Antena 20km od nadajnika

burzaa4
Posty: 9
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, o 20:48

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: burzaa4 »

K63 pisze:Zapewne jest to możliwe i to być może przy pomocy anteny mniejszej niż 19/21-60, ale wymaga trochę eksperymentów. Lepiej jednak umieścić antenę na zewnątrz. Możesz np. wypróbować "pokojówkę" tego typu. Z racji podstawki można ja stosunkowo łatwo zamocować na parapecie za oknem. Przy 19 km do tak mocnego nadajnika powinna dać radę z zamontowanym symetryzatorem.
Miałam pokojową ze wzmacniaczem trochę inną niż tu ale nie działała więc pokojowe odpadają nie będę ryzykować kupie jakąś lepszą i większą zewnętrzną tylko spróbuje użyć w pokoju trzymajcie kciuki pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

burzaa4 pisze:Miałam pokojową ze wzmacniaczem trochę inną niż tu ale nie działała
Większość wynalazków noszących nazwę "antena pokojowa" nie zasługuje na nazwę "antena". Dodatkowo jedną z podstawowych ich wad jest niemal obligatoryjne montowanie w nich turbo-wzmacniaczy, co przy próbie odbioru z nieodległych i na dodatek mocnych nadajników, musi być skazane na niepowodzenie. Z doświadczenia wiem, że moja propozycja ma dużą szansę na udany odbiór. Zamontowałem kilka takich antenek bez wzmacniacza wewnątrz pomieszczeń i bezproblemowo odbierają w odległości 8-12 km od nadajnika 4,5 kW ( Chwaszczyno ma 100 kW ! ) No, ale zrobisz jak uważasz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Martens »

Moc i odległość od nadajnika to nie wszystko. Równie ważny, o ile nie ważniejszy jest profil terenu i przeszkody terenowe na drodze do nadajnika. Ja w Gdańsku praktycznie nie odbieram Chwaszczyna (100 kW) w odległości 13 km, a średnio dobrze odbieram Jagodnik oddalony o 65 km, nadający z mocami 7,5 kW i 10 kW.
Z tymi wzmacniaczami i przesterem też przesada. Testowałem kilka wzmacniaczy w celu poprawy odbioru Jagodnika i jakoś nigdy nie było przesteru na sygnale MUX-3 nadawanym z miejskiej Jaśkowej Kopy. A sygnał z Jaśkowej Kopy jest tak mocny, że wystarczy włożyć kawałek drutu w gniazdo dekodera, aby uzyskać bezproblemowy odbiór.

