Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: TomW »

Wzmacniacz można zawsze zastąpić symetryzatorem a zasilacz zwykła wtyczką antenową i już. Najlepsze są najprostsze i najtańsze jak widać rozwiązania. Też polecam taką antenę, jak ma to być pokojowa i skuteczna. Nie jest za piękna, ale nie o to tutaj chodzi. Odradzam natomiast ładne i nieskuteczne wynalazki.

fatal1ty

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: fatal1ty »

Witam
Pisałem tutaj ostatnio ze mam problemy z jakością sygnału MUX2 na odległości 12 km od nadajnika z anteną kierunkową i symetryzatorem
Mój odbiornik to Ferguson ARIVA T65 i mam od kilku dni dziwne zjawisko, nagle MUX2 zaczął ładnie działać lecz są dni ze wgl. nie działa lub przerywa (tak jak wcześniej ale teraz znacznie rzadziej).
Zauważyłem ze jak wsadzę pendriva w odbiornik dvbt to nagle jakość ze stabilnego 80% spada na 30-50%.
Albo np. coś takiego, mam w gniazdku wsadzony zasilacz do dysku zewnętrznego (dla ścisłości dysk podłączony jest tylko pod PC nie odbiornik!) no i jak wyjmę go z gniazdka to zaczyna tez ta jakoś skakać ...
Coś z prądem jest nie tak tylko co :) ?

EDIT1: Cały dzień miałem dzisiaj stabilną jakość 80% na MUX2 i przed chwilą ruszyłem zasilacz od dysku wyżej wspomniany i znowu mam wahania jakości :/
EDIT2: Zakłócenia są nawet jak położę rękę na zasilaczu albo rusze jakims kabelkiem ktory lezy niedaleko (styka sie z nim) kabla antenowego Oo
Na innym kablu antenowym to samo ...

Może być tak ze kabel antenowy wtyk/gniazdo zakłóca sygnał ? Zrobiłem mały test. W trakcie wykonywania połączenia przyłożyłem telefon blisko kabla nie dotykając go i jakość spadła drastycznie w dol z 75-80% na 50-60% momentami nawet do 0% przez co zaczynają się krzaki na ekranie

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Jaki z tego wniosek? Ekranowanie kabla przy dekoderze jest "żadne".Sprobuj może wymienić przewód na taki z dobrym tlumieniem zakłóceń np jakiś triset.

franekzsacza
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2013, o 08:51
Instalacja antenowa: Dach domu jednorodzinnego
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków, Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: franekzsacza »

Witam wszystkich serdecznie,
Bardzo proszę o doradzenie mi przy wyborze anteny. Zależy mi na dobrym i stabilnym odbiorze, cena gra tutaj mniejszą rolę.
Będę odbierał sygnał w Chełmcu (miejscowość przyległa do Nowego Sącza) z nadajnika kierunkowego: Szczawnica/g. Przehyba, MUX-1:20kW, MUX-2:5kW, MUX-3:na razie niedostępny. Odległość to ok 20km, a góry nie zasłaniają nadawanego sygnału. Obrazek
Według mapy znajduje się w bardzo dobrym zasięgu.
Obrazek
Pobliskie drzewa i budynki również nie zasłaniają sygnału, a z dachu budynku jednorodzinnego, w którym chce odbierać sygnał, przy ładniej pogodzie widać nadajnik z Przehyby.
Starałem się prześledzić forum w związku z tym kieruje zapytanie czy ta antena: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
będzie odpowiednia przy moich parametrach, czy polecacie jakąś inną antenę?
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Tak, ta antena to naprawdę dobry wybór, kwestia jej wykonania. Nie wiem jakiej jakości teraz te anteny są produkowane. Warto wyłożyć kilka złotych więcej na solidne wykonanie. Jeżeli jest z rurek o pełnym przekroju a nie z połówek to można brać, no i oczywiście bez wzmacniacza i przyzwoity kabel np Triset.

maddict

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: maddict »

