Antena 20km od nadajnika

darekkkkk
Posty: 2
Rejestracja: 26 września 2015, o 13:29

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: darekkkkk »

Dziękuję za podpowiedzi - jak się pomocuję z instalacją to zdam relację.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka antena - liczne odbicia i zakłócenia (Kosztowy)

Post autor: adac »

@ darekkkkk;
zaopatrz się jeszcze w tłumik antenowy regulowany np taki: Tłumik T10.
Blisko nadajnika i przy występowaniu odbić może się przydać. Jeżeli zdecydujesz się na wariant z długą antena kierunkową (dobry sposób na wyeliminowanie sygnałów z odbicia) to będzie tym bardziej potrzebny.
Zastosowanie: przed gniazdem antenowym odbiornika w pokoju.

Styku25
Posty: 2
Rejestracja: 24 października 2015, o 13:07

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Styku25 »

Witam
Mam problem z telewizją u mojej mamy MUX1 i MUX3 odbiera bez problemu natomiast MUX2 jest kiepski w odbiorze tzn często zanika obraz a ostatnio jakoś od 2 tygodni kanałów z MUX2 w ogóle nie ma. Po włączeniu kanału wyskakuje informacja brak sygnału.
Mama mieszka w Pabianicach przy parku wolności do nadajnika w Łodzi z wyliczeń ze strony internetowej http://www.sat-charts.eu/ jest 18km w linii prostej. Mamy dwie anteny ze zwrotnicą sygnał ze zwrotnicy rozchodzi się na 4 odbiorniki. W domu zamontowany jest wzmacniacz. Co do anten nie znam producenta i nie wiem jakie informacje byłyby potrzebne.
Proszę o poradę co może być przyczyną zniknięcia kanałów z MUX2

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Z opisu można się domyśleć że instalacja została wykonana za czasów analogu.
Przydała by się konserwacja i niewielka modernizacja.
Nie wiadomo jaki zastosowano osprzęt-zwrotnica,rozgałęźnik,wzmacniacz,jakie anteny.
może być coś uszkodzone,brak dobrego połączenia.
Na początek trzeba wykonać prosty układ antena UHF-kabel-wtyczka.
Potem rozbudowa,wykorzystując to co niezbędne.
MUX-2 jest w dolnym paśmie częstotliwości,a anteny szerokopasmowe w tym paśmie mają najniższe wzmocnienie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Styku25 pisze:Mamy dwie anteny ze zwrotnicą sygnał ze zwrotnicy rozchodzi się na 4 odbiorniki. W domu zamontowany jest wzmacniacz. Co do anten nie znam producenta i nie wiem jakie informacje byłyby potrzebne.
Po co te dwie anteny? Jaki model zwrotnicy? W domu masz wzmacniacz czy zasilacz? Możesz umieścić zdjęcie tych anten i tego co jest umieszczone w ich puszkach?

Styku25
Posty: 2
Rejestracja: 24 października 2015, o 13:07

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Styku25 »

Tak cała instalacja jest stara myślę że 15 letnia.
Co do zdjęć i opisów na początku przyszłego tygodnia wybiorę się do mamy i przygotuję wszystko. Zrobię też test o którym pisze poxipol
No chyba że lepiej będzie jak wymienię całą instalacje łącznie z anteną na nowe.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Anteny można by wykorzystać,w zależności jakie posiadasz.W przyszłym roku ma być MUX-8 w paśmie VHF zwrotnica może się przydać w zależności co to jest i w jakim jest stanie.
Przy tej odległości od nadajnika można by pominąć wzmacniacz,stosując pasywny rozgałęźnik.
W analogu przy takim układzie konieczne było stosowanie wzmacniacza.
Trzeba też sprawdzić kabel,najlepiej chyba wymienić na dobry zewnętrzny.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: michael_1234 »