@burzaa4: Skąd jesteś? Z Trójmiasta? Sprawdź swój profil terenu i powiedz czy masz jakieś przeszkody terenowe na drodze do nadajnika (bloki, góry, las, itp.).
Robiłem u siebie eksperyment z anteną kierunkową w pokoju (odbiór Jagodnika). Jest możliwy odbiór, ale trzeba znaleźć odpowiedni punkt, w którym jest optymalny odbiór 3 MUX-ów (nie wszędzie w pokoju tak będzie!). Okna PCV (szyby) bardzo mocno tłumią sygnał, lepiej zatem celować antenę w kierunku ścian. Ponadto weź pod uwagę też fakt, że taki odbiór jest bardzo podatny na zakłócenia. Każde zapalenie światła, użycie zapalarki gazowej, mikser, itp. powoduje chwilową pikselozę na ekranie. Aha i jeśli nie masz żadnego odbioru na pokojówce, to może być ciężko z odbiorem także na kierunkowej. Niektóre sklepy zgadzają się na zwrot anteny jeśli nie sprawdzi się u klienta, zatem możesz spróbować się pobawić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Może włączę swoje dwa zdania.
Zasadniczą wadą omawianego sposobu odbioru jest to,że nie można z góry przesądzić o rezultatach odbioru,gdyż odbiór zależy od wielu czynników przypadkowych,które trudno przewidzieć i których wpływ nie jest jednoznaczny.
Do czynników takich zaliczają się głównie:
położenie,wysokość i rodzaj budynku
położenie pomieszczenia wew.budynku,usytuowanie mebli a nawet poruszających się osób,a wyniki są przeważnie niepełne i subiektywne.
Ściany budynku,uzbrojone ściany instalacją sanitarną i elektryczną oraz prętami zbrojeniowymi (w budynkach żelbetowych)powodują znaczne tłumienie natężenia pola.
W paśmie UHF jest największe tłumienie,a najlepszych rezultatów można oczekiwać na wyższych kondygnacjach.
Może się niektórym wydawać nieprawdopodobne,ale w budynkach żelbetowych,jakkolwiek tłumienie sygnału spowodowane obecnością gęstej sieci prętów zbrojeniowych jest większe,to jednak jakość sygnału jest lepsza aniżeli w budynkach z cegły.
Poprawa ta wynika ze zmniejszenia wpływu przypadkowego położenia anteny względem zbrojenia,które w budynkach żelbetowych tworzą sieć bardziej gęstą,a więc i bardziej jednorodną.
Przemieszczeniu się osób w pomieszczeniu tworzy silne czasowe i przestrzenne fluktruacje pola,tym większe im większa jest częstotliwość odbieranego sygnału.
Fluktruacje te są nieco słabsze w domach żelbetowych aniżeli z cegły,oraz wtedy gdy okna zwrócone są w stronę nadajnika,pod warunkiem że nie ma szyb zespolonych wypełnionych argonem.
Można stwierdzić że przestrzenne i czasowe fluktruacje pola spowodowane są interferencją fal wielokrotnie odbitych ,docierających do odbiornika z przypadkowymi amplitudami i opóznieniami.
W zasadzie przewód zasilający nie powinien przekraczać 3mze względu na zmieniającą się impedancję wejściową anteny,która znacznie się zmienia w porównaniu do warunków przestrzeni otwartej.
Duże niedopasowanie impedancji wejściowej anteny powoduje odkształcenie charakterystyk przenoszenia obwodów wejściowych odbiornika wskutek ich rozstrojenia.

Teraz można dojść do istoty problemu.
Kompensację reaktancji wejściowej anteny można dokonać poprzez regulację długości ramion anteny,albo za pomocą regulowanego kondensatora lub cewki z odczepami (sterowanie wzmacniaczem nie ma z tym nic wspólnego.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zespół dodopasowująco strojeniowy w którego skład wchodzi
autotransformator wejściowy i dwie cewki strojone ruchomym rdzeniem ferrytowo-aluminiowym przesuwanym osiowo za pomocą zewnętrznego pokrętła z mechanizmem ślimakowym.

Tego typu anteny do odbioru wewnątrz pomieszczeń kiedyś wykonywały renomowane firmy a nawet nasze rzemiosło
Teraz jak chce się coś kupić to po prostu ręce opadają,a klienta wabi się kolorystyką,nietypowym kształtem i potężnym wzmacniaczem.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: systemlan »

@Poxipol ja uważam, że to właśnie Ci klienci wymuszają takie a nie inne zachowania producentów. Ty czy ja czy inny kumający w temacie nie zakupią takiego szmelcu, ba! my takich instalacji nie wykonamy, bo sami wiemy, że prawidłowa instalacja to na zewnątrz, i nie ma takiego mocarza, który miałby prawo zabronić zamontować anteny na zewnątrz. Jak poczytasz sobie ludków pytających się o anteny, to coś właśnie w tym rodzaju, małe, ładne, a najlepiej aby nie było tego widać.

burzaa4
Posty: 9
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, o 20:48

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: burzaa4 »

