Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVBT - odbiór pogarsza sie w nocy

Post autor: Anduraki »

nie ma przesterowania jeśli siły nie ma 100% ile razy można powtarzać, gdyby jakość na 1 muxie spadała przy jednoczesnej sile 100% to wtedy tak.

ja bym wyregulował ustawienie anteny, aby na mux2 uzyskać 100% i jednocześnie na pierwszym nie stracić 100% jakości

raczej chodzi o
Mux2: Kanał 64, 818Mhz, 60kW dookólny
konkretnie problem związany z wysokim tłumieniem wysokich częstotliwości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DVBT - odbiór pogarsza sie w nocy

Post autor: antypyra »

boo999 pisze:Nadajnik DVBT chorągwica, odległość 18km


DVBT - odbiór pogarsza sie w nocy
Ooo, ciekawe... W nocy odbieram dalsze muxy niż te lokalne. Może nocą łatwiej o jakieś kolizje dalekich stacji?

Bartt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Bartt »

@boo999
Spróbuj podpiąć się bezpośrednio do anteny bez multiswitcha i zwrotnic i wtedy sprawdź sygnał ;).
Być może któryś z tych elementów tłumi sygnał powyżej 60 kanału, lub w instalacji są jakieś zakłócenia które uniemożliwiają odbiór na k64.

Mutango

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Mutango »

Również skłaniam się do wersji, że wysoka częstotliwość 818MHz gdzieś została nadmiernie wytłumiona w tej skomplikowanej instalacji. Kanał 64 jest dla instalacji dvb-t bardzo trudny. Zresztą chyba w większości przypadków w Polsce jest tymczasowy. Po wyłączeniu analogu, mux zostanie przeniesiony na niższą częstotliwość...
Przykład. Miałem prosty układ: antena -> 3m kabla -> wtyczka -> TV
Po wymianie samej wtyczki, z budżetowej plastikowej na solidną metalową, odlewaną... siła sygnału na k.64 wzrosła mi nagle dwukrotnie, pomimo że na niższy k.58 zmiana wtyczki nie miała najmniejszego wpływu.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

Mutango pisze:chyba w większości przypadków w Polsce jest tymczasowy
fakt - docelowo mux 2 z Chorągwicy ma być na kanale 23 :D

qkiz_xt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qkiz_xt »

qkiz_xt pisze:
adac pisze:Zajrzyj tutaj, dyskusja z udziałem kol. @QkiZ (przypadkowa zbieżność :?:)
Ja pozostaję przy swoim zdaniu: tunerki usb nie nadają się do odbioru w trudnych warunkach, a nadawanie w sfn dodatkowo je rozkłada. Może mniej lub bardziej zależy to od konkretnego modelu, ale generalnie nie polecam. Pzy okazji: jak odbierasz analogi z najbliższych nadajników ?
Jeżeli myślisz na poważnie o odbieraniu dvb-t w trudnych warunkach rozejrzyj się za STB. Z tego co wyczytałem, Wiwy dość dobrze radzą sobie z takim odbiorem, możesz też przejrzeć inne.
Co do tego kabla Conotech RG6-U ; żyła wewnętrzna 1 mm Fe/Cu, dość duże tłumienie. Są tacy którzy go stosują na kilometry, ale do trudnych warunków ja bym go nie polecał żeby nie pogarszać sprawy.

ps. W odległości 7 km na wsch. usadowił się nadajnik Tarnów-Lichwin. Moc 10 kW, bardzo korzystny profil. Co prawda polaryzacja V, ale wystarczy obrócić antenę..

.
@QkiZ to jednak przypadkowa zbieżność...
Na Tarnów-Lichwin już dawno patrzyłem ale nic nie znajduje! Nie wiem czy to jakaś ściema? Czy ktoś w ogóle stamtąd cokolwiek odbiera??? Przecież przy takich warunkach musi działać.
Chyba jednak kupię zewnętrzny tuner bo mam HDMI w monitorze bo z tym już mnie cos trafia. W tym momencie w ogóle nie działa zwiechy, dziwne zachowanie kompa, długie wyłączanie ale jak odepnę wszystko ok. Próbowałem w każdym porcie USB i już nigdzie nie działa. Z dnia na dzień. W menedżerze urządzeń jest a programy podają że nie mam tunera i zamykam program albo że niby jest ale zwiecha od razu. Na laptopie świeżo zainstalowany działa (zresztą ciekawe jak długo). To nie że nie mogę poradzić sobie z komputerem (być może zbyt duże pole magnetyczne). Po prostu nie jestem zadowolony z tego "tunera".
P.S.
Wiecie gdzie w Tarnowie kupię WIWĘ tanio i od ręki?
Od jakiegoś czasu zniknął w ogóle sygnał z muxu na 666mhz. Dziwna sprawa bo nawet w nocy nie działał.
Kupiłem Fergusona Ariva T65 i niestety nadal to samo. Jakieś rady?

deryl1
Posty: 3
Rejestracja: 17 września 2012, o 12:23
Odbiornik: wiwa hd90
Instalacja antenowa: sonus tv pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: MIŁKI

Problem z odbiorem z Miłek

Post autor: deryl1 »

Witam mam problem z odbiorem DVB-t z Miłek, Jest między 20 a 25 km od nadajnika który nadaje z mocą mux1 100Kw i mux2 20Kw.

