Antena 20km od nadajnika

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: adac »

@mike:
Mam na myśli konieczność prowadzenia i zamocowania 20 m kabla, w poziomie a więc nie zwisem z dachu. Poza tym nie wiadomo które z tych miejsc w praktyce okaże się lepsze.
Dlatego proponuję Ci zacząć od balkonu gdzie masz łatwiejszy montaż i krótszy przewód. Wysokość którą tam masz (ok 6) jest zupełnie wystarczająca, gdyby nie przeszkody.
---
/ EDIT: w wersji (2) efekt będzie też zależał od użytego kabla, a więc jego tłumienia i skuteczności ekranowania (ważne).
Może się tak zdarzyć: lepsze miejsce, lepsza antena - pogorszenie sygnału przez kabel. Może tak lepiej odpowiem na Twoje pytanie.
Przy zakupie większej ilości przewodu zwróć więc uwagę na jego jakość.
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 2013, o 06:56 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

mike127

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: mike127 »

/ EDIT: w wersji (2) efekt będzie też zależał od użytego kabla, a więc jego tłumienia i skuteczności ekranowania (ważne).
Może się tak zdarzyć: lepsze miejsce, lepsza antena - pogorszenie sygnału przez kabel. Może tak lepiej odpowiem na Twoje pytanie.
Przy zakupie większej ilości przewodu zwróć więc uwagę na jego jakość.
Myślałem o takim kablu http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm

JACEK

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: JACEK »

mam pytanie,Wrocław okolice ASTRY,2 pietro blok,okno na wschód,czy jest mozliwosc dobrego odbioru cyfrowego,nie chce wiazac sie z kablówka,czy mozecie panstwo polecic antene na balkon

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

spróbuj Biquada - temat masz w tym dziale
będziesz wiedział jak z sygnałem a może i już zostanie na stałe ;)

user123

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: user123 »

Panowie jaki wzmacniacz można zastosować do pasywnej anteny Fuba Dat902b?
Teren jest górzysty i sygnał ze skrzycznego odbieram z odbicia od góry. Niestety sygnał jest na granicy i występują zacięcia. Kręciłem anteną na różne kierunki i ten sygnał który uzyskałem jest najbardziej stabilny ale niewystrczający. Wiem, że nie luicie tego określenia ale sąsiad przez ulicę ma założoną antenę dipol ze wzmacniaczem lna177 i dopiero na tej mu nie cięło- czy jest jakiś wzmacniacz na kabel do anteny pasywnej o podobnym wzmocnieniu bo nie chce kupować następnej nowej biorąc po uwagę, że ta ma kilka tygodni....

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

user123 pisze: czy jest jakiś wzmacniacz na kabel do anteny pasywnej o podobnym wzmocnieniu
spytaj wujka "goog...e" - to nie boli :twisted:
http://www.sklepsaturn.pl/category/wzmacniacze-rurkowe

user123

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: user123 »

Czy są jakieś różnice pomiędzy wzmacniaczami takimi rurkowymi a wkręcanymi do anteny?
Swego czasu testowałem taki wzmacniacz
Wzmacniacz antenowy TLA-200A 15-30dB regulowany- ale żadnej podkreślam żadnej różnicy nie było jeżeli chodzi o jakość lub siłę sygnału.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

być może sygnał był na tyle silny że odbierał już w dolnym zakresie :roll:

user123

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: user123 »

test wyglądał w ten sposób, żę do anteny atx91 zawieszonej 2m nad dachem w pierwszej kolejności założyłem symetryzator i sprawdziłem sygnał- był juz dokładnie nie pamiętam ale coś ok. siła 33 jakość 75, po dołożeniu wzmacniacza siła ani jakość nie zmieniła się.