Witam, mieszkam w górach i moja odległość od nadajnika wynosi 14 km. Posiadam antenę DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177 i niestety ale nie jestem zadowolony z jakości odbioru. Oczywiście odległość jest niewielka ale z racji, że mieszkam w górach mam bardzo ciężki profil terenu. Dodam iż próbowałem również na samym symetryzatorze i jest raczej tylko gorzej.
Ogółem siła waha się w granicach 70 % natomiast jakość 30-50 % prawdopodobnie zależnie od pogody, co powoduje przycinanie się obrazu. Czasami nie da się nawet oglądać, a czasami obraz jest dobry.
Anteny niestety ale już nie dam rady dać wyżej (aktualnie 3 m nad kominem).
Doradzi ktoś coś ?

http://i47.tinypic.com/es3on7.png

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

maddict pisze:Posiadam antenę DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177
niedobra kombinacja. Za mało zysku w antenie, za dużo wzmocnienia we wzmacniaczu.
maddict pisze:Oczywiście odległość jest niewielka ale z racji, że mieszkam w górach mam bardzo ciężki profil terenu.
tzn. konkretnie gdzie?
maddict pisze:Dodam iż próbowałem również na samym symetryzatorze i jest raczej tylko gorzej.
"raczej" - a bardziej dokładnie? Różnice w poziomach i jakości sygnałów pokazywanych przez odbiornik.

Co to za odbiornik (jeden czy więcej) i czy wskazania poziomu i jakości są takie same dla obu mux-ów?
maddict pisze:Ogółem siła waha się w granicach 70 % natomiast jakość 30-50 % prawdopodobnie zależnie od pogody
może być, że są to wahania zależne od warunków pogodowych, a może zamaka ci instalacja antenowa. Jak stary jest kabel antenowy? Jest łączony (sztukowany)?
maddict pisze:Anteny niestety ale już nie dam rady dać wyżej (aktualnie 3 m nad kominem).
W trudnych warunkach odbiorczych niekoniecznie najwyższe położenie anteny jest optymalne. Próbowałeś różnych lokalizacji anteny?

maddict

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: maddict »

_chris_ pisze:
maddict pisze:Posiadam antenę DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177
niedobra kombinacja. Za mało zysku w antenie, za dużo wzmocnienia we wzmacniaczu.
maddict pisze:Oczywiście odległość jest niewielka ale z racji, że mieszkam w górach mam bardzo ciężki profil terenu.
tzn. konkretnie gdzie?
maddict pisze:Dodam iż próbowałem również na samym symetryzatorze i jest raczej tylko gorzej.
"raczej" - a bardziej dokładnie? Różnice w poziomach i jakości sygnałów pokazywanych przez odbiornik.

Co to za odbiornik (jeden czy więcej) i czy wskazania poziomu i jakości są takie same dla obu mux-ów?
maddict pisze:Ogółem siła waha się w granicach 70 % natomiast jakość 30-50 % prawdopodobnie zależnie od pogody
może być, że są to wahania zależne od warunków pogodowych, a może zamaka ci instalacja antenowa. Jak stary jest kabel antenowy? Jest łączony (sztukowany)?
maddict pisze:Anteny niestety ale już nie dam rady dać wyżej (aktualnie 3 m nad kominem).
W trudnych warunkach odbiorczych niekoniecznie najwyższe położenie anteny jest optymalne. Próbowałeś różnych lokalizacji anteny?
Więc jaką proponujesz antenę?
Mieszkam w Koniakowie a nadajnik to tak jak widać - Wisła/Skrzyczne.
Antena jest podłączona tylko do jednego TV, w planach było więcej ale nie ma sensu jak widać.
Kabel kupiony wraz z anteną.
Odbieram tylko i wyłącznie MUX1, a wahania jakości sygnału są takie zmienne, że ciężko je porównać. Ponieważ czasami jest np. 30% czasami 60%. Dodam iż ciągle skacze o kilka procent (3-5), nie jest stabilna.
Próbowałem dać antenę niżej ale łapie tylko czeskie kanały.

