Kabel antenowy

tomarex

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: tomarex »

Problem jest w tym, że ani producenci, hurtownie, sprzedawcy nie informują że dany kabel jest do stosowania wyłącznie wewnątrz.
Uczciwie to powinna być taka informacja na opakowaniu (szpuli), lub samym kablu.
Tu będzie antyreklama.
Kabla CONOTECH RG6U kategorycznie nie należy układać na zewnątrz.
Wczoraj to mi ręce opadły, jak zobaczyłem dziesiątki metrów rozpadającego się kabla na dachu. Specjalnie odszukałem opisy, były jak wyżej.

Próbowałem także odszukać, czy ktoś podaje przeznaczenie kabla.
Udało mi się w jednym przypadku odnaleźć taką informację w "Deklaracji zgodności". Napisaną po Polsku, ale na dole małym druczkiem i jeszcze po Angielsku było odwołanie do norm dot. kabli wewnętrznych. Czyli coś podali ale tak zakamuflowane że praktycznie nikt tego nie wie.

norfred

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: norfred »

zainwestuj w kabel TRISET-113 PE żelowany i złacza F kompresyjne PCT....

KAPITAN CHAOS

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: KAPITAN CHAOS »

Kabel wewnętrzny popęka na zgięciach tak jak mój. Nie polecam kabli wewnętrznych do stosowania na zewnątrz.

Laptop

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: Laptop »

Każdy, kto choć raz wylewał wodę z dekodera nie powie, że kolor kabla nie ma znaczenia. ;)

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: zenit »

Ludzie, o czym wy tu piszecie...
Normalnie nie wiem czy śmiać się czy płakać. Oszczędni jak nie wiem... Nie rozumiem, nie pojmuje, po prostu nie wiem jak można być tak "oszczędnym", nieprofesjonalnym, czy w końcu-nazwijmy to po imieniu-uprawiać zwykłe partactwo stosując biały kabel na zewnątrz bo "tańszy". Jak można oszczędzać na takich rzeczach jak instalacje (nie tylko antenowe) w swoich przecież domach. Anteny instalujesz raz na tydzień? miesiąc? rok? Czy może na kilkanaście/kilkadziesiąt lat w sposób możliwie profesjonalny i trwały?
Owijanie kabla taśmą (sic!), kabel w peszlu-przecież to drożej wyjdzie niż zakup nowego, czarnego, markowego kabla zewnętrznego. Proponuję założyć taki wątek na elektrodzie-gwarantuje, że po kilku wpisach dostalibyście bana za wypisywanie głupot. :D
Toż to tak jakby 2 osoby-elektryk i "elektryk" kłóciły się o to czy lepszy jest kabel z Cu czy z Al, no bo ja przecież mam Al i 40 lat działa, nieważne, że czasami się coś w puszcze usmaży, że styku nie ma, w końcu lampa świeci, radio gra, wiec jest ok ;)
Każda rzecz ma ściśle określone przeznaczenie i tylko w takich warunkach pracuje poprawnie. Najlepszy kabel wewnętrzny popęka po chwili na zewnątrz-po prostu nie jest na to przygotowany. I śmieszne jest tłumaczenie że "drogi biały popękał po 2 m-cach".
Jak ktoś jest oszczędny do bólu, to proponuję odstawić swoją furę i przerzucić się na PKS/MZK, z pewnością wyjdzie z korzyścią dla portfela, o zdrowiu i czystszym powietrzu nie wspominając. I może na kabel starczy ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

Zakładając temat chciałem poznać opinię - i poznałem. "Biały kabel nie jest na zewnątrz".
Ale to nie prawda. Kolor nie ma znaczenia tylko przeznaczenie kabla. Zrobiły się dwie kategorie:
1. tani ( na zewnątrz )
2. bardzo tani ( wewnętrzny )

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: belliash »

DVB-T/S pisze:Zakładając temat chciałem poznać opinię - i poznałem. "Biały kabel nie jest na zewnątrz".
Ale to nie prawda. Kolor nie ma znaczenia tylko przeznaczenie kabla. Zrobiły się dwie kategorie:
1. tani ( na zewnątrz )
2. bardzo tani ( wewnętrzny )
3. najtanszy (jako sznurek)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

I po co ta złośliwość?
Kiedyś kable były tylko białe i wytrzymywały po 20 lat. Dziś czarny jak wytrzyma połowę tego czasu to dobrze.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 240
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: neo69 »