W sobotę potestuję bo dopiero pojadę do miasta i kupię ten wzmacniacz- mam nadzieję że się poprawi sygnał:)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

Yyyyyy.......a zasiliłeś wzmacniacz? :?

user123

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: user123 »

Tak, wzmacniacz zasiliłem zasilaczem 12v z separatorem. Kurcze popróbuje jeszcze bo mnie się to też wydaje niemożliwe żeby to kompletnie nic nie dało.

dave

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dave »

Witam,
Podłączę się do tematu z prośbą o dobór anteny do DVB-T. Obecnie wykorzystywana antena siatkowa ze wzmacniaczem (i regulowanym zasilaczem) nie spisuje się. Mam 3 telewizory z MPEG4 oraz jeden tuner (tv kineskopowy) - w sumie 4 odbiorniki spięte niemarkowym rozgałęźnikiem. Zastanawiam się nad anteną kierunkową z symetryzatorem oraz rozgałęźnikiem aktywnym RTA-140 Telkom-Telmor. Profil terenu zamieszczam poniżej.

Obrazek

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

dave pisze:Obecnie wykorzystywana antena siatkowa ze wzmacniaczem (i regulowanym zasilaczem) nie spisuje się.
sprecyzuj :?
przy tej odległości i profilu raczej pozbyłbym się wzmacniacza i założył symetryzator wraz ze zwykłym wtykiem antenowym w miejsce zasilacza :oops:

patrz mój profil z lewej strony ;)

dave

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dave »

Tak, domyślam się że antena ze wzmacniaczem nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Obraz na wszystkich odbiornikach często "kratkuje" lub w ogóle znika wraz z dźwiękiem. Szczególnie jest to widoczne na kanałach MUX 2 (kanał 41) i na dekoderze DVB-T. Nie pomaga w żaden sposób regulacja wzmocnienia. Jaka antena z symetryzatorem byłaby najlepsza w tym przypadku? I czy warto stosować rozgałęźnik aktywny RTA-140?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

Myślę że montując antenę o wysokim zysku pasywnym nie będzie potrzeby zakładać rozgałęźnika aktywnego :D
Ja mam ax-1000 na trzy odbiorniki i na wszystkich jakość 100% - siła zależna od mocy nadajnika (mux3 moc 2kW 73%) ;)

niebieski91

Wzmacniak antenowy na strychu

Post autor: niebieski91 »

Mam antenę typu Yagi zamontowaną na dachu, potem rozdzielacz i dalej jakieś 20 metrów kabla do TV i 5 metrów kabla do drugiego TV. Od razu zaznaczam, że rozdzielacz i ten drugi TV wyleci po wyłączeniu TV analogowej, więc tym nie chcę się przejmować teraz. Zostanie tylko antena->kabel 20m->TV.

Teraz wszystko jest podłączone bez wzmacniacza i sygnał nie jest najlepszy, mux-1 łapie ładnie, mux-2 nie łapie wcale, mux-3 łapie na 50% jakości sygnału i są na nim ścinki, czasem jest lepiej. Pewnie rozdzielacz trochę psuje, ale za kilka dni on wyleci.

Znalazłem na strychu nieużywany wzmacniacz do anteny. Ma on zasilacz 12V 80mA i na końcu kabla jest wtyczka antenowa, taka jak do telewizora, do której wchodzi ten kabelek. Jest tam też dziura na przewód antenowy (z tego co się dowiedziałem mam tam włożyć kabel prosto z anteny). Ten wzmacniacz pewnie podłącza się zapewne prosto do TV w pokoju, a ja chciałbym podłączyć go na strychu, bo w pokoju za TV i tak mam już niezłą plątaninę kabli.

Chciałbym zrobić to tak: antena->2m kabla->wzmacniacz na strychu->18m kabla->TV. Czy tak może to być podłączone? Czy wtedy mam szansę uzyskać lepszy odbiór montując wzmacniacz na strychu bardzo blisko anteny, niż montując go w pokoju przy TV 20m od anteny?

