Antena 20km od nadajnika

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

adac pisze:Czy o braku sygnału (kompletna cisza) wnioskujesz na podstawie tego "miernika" i anteny która jest w pomieszczeniu :?:
Antenę wystawiłem na zewnątrz. Sąsiedzi mieli trochę ubawu jak z nią biegałem dookoła domu i po łące :) na koniec wystawiłem ją na dach - wszędzie to samo, czyli głucho …..
Miernik, kable i złącza raczej OK bo w innej lokalizacji- odległość od nadajnika prawie 40 km wystarczyło skierować antenę mniej więcej w kierunku nadajnika i było ok i to pomimo budynku i drzew po drodze….
W innym teście oddaliłem się o jakieś 400 mm i na dwóch drutach wpiętych do symetryzatora miernik pokazał 100 % …..

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Miernik wyrzuć kup dowolny STB i spróbuj wyszukać kanały.
Zajmujemy się tu odbiorem telewizji czyli obrazu i dźwięku a nie tym co pokazuje 'miernik' od Wassermana.
Btw; pokazuje wszystko co jest w okolicy w tym radio UKF i instalacje zapłonowe samochodu.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

Próbowałem już na 2 różnych STB, telewizorze LG z wbudowanym tunerem DVB-T i tunerem podpiętym do kompa i to samo czyli nic …..
Trochę mnie martwi profil terenu ale kurczę przecież to działało na zwykłej siatce, góra nie urosła , drzewa też nagle nie urosły , łapałem sygnał na prowizorycznie ustawionej antenie przy mocy nadajnika 16 kW…
Teraz jest 100 kW antena kierunkowa o dużo większym zysku i jest głucho….
No chyba, że ten doświetlacz i LTE tak brużdżą…...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Pytałem już czy nadajnik doświetlający masz na widoczności optycznej. Zero odpowiedzi.
Możemy dyskutować o próbach odbioru na sprawnym STB/telewizorze natomiast wszelkie informacje o wskazaniach 'miernika' ja traktuję jako spam. Nie to forum.
Mając zestaw do odbioru DVB-T można wykonać różne próby: od anteny typu kawałek drutu, biquad, tridigit z symetryzatorem potem ze wzmacniaczem. Nie ma możliwości żeby nie złapać zupełnie NIC.
Z poprzednich postów wynika że mieszkasz w miejscu w którym jest możliwy odbiór.
A może się zdecydujesz i podasz dokładną lokalizację.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

adac pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Nie mam widoczności optycznej. przedtem też jej nie było a sygnał był i to niezłej jakości- pisałem już parę razy.
Co do spamu na temat miernika.
Może to działa gdy warunki odbioru są w miarę dobre. problemy się zaczynają w takich sytuacjach jak w mojej.
Jeżeli w trudnych warunkach, a testowałem to w drugiej lokalizacji wystarczyło przestawić antenę kierunkową o kilkanaście centymetrów w prawo lub lewo powodowało utratę lub brak sygnału to jak chcesz to ustawić ????
Będziesz przestawiał antenę i za każdym razem włączał szukanie na tunerze lub go jeszcze w międzyczasie wymieniał i do tego jeszcze testował sygnał z odbicia???? Powodzenia
Daruj sobie ale rady typu kup sobie nowy STB , zmień telewizor są tyle samo warte co rady sprzedawcy ze sklepu RTV.
Zdaję sobie sprawę, że moja sytuacja jest skomplikowana ( doświetlacz, bliski nadajnik, LTE, góry, zmiany w nadawaniu itd) słyszałem już o różnych problemach np takich których przyczyną było słabe ekranowanie symetryzatora lub kabla i z pewnością rada kup sobie nowy STB ich nie załatwią....
To tyle

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

PS
Co do mojej lokalizacji
google maps
49.736969, 18.901867
zdjęcia są stare - niema jeszcze domu

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Przejrzałem twoją lokalizację, wynika z niej że mieszkasz na dnie wąwozu zasłoniętego dokładnie od możliwych kierunków odbioru. Nawet 30W doświetlacz który nadaje na twoim kierunku jest zasłonięty. Od tych istotnych informacji należało zacząć !
Btw z ciekawości; jak wygląda odbiór radiowy ukf, łączność komórkowa w tym miejscu, skoro twierdzisz że na maszcie na wzgórzu ulokował się gsm ?

