Kabel antenowy

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

@up a co ma to do tego co napisałem na temat odbioru z samego kabla?

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

adac pisze:przewód koncentryczny jest właśnie odmianą falowodu o którym pisze wyżej poprzednik i działa na tej samej zasadzie.
to przybliż nam to podobieństwo.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kabel antenowy

Post autor: giaur500 »

_chris_ ale o co ci chodzi? Przecież kabel koncentryczny to falowód otwarty, chyba o tym wiesz?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kabel antenowy

Post autor: adac »

_chris_ pisze:to przybliż nam to podobieństwo.
1/
2/
3/
4/

to przybliżyłem
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2013, o 06:58 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

Jeśli ktoś nie wie, a jest ciekawy, jak wygląda kabel koncentryczny z dielektrykiem powietrznym, to proponuje klepnąć w wujku goooooglu frazę: "bamboo coaxial cable".

Kiedyś kable popularne w torach dystrybucyjnych, obecnie z uwagi na zaawansowanie układów elektronicznych oraz nowoczesnych kabli z wypełnieniem piankowym, tudzież techniki światłowodowej, wychodzące z użycia, ale jeszcze co nieco w Internecie znaleźć można. Udanych łowów... :D

To było a propos tematu wątku, a co do pozostałych treści odnośnie falowodów i koaksów, poczekam spokojnie ze szklaneczką staropolskiej w ręku, na polemiczną dyskusję ekspertów, bo jest, moim skromnym zdaniem, o czym dyskutować... Choć to niestety OT.

diego

pomoc w doborze kabla

Post autor: diego »

zakupiłem antenę ANTENA TELEWIZYJNA NAZIEMNA CYFROWA DVB-T 44/21-69 i mam pyty tanie czy brać taki kabel KABEL PRZEWÓD KONCENTRYCZNY ANTENOWY RG6U czy Kabel przewód antenowy DVB-T RG-6 Cu ŻELOWANY

_chris_

Re: Kabel antenowy

Post autor: _chris_ »

@ diego: Na zewnątrz żelowany, w kolorze czarnym. Cym wyższy współczynnik ekranowania, tym lepiej.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

Do wewnątrz polecam kabel Televes T100 biały on jest za około 2zł za metr jak dobrze poszukasz. Na zewnątrz zastosuj Triset 113PE, do triseta weź wtyki F 7,2mm to Televesa 6,8 wystarczą

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Kabel antenowy

Post autor: an10ka-dx »

Witam :!:
Mam pytanie(a raczej mój znajomy):
Posiada taki kabel w instalacji antenowej(od anteny do TV odległość 10m):
http://www.phusaturn.com.pl/kabel-digital-100-100m.html
czy wymiana na taki ma sens:
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm
1.czy poprawi(polepszy) odbiór słabszych MUX-ów?
2.wyeliminuje ewentualne zakłócenia np. z miksera, odkurzacza.
3.Co sądzicie porównując te dwa kable antenowe?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel antenowy

Post autor: Anduraki »

Triset jest znacznie lepszy, ten RG6U ma wsp ekranowania >=80 a triset >=100

do tego triset ma grubszą żyłę środkową co obniża jego tłumienie sygnału.
@chris jakiej szerokości Fki stosuje się na trisety 113 PE 7.2? czy 6.8?
Bo raz już strugałem PE żeby tylko weszła 6.8

Wyżej posta napisałem że 7.2, bo z 6.8 to masakra jest

ntcdvb

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ntcdvb »

Benedykt pisze:...
PS.: Jaka powinna być długość kabla do anteny zewnętrznej? Wiesz? ;)
:idea:
Wystarczająca :lol:

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: distefano »

Ja bym dodał, że wystarczająca plus jakiś zapas w sytuacji gdy przewidujemy, że może kiedyś telewizor przestawimy w inne miejsce. Można też napisać, że taka by kabel sięgał od anteny do gniazda antenowego w telewizorze.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Benedykt »

ntcdvb pisze:
Benedykt pisze:...
PS.: Jaka powinna być długość kabla do anteny zewnętrznej? Wiesz? ;)
:idea:
Wystarczająca :lol:
v=(300/f)/2
v- w metrach
f- w MHz
Tylko to jeszcze nie wszystko by dobrze podłączyć antenę. ;)
Liczy się każdy cyntymetr.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: AdamP »

Benedykt pisze: v=(300/f)/2
v- w metrach
f- w MHz
Tylko to jeszcze nie wszystko by dobrze podłączyć antenę. ;)
Liczy się każdy cyntymetr.
Skąd wytrzasnąłeś ten wzór :shock: :?: Przecież to wzór na długość dipola półfalowego w dodatku nie uwzględniający współczynnika skrócenia fali. Powinno być: v=[(300/f)/2]*k, a "v" nie jest w metrach tylko milimetrach ;)
Co ma wspólnego długość kabla antenowego z długością dipola :shock: :?:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVB-T/S »

Gość nie ma pojęcia o czym pisze. Od kiedy to kabel antenowy musi mieć dokładnie jakąś tam długość?