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ maddict:

masz rzeczywiście mało ciekawą lokalizacje.

Zasięg mux-1 Skrzyczne na Koniaków jest generalnie bladożółty, więc problemy z odbiorem mogą być duże. Co prawda, te mapy są teoretyczne i dużo ostrzejsze niż rzeczywistość, ale jednak pokazują potencjalny problem.

Kierunki na nadajniki - włącz opcję 'Satelita' i najedź zieloną strzałą an swój dom.

Ja bym na twoim miejscu na razie wstrzymał się z jakimiś większymi kombinacjami do wyłączenia u was analogów, co stanie się pod koniec marca. Wtedy nadajniki Skrzyczne i Kosztowy przejdą na kanały i moce docelowe, więc sytuacja na odbiorze na pewno się zmieni, i to na korzyść. Może dojdą też jakieś doświetlenia.

A wtedy będzie większy sens walki o odbiór, bo choć warunki ciężkie, to jednak sygnał dolatuje, więc wygląda, że będzie duża szansa na lepszy odbiór.

maddict

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: maddict »

Wielkim problemem jest to iż właśnie mieszkam w dolinie. Sąsiedzi kilka metrów wyżej łapią bezproblemowo MUX1 z siłą 100 % i jakością w okolicach 70-80%, jeden nawet na tej samej antenie co moja. Stąd też wybór padł na ten model.
Masz racje, poczekam do końca. Wszystko powinno się później wyjaśnić.
P.s. oczywiście antenę ustawiałem wdł. tej mapy.

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

maddict pisze:P.s. oczywiście antenę ustawiałem wdł. tej mapy.
Wstępnie wg mapy, finalnie na MAX jakości odbieranego sygnału. W trudnym terenie kierunek odbioru nie musi się pokrywać z kierunkiem na nadajnik, i zwykle się nie pokrywa, czasami nawet bardziej niż znacznie...

maddict

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: maddict »

Oczywiście tak też robiłem :)

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

maddict pisze:Oczywiście tak też robiłem :)
a, to było tak dla pewności - jak to powiadają Niemcy: "Sicher ist sicher..." :D

pokokolo

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pokokolo »

Panowie czy przy takim profilu terenu
http://zapodaj.net/a5d7d706f8d2d.jpg.html

antena ax1000 i wzmacniacz lna177 będzie dobrym wyborem?
Antena będzie zamontowana do uchwytu na ścianie skierowanej na wprost nadajnika i gór.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 4 marca 2013, o 19:50 przez pokokolo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

1 - link nie działa :?
2 - do AX nie zamontujesz LNA-177 - inny rozstaw śrubek dipola oraz wyjście z puszki złącza "f" pod kątem (od dołu) :oops:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

pokokolo pisze:..na ścianie skierowanej na wprost nadajnika i gór.
raczej gór za którymi stoi nadajnik. Bardziej praktyczny byłby montaż na dachu, bo wtedy mógłbyś próbować odbioru z odbicia. Na wprost to raczej się nie uda.

Do takiej anteny najlepiej stosować oryginalny wzmacniacz od producenta, a próby rozpocząć na samym symetryzatorze. Wzmacniacz jest do kupienia osobno.
Zaletą tego LNA 177 jest głównie nazwa którą się łatwo zapamiętuje ( i przy okazji powtarza) a nie jakieś nadzwyczajne parametry, których on zwyczajnie nie posiada.

pokokolo

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pokokolo »

Czyli wybór nie do końca słuszny.
Testowałem antenę fuba bo taką mi polecił pan w sklepie ale nie osiągnąłem zadowalającego efektu. Obraz szatkuje i nie da się oglądać.
Na dachu na czas testów mogę zamontować uchwyt ale na pewno nie na stałe bo obawiam się wyładowań atmosferycznych które w sezonie letnim są u nas dosyć intensywne i w zeszłym roku przydzwoniło w budek obok mnie...

