Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Maximum

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Maximum »

Masz rację Bartt. Już nawet zastanawiałem się nad prywatnym gapfillerem :lol:. Tylko pewnie by mnie namierzyli i nałożyli grzywnę. A ta antena w ogrodzie to byłaby rewelacja. Tylko sprzedawać bilety zwiedzającym.
Mutango profil terenu już dawno sprawdziłem. Muszę spokojnie poczekać na gapfillery, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Tą amerykańską antenę traktuję jako ciekawostkę. Bardzo dobre opracowanie.

Mutango

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Mutango »

Bartt pisze:@Mutango
Z tego co zrozumiałem (z wczesniejszych jego postów) kolega Maximum chce w swojej lokalizacji odebrać stabilnie jakikolwiek sygnał DVB-T z polskich nadajników, a nie z 200km ;).
Akurat szczegółowej sytuacji kolegi Maximum-a nie znam..
Ale generalnie rozumiem trudną sytuację w kotlinie kłodzkiej, wielu Kolegom naprawdę jest tam trudno.. i szczerze współczuję... ale to nie oznacza, że każde rozwiązanie ekstremalne ma sens. Przykładowo, ktoś w kotlinie kłodzkiej może mieszkać 40-50 km od Ślęży, i komuś patrzącemu z boku wydawałoby się że jest ok.. odległość nieduża, nadajnik silny. Ale niestety, jeśli z tych czterdziestu paru kilometrów połowa dystansu to potężna zapora w postaci masywu gór Sowich... to nie ma bata, nawet mu 40dB-owa hamerykancka mega_antena nie pomoże. Sorry, sił natury nie przeskoczysz :(
Po prostu chcę przestrzec przed desperackimi, kosztownymi eksperymentami, które mogą kosztować wiele, a nie przyniosą oczekiwanego rezultatu... No chyba że ktoś już takie kosztowne eksperymenty przeprowadził wcześniej, i przyniosły pozytywne rezultaty. To proszę mnie sprostować. Nie mówię, że jestem alfą i omegą ;)

_chris_

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: _chris_ »

@ Maximum:

zwykle, poza skrajnymi przypadkami DX-u, nie ma potrzeby inwestowania w jakieś super systemy.

Spokojnie wystarcza zestaw dwu / czterech anten siatkowych spiętych w jeden system synfazowy. Dla lepszego efektu w tej chwili można też poskładać dobre anteny matrycowe (np. UHF-200 Maximuma, MX-045 Alcada lub podobne), co jest łatwe z uwagi na ich stosunkowo niewielkie wymiary i bardzo dobre parametry dla pojedynczych anten.

W skrajnej rozpaczy można poskładać też długie ATX-y, ale to już trochę więcej kłopotu mechanicznego.

Pamiętaj, że cała zabawa z zestawami polega głównie na znacznym powiększeniu kierunkowości takich składanek w stosunku do pojedynczej anteny, co daje duży wzrost jakości odbieranego sygnału (znacznie mniej szumów i zakłóceń). A niezależnie otrzymuje się również wzrost poziomu.

nkp123

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: nkp123 »

Mutango pisze:Mówisz że pokusiłbyś się o zamontowanie. Pytanie tylko czy warto się kusić?
To znaczy czy masz warunki żeby cokolwiek odbierać (regularnie) za pomocą takiej mega-anteny. Nawet największa antena, o największym zysku nie pomoże Ci, jeśli nie przełamiesz dużych przeszkód terenowych typu góry. Dużą przeszkodą może być też krzywizna kuli ziemskiej. Niestety fale telewizyjne to nie fale długie radiowe. Tutaj odbicia troposferyczne są sporadyczne.
To jest częściowo odpowiedź dlaczego takie mega-anteny nie są produkowane komercyjnie. Po prostu rzadko kto, i rzadko do czego mógłby je wykorzystać.

Tak a propo pierwszego pytania w tym wątku. Oto profil terenowy Warszawa - Białoruś

Obrazek

Jak widać, anteny nadawczą i odbiorczą należy umieścić na wysokości przynajmniej z grubsza 1000m npm

Ja generalnie rano i wieczorem na 9-elementowej antenie yagi odbieram pewien (a czasem nawet znośny, jednak częściej jest to bardzo słaby niż dobry sygnał) sygnał dwóch biełoruskich programów. Antena 7 metrów nad ziemią.