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Stefan_KR »

/.../
zatem wg twojej teorii, podpowiedz proszę "Jaka powinna być długość kabla do anteny zewnętrznej?" dla odbioru trzech multipleksów z nadajnika w Tarnowie (kanały 23, 45, 50) ?


Długości kabla nie dobiera się przy wielokanałowym odbiorze, a przy nadawaniu po to aby uzyskać jak najlepszy współczynnik fali odbitej i przy emisji wąskopasmowej (jeden kanał, jedna częstotliwość,...). W pozostałych przypadkach nie ma to sensu i zastosowania. Może oprócz wieloelementowych nadawczych systemów antenowych, gdzie długość jumpera dla każdego elementu optymalizowana jest pod kątem przesunięcia fazowego tak by uzyskać możliwie najkorzystniejszą, równomierną charakterystykę promieniowania w jak najszerszym zakresie częstotliwości.
edit/
Ostatnio zmieniony 24 października 2013, o 09:08 przez Stefan_KR, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: AdamP »

Chętnie zobaczyłbym, jak Benedykt podłączy zewnętrzną antenę na np. k.37 (stosując swój wzór) przewodem o długości 210mm ;) lub wg. Jego interpretacji 210m :D

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

/.../
Przy systemach, w których prowadnica falowa ma impedancję równą impedancji odbiornika i nadajnika długość prowadnicy falowej może być dowolna, czyli, jak to ktoś wyżej napisał - tak, aby starczyło do telewizora... ;)

Ale, moi Panowie - ponieważ "g..." bez dopasowań ludzie robią instalacje antenowe, zdarza się, że od długości kabla antenowego zależny jest odbiór poszczególnych kanałów (instalacja antenowa z jedną anteną). I to nie chodzi tu o zmiany długości o metry, ale nawet o pojedyncze cm, czyli o fakt dopasowywania się urządzeń poprzez transformator, którym staje się prowadnica falowa. Stąd często, z jednej strony mamy podstawowe problemy w odbiorze, a z drugiej zaś 'cudowne' odbiory, w zależności od tego, jak się to całe "g.." poskłada.

edit/

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Benedykt »

/.../
Z wzoru oblicza się długość odbieranej fali, a nie długość kabla, kochani znawcy. To oczym napisał _chris_ to takie dopasowanie, by można było przyzwoicie odbierać. Nie ma problemu, jeżeli siedzi się w dużym mieście i ma nadajnik pod nosem. Można sobie wtykać "milimertowy" dipolek ze spinacza biurowego. Przy odbiorze różnych kanałów, a zwłaszcza z różną mocą - już konieczny jest kompromis i dokładne policzenie, który (chyba najsłabszy) ma być najlepiej dopasowany do odbioru. I może nie było by postów, że Emitel źle nadaje bo odbieram dwa mux'y na 100% a ten trzeci mi szatkuje.
Prywatnie mogło by mnie to nie obchodzić, bo do nadajnika mam 3 km i gdyby nadawali z mocą 50 W i tak bym odebrał.
PS.: To wszystko co robiłem - dekodery, przestrajanie, instalowanie anten itd itp - robiłem za darmo. Traktuję to jako hobby (choć mam wiedzę). Pracuję zupełnie w czymś innym. Lepiej mormalnie pomóc komuś niż "gwiazdorzyć"

edit/

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Stefan_KR »

/.../
Wracając do długości kabla. Anteny (mowa o antenach TV poprawnie zaprojektowanych, z wyłączeniem anten pokojowych oczywiście) wyposażone są w symetryzator dopasowujący impedancję anteny do impedancji kabla lub wzmacniacz zawierający układ dopasowujący do impedancji 75OHm kabla. Kabel antenowy TV ma impedancję stałą 75OHm. Wejście dekodera, telewizora jest dopasowane do 75OHm. Wykluczając skrajne przypadki (kilkadziesiąt metrów kiepskiego kabla itp) gdzie tu miejsce na niedopasowanie, wpływ długości kabla i próba kompensowania czego poprzez jego skracanie/wydłużanie? Poza tym to nie nadawanie gdzie niedopasowanie w prowadnicy falowej skutkuje odbiciem mocy w kierunku nadajnika, tylko odbiór - tu nie ma mocy, żadnego zagrożenia, żadnego wpływu. Komuś się tu mocno pomieszały pojęcia...

edit/

Zablokowany