Nie ułatwiacie mi wyboru anteny gdyż ja się zupełnie nie znam na tym.Kiedyś wkładało się palec w tv i kanały polsat i tvn działały(na antenie trochę więcej).Potem na antenie pokojowej łapałam tylko tv mobilną tylko to było jak zaczeli przechodzić na sygnał mpeg4.Gdy nie miałam już niczego oprócz mobilnej to zrezygnowałam z naziemnej tv.Teraz nie mam żadnej anteny i zastanawiam się nad kupnem takiej http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc ... l1077.html lub takiej
https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DV-W-po ... ogowej/111 Mieszkam na pierwszym piętrze na Gdańskiej Przeróbce. Nie wiem do czego służą wzmacniacze i czy ma to być antena pasywna czy aktywna i wogóle nic nie wiem bo odkąd weszło mpeg4 tematem nie byłam zainteresowana.Antena będzie przynoszona do pokoju jeśli będzie potrzeba i to i tak tylko na 2-3h wieczorami kiedy nikt się nie kręci.Nawet jeśli obraz będzie zanikał to mi nie będzie przeszkadzało bo to rozwiązanie tymczasowe puki nie przestanie intensywnie padać.Dodam że nie wiem nawet jak rozumieć mux-y bo pomijając mobilną tv widzę w dvb-t finder jakiś mux-3 k.48[690 MHz] 3.5kW H oddalony o 5,6 km ale tam są tylko tvp1 i tvp2 ... ale nie ma polsatu itd. czyli co każdy mux jest w innym miejscu i jak chce polsat to mam wychodzić do anteny wywieszonej jak radzicie za okno i kręcić nią by polsat łapać? Aha wedługprogramu przeszkód w terenie nie ma aczkolwiek w to nie wierze. :D

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Martens »

Skoro jesteś z Gdańska, to powinnaś bez problemu odbierać na pokojówce MUX-3 na k. 48, który doświetlany jest z miejskiego nadajnika Jaśkowa Kopa. Oczywiście ten MUX zapewnia dostęp tylko do kanałów TVP. Odbiór pozostałych MUX-ów (MUX-1 i MUX-2) jest bardziej problematyczny i niestety wymaga użycia anteny zewnętrznej. U niektórych lepiej odbiera Chwaszczyno, u innych Jagodnik. Spróbuj pochodzić po pokoju z anteną pokojową i sprawdź czy masz lepszy sygnał na kanałach 35 i 37 (Chwaszczyno MUX-2 i MUX-1), czy na kanałach 25 i 43 (Jagodnik MUX-2 i MUX-1). Jak nie złapiesz nawet śladowego sygnału na pokojówce, to lepsza antena niewiele pomoże.

burzaa4
Posty: 9
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, o 20:48

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: burzaa4 »

"Jak nie złapiesz nawet śladowego sygnału na pokojówce, to lepsza antena niewiele pomoże."
Po pierwsze nie posiadam już anteny pokojowej.Po drugie co użytkownik to inna odpowiedź.Jedni dają nadzieje drudzy nie ehh. Kupie jakąś na chybił trafił bo i tak się na tym nie znam.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Martens »

Niektórym (osoby spoza Trójmiasta) wydaje się, że nadajnik 100 kW to i wszystko musi hulać niezależnie od warunków terenowych, otóż nie. Piszesz, że kiedyś odbierałaś Polsat i TVN po przytknięciu palca w gniazdo TV. Owszem, bo za czasów analogu kanały te (podobnie jak TV 4, TV Puls, a wcześniej także Tele Top czy Orunia Sky) nadawane były z miejskich nadajników, a nie pozamiejskich. Teraz z nadajnika miejskiego mamy tylko MUX-3 z kanałami TVP. Pozostałe kanały znane z MUX-1 i MUX-2 (czyli Polsat, TVN, TV 4, TV Puls i inne) nadawane są z nadajników pozamiejskich i ich odbiór jest dość problematyczny. Ci, którzy widzą nadajnik, bo mieszkają wysoko mogą próbować odbioru nawet na pokojówkach, ale większość musi niestety stosować anteny zewnętrzne, a i tak z odbiorem jest różnie.