Korzystam znteny sonus tv (pokojowa) i mam dziwny problem jak ustawie antenę w kierunku nadajnika odbiera mux 1 z 100% jakością a mux 2 ok 30% Ale zabawne jest to że jak obrucę antęnę o 180st to wyniki na muxach są odwrotne czyli mux 2 lepiej odbiera niż ten 1.

Czasem tylko zdaża się by oba muxy dobrze odbierały.

Co z tym można zrobić?

kjt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kjt »

Najlepiej to skorzystać z normalnej anteny zewnętrznej.

Mój ojciec taką ma i nic na niej nie łapie. To zwykłe pręty z mocnym wzmacniaczem.

Już korzystniej wyszedłby pewnie własnoręcznie zrobiony biquad z drutu (to naprawdę prosta sprawa)

tom__86

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: tom__86 »

Jestem 20 km w linii prostej od nadajnika w Chwaszczynie (wg. google maps ;)). Mieszkanie na 1 piętrze i już 30m od okna w stronę RTCN mam kolejny blok... Potrzebuję anteny na balkon, najlepiej jak najmniejszej... myślałem o DV-Z. Ew. czy zna ktoś sklep w Gdańsku gdzie będzie można kupić antenkę i ew. zwrócić/wymienić. W Leroyu się pewnie uda, a gdzieś jeszcze?

MAURYCY

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MAURYCY »

Dzień dobry.
Zakupiłem niedawno tuner DVB-T USB Cabletech URZ0184. Chciałbym dzięki niemu oglądać telewizję na laptopie. Do nadajnika RTCN Kosztowy mam z Katowic w linii prostej 10,1 km. Teoretycznie nadajnik mam widoczny bezpośrednio, nie jest zasłaniany żadnymi budynkami, słupami. Jedyne co go przysłania to drzewa. Mieszkam w bloku na 3 piętrze, okna wychodzą na wprost nadajnika. Samego nadajnika Kosztowy nie widzę (może w zimie jak opadną liście to go zobaczę).
Na dołączonej do tunera 15 cm antence (dane techniczne tunera i antenki: http://www.cabletech.pl/pl/10365-tuner- ... -cabletech ) ustawionej pionowo na parapecie znalazło mi bodajże 35 kanałów, z czego większość była zablokowana (kłódka na ekranie w programie Arcsoft TotalMedia), jednakże na pewno odbierałem Polsat, TVN i TV4 (a może nawet coś jeszcze by się udało ale nie próbowałem). Na liście kanałów miałem wyświetlone nazwy innych kanałów, jak TVP1, TVP2, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info Katowickie i Krakowskie, TVP Seriale, TVP Kultura, Polsat Sport News, ESKA TV itp, więc zapewne wszystkie z 3 MUXów. EPG wskazywał na zdecydowanej większości aktualny program telewizyjny, jednak ani fonii ani obrazu nie było poza tymi trzema wcześniej wymienionymi.
Jaką mogę dokupić antenę, aby odbierać wszystkie kanały telewizji cyfrowej? Preferowałbym antenę pokojową. Cena im niższa tym lepsza, byleby pewnie odbierało wszystkie programy. No i najlepiej żeby antena była mała i nie przeszkadzała za bardzo stojąc np. na parapecie. Jeśli nie da rady anteny pokojowej, to może jakaś niewielka balkonowa? Profil terenu pomiędzy moimi oknami a nadajnikiem Kosztowy:
http://zapodaj.net/images/0cb6f661189e2.png
Czy da radę odbierać również sygnał sąsiadów (Czechów / Słowaków) - do granicy w linii prostej jakieś 50-60 km? Nie jest to priorytetem, z ciekawości pytam, bo w innym miejscu Katowic stojąc na balkonie (1 piętro) na tej maleńkiej antence odebrałem 4 czeskie programy (w międzyczasie na ~35 polskich programach miałem kłódki i nie odbierały - jakaś paranoja).
Czytając ten temat natknąłem się na parę polecanych anten, czy któraś by pasowała do mojej sytuacji?
1. http://www.evolve.com.pl/pl/d-aktywna-a ... 28-db.html
2. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
3. http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm
W innym temacie ktoś polecał antenę APOK, czyli chyba taką: http://www.egit.pl/anteny-dvb-t-i-analo ... aczem.html jednak ona ma wzmacniacz. Nie wiem czy przy tak niewielkiej odległości jaką mam do nadajnika wzmacniacz nie spowoduje zakłóceń i przez niego nie będę mógł odebrać sygnału.
A może zrobić jakąś "antenę" własnoręcznie, domowym tanim sposobem?
Dobrze by było gdyby antena nie wymagała zasilania, ale nie wiem czy w ogóle takie są do telewizji cyfrowej.
Bardzo dziękuję za sugestie i odpowiedź.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