Jeżeli chcesz ogarnąć ten temat i założyć sobie w domu telewizję dvb-t to proponuję skorzystać z usług fachowca i wykonać pomiary profesjonalnym sprzętem. Była by to lepsza inwestycja niż zakup tego pseudo-miernika który może pokazywać 100% ale to może być UMTS na abonament.
Po takich pomiarach będziesz znał miejsce, kierunek a nawet n-ry kanałów i albo sam spróbujesz zrobić instalację albo zlecisz to instalatorowi.
Gorzej jeżeli miejsce optymalnego odbioru wypadnie 200m od domu. Sytuacji że sąsiad obok odbiera 20 programów (polskie ?) a u ciebie nie ma zupełnie nic- nie rozumiem.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

Tak to racja. Z tym wąwozem to przesada ale faktycznie nadajnik na Jatnach jest całkowicie zasłonięty. Z nadajnikiem na Skrzycze jest już trochę lepiej.
GSM jest.Orange słabo wewnątrz domu, na zewnątrz zdecydowanie lepiej. T-mobile , Play działa zdecydowanie lepiej ale to pewnie kwestia samych ustawień anten nadajnika.
UKF odbieram.
Tak jak pisałem wcześniej DVB-T tam odbierałem. Ponieważ dom był w budowie była to prowizoryczna instalacja ( antena siatkowa powieszona na zewnątrz na murze).
Teraz przygotowałem miejsce dla anteny w zdecydowanie lepszym miejscu ( powinna być lepsza widzialność Skrzycznego) i nie ma sygnału ani w starym miejscu ani w tym teoretycznie lepszym.
Pożyczyłem profesjonalny miernik (DIGIAIR PRO DVB-T) i zobaczę co się tam dzieje.
Sąsiad odbiera polskie mux'y

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Dziwniejsze jest to, że wcześniej odbierał DVB-T - domu przecież nie przeniósł. Ale masz rację, bez wizyty fachowca ze sprzętem pomiarowym raczej się nie obejdzie.

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

AdamP pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Dokładnie
Jedyne co się zmieniło to włączenie LTE i doświetlacza na Jatnach, zwiększenie mocy na Skrzycznem no i przyszła mi do głowy jeszcze jedna sprawa. Uruchomiłem internet bezprzewodowy na Ubiquiti NanoBridge M5 22dB ale to chodzi na 5GHz

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Skoro już zadałeś sobie tyle trudu to sprawdź dokładnie: antenę, symetryzator, kabel (może być przecięty), wtyczkę, a najlepiej te gadżety za wyj. anteny kupić od nowa.
Przez jakąś pierdołę za 10 zł będziesz szukał sygnału bez skutku.
btw; jaki to jest dostawca internetu i na czym bo nie znam szczeg, uruchomiłeś sobie domowe wi fi ?

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

adac pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Kupiłem już porządny ??? kabel (Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany) plus filtr GSM (Filtr GSM TZU 198-62 5-862MHz) no i pożyczyłem profesjonalny miernik DigiAir Pro

Dostawca internetu to lokalny provider - sprzęt Ubiquiti NanoBridge M5 22dBi 5 GHz jako bridge w domu oczywiście zwykłe Wifi 2,4 GHz na Asusie RT-n66u

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Kabel może być i porządny chodzi o to czy w trakcie prac budowlanych nie został uszkodzony. Nie musi być widać.
Skoro już dużo wiemy to jeszcze: na jakim sprzęcie (STB,TV) testujesz w tej chwili DVB-T ?

bob

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: bob »

adac pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Nie zrozumiałeś mnie. Na razie to próbuję podłączyć antenę bezpośrednio do TV/miernika z pominięciem instalacji która położona jest w domu aby wyeliminować problemy ze złączami,kablami, gniazdkami itd
Prosty zestaw: antena->symetryzator-> kabel (sprawdzałem 3 różne kable)->wtyczka-> TV/STB/miernik
Na takich zestawach zawsze było to samo - czyli zero sygnału
Te same zestawy w innej lokalizacji działały zupełnie przyzwoicie
TV to LG serii LA próbowałem tez na STB Opticum i tunerze USB Avermedia ( co by nie latać z telewizorem po całym domu)
Wcześniej prowizoryczny zestaw wyglądał następująco siatka Technisata -> kabel 10 m -> STB
I dobierałem sygnał ze skrzycznego i czechy
Udało mi się to nawet na tunerze USB podłączonym do kompa z antenka dołączaną do zestawu ( dwa teleskopy) choć tu trzeba się było trochę nakombinować

CzechuXX

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: CzechuXX »

