Antena 100km od nadajnika

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

sekunda

juz podaje
Obrazek

sory za jakosc przy skalowaniu troche sie zepsula 800 nie chcialo lyknac

http://img7.imagebanana.com/img/z67owdy0/terr.png

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki[/b:
nieprecyzyjnie się wyraziłem: profil bez refrakcji, ale z krzywizną ziemi.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »


_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki:
tak :D . Przy takich odległościach warto patrzeć po realnej krzywiźnie. Do 110km to wygląda w miarę OK, powinna się fala 'ślizgać' ładnie, ale powyżej 110km masz te pagórki, a one to już są 100% zagadki, bo mogą przyblokować te resztki sygnału, co się do nich 'doślizgają'.

Na pewno powinna być antena o jak największym zysku (i to w okolicach k60...69) i jak najmniejszej szerokości wiązki przedniej. Marnie, wszystko dobre kosztuje w okolicach dwóch setek, a i tak nie ma żadnej gwarancji, że cokolwiek odbierzesz, nie mówiąc, że stabilnie. Jeśli byłoby cokolwiek na pojedynczej antenie to być może najlepszym rozwiązaniem byłby zestaw synfazowy dwóch lub czterech anten. Powiedzmy 2 x UHF-200 MAximuma albo MX-045 Alcada lub 4 x zwykła 'siatka' w "krzyż" (tak, tak - nie słuchaj amatorów i malkontentów "made in Poland"... amerykanie już wieki stosują z powodzeniem zestawy z siatkowych, zwłaszcza w V paśmie :D ). Plus jakiś dobry wzmacniacz lub kaskada wzmacniaczy.

Zacząłbym więc od testu z jakąkolwiek anteną, czy cokolwiek da się odebrać. Trzeba usilnie szukać miejsca lokalizacji anteny, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

jak generowalem ta mapke to nie uwzglednilem tego wspolczynnika ktory standardowo wynosi 0

czy tu chodzi o wysuniecie anteny nad ziemie w metrach? Bo powiedzmy ze moge podniesc antene maksymalnie 4-6 metrow nad ziemie. Z drugiej strony jestem ciekaw (bo czytalem na forum) jak ktos moze miec odbior we Wroclawiu sygnalu z Poznania - to przeciez kawal Polski.

No nic narazie jak sie zacznie wiosna pokombinuje z antena siatkowa ze wzmacniaczem ktora tam teraz analog odbiera

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki:
jak generowalem ta mapke to nie uwzglednilem tego wspolczynnika ktory standardowo wynosi 0
jeśli masz na myśli suwak z lewej strony na dvbtmap, to tak - to jest wysokość zawieszenia anteny. Ale przy twoich odległościach do nadajnika to ma minimalny wpływ na cokolwiek na wykresie...

Natomiast ma to jak najbardziej wpływ na odbiór w realu - trzeba szukać optymalnej pozycji anteny, coby wyzyskać max dostępnego sygnału w danej lokalizacji.
Z drugiej strony jestem ciekaw (bo czytalem na forum) jak ktos moze miec odbior we Wroclawiu sygnalu z Poznania - to przeciez kawal Polski.
zwykle to tropo albo inne chwilowe zjawisko atmosferyczne. To, że można odbierać to pikuś, gorzej, że zwykle zakłóca to pracę instalacji antenowych oraz odbiorników.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Witam,
chciałbym zapytać czy istnieje szansa tymczasowego odbioru z Raszyna 1 i 2 Muxu??Docelowo chciałbym odbierać z RTCN Przysucha/Kozłowiec lecz tam MUX 1 będzie dopiero od 31 maja, więc do tego czasu chciałbym odbierać z Raszyna stabilny sygnał. Antena jaką zamierzam kupić to Dipol 19/21/-69(na moje 19km do Przysuchy wystarczy). Czy gdyby ta antena zaopatrzona w np. LNA-177 odbierała by z 87 km leżąc na strychu? A i jeszcze jedno: czy żeby zasilić przedwzmacniacz trzeba stosować rozgałęźnik indukcyjny? I czy potem nie będzie przeszkadzał w odbiorze na samym symetryzatorze? Wszystkie części będą zamawianie w sklepie internetowym DIPOL. Dekoder będzie zamawiany na allegro, wypadnie chyba na WIWĘ HD90.