Mutango

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Mutango »

Odbierasz z odbić troposferycznych. Oczywiście, takie zjawisko występuje. Ale wiadomo, tak jak pisałem, dla tego zakresu jest bardziej sporadyczne niż stałe. Tak jak mówisz, albo tylko w określonych porach dnia lub nocy, albo przy specyficznych, sprzyjających warunkach pogodowych (pory roku letnie, burzowe sprzyjają). Bywa że się odbierze coś nawet z pięciuset kilometrów. Zresztą jest taki wątek o tropo na forum...

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

ATX 107 odbiór ze Słowacji i Czech

Post autor: bardejov »

Mam zamiar odbierać Muxy z Bardejova (114,5km) i któryś z nadajników z Czech, ale prawdopodobnie Frydek Mistek 151,5km albo Ostrava Hostalkovice 154,4km.
Chcę mieć stabilny odbiór cały czas, a nie tylko jak będzie tropo.

Czy ta antena wystarczy do odbioru oczywiście ze wzmacniaczem?


Jeśli ktoś miałby zamiar sprawdzać mapy sygnału dla mojej miejscowości to proszę szukać Proszowic, koło Krakowa.

Czy ATX 91 będzie równie dobry jak ATX 107 bo widzę, że bardziej dostępna będzie dla mnie ATX 91. Jeśli jest gorsza to będę szukał tej drugiej.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: ATX 107 odbiór ze Słowacji i Czech

Post autor: qwerty »

Może być ciężko. Ja bym kupił 107 i ją zestroił na konkretną częstotliwość.

_chris_

Re: ATX 107 odbiór ze Słowacji i Czech

Post autor: _chris_ »

Przy takiej odległości od nadajnika nikt poważny nie powie ci, na czym, i czy w ogóle otrzymasz stabilny odbiór, zwłaszcza przy mux-ach o mocach 10...30kW.

Muxy są powyżej kanału 40, więc pasowałaby jakaś antena na wyższą część pasma (40...60). Ale są trudno dostępne.

Może jakiś quados liczony na te konkretne kanały.

ATX-91 ma według rysunków dużą 'górkę' zysku właśnie gdzieś w okolicach kanałów, które chcesz odbierać, więc mogłaby być może i lepsza od 107. Ale to tylko gdybanie, bo wszystko zależy od złożenia anteny, wzmacniacza, kabla antenowego i odbiornika i w przypadku każdej anteny może być zupełnie różnie. Tylko próby.

Zapewne, najlepszym rozwiązaniem byłby podwójny lub poczwórny zestaw synfazowy z jakichś anten o bardzo wysokim zysku plus do tego jakiś dobry wzmacniacz o dobranym wzmocnieniu. To daje nie tylko powiększenie zysku (można myśleć o zyskach rzędu 20dB i więcej), ale i znacznym zawężeniu szerokości odbieranej wiązki (możliwe, że nawet sporo poniżej 20°), co działa bardzo dobrze na jakość odbieranych sygnałów.
Zestaw podwójny łatwo zrobić, bo Słowacy nadają w V, więc anteny idą na maszcie jedna nad drugą.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: ATX 107 odbiór ze Słowacji i Czech

Post autor: twmichal »

Wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz. Sprawdź sobie czy odbierasz np. Radio z tych lokalizacji i czy odbierałeś analog. W Busku to znacznie lepiej odbierają mi czeskie MUX-y mimo odległości ponad 190km (Lysa Hora i Hostalkovice) na Tri-Digit.
Ze Słowacji najlepiej Bardejov mimo że radio z tej lokalizacji odbieram słabo.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: bardejov »

Dziękuję za porady. Ale mam jeszcze pytanie odnośnie nadajników słowackich. Czytałem na forum, że mają być wzmocnione w Bardejovie z ok.15 kW na 50kW. Kiedy to nastąpi?

Pytam dlatego, że dzisiaj testowałem ATX 55 ze wzmacniaczem LNA-188 i kompletnie nic nie odebrałem ze Słowacji ani Czech. Sprawdzałem Frydek Mistek, Ostravę i Bardejov.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>1

Post autor: twmichal »

O ile pamiętam - w innym wątku było pisane że Słowacy na parametrach docelowych będą nadawać dopiero w 2015r, kiedy analog przestanie być chroniony.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: bardejov »

Mam nietypowe pytanie: odbieram na antenę siatkową ze wzmacniaczem przy tropo dwie stacje z Ukrainy, a konkretnie ze Lwowa (270km). Jest to telewizja analogowa, ale myślę, że tylko na tym forum ktoś może mi profesjonalnie poradzić. O DVB-T nawet nie marzę, ale zależy mi na tej analogowej tylko przy tropo jednak chcę mieć lepszy obraz i może jeszcze 2 stacje które nadają na niższej częstotliwości. Wszystkie stacje znajdują się na zakresie VHF kanały 1, 6, 8. Ten pierwszy mogę sobie darować.