P. S. Jeśli nie posiadasz żadnej anteny, to spróbuj zrobić biquada (poczytaj forum), albo kup jakąś w sklepie, który umożliwia zwrot w przypadku niepowodzenia z odbiorem.

burzaa4
Posty: 9
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, o 20:48

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: burzaa4 »

Zdecydowałam się kupić taką http://www.anteny.net/profesjonalna-ant ... -1493.html patrząc na parametr "Średni zysk energetyczny: 28-46 db" istnieje też taka sama antena zew. o tych samych parametrach ewentualnie gdyby nie działała w środku to postawie wieczorem na parapet i się zobaczy. A jak nie to domyślam się że na 100% złapie kanały tvp. Dzięki za odpowiedzi idę na poszukiwania po sklepach podobno w media makrt można oddać antene.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To nie zysk energetyczny anteny, tylko wzmocnienie wzmacniacza.

Czasem się zastanawiam, czy podawanie parametrów w takie sposób nie powinno być traktowane jako oszustwo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Tego typu "anteny" to często wzmacniacz z kawałkiem drutu w ładnej obudowie

Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Na wiarygodność opisów handlowych chyba nikt już nie zwraca uwagi i wątpię żeby akurat w branży anten marketowych kogoś to ruszyło.
Przypomina mi się formułka często umieszczana przez sprzedawców; niniejsza informacja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Handlowego §... i nie może być podstawą do roszczeń. W ten sposób sprzedawca sam się przyznaje że to co napisał może być kompletną bujdą i nie ponosi za to konsekwencji.
Jakimś wyjściem może być korzystanie z zaufanego sklepu o dobrej renomie i pouczenia od sprzedawcy, są takie. Handlowcy konkurują ze sobą i niektórzy postawii na jakość obsługi a nie nabijanie klienta w butlę.

Btw: w antenach pokojowych trudno wymyślić coś rewelacyjnego za rozsądne pieniądze. Nawet doświadczony producent wie, że odbiór w tych warunkach to loteria a największą przeszkodą jest słaby i zniekształcony sygnał w pomieszczeniu.
Antena bez wzmacniacza w tych warunkach ma małe szanse na jakikolwiek odbiór i dlatego prawie się ich nie produkuje. Cały ten sektor jest z zresztą traktowany z przymrużeniem oka a niektórzy w ogóle trzymają się od niego z daleka. ;)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Martens »

@burzaa4: Na początek spróbuj anteny pasywnej (z symetryzatorem, a nie wzmacniaczem). Próbowałem u siebie różnych wzmacniaczy w celu poprawy sygnału z Jagodnika i rezultat był taki, że wzmacniacz co prawda podnosił siłę sygnału, ale jednocześnie obniżał jakość sygnału - bo wzmacniacz wzmacnia też szumy! Zatem lepszy odbiór mimo mniejszej siły sygnału mam na antenie z symetryzatorem.
Ostatnio kupiłem antenę siatkową z symetryzatorem w Realu za 17,99 zł. Jeszcze jej nie zamontowałem, ale wystawiając ją za okno odbiera praktycznie identycznie jak kierunkowa. A ponieważ w specyfikacji piszą, że ma też odbiór pasma VHF, zatem przyda się na MUX-8. :D
Możesz podjechać na Mickiewicza do Telkom-Telmoru. Oni montują anteny profesjonalnie, więc na pewno coś doradzą. Ponoć nie robią też problemu ze zwrotem anten.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Nie ma sensu tłumaczyć bo i tak napisała, że się nie zna i ma to w d... :) Dla koleżanki burzaa4 liczy się ładne opakowanie. Poza tym kupno w tak profesjonalnych sklepach jak media markt i inne takie nie wróży nic dobrego :lol:

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

Witam, proszę o pomoc bo już nie daję sobie z tym rady i nie wiem co mogę zrobić by to naprawić, posiadam antenę DVB-T kierunkową (podaję przykładową bo tak wygląda ale na pewno jest bez wzmacniacza) http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2660.htm i taki multiswitch http://sklep.awhandel.pl/multiswich-emp ... 42-cp.html i ten multiswitch dzieli mi sygnał na 3 telewizory problem w tym że telewizory LG pokazują mi bardzo niską jakość i siłę sygnału, TVP nie odbiera w ogóle co może być przyczyną? Może założyć trzeba gdzieś jakiś wzmacniacz? odległość od nadajników to ok 40 km. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: K63 »

Jaka lokalizacja miejsca odbioru i z jakiego nadajnika odbierasz ?