Profil terenu: http://img138.imageshack.us/img138/844/beztytuulxl.jpg

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!

edit. Antena na strychu będzie raczej w okienku 10m nad ziemią.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

Ok chris, a jakby sprobowac tak na jednej antenie to zalatwic. Tak sie asekuracyjnie sprobuje skonfigurowac, ze jakby nie dalo rady do Raszyna zlapac to chociaz na Ryki z Naleczowa. To jaka antene bys polecal?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: BadBoy475 »

karol12_124 pisze: edit. Antena na strychu będzie raczej w okienku 10m nad ziemią.
Jeśli antena będzie pod dachem to raczej będzie kiepsko z odbiorem Raszyna, natomiast jesli chodzi o odbiór z Przysuchy to powinno odbierać dosłownie na "byle czym".

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Z Przysuchy łapę na wysłużonej siatce ustawionej w inną stronę ;) Ale to okienko jest właśnie w stronę Raszyna (przynajmniej wg.dvbtmap.eu) a dom dosyć duży..zależy mi tylko na odbiorze do 1 czerwca ;) Później symetryzator do puszki i na RTCN Przysucha 8-) Ale jakaś szansa jest? Widzę BadBoy, że ty też okolice Opoczna. Ale masz ATX-y..

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 1 marca 2012, o 19:35 przez karol12_124, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:ze jakby nie dalo rady do Raszyna zlapac to chociaz na Ryki z Naleczowa.
ee, przecież powinieneś odebrać mux-1 stamtąd, skąd w tej chwili odbierasz mux-2. Co tu kombinować?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: BadBoy475 »

karol12_124 pisze:Ale jakaś szansa jest?
No cóż jakaś szansa istnieje ale musisz sam spróbować.
Jeśli masz możliwość to zamontuj na zewnątrz ATX-91 + wzmacniacz do puszki i już dziś będziesz miał odbiór wszystkich 3 MUX-ów a przy lepszych warunkach propagacyjnych jeszcze Polsat HD + TVN HD ;)

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

spróbuje z tym co kupie. Nie będę po to ATXa kupował ;) Bo później nie będzie mi potrzebny do Przysuchy. A jak nie to MUX 2 z Przysuchy i TVP1,2,INFO,POLSAT z analogu. Chociaż od 1 czerwca podobno TVP1 HD w MUX 1 a TVP2 HD w MUXie 3 :O Ale popróbuje z tym LNA-177 i Raszynem..

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: BadBoy475 »

Daj znać o efektach ;)
Moim zdaniem warto powalczyć o odbiór z Raszyna MUX3 choćby z powodu emisji w niedalekiej przyszłości TVP2 HD oraz programu regionalnego TVP INFO Łódź. Poza tym na emisje MUX3 z Przysuchy można dopiero liczyć po wyłączeniu analogu czyli po 31 lipca 2013.
Antena Dipol 19/21-69 może być zbyt słaba do odbioru Raszyna. ATX-y są znacznie lepsze.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Na DVB-T przerzucam się dopiero pod koniec marca bo kończy się umowa z Cyfrą + ;) Ale jak będę testował to dam znać 8-) Myślę że EC-4 i Św.Krzyż złape z LNA-177. Czytałem, że ktoś na forum złapał Raszyn z 90km. na siatce ze wzmacniaczem i to stabilnie :shock: Więc ja popróbuje ;) Wiem, że z tej anteny na pewno nie ma szans na TVN HD i Polsat HD z PKiN-u..ale takim ATXem z LNA-177 dałoby rade??

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

@BadBoy475
Jeszce mam takie małe pytanko :) Czy ta antena (FM??) z twojego avatara to Dipol 1/RZ B?? Bo zamierzam kupić taką do swojej wieży Philipsa żeby chodził mi RDS na stacji RMF MAXXX. Jak ona się sprawuje?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: BadBoy475 »

Jeśli chodzi o antenę FM to jest właśnie Dipol 1/RZ B choć miałem w planach zainstalować 5 elementową antenę kierunkową ale przeważyła chęć odbierania stacji FM z różnych kierunków. Co do odbioru to długo można by pisać ale forum nie to.