Witam,
Mam problem z odbiorem MUX-2 z RTCN Krynice. Odbiór MUX-3 według wskazań TV to 96%, a MUX-1 to 94%.
Moja instalacja na 5 TV to:
- Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI
- Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany do tego zasilacz 12V
- Rozgałęźnik TV sześciodrożny R-6 Signal
- okablowanie czarny triset-113 PE żelowany

Odległość od wieży to 13 km, widoczna z dachu budynku.
Do tej pory wszystko działało bez zarzutu.
Jedyna wada tej instalacji to antena powieszona na strychu, ale będzie przeniesiona na zewnątrz.
Teraz jak przekręcę antenę łapie MUX-2 na 64% i działa przez jakiś czas, a potem już przestaje.
Jak przerobić instalację żeby działała bez zarzutu?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Jeżeli wcześniej wszystko działało to winowajcą może być LNA 177,który ma dwa stopnie wzmocnienia.Jak poleciał jeden tranzystor to sygnał znacznie spadnie
W twojej sytuacji najlepiej jest zainstalować antenę Dipola z symetryzatorem na zew.i podpiąć do rozgałęźnika.Wolne wyjście zakończyć obciążeniem rezystorowym.
Jeżeli na którymś odbiorniku poziom sygnału będzie niewystarczający wtedy odpowiedni wzmacniacz antenowy-nie przedwzmacniacz jak np.wspomniany.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: michael_1234 »

Symetryzator, który był zamontowany w tej antenie tosymetryzator antenowy SA IV-V z dipola. Założę go i dam znać czy coś dało.
Jeśli chodzi o wzmacniacz antenowy to coś typu:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B2512.htm
?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Przy tej odległości od nadajnika,jak masz jeszcze widoczność z nim,wszelkie przedwzmacniacze-wzmacniacze są zbędne.
U siebie mam odległość 13,2 km i wszystkie pięć podłączonych odbiorników pracują w pasywnym podłączeniu,przy długości kabla do rozgałęźnika ok.25m
Nie wiem o jakie ci chodzi modele anten,wzmacniaczy?
Kabel masz dobry.

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: michael_1234 »

poxipol pisze: odpowiedni wzmacniacz antenowy-nie przedwzmacniacz jak np.wspomniany.
Jeśli nie LNA-177 to jaki jest ten odpowiedni, bo po przejrzeniu oferty dipola to raczej większość to chyba przedwzmacniacze. Podaj jakiś konkretny model odpowiedniego wzmacniacza.
Dzięki

P.S. Sprawdziłem jeszcze raz rozgałęźnik i ten który mam zamontowany to Rozgałęźnik satelitarny 1>6F Signal.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Przedwzmacniacz antenowy stosuje się gdy poziom sygnału na wejściu anteny jest bardzo słaby,lub kabel jest bardzo długi.
Nieuzasadnione użycie jego może powodować przesterowanie sygnału.

Jeżeli antenę montuje się w pomieszczeniu zamkniętym,to nieraz jest konieczność jego stosowania.
Jeżeli masz montować antenę na zew.to zastosuj symetryzator SA IV-V.
Wszystko zależy wtedy od poziomu sygnału z anteny,która jest najlepszym wzmacniaczem.
Kabel połączeniowy z anteny wpinasz do rozgałęźnika.Na wejściu każdego odbiornika sygnał nie może być ani za niski ani za wysoki
Jeżeli po rozdzieleniu sygnał będzie niewystarczający wtedy stosuje się wzmacniacz np.
.http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1216.htm
Rozgałęźnik który masz może zostać.

knet4
Posty: 2
Rejestracja: 18 września 2013, o 10:28
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: knet4 »

Witam,
ostatnimi czasy mam problem z MUX1 - siła sygnału to >90, ale jakość słaba przez co wystepuje pixseloza. Pozostałe MUXy są ok.
Instalacja to stara antena siatkowa ze wzmacniaczem + stary kabel (łączony 2 krotnie) + zasilacz.

