AZART antena zbiorcza

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z odbiorem MUX2 z instalacji zbiorczej

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Materiał edukacyjny na temat dostosowania antenowych instalacji zbiorczych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej:
Dostosowanie Antenowych Instalacji Zbiorowych do odbioru DVB-T

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Problem z odbiorem MUX2 z instalacji zbiorczej

Post autor: lpf1972 »

Ka.mil pisze:http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... amtype=WM1 - myślę, że choć po czesku to da się zrozumieć, a materiał okaże się w tej sprawie pomocny.
Materiał rewelacyjny... możemy tylko pozazdrościć kolegom z południa, zarówno spotu, jaki instalacji zbiorczej w budynkach - pewnie wszędzie takie mają ;) (TV, SAT, Internet w jednym)

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Problem z odbiorem MUX2 z instalacji zbiorczej

Post autor: pgrzes »

W Polsce częściej można spotkać las anten na dachu budynku zamiast jednej instalacji zbiorczej. Dla przykładu, ostatnio spotkałem się z sytuacją, gdy na bloku 4 piętrowym było około 30 bliźniaczych anten... siatkowych. Żałuję tylko, że nie uwieczniłem tego na zdjęciu.

Ptaku

Re: DVB-T, a instalacje zbiorcze

Post autor: Ptaku »

Witam Kolegów,

Jeżeli chcemy przemienić częstotliwość kanału COFDM (DVB-T), musimy zastosować przemienniki to tego przeznaczone - analogowe się nie sprawdzą, bo obcinają część pasma. Pasmo kanału cyfroewego jest bardziej "prostokątne".
Z dostępnych na rynku można użyć np. taki: http://www.media-system.com.pl/tff310.html

janusz4103

AZART-antena zbiorcza

Post autor: janusz4103 »

Mieszkam w bloku i korzystam z anteny zbiorczej tzw. Azart, którą dostarczany jest sygnał analogowy. Zwróciłem się do administratora, aby zaczął dostarczać sygnał cyfrowy, ponieważ mamy taki nadajnik stosunkowo blisko.Wyraził zgodę, ale powiedział, ze będzie nas to kosztować gdyż trzeba zmienić wzmacniacz. Byłem zdziwiony, ponieważ kolega w domu jednorodzinnym ma cyfrówkę na tej samej antenie i wzmacniaczu co miał na analogu i wszystko chodzi. Powiedziałem mu o tym a on dalej upiera się przy swoim. Pytanie moje,czy on ma rację, czy tylko chce wymusić na nas kasę?

TECH-SAT

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: TECH-SAT »

Witam,

Wszystko zależy od zastosowanego wzmacniacza, choć na dzień dzisiejszy większym problemem przy DVB-T będzie okablowanie które w większości tego typu instalacji jest przestarzałe - przewody nie dostosowane do pracy w zakresie wyższych częstotkiwości.
Ktoś napisze że można zastosować przemienniki ale znów to kosztuje.

Pozdrawiam,
Przemek

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: p-b »

...
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:35 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: janek 77 »

@janusz4103
Przecież mozesz kolego podlaczyć odbiornik cyfrowy i zeskanować. Zobaczysz wtedy czy odbierasz cyfrówkę...
I bedziesz wiedział co chce administrator.
Swoją drogą spisz co to za wzmacniacz...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: qwerty »

Niektóre azarty zbudowane są z wzmacniaczy kanałowych (wzmacniają tylko określone częstotliwości)). Najlepiej zeskanuj sam pasmo i sprawdź. Jeżeli znajdziesz kanały, ale będzie dużo błędów obrazu - trzeba wymienić wzmacniacz, jak nic nie znajdziesz to będzie trzeba przerobić instalację antenową.

janusz4103

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: janusz4103 »

Dziękuje za wprowadzenie mnie do tematu i pewną wiedzę. Pomoże mi to w rozmowie z administratorem.

TECH-SAT

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: TECH-SAT »

p-b pisze:
TECH-SAT pisze:większym problemem przy DVB-T będzie okablowanie które w większości tego typu instalacji jest przestarzałe - przewody nie dostosowane do pracy w zakresie wyższych częstotkiwości.
Jakich znowu wyższych częstotliwości? :o
Większość starych instalacji które spotykam pracują prawidłowo do 12 kanału, a powyżej "lipa" więc jak tu widzisz prawidłową pracę przy kanałach na których będzie prowadzona transmisja DVB-T.

Pozdrawiam,
Przemek

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: p-b »

...
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:35 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

romanodepalma

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: romanodepalma »

p-b pisze:To powiedz jeszcze jakie kable są tam zastosowane.
Koncentryki działają w "szerokiej skali", a i pradawne symetryczne 300 Ohm w UHF też dawały radę.
Jak u mnie w bloku likwidowali anteny zbiorcze dostałem od pracowników ok 15 m kabla . Pracownicy powiedzieli ,że on się do niczego nie nadaje. Miałem wtedy dostęp do przyrządu (antester) nie pamiętam symbolu i okazało się ,że ten kabel tłumił kanał 60 (TVP INFO Katowice) kilkanaście dB. Może ze starości , bo instalacja była robiona pod koniec lat 70-tych, a wzmacniacze były kanałowe.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: maclodz »

