Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak najbardziej. To jest właśnie antena typu APOK. Ta akurat ma wzmacniacz regulowany.

skatan

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: skatan »

starą antenę siatkową wynorał mi qmpel tylko bez wzmacniacza bo zaginął w akcji
i z czasów PRL :P większość w rdzy xD choć sam układ scalony dość czysty ale nie wiem czy bez zasilacza działa jak należy

w teorii w dekoderze odpaliłem zasilanie anteny nie wiem czy coś to dało

w pokoju przez ścianę nie łapie nic ;(
za oknem ( metr dalej )
siła 70% jakość 90%

łapie z nadajnika w żółwieńcu w tych parametrach mux'a 1,2

natomiast mux3 nic :( więc o ile da rade zaqpię w castoramie sobie taką antenkę i najwyżej zwrócę :P bo ten zabytek nie wiem czy daje radę

a jak nie to coś zewnętrznego będę musiał qpić i kabel ciągnąć a tego chciałem uniknąć :P

osromocon

Brak Mux-2

Post autor: osromocon »

Witam.
Problem jak w temacie. Kiedyś był, teraz brak.
Nie mam osobnego tunera, odbieram na TV Samsung LE46C650.
Antena jest na balkonie i jest to Emme Esse 45TL. W antenie jest symetryzator. Kabla jest nie więcej niż 5m.
Miałem podpięty wzmacniacz LNA 177, ale go zalało i szlag trafił.
TV nie pokazuje informacji typu sygnał/siła tylko poziom błędów/siła sygnału.
I tak dla mux 1,3 poziom błędów ~0, siła sygnału - 0
dla mux 2 poziom błędów =max - 2000, siła sygnału - 0
Ze wzmacniaczem - tego co pamiętam
Dla mux 1,3 poziom błędów ~0, siła sygnału ~100
dla mux 2 poziom błędów ~0, siła sygnału - chyba <50
w każdym razie gdy wzmacniacz działał na mux 2 TV znalazł programy ale obrazu/dźwięku nie uświadczyłem.
Dane co do mojej lokalizacji na zrzutach poniżej.
Mapa (punt B to nadajnik w Chwaszczynie.
Obrazek
Obrazek
Profil terenu.
Obrazek
Orientacja anteny:
Obrazek
Czy coś jeszcze da się zrobić aby wyszarpaćten mux2?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Zajrzyj do wątku regionalnego, jest tam dużo ciekawych rzeczy ;)
Ze zdjęć i profilu terenu wynika że możesz praktycznie nie mieć odbioru i trudno coś na to poradzić. Możesz próbować z wyżej podniesioną anteną i zastosować niskoszumny wzmacniacz np. Terra AB 011.
Razem z anteną E-E 45TL to już będzie mocny zestaw do odbioru. Uprzedzam jednak, że na trudne warunki lokalne nie ma sposobu.

zieluuszek

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: zieluuszek »

Witam,
nie wiem czy podpinam się pod dobry temat ale bardzo proszę o pomoc.
Mieszkam w Krakowie, wg lokalizatora nadajników odległosci są następujące

http://sendfile.pl/66321/view/nadajniki.png

posiadam dekoder ferguson awira t650i oraz antenę szerokopasmową laco
( http://www.laco.pl/tow.php?id_pstr=90&id=11)

niestety, prócz sygnału z mux4 nie odbieram nic więcej.
Co w takim wypadku? wymiana anteny?

dudekd55

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dudekd55 »

Witam wszystkich,

Na chwilę obecną mam antenę HN51WK DPM SOLID. Zamontowałem ją bez wzmacniacza (nie wiem czy tak można). Antenę ustawiłem na Warszawę PKiN.
Odbieram tylko MUX-3 i to na dodatek ze średnią siłą sygnału.