Czli bardziej nastawiać się na anteny pasywne?
Jakiś czas temu sąsiad do zwykłej anteny koszykowej założył http://www.barczak.com.pl/pokaz_kategor ... oria_id=19 taka płytkę i osiągnął zadowalający efekt mux 1 i 2 ze skrzycznego. Czy jest sens zamawiać taką płytkę?

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

pokokolo pisze:Testowałem antenę fuba bo taką mi polecił pan w sklepie ale nie osiągnąłem zadowalającego efektu. Obraz szatkuje i nie da się oglądać.
Więc testowałeś pewnie odpowiednik Opticuma. Zatem i na Opticumie nie powinno być jakieś znacznej różnicy.

Dobry kabel antenowy, odpowiednia lokalizacja anteny i ewentualnie dobrany wzmacniacz to podstawa odbioru.
pokokolo pisze:Na dachu na czas testów mogę zamontować uchwyt ale na pewno nie na stałe bo obawiam się wyładowań atmosferycznych które w sezonie letnim są u nas dosyć intensywne i w zeszłym roku przydzwoniło w budek obok mnie...
W antenę na ścianie też może grzmotnąć, jeśli taka jest wola boska...
Tak z życia wzięte: miasto, uliczka osiedlowa z wysokimi budynkami, wysokie drzewa, matka na ulicy trzymająca dziecko za rękę - piorun uderza w dziecko...
pokokolo pisze:Czyli bardziej nastawiać się na anteny pasywne?
Zaczyna się od pasywnej, a jak jest taka potrzeba dodaje się wzmacniacz. Taka jest naturalna kolej rzeczy przy instalacji anteny telewizyjnej. Tylko, jak było wyżej napisane - wzmacniacz się dobiera.
pokokolo pisze:Jakiś czas temu sąsiad do zwykłej anteny koszykowej założył http://www.barczak.com.pl/pokaz_kategor ... oria_id=19 taka płytkę i osiągnął zadowalający efekt mux 1 i 2 ze skrzycznego.
może ma lepszą lokalizacje? W trudnych warunkach już kilkanaście, kilkadziesiąt metrów to możliwe znaczne różnice w odbiorze. Cudów tu nie ma.
adac pisze:Zaletą tego LNA 177 jest głównie nazwa którą się łatwo zapamiętuje ( i przy okazji powtarza) a nie jakieś nadzwyczajne parametry, których on zwyczajnie nie posiada.
jego główną zaletą jest to, ze nie wzbudza się z żadnym z wykonań 'siatek', a przynajmniej ja się z tym nie spotkałem, ani nie słyszałem. A poza tym, był i jest ekranowany. A parametry ma jakie ma - jak na tę cenę, to zupełnie przyzwoite.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

@ pokokolo:

Fuba DAT 902 jeżeli to o niej mowa to bardzo dobra antena. Ta którą chcesz kupić jest większa wymiarowo ale parametry są podobne.
Zamiast wymieniać poprzednią lepiej było dołożyć zewnętrzny wzmacniacz i dalej próbować. Kluczowe tu będzie miejsce montażu i możliwość obracania anteną w różnych kierunkach. Burze nie stanowią istotnej przeszkody jeżeli budynek ma instalację odgromową i uziemiony maszt, co mocno polecam.
Odnośnie wzmacniacza to proponuję tak jak Ci wyżej napisałem, efekt u sąsiada nie musi być powtarzalny. Zamiennie możesz pomyśleć o masztowym Terra AB 011, który ma dobre parametry i tylko jedną wadę, że kosztuje tyle co antena.
Nie należy od razu nastawiać się na pasywną albo aktywną, bo przy takim zgadywaniu najczęściej wychodzi nie to.

PS jeżeli jesteś przed zakupem anteny to rozważ Telmor IQ Optima która lubi takie klimaty.

pokokolo

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pokokolo »

Panowie czy mogę Was prosić o podanie przykładowych wzmacniaczy jaki powinienem przetestować?
Łatwiej mi będzie w sklepie się dogadać ze sprzedawcą.
Pozdrawiam

Zablokowany