Witam

Prosiłbym was o pomoc w doborze anteny. Można by powiedzieć, że do nadajnika mam bardzo blisko. Wszystko tutaj: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... ImNTV2bTU=
Mieszkam na 6 piętrze i antena miała by być na balkonie więc wolałbym aby była ona mniejszych rozmiarów. Największym problemem jest to, że balkon/okno wychodzi mi w drugą stronę niż nadajnik w Chwaszczynie. Więc kierunek raczej odpada.
Ostatnio dzwoniłem do spółdzielni i mi powiedzieli, że oni żadnych anten na dachu nie mają. Znalazłem kabel na którym oglądam TV od roku. Na nim łapie mux2 i mux3. Często są problemu z mux2. Musi być to jakaś osiedlówka ponieważ z tego kabla jest też 30 programów analogowych.
Lecz wolałbym normalnie łapać naziemną ponieważ te programy by mi wystarczyły.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mc-fit »

CzechuXX pisze: 30 programów analogowych.

to kablowka telewizja

zrub schukanie cyfrowa kablowke a nie cyfrowa naziemna

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mc-fit »

mc-fit pisze:
CzechuXX pisze: 30 programów analogowych.

to kablowka telewizja

zrub schukanie cyfrowa kablowke a nie cyfrowa naziemna

a jaki dostawca jest z twojej kablowki

verctra to czebamiec dekorder

upc daje 35 nie kodowanych programow cyfrowych

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

mc-fit pisze: a jaki dostawca jest z twojej kablowki

verctra to czebamiec dekorder

upc daje 35 nie kodowanych programow cyfrowych
Vectra udostępnia cyfrowo odkodowane kanały dostępne w NTC tak więc do odbioru tych kanałow nie jest potrzebny dekoder. Wystarczy telewizor z DVB-C. Dodatkowo w zależności od regionu dostępnych jest od 30 do 60 kanałów analogowych do których wystarczy stary analogowy OTV.
Szersze pakiety cyfrowe oczywiście z dekoderem.

CzechuXX

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: CzechuXX »

Tam jest więcej niż 30 programów ale nie wiem ile bo ich nie oglądam. Jakiś czas temu oglądałem jak były Polsat sport itd. Wiem tylko, że co chwila się zmieniają na gorsze.
Możliwe, że jest to UPC gdyż pół roku temu rozdawali mieszkańcom ulotki informujące, że będzie droższa telewizja osiedlowa od UPC.

No ale ta telewizja analogowa mnie wogóle nie interesuje.
Interesuje mnie jaką antenę mam kupić aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, którą zamontuje na balkonie, a nie będzie możliwości nakierowania na nadajnik gdyż nadajnik znajduje się z drugiej strony bloku.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mc-fit »

CzechuXX pisze: No ale ta telewizja analogowa mnie wogóle nie interesuje.
mowie to telewizji cyfrowej kablowej

jest to lepszy wybur kanalow nisz dvb-t


hallo


upc niekoduje 35 programow cyfowych
Instrukcja_wyszukiwania_niekodowanych_kanalow_cyfrowych.
http://www.upc.pl/pdf/Instrukcja_wyszuk ... rowych.pdf


http://satkurier.pl/news/89244/35-cyfro ... dvb-c.html

TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP Info, Polsat, TVN, TVN HD, TVN7, TV 4, TV Puls, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, PULS2, TV6, ATM Rozrywka, TTV, Polsat Sport News, ESKA TV, POLO TV, Polsat2, Superstacja, TVS, TV Trwam, Tele5, religia.tv, 4fun.tv, Mango24, iTV, Galeria UPC, kanał lokalny* oraz kanał promocyjny, którym w najbliższym czasie będzie Telewizja Kino Polska.


http://www.smlobzow-krakow.pl/pdf/2013. ... yfrowa.pdf



http://nt.interia.pl/internet/news-upc- ... Id,1015494

http://serwisprasowy.upc.pl/index.php?article=511

Klienci otrzymują 35 niekodowanych kanałów cyfrowych, w tym 3 w jakości HD oraz promocyjne Telewizji Kino Polska, bez dodatkowych opłat. Dla tych, którzy korzystali dotąd z telewizji analogowej, oznacza to doświadczenie nowej jakości obrazu i dźwięku oraz dostęp do bogatszej oferty kanałów. Na zmianie skorzystają także klienci pakietów Telewizji Cyfrowej UPC, którzy odkodowaną transmisję 35 kanałów będą mogli oglądać bez dodatkowego dekodera UPC, co pozwala cieszyć się cyfrową jakością obrazu i dźwięku na drugim, trzecim i każdym kolejnym telewizorze w domu.

Czytaj więcej na http://nt.interia.pl/internet/news-upc- ... gn=firefox

Zablokowany