Wymieniając kabel będę chciał tez od razu wymienić antenę.
Czy taki Dipol będzie odpowiedni ?
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

Moja lokalizacja:
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... 8mNG9yM2E=
Nadajnik to Góra św. Marcina Tarnów, odległość ok 18km

Na jaki kabel wymienić (potrzeba będzie ok 15m kabla, w większości wewnatrz budynku)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

MUX-1 to 45 K
Poziom sygnału jest dobry.Spadek jakości może być podyktowany zakłóceniami,zdeformowanym sygnałem-uszkodzona,przestawiona antena,zaśniedziałe zaciski anteny.
Skoro modernizujesz instalację,to opisana antenka jest wystarczająca z symetryzatorem.
Co do kabla to powinien wystarczyć TRISET-113,biały lub czarny.Czarny jest trwalszy.Złącze typu F z nakręcaną wtyczką antenową.
Wszystko znajdziesz na stronie Dipola.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: systemlan »

@poxipol Zapomniałeś jeszcze o szczególe jakim jest wzmacniacz w antenie. Przy tej odległości niech tego nie montuje ;)

Bzyku
Posty: 3
Rejestracja: 15 czerwca 2016, o 10:23
Odbiornik: TV Samsung LE40C650
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź "Komin EC-4"

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Bzyku »

Witam
U mnie sytuacja wygląda następująco. Obecnie korzystam z anteny siatkowej ze wzmacniaczem nakierowanej na nadajnik Łódź "Komin EC-4". Moja lokalizacja http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... ImNHR0ZzE= . Odbiór MUX1, 2, 3 jest bezproblemowy, natomiast gorzej jest z MUX4 (siła i jakość w okolicach 50%), na którym mi zależy. Z racji dużej różnicy w mocy nadawania poszczególnych MUX-ów zastanawiam się co mogę zrobić, aby poprawić odbiór MUX4 nie psując odbioru pozostałych. Czy wymiana tej anteny siatkowej na kierunkową może pomóc? Może pomogłoby zainstalowanie filtru LTE, bo zauważyłem, że stabilność odbioru MUX4 pogorszyła się w ostatnich miesiącach.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Twoim problemem jest odmienność polaryzacji,przy korzystaniu z mobilnego Polsatu.
Rozwiązaniem tego problemu może być dołożenie drugiej anteny w pol V z zastosowaniem zwrotnicy.
Antena z pol.kołową ( helikalna ) obecnie brak w sprzedaży.
Antena LPD- konieczne jest przestawienie do pionu elementów będących w rezonansie K 49

Bzyku
Posty: 3
Rejestracja: 15 czerwca 2016, o 10:23
Odbiornik: TV Samsung LE40C650
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź "Komin EC-4"

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Bzyku »

Poxipol dzięki na odpowiedź. Antena LPD to antena logarytmiczna np. taka: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm ?
Dobrze zrozumiałem, że w przypadku tej anteny, wystarczyłoby przestawić direktory odpowiadające za kanał49 do pionu, a resztę zostawić w poziomie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Dla sprostowania,to nie są direktory a elementy czynne-dipole.
Jest to całkiem inna struktura niż Yagi.

Idealnym rozwiązaniem jest taka antena składająca się z 69 dipoli,z zyskiem 12 dBd na każdy kanał.Przy czym jej długość to 270 cm..

Im węższe pasmo pracy tym większy zysk anteny.

Z przedstawionej anteny Dipola ma się tak.
Pierwszy największy dipol (para dwóch prętów jednakowej długości ) pracuje w kanałach 21-23
Przy końcu K 42-44.
Następne już w paśmie 4 kanałów 45-48
Ostatni 65-69-
Mając w antenie 14 dipoli-10 dipol,licząc od najdłuższego pracuje w kanałach 49-52

Interesujący nas dipol 10 należy postawić do pionu,czyli przenieść otwory.
Otwory należy wiercić z boku,nie na środku,ażeby umożliwić przeciągnięcie kabla.

Zablokowany