Antena 20km od nadajnika

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

Kurcze nie wiem czy ten switch jest pasywny czy aktywny w specyfikacji jest i to i to wymienione..
Na końcach kabli są pozakładane gniazda RTV/SAT to czy jeśli zdecydowałbym się odłączyć ten multiswitch i kupić taki zwykły pasywny rozgałęźnik 1/3 to nie będę musiał już stosować żadnych wzmacniaczy antenowych ani takich co jest zasilacz i kabel od niego idzie do wtyczki antenowej? Wystarczy tylko pozakładać kable do tego rozgałęźnika 1/3 i to wszystko? Dziękuję za odpowiedź.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: poxipol »

W pierwszej kolejności powinieneś podpiąć bezpośrednio sygnał z anteny do odbiornika sprawdzając parametry poszczególnych MUX-ów.
Nie wiem po co zakupiłeś ten multiswitch,który stosuje się w instalacjach zbiorczych.
Jeżeli stosuje się dodatkowo sat to stosuje się coś takiego pasywnego.
http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalu ... R85348.htm

wspomniany rozgałęznik trójdrożny jak najbardziej,tylko czy sygnał z anteny będzie wystarczający?

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

No właśnie nie wiem po co ten switch gość który montował mi antenę mówił że to będzie dobre urządzenie na przyszłość żeby np podpiąć satelitę...
A co jeśli przy tym rozgałęźniku trójdrożnym będzie za słaby sygnał z anteny? Co trzeba będzie zrobić? Jaki wzmacniacz i gdzie go zamontować?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: poxipol »

Tak jak pisałem na wstępie.Jeżeli sygnał w odbiorniku będzie dobry to OK,jeżeli za słaby to trzeba dobrać przedwzmacniacz antenowy.Jak mamy dobry podpinamy rozgałęznik.Jeżeli sygnał po rozdzieleniu sygnału jest za słaby,stosujemy rozgałznik aktywny.

burzaa4
Posty: 9
Rejestracja: 27 sierpnia 2015, o 20:48

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: burzaa4 »

systemlan pisze:Nie ma sensu tłumaczyć bo i tak napisała, że się nie zna i ma to w d... :) Dla koleżanki burzaa4 liczy się ładne opakowanie. Poza tym kupno w tak profesjonalnych sklepach jak media markt i inne takie nie wróży nic dobrego :lol:
To nie tak że mam to w d... tylko jej wygląd mam w d... mogłaby być nawet duża byle łapała tvn i polsat no ale cóż nie znam się więc kupiłam taką jak mi polecali na tym forum cytuję "Zamiast tego proponuję Ci modele które bardziej nadają się do pomieszczenia Signal A6040 lub Delta DZ" Więc kupiłam tak jak mówiłam tą drugą delte zewnętrzą hehe koń by się uśmiał co ma w środku no ale mux 3 jest niestety na tym kawałku plastiku nie da się złapać sygnału oddalonego o 19km więc kupię następnym razem może za miesiąc kierunkowa na 60km i domyślam sie że odbierze chwaszczyno.
Dla całej reszty powiem że nie intetesuje mnie wywieszanie anteny za okno gdyby tak było nie zakładałabym wątku w którym pytam czy antena zadziała w środku pomieszczenia przecież logiczne że na zewnątrz działają te kierunkowe.Domyślam się też że dałoby się coś ze wspólnotą uzgodnić w sprawie anteny ale od tego są pewnie inne fora ja tu przyszłam zapytać o antenę a nie o sprawy prawne.

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

Ostatnie pytanie czy ten splitter mam kupić z przejściem napięcia czy bez? Bo jak kupię bez tego a będzie potrzeba założyć wzmacniacz do puszki antenowej (mam łatwy dostęp do anteny) to później mogą mi w sklepie nie wymienić tego rozgałęźnika bez przejścia napięcia na taki z przejściem. Czy mogę już na zaś kupić taki rozgałęźnik 1/3 z przejściem napięcia nawet gdybym nie musiał podłączać zasilania i wstawiać wzmacniacza do anteny? Będzie działał rozgałęźnik z przejściem napięcia jeśli nie będzie do niego podłączony wzmacniacz i zasilacz?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: K63 »

Dla 3 tv możesz kupić np. taki - będzie działał. Jak kupisz bez przejścia, to zasilacz wzmacniacza montujesz przed rozgałęźnikiem.

nfk
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 18:16

Re: Słaba jakość sygnału i siła sygnału

Post autor: nfk »

K63 dzięki za odpowiedź ten co mi wysłałeś pozwala na przesył napięcia to taki też kupię. Do nadajnika mam 21 km w linii prostej a do drugiego 4 km to może nie będzie potrzebna wymiana symetryzatora na wzmacniacz w antenie, jutro kupię ten rozdzielacz i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Martens »

burzaa4 pisze:no ale mux 3 jest
Włóż kawałek drutu w gniazdo dekodera/telewizora i MUX-3 (na k.48) też będzie. ;)
Chodziłaś po pokoju z tym wynalazkiem antenopodobnym i sprawdzałaś kanały 25, 35, 37, 43? Czy na którymś z tych kanałów pojawia się coś na paskach siła/jakość sygnału?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

