciejów" wróżbitów było i wielu gwarantowało, iż będzie wszystko działać poprawnie, niestety nie. (Kilka razy wymieniane anteny oraz wymiana kabla).
Co możecie powiedzieć o (Antenie Yagi - kierunkowa 14dB/44dB zewnętrzna + wzmacniacz) lub (Tri Digit + wzm 17dB/ 47dB)?. Mieszkam w Kraśniku na ulicy Janowskiej, 23-200. Potrzebuję naprawdę fachowej rady.
Drugi temat, który mnie interesuję, to antena satelitarna. Posiadam ją na balkonie działa bez zarzutów i pytanie, czy można użyć odpowiedniej przelotki, aby drugi kabel wyprowadzić na inne piętro?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Nie ma czegoś takiego jak antena cyfrowa.
Odległość do nadajnik Lublin Piaski jest niewielka.
Nie napisałeś z jakich anten korzystałeś,gdzie były montowane,warunki terenowe.

W antenie ważny jest zysk energetyczny i inne parametry.Wzmocnienie wzmacniacza to inna sprawa..
Wspomniana antena Yagi w twoich kanałach roboczych ma zysk ok. 8 dBd
Krokodylek Tri Digit to taki niewypał nadmuchany przez marketing,gdzie do jego podrasowania zastosowano parametry podane w dBi,co można uważać jako furtkę prawną dla oszustów..

Z małych antenek można zastosować np,ATV 13/21-39 z zyskiem 11-13 dBd,lub większą mocniejszą.

Co do sata to wystarczy wymienić konwerter na podwójny.
Można użyć też przelotki,ale trzeba posiadać konwerter unicable i dostosowane dekodery do niego.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: TELMOR »

Witam,
ta mała Yagi 13 el. może nie wystarczyć. Do Piasków z Kraśnika jest ok. 52 km. Proponowałbym większą i bardziej kierunkową np. Dipol 19 21/69 albo T-urbo-T 20 http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/ ... -UHF-DVB-T
Na 'linii strzału" (32 km, jakieś 10-15 st. w prawo) jest nadajnik w Zielonej (MUX3, 20 kW) też na kanale 23. To "doświetlenie" może trochę namieszać. W samym Kraśniku, tuż pod nosem przy ul. Lubelskiej chyba też jest doświetlenie MUX3 na kanale 23 (57W) Istnieje niebezpieczeństwo, że znajdzie się obszar poza przedziałem ochronnym i sygnały z poszczególnych anten będą docierać zarówno z różną mocą, jak i z różnym opóźnieniem, znacznie przekraczającym dozwolony przedział ochronny. Nałożone na siebie sygnały mogą spowodować zakłócenia, będące przyczyną błędów w decyzji odbiornika.
Pisałem o tym na blogu w przypadku SFN: http://blog.telmor.pl/antenowe-instalac ... lenia-sfn/

Zablokowany