Pytanie brzmi, czy antena logarytmiczna ze wzmacniaczem (nie wiem czy tak się da) pomoże mi w odbiorze lepszym niż z tej siatkowej. Jeśli nie logarytmiczna to czy ATX-107 lub ATX-91 będzie działał w VHF.

Dodam jeszcze, że pasowałoby mi, aby ta antena była zarówno do VHF jak i UKF.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: adac »

Ciekawy problem sobie wymyśliłeś, czyżbyś nie miał problemów z krajową DVB-T ? Pocieszę Cię: zawsze możesz mieć :lol:

Upewnij się najpierw kiedy wypada ASO na Ukrainie, bo być może zanim zmontujesz instalację nie będzie już czego odbierać.

Co do techniki: możesz próbować oszczędnie- jedną anteną szerokopasmową, ale wtedy kierunki na nadajniki powinny się pokrywać.
W przeciwnym wypadku dobrze odbierać będzie albo jedno, albo drugie, albo w przypadku tropo będziesz biegał i przestawiał antenę.
Poza tym trudno będzie Ci dobrać optymalne wzmocnienie na obydwa przypadki, tak żeby nie przesterować i nie zepsuć krajowej dvb-t.

Siatka którą do tej pory stosowałeś ma tą zaletę że odbiera w szerokim kącie i od biedy nadaje się na pasmo B III . Na anteny specjalizowane UHF typu <ATX 91> raczej nie licz , ponieważ ich 'zysk' w paśmie VHF to będzie parę dB, a charakterystyka kierunkowa nie wiadomo gdzie, raczej nie tędy droga. Długość po złożeniu: 2,30 metra.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: bardejov »

Z tego co wiem to definitywne wyłączenie analogowej jest zaplanowane na 2015. Antenę siatkową mam po prostu zapasową. Z Chorągwicy mam odbiór na przysłowiowym byle cym :lol:

Nie wiem czy nie kupię logarytmicznej, ale czy polepszy to odbiór? Jeśli chodzi o zakup to nie mogę jej pożyczyć tylko muszę ją kupić definitywnie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: adac »

Przy zakupie przez internet masz możliwość zwrotu tylko uprzedź sprzedawcę że chcesz rozpakować. Markety przynajmniej w mojej okolicy nie robią problemu.

Różnica w azymucie jest ok. 120 st, możesz od biedy próbować na jednej antenie szerokopasmowej jeżeli teraz masz silny sygnał.
Weź pod uwagę, że jeżeli będziesz pakował do tej anteny jakieś wzmacniacze to też wpłynie na odbiór krajowej tv który może już nie być taki dobry.
Po drodze masz Tarnów, Rzeszów plus wszystkie zakłócenia które będą przychodzić z tego kierunku.
Alternatywa to zdecydować się tylko na kanały VHF i odbiór na 2 anteny ze zwrotnicą.

Z anten szerokopasmowych to np. taki [Log 2-65] plus dedykowany wzmacniacz, bo w tym układzie chodzi najlepiej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: K63 »

_chris_ pisze: Spokojnie wystarcza zestaw dwu / czterech anten siatkowych spiętych w jeden system synfazowy. Dla lepszego efektu w tej chwili można też poskładać dobre anteny matrycowe (np. UHF-200 Maximuma, MX-045 Alcada lub podobne), co jest łatwe z uwagi na ich stosunkowo niewielkie wymiary i bardzo dobre parametry dla pojedynczych anten.
@chris - czy chodziło Ci o coś takiego ? http://www.dvbt.pl/wp-content/uploads/2 ... HD-123.jpg

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: Anduraki »

Logi mogą być za słabe - kilka osób wypowiadało się na temat zasięgu logów - tych lepszych.
Lepiej kombinować zestawem anten: pod niskie kanały - warto zestroić przykładowo 4 siatki(radar ;P), pod wyższe 2x atx91, sigmy lub inne drogie włoskie wynalazki.

Wszystko to kwestia sytuacji:mocy i warunków terenowych. Powyżej 100km to już jest ruletka czy cokolwiek w ogóle da radę złapać.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

ATX-91 vs ATX-107 oraz inne anteny o dużym zysku, najlepsze na długie dystanse

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia praktyczne z testów anten do odbioru telewizji naziemnej na długie dystanse jak np.100 km i więcej? Jakie anteny praktycznie dają największy zysk i odbiór? Możecie dodać informacje o stosowanych symetryzatorach czy też wzmacniaczach przedantenowych(dopuszkowych).


Zablokowany