W skrócie odbiór wszystkich stacji z Przysuchy, Raszyna i Św. Krzyża łącznie z RMF Maxxx idealny, czyste stereo + RDS.

Z inny ciekawszych stacji które odbieram to:

98,2 MHz Strefa FM Piotrków: stereo + RDS
100,8 MHz Fama Kielce: stereo + RDS
103,5 MHz Victoria Łowicz: stereo + RDS
104,5 MHz Planeta Łódź: lekko szumiące stereo + RDS
karol12_124 pisze:Czytałem, że ktoś na forum złapał Raszyn z 90km. na siatce ze wzmacniaczem i to stabilnie Więc ja popróbuje Wiem, że z tej anteny na pewno nie ma szans na TVN HD i Polsat HD z PKiN-u..ale takim ATXem z LNA-177 dałoby rade??
U znajomego który ma siatkę a na razie nie chce inwestować w lepszy sprzęt udało się odebrać Raszyn ale stabilny odbiór był tylko MUX2 na kanale 48.
MUX1 na 58 kanale jest na granicy odbioru ale daje się jeszcze oglądać natomiast MUX3 na kanale 55 już nie, sygnał jest za słaby.

Odnośnie odbioru TVN HD i Polsat HD na ATX-91 to przy tak małych mocach emisji i odległości ponad 110km nie ma szans na stabilny odbiór. Jedynie podczas podwyższonej propagacji (tropo) można odbierać.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Myślę, że ta antena Dipola 19 elementowa byłaby raczej lepsza od siatki ze wzmacniaczem zapewne z serii SWA. Ale kierunkowość ma na pewno lepszą ;) A czy kierowanie tą anteną na strychu bardziej w górę ale w strone nadajnika coś zmienia??Czy tylko pogorszy sygnał? Tymczasowo do wieży podłączona antena "home made" która nie ma nawet symetryzatora, ale wieczorem RDS jest więc najgorzej nie jest. A czy ta antena (FM) w miarę dobrze sprawowała by się w domu np. na szafie? Wiem, że ponad dachem poradzi sobie lepiej ale zależy mi tylko na RMF MAXXX, które jest nadawane ze Św.Krzyża.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: BadBoy475 »

Z odbiorem RMF Maxxx nie powinno być specjalnego problemu bo sygnał ze Św. Krzyża jest naprawdę mocny. Nawet w Piotrkowie Trybunalskim odbiera przyzwoicie.
Jeśli chodzi o antenę TV na strychu to trudno cokolwiek konkretnego powiedzieć. Anteny mogą się zachowywać nieprzewidywalnie a jeśli dach jest blaszany to odbioru może nie być wcale.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

_chris_ pisze:
Anduraki pisze:ze jakby nie dalo rady do Raszyna zlapac to chociaz na Ryki z Naleczowa.
ee, przecież powinieneś odebrać mux-1 stamtąd, skąd w tej chwili odbierasz mux-2. Co tu kombinować?
Chce odbierac wszystkie 3 muxy, a tylko z Raszyna moge te 3 odbierac, bo z Raabego nie ma szans. To instalacja nie dla mnie ale dla mojej rodzinki. W tym momencie jest tam odbior analogu. Na wiosne planuje sprawdzic jak sie ma tam odbior NTC. Dlatego chcialem sie z wyprzedzeniem dowiedziec wielu rzeczy odnosnie odbioru z duzych odleglosci na antenie kierunkowej.

Mam taki dylemat bo obecnie antena siatkowa do analogu jest na drewnianej tyczce zawieszona od ziemi jakies 5 metrow nad ziemia. Nie wiem jak z mocowaniem tych nowych anten. Nie chce wynosic wyzej anteny i raczej chcialbym zeby tyczka byla drewniana, bo dom jest na wzgorzu i obawiam sie piorunow. A dom drewniany, z rzeczy jasnej bez piorunochrona. Co mi doradzicie w tej kwestii?

Zablokowany