Nie wiem czy wystarczająco dobrze zamontowałem kabel do symetryzatora.
Czy to może być przyczyną słabego odbioru kanałów?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Bez wzmacniacza czyli jak? Wymontowałes z anteny wzmacniacz i wstawiłeś symetryzator oraz zamontowałeś zwykły wtyk antenowy, czy tylko nie włączałeś zasilacza do sieci. Jeśli to ostatnie to możesz mieć kiepski odbiór, jeśli to pierwsze to trzeba sprawdzić wszystkie łączenia i poszukać miejsca dla anteny.
Edit. Niedokładnie przeczytałem post. Piszesz o symetryzatorze a więc pierwsza wersja. Wszystkie połączenia muszą być starannie wykonane, bez zwarć i bez przerw. Kabel dobrej jakości mozliwie bez złączek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Antenę ustawiłem na Warszawę PKiN.
A z jakiej odległości ?
Nie wiem czy wystarczająco dobrze zamontowałem kabel do symetryzatora.
My też.
Czy to może być przyczyną słabego odbioru kanałów?
Odległość, lokalizacja, amatorski montaż.

Dvbtiantena

Antena Emmerson antv44 dekoder wiwa hd90 nie odbiera

Post autor: Dvbtiantena »

Witam
Mój dekoder nie odbiera programów z MUX 1, MUX 2 i MUX 3 odbiera tylko zakodowane z MUX 4
mam antenę pokojową Emmerson ANTV44 ustawioną w kierunku masztu w Raszynie, mieszkam w Piasecznie czyli jakieś 15 km odległości, próbowałem skierować na PKiN i też nie odbiera
mieszkam w bloku jakieś 6 metrów nad ziemią nade mną są jeszcze 3 kondygnacje po 2,5 metra każda i otaczają mnie blokowiska. Proszę o pomoc.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena Emmerson antv44 dekoder wiwa hd90 nie odbiera

Post autor: Robert03 »

Z anteną pokojową to ruletka. Będzie odbierać każdy MUX w innym miejscu pokoju. Trzeba szukać szukać i jeszcze raz szukać. Kupić długi kabel antenowy i stawiać antenę w różnych miejscach pokoju. Kierunek ustawienia trzeba dobierać przypadkowo bo w takim miejscu ( wewnątrz budynku) sygnał jest wielokrotnie odbity. Najweksza szansa na powodzenie jest w okolicach okna. Napewno jest takie miejsce w Twoim pokoju w którym antena odbierze wszystkie MUX'y bez konieczności jej przestawiania. Trzeba je tylko znaleźć metodą prób.
Proponuję wystawić antenę za okno na zewnątrz i wtedy zobaczyć jaki będzie efekt.
Najtaniej i najszybiciej osiągniesz cel stosując antenę zewnętrzną.
Antena którą posiadasz jest kiepska. Miałem z taką do czynienia. Lepsze efekty osiągałem na kawałku drutu. Na drucie odbierało a na tym czymś nie :-) ( 20 km od nadajnika).

PS.Czy w Twoim bloku nie ma anteny zbiorczej która odbiera sygnał DVB-T ? Warto to sprawdzić zanim kupisz właściwą antenę.

emili

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: emili »

witam

mam już dość z problemów z antenami , a na Święta chce po prostu mieć odbiór. Jestem z Częstochowy do nadajnika mam 15km nie więcej . Instalator ( pseudo ) założył mi taką antenę http://www.lekkikoszyk.pl/antena_kierun ... 5/p1193424 . Mieszkam w centrum na parterze, naokoło same bloki , sygnał słaby, nie mam możliwości dać anteny wyżej

Co polecacie w takim wypadku ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Co polecacie w takim wypadku ?
- obrócić antenę o 90° (polaryzacja V) i poszukać Mux 4,
- podłączyć się do kablówki albo Azartu.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: ortalion »

może uda się coś z odbicia? trzeba próbować, niekiedy "absurdalne"ustawienie anteny jest skuteczne

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: lubczyk »

Witam. Jaką antenę polecacie na odległość 23.4 km w przypadku gdy antena Dexana bez problemu radzi sobie z odbiorem MUX1 oraz MUX2, natomiast MUX3 udaje się odbierać tylko wieczorami ? Próbowałem zmniejszyć na wzmacniaczu sygnału moc, natomiast gdy zmniejszę, to automatycznie znikają wszystkie MUX-y.

Czy antena bez wzmacniacza poradziła by sobie z odbiorem ?