Mam wrażenie, że ludzie wychodzą często z takiego założenia: kupują wypasiony telewizor za kilka tysięcy PLN, ewentualnie odbiornik za kilka stówek, bo w ich mniemaniu te elementy są kluczowe dla jakości odbioru (np. plazma 600 Hz, przekątna 50"). Skorodowana, pogięta antena na kominie przekręcona przez wiatr i sparciały, zawilgocony koncentryk przecież nie mają żadnego wpływu na odbiór; ;-) no bo jak to, kawałek drutu i jakaś siatka na dachu mają zakłócać?
Z własnego doświadczenia wiem, że na kablach nie warto oszczędzać i zrobić coś raz, a dobrze. Żadna przyjemność latać w nieskończoność po dachach, strychach i zmieniać, zmieniać, zmieniać spróchniałe wyroby kablopodobne (czytaj: ekran z 3 drucików na krzyż).
W instalacjach nadawczo-odbiorczych stosowałem H-1000 i H-155 50 Ohm, w odbiorczych wielokrotnie wspominany żelowany Triset 113-PE 75 Ohm. Celowo podkreślam, te 2 sformułowania, żeby komuś nie przyszło robić okablowania DVB-T na kablu do instalacji nadawczych 50 Ohm...

malkontent

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: malkontent »

zenit pisze:Proponuję założyć taki wątek na elektrodzie-gwarantuje, że po kilku wpisach dostalibyście bana za wypisywanie głupot
na szczęście takich krucjatorów i złośników nie ma wszędzie w internecie i dobrze to ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

Wszyscy piszą o kablu TRI coś tam jak by to był ósmy cud świata.
Czy ktoś może potwierdzić że po 20 latach jego używania - kabla na zewnątrz, czyli "czarnego - dalej funkcjonuje?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: qwerty »

Nie musi być koniecznie triset. Może być dowolny kabel, aby miał odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ludzie go polecają ma dobrą cenę do jakości.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

Czyli liczy się stosunek ceny do jakości.
Jeśli tak to po co kupować kilka razy droższy kabel jak tani "wewnętrzny" wytrzymuje kilka lat, a jak policzymy że przez 20 lat trzeba go wymienić powiedzmy 5x to wyjdzie cenowo na jedno.
Do tego żaden producent nie daje gwarancji na kabel "zewnętrzny" na 20 lat a wewnętrzny 5 lat wytrzyma - może nawet więcej.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: qwerty »

5x1,6 zł za mb, czy 1x 2,2 zł. Różnica jest...
Jeszcze nie uwzględniasz jednego czynnika - tłumienie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

5x 50gr. Pisałem o wewnętrznym tanim kablu, oczywiście MADE IN CHINA. To nie jest najtańszy - tylko już taki z "górnej" półki ;) Najtańszy jest po 25 gr za metr, tylko niestety stalowy.
Wychodzi na jedno.

Ciekawi mnie za 20 lat ci co tak chwalą kabel tri coś tam ile razy będą go wymieniać.

malkontent

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: malkontent »

DVB-T/S pisze:Najtańszy jest po 25 gr za metr
:o a kaj ześ ty widział kabel antenowy po 25 groszy za meter to chyba musiała być atrapa sznurka do wieszania bielizny, na zewnętrzne warunki wystarczy byle jakiej firmy kabel 75 ohm tzw. "satelitarny" nawet z hipermarketa taki po 1 złotówce za metr i w sumie starcza na 10 lat tyle mogę potwierdzić bo tyle wytrzymał i wisi sobie dalej :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

To taki po 50gr ale bez marży.
25 gr to stal pokryta miedzią.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: kuku1234 »

DVB-T/S pisze:5x 50gr. Pisałem o wewnętrznym tanim kablu, oczywiście MADE IN CHINA. To nie jest najtańszy - tylko już taki z "górnej" półki ;) Najtańszy jest po 25 gr za metr, tylko niestety stalowy.
Wychodzi na jedno.
Ja, jak wy takie smieciory kupujecie za 25, 50 groszy to ja sie nie dziwie, ze to potem peka.

Chyży Ruj

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: Chyży Ruj »

DVB-T/S pisze:I po co ta złośliwość?
Kiedyś kable były tylko białe i wytrzymywały po 20 lat. Dziś czarny jak wytrzyma połowę tego czasu to dobrze.
KIedyś były tlyko czarne i to jeszcze w srodku nie drut tlyko linka i nie ekrany ALu tlyko czysta miedz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kabel wewnętrzny na zewnątrz

Post autor: DVB-T/S »

Nie prawda. Mam gdzieś kawałem białego (czy co najmniej przypominający białego) kawałek kabla z grubą żyłą wewnętrzną i nie linką tylko drutem miedzianym. Taki kabel bardzo długo był na zewnątrz i wytrzymał.

Zablokowany