MAURYCY pisze:na ~35 polskich programach miałem kłódki i nie odbierały - jakaś paranoja
nie paranoja tylko "tv mobilna" polsatu :D
z tych co podałeś to najlepszy nr 3
"apok" (połowa nr 3 ;) ) jest z teorii pokojowy (montowano również na zewnątrz ;) ) i wzmacniacz w niej może być przydatny wewnątrz pomieszczenia ale wymiana na symetryzator (ok 5zł) nie stanowi problemu bo jest tam "standardowa" puszka :D
MAURYCY pisze:A może zrobić jakąś "antenę" własnoręcznie, domowym tanim sposobem?
jest temat o antenach typu "biquad" - warto spróbować :P
MAURYCY pisze:Dobrze by było gdyby antena nie wymagała zasilania, ale nie wiem czy w ogóle takie są do telewizji cyfrowej.
NIE MA ANTEN DO TV CYFROWEJ :x :oops: - antena odbiera sygnał a dopiero tuner tv go przetwarza na "analog" lub "cyfrę" (lub radio itp...) ;)

MAURYCY

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MAURYCY »

Dzięki za szybką odpowiedź :)
m@rtops pisze:z tych co podałeś to najlepszy nr 3
Ale czy to nie za duża antena? Do nadajnika mam 10km, praktycznie żadnych stałych przeszkód terenowych. Czy taka siatka nie będzie zbierała za dużo zakłóceń? Może lepsza mniejsza ale kierunkowa niż siatka ale dość duża?
m@rtops pisze:NIE MA ANTEN DO TV CYFROWEJ - antena odbiera sygnał a dopiero tuner tv go przetwarza na "analog" lub "cyfrę" (lub radio itp...)
Czyli rozumiem że są anteny bez dodatkowego zasilacza. Chcę taką, ponieważ telewizja będzie czasami włączana, bez sensu by zasilacz ciągle był wpięty do gniazdka, ale głupio też za każdym razem fatygować się np. na balkon i go włączać.
m@rtops pisze:jest temat o antenach typu "biquad" - warto spróbować
Muszę znaleźć ten temat, choć nazwa biquad kompletnie nic mi nie mówi ;) Może akurat antena wykonana "domowym sposobem" wystarczy.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

MAURYCY pisze:Może lepsza mniejsza ale kierunkowa niż siatka ale dość duża?
Mniejsza od tej siatki ASP-4 jest taka antenka pokojowa:
Obrazek
Oczywiście przy tak niewielkiej odległości od nadajnika polecam ją z samym symetryzatorem (bez wzmacniacza).

sushi

Jaka antena do tunera USB?

Post autor: sushi »

Witam,
Na początku chciałbym się przywitać i powiedzieć że na sprawach których dotyczy te forum zupełnie się nie znam;) Jedyne co potrafię to podłączyć antenę do telewizora.

Mój problem polega na tym że chciałbym poprawić jakoś odbieranych programów.
Mieszkam w akademiku nie posiadam telewizora tylko tuner HP USB DVB-T TV Tuner, tak napisane jest na instrukcji a na tunerze part no. 580715-001 i spares no. 581222-001 rmn A867 więcej informacji nie mam, szukałem w nternecie ale nic konkretnego nie znalazłem żeby bardziej przybliżyć Wam to moje cudo ;) W komplecie była mała antenka i na niej jak było ok to było ok ale często zawieszał się, sygnał gubił się najczęściej jak oglądałem coś ciekawego :P zaraz znowu było ok ale dosyć to denerwujące. Niedługo znowu jadę na studia a jako że antenka mi w transporcie trochę ucierpiała to pomyślałem żeby zorganizować coś lepszego co dawałoby większą przyjemność oglądania. Widziałem że często pytacie o odległość od nadajnika ja niestety nie wiem jak to sprawdzić i wstawiam link gdzie mieszkam http://maps.google.pl/maps?hl=pl&q=bia% ... a=N&tab=wl z oknem na północny wschód
Co do anteny to nie ma możliwości montażu zewnętrznej musi to być coś w pokoju chyba że na jakimś magnesie od CB na parapecie ale to pewnie wiele nie da. Prawdę mówiąc to stara antenka nie nadaje się już do niczego i muszę zrobić sobie jakąś nową ;) Jeszcze jedna sprawa tuner do kompa podłączony jest przez przedłużkę bo tak łatwiej mi funkcjonować.
To tyle, proszę o pomoc jaką antenę najlepiej zmajstrować?
Znalazłem takie coś ale nie umiem skorzystać za bardzo http://www.cnet.de/praxis/wochenend/410 ... asteln.htm

Z góry dziękuję za wskazówki, pozdrawiam
Michał

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka antena do tunera USB?