Właśnie zapomniałem napisać Koleżance że należy się zaopatrzyć w dłuższy przewód i pochodzić z anteną po pokoju. Jeżeli te próby odbyły się 1 metr od odbiornika z anteną w ręce to wcale się nie dziwię. Potem okaże się że "antena kierunkowa' w pokoju jet lepsza zgodnie z teorią , bo.. miała dłuższy kabel.:)
@ burzaa4: czy ten wynalazek Delta kupiłaś od producenta Ryniak jak było podlinkowane czy jakąś podróbę ? Zanim zacznie się pisać teorie o antenach warto wiedzieć że bardzo liczą się tutaj szczegóły, w tym kto to zorobił.

Z dzielnicy Gdańska którą podała Koleżanka jest b.dobry profil na Chwaszczyno. Niestety nic nie wiadomo o najbliższych przeszkodach typu: las, wzgórza, Stocznia ;). Nie wiadomo na którą stronę wychodzą okna mieszkania i jak zorientowane jest Chwaszczyno wzgl. budynku.
Ten dobry odbiór Mux-3 pochodzi z J.Kopy (5 km). Czy sz. Autorka włączyła zasilanie tej anteny ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Widzę że temat zaczyna wracać
Zapewne wielu kombinowało coś z wew.odbiorem,pewnie z różnym skutkiem.
Raz z ciekawości przyłożyłem u siebie wkrętak do gniazda antenowego,skutek rewelacyjny-poprawny odbiór wszystkich MUX-ów.Po podpięciu wieloelementowej Yagi,efekt taki że w zależności od ustawienia anteny jak jeden MUX chodził dobrze to inny prawie wcale i tak na przemian.
W takiej sytuacji nasuwa się dylemat,czy dać antenę na dach gdzie nadajnik jak na dłoni,czy pozostać ze śrubokrętem w telewizorze.
Z ciekawości dodam że ten wkrętak był uniwersalny (szerokopasmowy) czyli z jednej strony płaski,z drugiej krzyżak.

darekkkkk
Posty: 2
Rejestracja: 26 września 2015, o 13:29

Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: darekkkkk »

Cześć,
Miejsce odbioru to Chorzów (centrum miasta ul. Wolności).
Nadajnik: Katowice Kosztowy (niecałe 17 km od miejsca odbioru, w linii prostej brak przeszkód fizycznych).

Doradźcie jaką zamontować antenę na dachu 3-piętrowej kamienicy w sytuacji, kiedy z boku i z tyłu jest trochę wysokich obiektów i idących stąd odbić.
Wg relacji sąsiada, któremu antenę montował fachowiec z miernikami, te wysokie sąsiadujące obiekty powodują odbicia i chwilowe zaniki sygnału.

Rozumiem, że w antenie, z racji bliskiej odległości od nadajnika, nie może znajdować się wzmacniacz.

Czy ma to być antena kierunkowa długa czy krótka (im dłuższa tym lepsza?) czy jakaś inna, która pozwoli wyeliminować/uodpornić się na odbicia i zaniki sygnału?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: Tomciosz »

Moim zdaniem o jak najlepszym stosunku promieniowania przód/tył (F/B).
Stosunek promieniowania przód/tył (tłumienie przód/tył) : to parametr określający jak mocno tłumiona jest wiązka sygnału "przychodząca" z tyłu i z boków anteny. Za tłumienie sygnału z tyłu odpowiedzialny jest tzw. reflektor, czyli mniej lub więcej rozbudowany fragment anteny, często w formie "jaskółczego ogona" lub "siatki", znajdujący się na jej końcu. Tłumienie jest ważnym parametrem. Sygnał może docierać do anteny odbiorczej różnymi drogami (ponieważ często ulega odbiciom). Emisja cyfrowa OFDM zawiera mechanizm pozwalający w pewnym stopniu korygować ten problem (posiada zaprojektowany tzw. Guard Interval). Jednak najlepszą ochroną jest antena dobrze tłumiąca sygnał z niepożądanego kierunku. Tłumienie sygnału "z tyłu" pozwala też obniżyć poziom zakłóceń i w rezultacie poprawnie zdekodować żądany sygnał. Anteny szerokopasmowe mają często rozbudowany reflektor pozwalający uzyskać tłumienie na poziomie 25dB (tu nie występuje "dBd" czy "dBi"). Anteny dedykowane na węższe pasmo pracy mimo mniej rozbudowanego reflektora oferują tłumienie nawet 28-30dB.
Żródlo: http://radioinfo.pl/index.php/dvb-t/85- ... lewizyjnej

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: adac »

Klasyka czyli siatkowa. Weż pod uwagę że sygnałów odbitych które przychodzą z przodu nie wyeliminujesz a każda antena ma 'listki boczne', czyli dodatkowe nie przewidziane kierunki odbioru.
Zwróć też uwagę na wpływ SFN jeżeli w okolicy stoją dodatkowe nadajniki Mux-3.
Można też kombinować z układem synfazowym 2-ch anten, sprawa dość prosta ale potrzebna jest odpowiednia zwrotnica.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: poxipol »

Niestety listki boczne mają swój urok.
Czasem są przydatne jeżeli chodzi o anteny nadawcze-kierunkowe,gdzie jeszcze można coś przechwycić z boku.Na ogół są jednak niepożądane.