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

Miejscowość pod częstochową a odbieram z Częstochowa Błeszno i Wręczyca Wielka.
Może powinienem kupić wzmacniacz antenowy taki montowany w puszce w antenie? tylko ciekawe czy ten multiswitch go zasili ?
Ostatnio zmieniony 1 września 2015, o 18:00 przez nfk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: K63 »

Tylko nie wzmacniacz. Czy ten model multiswitcha ma wejście TERR pasywne czy aktywne ? Jeżeli aktywne to nie nadaje się do anteny z symetryzatorem bo powoduje zwarcie. A jeżeli pasywne to problemy może powodować za silny sygnał na wejściu multiswitcha. Na końcu każdego kabla powinno być gniazdo końcowe RTV/SAT. Jeżeli masz tylko tv naziemną, to do podzielenia sygnału nie potrzebujesz multiswitcha. Wystarczy pasywny rozgałęźnik 1/3.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

systemlan pisze:@Poxipol ja uważam, że to właśnie Ci klienci wymuszają takie a nie inne zachowania producentów. Ty czy ja czy inny kumający w temacie nie zakupią takiego szmelcu, ba! my takich instalacji nie wykonamy, bo sami wiemy, że prawidłowa instalacja to na zewnątrz, i nie ma takiego mocarza, który miałby prawo zabronić zamontować anteny na zewnątrz. Jak poczytasz sobie ludków pytających się o anteny, to coś właśnie w tym rodzaju, małe, ładne, a najlepiej aby nie było tego widać.
Każdy użytkownik będący w temacie nie skusi się na korzystanie z anteny w pomieszczeniu zamkniętym,nawet jeśli odbiór będzie poprawny.
Po co wprowadzać dodatkowy chaos w eterze,serwować sobie dodatkowe promieniowanie,jak również wzajemne zakłócania z innymi urządzeniami,a stosowanie wzmacniacza jeszcze bardziej to potęguje.
Koleżanka nasza wspomniała o braku zgody na montaż anteny na zew.ze względu na ocieplenie budynku-nic mylnego.
Przytoczę taki przykład.
Antenka pokojowa,odbiór dość znośny.Kłopot się zaczął jak sobie ją kot upodobał.Oczywiście całkowity zakaz montażu na zew.porzucona instalacja zbiorcza i oczywiście dominująca kablówka.
Nie pytając się o zgodę,został przykręcony uchwyt murowy w świetle okna gdzie nie ma styropianu,a do niego antena.Z kabla wykonano zwis aby woda nie powodowała zacieków na elewacji.
Po jakimś czasie wezwanie.Po złożeniu wyjaśnień przyszedł biegły,pstryknął zdjęcie i sprawa została oddalona.
Jest przepis który gwarantuje nam swobodny dostęp do mediów,a kablówka traktowana jest jako pośrednik.
I tym sposobem został przełamany monopol kablówki,gdzie po pewnym czasie wiele osób którym wystarczała oferta DVB-T względnie nie chciała płacić im haraczu,zainstalowała sobie antenki.

Jeżeli miałbym doradzić koleżance,dla zapewnienia lepszego komfortu,z uwzględnieniem że będzie to użytkowane przez dłuższy okres,po prostu dobrać odpowiednią antenkę i zamontować ją na zew.Sposobów jest wiele,no i zgodnie ze sztuką budowlaną żeby się nikt nie czepiał.

Wbrew pozorom do styropianu też się przytwierdza uchwyty.
Stosuje się metalowe kotwy,które nie powodują wgniecenia styropianu,pózniej zabezpiecza się powłokę akrylową,aby styropian nie utleniał się i wilgotniał.

W poprzednich postach można zauważyć-dobrać siatkę lub antenę kierunkową.
Nie wiem czemu tą siatkę traktuje się po macoszemu.
Przecież jest najprawdziwszą anteną Yagi,a ze względu na jej synfazowość zasilania,określa się ją jako boczno-kierunkową,
no chyba że się mylę.

Zablokowany