Post autor: plecho1 »

Zrób antenę biquada opisanego w tym temacie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 lub kup taką antenę:
http://ydy.pl/309-738-large/antena-poko ... asmowa.jpg
U mnie taki biquad najlepiej się sprawdził. Jeśli możesz, jak zresztą pisałeś, to wystaw antenę na parapet, bo antena umieszczona w budynku będzie zbierała zakłócenia wytwarzane przez sprzęt elektryczny oraz ściany i okna będą znacznie tłumiły sygnał co może utrudnić odbiór.
Do przepuszczenia przewodu przez oknoużyj takiego przejścia okiennego:
http://sklep.visualbrand.pl/img/p/205-262-large.jpg
świetnie się sprawdza.
Tutaj: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t znajdziesz nadajniki Cię interesujące i ich parametry.
A tu: http://www.dvbtmap.eu/ określisz swoje położenie względem nadajników.

sushi

Re: Jaka antena do tunera USB?

Post autor: sushi »

dziękuję za odpowiedź, poczytałem trochę i mam zamiar robić tego biquada, tylko nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem, wszystkie informację zebrałem na obrazku i proszę o sprawdzenie mojego rozumowania ;)
Obrazek

Pytania jakie mam:
1.Czy warto robić antenę reflektorem tylko że na parapecie nie będę miał 45cm szerokości żeby ją zmieścić, wtedy stałaby w pokoju.
2. W moim wypadku duża różnica będzie pomiędzy taką anteną w pokoju a na zewnątrz?
3. Czy mogę zamontować ją na plastikowej sztycy a na dole silny magnes od anteny CB czy będzie to robić jakieś zakłócenia??

Dziękuje za pomoc
Michał

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka antena do tunera USB?

Post autor: plecho1 »

1.Z taką odległością do nadajników i z takim ich rozmieszczeniem nie warto robić ekranu.
Ekran podniesie trochę zysk anteny ale sprawi też, że antena będzie miała mniejszy kąt promieniowania czy też odbioru.
2.Czy różnica będzie duża, tego bez sprawdzenia nie da się określić. Ja antenę przeniosłem na parapet i poprawił się poziom sygnału oraz zmniejszył się wpływ zakłóceń na jakość obrazu. Rzadziej, praktycznie w ogóle nie pojawiają się piksele na obrazie co się często zdarzało jak antena była zawieszona w pokoju.
2.Mam zamontowaną bardzo podobnie.

Tak jak pewnie widziałeś na zdjęciach takich anten, warto miejsce połączenia z kablem antenowym zamknąć w puszce instalacyjnej. Puszka taka ma też uchwyty montażowe, co ułatw przymocowanie jej do podstawki.

sushi

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: sushi »

Witam,
jestem już na miejscu i zrobiłem antenę wg. schematu wyżej ale jest problem z jakością obrazu , tzn obraz raz jest ok ale dosyć często przycina zawiesza się, popełniłem dwa błędy moim zdaniem ale nie wiem czy jest to aż taki problem, po pierwsze ekran kabla antenowego nie jest przylutowany do anteny tylko skręcony z krótkim kabelkiem miedzianym ponieważ nie mogłem przylutować ekranu do miedzianego drutu (pokazałem na zdjęciu jak to wygląda) a po drugie sam przewód ma ok 2m a z wyliczeń z tej niemieckiej strony wyżej wychodziło że powinien mieć 89cm jak dobrze pamiętam. Czy jeżeli to wszystko poprawię jakość obrazu będzie dobra? Korzystam z windows media center na Win7
Z góry dziękuję za pomoc
Michał
Obrazek

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

sushi pisze: sam przewód ma ok 2m
to bok kwadratu ma ok.25cm :o :oops:

sushi

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: sushi »

nie, bok kwadratu powinien mieć ok 11,2cm a wyszło mi coś między 11 a 11,5. Czyli jak skróce kabel to będzie lepiej?? Co z tym przylutowaniem ekranu, jak to wykombinować żeby było dobrze? :)
Dzięki
Michał

Zablokowany