Ogólnie stosunek promieniowania głównego do wstecznego jest parametrem określającym zdolność anteny do dyskryminacji zakłóceń i można to zdefiniować jako stosunek maksymalnego natężenia wiązki głównej do maksymalnego natężenia największego listka bocznego położonego w obszarze określonym przez wartość kąta azymutalnego i kąta elewacji w granicach od 90stopni do 270 stopni.
Wyznacza się go z charakterystyk promieniowania dla polaryzacji pionowej i poziomej.
Tak jak wspomniano skuteczną metodą eliminacji niepożądanych sygnałów z tyłu anteny jest np.stosowanie reflektorów aperiodycznych-nierezonansowych,czyli znacznie przekraczających długością fali .Gorszą sprawą już jest jak wspomniał poprzednik,niepożądany sygnał odbity od przeszkody i odebrany z przodu anteny.

Obranie skutecznej metody gdy nam coś bruździ uzależnione jest od konkretnej lokalizacji i indywidualnego podejścia do sprawy.
Jedyną skuteczną metodą na ograniczenie listek bocznych jest stosowanie anten wąskopasmowych połączonych w proste lub złożone układy synfazowe z zastosowaniem transformatorów rozwidlających,wykonanych np z elastycznych przewodów,lub szerokopasmowe transformatory oparte na elementach skupionych L i C.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: adac »

Wersja obrazkowa tego o czym rozmawiamy na przykładzie anteny Fracarro;
Yagi 16 elem, pasmo IV+V, zysk średnio 10 dBd, długość 160 cm. Antena z wieloelementowym reflektorem.
Obrazek ______Obrazek

Tłumienie z kierunków bocznych wg. definicji którą podał poprzednik wynosi 24 dB, szerokość (-3dB) wiązki głównej +/- 23 st.
Czyli dobrze zaprojektowana i wykonana antena, chociaż podobne modele można spotkać u innych producentów i wcale nie namawiam akurat do tej. Parametry dotyczą jednak tego konkretnego przykładu ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: K63 »

Może w tych warunkach sprawdziłaby się któraś z anten TELMOR serii T-urbo-T.
Antena zawiera innowacyjną technologię T-urbo-T, która sprawia, że produkt jest odporny na zakłócenia pochodzące od systemów LTE 800, GSM 1800, 3G.
Stosowanie anteny kierunkowej T-urbo-T pozwala zmniejszyć problemy z odbiorem sygnałów w nadawanych w SFN pochodzących ze zbliżonych kierunków. W takiej sytuacji często okazuje się, że odbiór DVB-T z zastosowaniem anteny o dużym kącie połowy mocy jest nie możliwy. Antena T-urbo-T, dzięki swojej silnej kierunkowości pozwala: zrealizować odbiór tylko z jednego nadajnika podstawowego eliminując nadajnik doświetlający, lub odwrotnie z nadajnika doświetlającego eliminując nadajnik podstawowy.

Dobry współczynnik promieniowania przód/tył mają także telmorowskie LOG-i (22-35 dB) i anteny z serii Y1x/LTE/PROtected (20-25 dB).
Masz sklep firmowy Telmor-a w Katowicach - może Ci coś podpowiedzą.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: poxipol »

Przedstawiona antena Fracarro ma niezłe parametry ze względu na jej budowę,krótko mówiąc jest kombinacją dwóch szerokopasmowych anten Yagi-Yda zasilanych synfazowo lub uproszczoną wersją Fesa 717 (Hirschmann ) -następczynią jej jest obecnie AN 6006 ( Engel )

Z przedstawionych anten przez poprzednika na uwagę zasługuje Y 18

Jeżeli potrzebuję konkretnej anteny do konkretnych warunków odbioru to wybieram wąskopasmową konwencjonalną antenę Yagi,gdzie wszystkie parametry są takie same niezależnie od częstotliwości.

Obrazek

Można też inne np.
Obrazek
może siatka wygląda trochę marnie,ale ma również swoje konkretne zastosowanie

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: Tomciosz »

Młody Technik. :)

Nie wiem czy obecnie ktokolwiek by się bawił w budowę tak rozbudowanych anten z punktu widzenia ekonomii.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: poxipol »

Nieraz cel uświęca środki.
Dla chcącego to chyba nic trudnego,tym bardziej że we wszystko można się zaopatrzyć w typowym markecie budowlanym,a koszty są dużo mniejsze niż kupno anteny nie mówiąc o własnej satysfakcji.

Zablokowany