Takie cuś mam:
Obrazek

Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniak antenowy na strychu

Post autor: K63 »

Jeżeli masz 11 km do Chorągwicy, to nie sądzę aby był Ci potrzebny wzmacniacz. Mux-2 docelowo przejdzie na k.23, więc skoro bezproblemowo odbierasz k.25 (mux-1) to także odbierzesz mux-2. Mux-3 także zmieni kanał na 50, zwiększy moc i będzie nadawał dookólnie. Więc z nim także nie powinno być problemu. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. Ponadto gdy zlikwidujesz rozgałężnik, może to także trochę wpłynąć na poprawę sygnału.

niebieski91

Re: Wzmacniak antenowy na strychu

Post autor: niebieski91 »

No tak dokładnie 11,2km według google maps. Właśnie łapie mi coś na kanale 23, pojawia się siła i jakość całkiem niezła, ale nie wyszukuje żadnych kanałów. Mux-1 (kanał 25) działa wyśmienicie, mux-3 (kanał 48 w tej chwili) jakość 50% i czasem są ścinki i pikseloza, mux-2 (kanał 64 puki co) nie łapie kompletnie, wskaźniki leżą na zero. Przy czym mam śnieżenie nawet na analogowej, rozdzielacz sygnału jest zamontowany niedbale, wsadzony do worka na dachu przy antenie i pewnie dostaje się tam woda, gdy były mrozy to w ogóle nie dało się oglądać tv, więc pewnie tam gubi sporo sygnału.

Ten wzmacniacz mam taki:
http://imageshack.us/photo/my-images/33 ... 056uz.jpg/
Zasilacz 12V 100mA, a nie 80mA jak myślałem wcześniej.
http://imageshack.us/photo/my-images/20 ... 057yk.jpg/
Taki widok jest jak otworzę tą wtyczkę do TV, na której jest napis 75Ω

Hmm... to w ogóle wzmacniacz jest, czy tylko zasilacz do wzmacniacza, który powinien być w antenie? Gdzieś wyczytałem, że jak się stosuje takie coś razem z rozdzielaczem, to rozdzielacz powinien być z "przejściem napięcia" czy jakoś tak.. co by wskazywało, ze sam wzmacniacz jest w antenie i tam na dochodzić 12V... Pogubiłem się już w tym :roll:
W każdym razie, czy ten wzmacniacz, lub tez zasilacz, mogę zamontować na strychu a nie przy telewizorze/dekoderze?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniak antenowy na strychu

Post autor: K63 »

Jeżeli masz śladowy odbiór na k.23, to łapiesz sygnał z Tarnowa.
Na pierwszym zdjęciu masz zasilacz,a na drugim wtyczkę z separatorem. Więc wzmacniacza nie masz.
niebieski91 pisze: rozdzielacz sygnału jest zamontowany niedbale, wsadzony do worka na dachu przy antenie i pewnie dostaje się tam woda, gdy były mrozy to w ogóle nie dało się oglądać tv, więc pewnie tam gubi sporo sygnału.
No i sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. Jeżeli śnieży Ci analog, to musisz zrobić porządek z instalacją. Tv cyfrowa nie znosi półśrodków. Jeżeli doprowadzisz instalację do właściwego stanu, jestem niemal przekonany, ze o z montowaniem wzmacniacza (w puszce antenowej) i zasilacza na strychu będziesz mógł dać sobie spokój.

niebieski91

Re: Wzmacniak antenowy na strychu

Post autor: niebieski91 »

Oki, dzięki za informacje :)

Co do wzmacniacza to wydaje mi się że on jest już w antenie, ale nie podłączono zasilania do niego. Ogólnie całą instalację antenową robili moi rodzice ponad 15 lat temu nie mając o tym wielkiego pojęcia i nigdy nie działało to zbyt dobrze, szczególnie ten rozdzielacz w worku na dachu od początku mi się nie podobał. Tak więc jeśli to tylko zasilacz, a po drodze jest rozdzielacz (i to jakiś bardzo stary typ, prawdopodobnie bez "przejścia napięcia") to chyba nic mi nie da podłączenie go (zasilacza) do kabla antenowego w tym momencie, bo 12V nie dotrze do anteny, wygląda na to że muszę najpierw wywalić ten rozdzielacz...

Aha jeszcze ciekawi mnie jedna kwestia, na mux-1 mam normalnie TVP Kraków, a na mux-3 mam TVP Katowice... ciekawe dlaczego.

Zablokowany