Witam
A jak wygląda sytuacja AZARTu pod względem prawnym? Czy administrator (Spółdzielnia) ma obowiązek doprowadzenia sygnału przez AZART do każdego mieszkania w bloku? Mieszkam w bloku, który ma 20 lat. Od początku był AZART, jednak jak zaczęły wchodzić kablówki, wszyscy po prostu przestali korzystać a AZARTu. Spółdzielnia już nie robiła żadnych konserwacji itp. bo nie było dla kogo. Niektórzy sąsiedzi wycięli nawet kabel AZARTu ze swoich mieszkań, odcinając sygnał do mieszkań położonych niżej. Nikt się nie sprzeciwiał, bo każdy miał kablówkę.
Teraz jednak gdy wchodzi dvb-t chciałbym móc oglądać programy z MUX-ów. Mieszkam na parterze, sygnał dvb-t mam z drugiej strony mieszkania i nie mam możliwości odbioru na antenie indywidualnej. Czy jest jakaś prawna możliwość wpłynięcia na Spółdzielnię żeby reaktywowała AZART? Czy mają prawny obowiązek utrzymywania sprawnej sieci AZART, bo kiedyś chyba taki obowiązek był? Jak od strony prawnej wygląda sprawa kosztów modernizacji? Mają je ponosić konkretne mieszkania korzystające z AZARTu czy też Spółdzielnia powinna to sfinansować ze środków ogólnych? I czy sąsiedzi, którzy wycięli kabel AZARTu w swoich mieszkaniach mogą teraz nie zgodzić się na poprowadzenie kabla przez ich mieszkania?

janusz4103

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: janusz4103 »

Jeżeli to jest Spółdzielnia to nie wiem jak to jest. Ja mieszkam w bloku gdzie mamy Wspólnotę Mieszkaniową i u nas wszystkie decyzje podejmuje Wspólnota. Oczywiście wszelkie koszty my pokrywamy. W Twoim przypadku widzę tą sprawę w czarnych kolorach.

Beca
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 09:59
Odbiornik: PIXEL NTC-404 HD i PANASONIC TX-P42G30E
Instalacja antenowa: zmodernizowana instalacja AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława-Kisielice

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: Beca »

Kolego macLodz, przedstawiam link do kdokumentu otrzymanego z Ministerstwa Infrastruktury w roku 2006. Przeczytaj i będzie wszystko jasne.
http://chomikuj.pl/beca/Dokumenty/AZART,815918478.pdf

needmoney

Sygnał DVB-T w antenach zbiorczych spółdzielni mieszkaniowyc

Post autor: needmoney »

Czy istnieje przepis zobowiązujący spółdzielnie mieszkaniowe do udostępnienia sygnał DVB-T w antenach zbiorczych ? Obecnie jest tak że instalacje antenowe udostępniają na VHF trzy cztery kanały telewizji publicznej a zakres UHF są oddane we władanie kablówek i niema mowy o złapaniu jakiejkolwiek tv naziemnej na tym zakresie. Czy mieszkańcy bloków są skazani na anteny na balkonach lub kablówkę ?
Akurat w interesującym mnie przypadku chodzi o budynek 4 letni więc czy jakieś przepisy to regulują ?

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: Mirek71 »

a może prawnicy EMITELA podpowiedzą nam tj mieszkającym w blokach administrowanych przez spółdzielnie (choć mieszkania mamy wykupione na pełną własność) jak wymusić aby puścili nam NTC. Moja spółdzielnia odsyłą do operatora kablowego, któremu udostępniła sieć a anteny na dachach bloków są wyłączone ... , kablówka oczywiście daje nam swą ofertę odmawiając puszczenia po kablu NTC :oops:

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: wiwany »

Mirek71 pisze:a może prawnicy EMITELA podpowiedzą nam tj mieszkającym w blokach administrowanych przez spółdzielnie (choć mieszkania mamy wykupione na pełną własność) jak wymusić aby puścili nam NTC. Moja spółdzielnia odsyłą do operatora kablowego, któremu udostępniła sieć a anteny na dachach bloków są wyłączone ... , kablówka oczywiście daje nam swą ofertę odmawiając puszczenia po kablu NTC :oops:
Niestety najnowsza ustawa- "o wdrożeniu ..." kwestię zmuszenia zarządcy do modernizacji anteny zbiorczej pod kątem DVB-T pomija.

Natomiast- jak w każdej innej sprawie- Spółdzielnia ma statut oparty o ustawę o SM.
Tylko, że spółdzielcom się nie chce...ani chodzić na walne, ani zgłaszać własnych uchwał, ani mobilizować rady nadzorczej.
Naprawdę- Spółdzielnia zrobi wszystko, czego sobie zażyczycie- bo nie ma innej możliwości, o ile nie jest to sprzeczne z innymi ustawami.
Tylko musi to być przeprowadzone zgodnie z regulacjami, bo większość działań kosztuje, więc musi być "podkładka" w postaci uchwały (rady lub walnego).

needmoney

Re: AZART-antena zbiorcza

Post autor: needmoney »

Prośba do moderatorów - może stworzyć oddzielny temat (próbowałem założyć nowy ale mój post został przeniesiony tutaj) bo raczej mało kto kojarzy skrót AZART http://pl.wikipedia.org/wiki/AZART a zainteresowanych na pewno jest sporo ludzi ?

Zablokowany