Dorzucam profil terenu

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Przy takiej odległości zastosuj jakąś sprawdzoną antenę zewnętrzną z symetryzatorem (np. Dipol 16/21-69, 19/21-69 lub może być nawet siatka) i nie powinieneś mieć problemów z odbiorem. Z tego rodzaju wynalazkami jakiego używasz, daj sobie spokój. Jeżeli natomiast bardzo zależy Ci na antenie pokojowej, to próbuj użyć tego typu. Ale antena pokojowa nigdy nie zagwarantuje Ci stabilności odbioru.

minurt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: minurt »

Witam,
Mieszkam na Bezrzeczu k. Szczecina.
Profil terenu i odległość 20 km od nadajnika w Szczecin Kołowo. (zdjęcie nr 1)
Mieszkam w bloku na 1 piętrze przede mną jedynie blok który ma 2 piętra i strzelisty dach. (zdjęcie nr 2) Anteny do DVB-T w okolicy są ustawione mniej więcej na lewą część dachu widocznego bloku na zdjęciu.

Obrazek
zdjęcie nr 1
Obrazek
zdjęcie nr 2

Mam zestaw ADB 2850ST z zestawu TNK HD oraz antenę pokojową DPM APOK z wzmacniaczem bez regulacji.

Odbieram MUX1 i MUX2 siła w graniach 45 - 50 % zaś jakość raz jest 99 - 100% raz na jakiś czas się zatnie i mam 0% (na ułamki sekund). Czy przyczyną może być za mocny wzmacniacz? (Kołowo nadaje po 100 kW) Który jest bez regulacji i działa na max? Próbować przez symetryzator 21 - 69? Proszę o wszelkie sugestie. Pozdrawiam

telewizorek

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: telewizorek »

Witam
20km od nadajnika to mała odległość.Nie powinno stosować się wzmacniacza.Najlepsza jest antena zewnętrzna bez wzmacniacza z symetryzatorem. Chyba że nie ma możliwości zainstalowania anteny zewnętrznej.
Polecam antenę logarytmiczna.Ten typ anteny popularny jest we Włoszech i Francji.Antena dobrze sprawdza się w gęstej zabudowie.Do tego typ anten nie stosuje się symetryzatora.Kabel antenowy podłącza się bezpośrednio do anteny.

bearaczek

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bearaczek »

Witam mieszkam w Rumi i korzystam z nadajnika DVB-T w Gdynia Chwaszczyno (tak przynajmniej mi się wydaje :?: ) i mam problem z odbiorem MUX-1. Z tego samego nadajnika odbieram MUX-2 i MUX-3 bez większych problemów. Zależy mi na odbiorze MUX-1 ze względu na kanał TVP ABC. Mam antenę TELEVES DIGINOVA plus zasilacz antenowy PICOKOM 24V 130mA Televes 5795. Mam pytanie czy położenie anteny może mieć wpływ na odbiór sygnału? Antena ta ma możliwość zainstalowania zarówno pionowego jak i poziomego. Obecnie mam zainstalowaną poziomo. Mam jeszcze jedno pytanie czy warunki pogodowe mogą mieć wpływ na odbiór tego multipleksu? Najdziwniejsze jest dla mnie jest to, że przez dwa dni odbierałem ten MUX-1 bez większych problemów (ładna pogoda, słonecznie) dziś pogoda zaczęła się psuć i odbiór MUX-1 zginął całkowicie (brak sygnału). Proszę o pomoc osoby, które mają doświadczenie związane z DVB-T.
Poniżej przedstawiam profil terenu choć trochę w odbiorze może przeszkadzać stojący przed moim domem blok ale w odbiorze tylko jednego multipleksu ?!
Obrazek

minurt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: minurt »

Ktoś porównywał Antenę Logarytmiczną vs DPM APOK zamontowana na zewnątrz?
U mnie DPM Apok z symetryzatorem daje średnie efekty sygnał jest stabilny ale lubi krzaczyć. Zaproponujcie jakąś lepszą antenę do zamontowania na balkonie która powinna w gęstej zabudowie 21 km od nadajnika sobie poradzić bez problemów. Proszę o pomoc w doborze sprawdzonej anteny.

Dziękuje za dotychczasowe sugestie

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Jeśli chcesz małą antenę to zbuduj biquada, wstaw w ekran Apoka i ustaw w pionie. Zysk pasywny takiej anteny to ok 9dB (Apok 6dB).

Zablokowany