Antena 20km od nadajnika

lucasville
Posty: 1
Rejestracja: 18 marca 2017, o 01:11

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: lucasville »

Na dvbtmap zweryfikowałem swoją odległość, więc wrzucę post w odpowiednim temacie.

Proszę o pomoc w wyborze anteny pokojowej.
Parametry:
Szczecin - Kołowo
Distance 16.4 km, Azimuth 146.5 °

Position: Szczecin - Kołowo
GPS: 53°20'1.6"N 14°40'27.9"E
Region: Zachodniopomorskie
Altitude: 140 m
Height: 267 m

MUX-y 1, 2, 3, 8.

Obrazek

dyp
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2017, o 15:06
Odbiornik: WIWA HD-50
Instalacja antenowa: ???
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dyp »

AdamP pisze:Więc zostań przy niej skoro działa.
No właśnie od kilku dni nie działa.

Będę próbował pod dachem. Proszę tylko o poradę która antena rokuje najlepiej - logarytmiczna, osobno UHF i VHF? Może taka: http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_z ... _A2810.htm

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Wszystkie mux'y w pol. H a odległość 17km - powinien wystarczyć log-per 2-60 (2-69) ale z powodu nieprzewidywalnego rozproszenia sygnału i wielu odbić w pomieszczeniu, lepiej może sobie poradzić siatka np. ASP-8, tylko wymień jej symetryzator z 21-69 na 1-60 (1-69). Generalnie takie umiejscowienie anteny to loteria.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: lpf1972 »

dyp pisze:
AdamP pisze:Więc zostań przy niej skoro działa.
No właśnie od kilku dni nie działa.

Będę próbował pod dachem. Proszę tylko o poradę która antena rokuje najlepiej - logarytmiczna, osobno UHF i VHF? Może taka: http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_z ... _A2810.htm
Tak się składa, że mam na zbyciu ASR 860 i jeśli dobrze pamiętam jest to egzemplarz ze wzmacniaczem 25dB. Antena bez problemu pracowała od 2009r pod dachem. Dawał sobie radę z analogiem jak i z DVBT. Odległość ode mnie do nadajnika w Chwaszczynie 32km.

Dach - dachówka ceramiczna, pełne deskowanie, wełna 20cm, siding MDF. Spisywała się wyśmienicie na MUX 1, MUX 2, MUX 3 (brak zaników, zielonych klocków na ekranie itp), przy gorszych warunkach takich jak burzowa pogoda, intensywny śnieg, mój TV (leciwy samsung) pokazywał błędy na poziomie 2..3, ale mogło to być też spowodowane zakłóceniami od routera umieszczonego ok 1,5m przed anteną, 1 m niżej. Z FM nieco gorzej, ale do przeżycia.
Tu masz szczegóły dot mojej instalacji i odbioru z chwili uruchomienia MUX 1 w Chwaszczynie, jeszcze z mocą 15kW ERP https://sites.google.com/site/leszekfil ... talacja-tv

Obrazek

Antenę zdemontowałem ze 2...3 miesiące temu, ponieważ u mnie MUX 8 jest w polaryzacji V, a miejsca na strychu niestety za mało (skosy do 1,4m) i nie miałem gdzie zamontować niemałej jednak anteny VHF.
Obecnie mam "stadko" pod dachem (UHF + VHF + FM), które w praktyce daje radę z samymi symetryzatorami (+ wzmacniacze w rozdzielni) - jedyne o co musiałem zadbać, to zamknąć w "klatce Faradaya", router i serwer znajdujący się po sąsiedzku :)

U Ciebie (jak zauważyłem) wszystko idzie w polaryzacji H (szczęściarz). Jeśli masz chęć na tą antenę, daj znać na priv i zaproponuj "coś" rozsądnego. Jeśli nie będzie Ci grało - odeślesz i zwrócę Ci pieniądze za antenę. Ryzyko kosztów przesyłki po Twojej stronie.

edit 2017-03-24 9:50
poniżej obrazek z widokiem z TV - odbiór z Kisielic 60kW ERP (ok 75km)

Obrazek

edit 2017-03-24 11:00

Tu karta katalogowa anteny http://www.satserwis.pl/oferta/15/1570i.pdf

amator
Posty: 55
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 21:38
Miejscowość: Podwarszawą
Odbiornik: Telefunken D32F553M1CW
Samsung UE46EH5450
LG 50UN70003LA
Instalacja antenowa: na dachu pasywna kierunk UHF polar H; 800 m przed anteną blok
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN odl 14 km

jaka antena do lokalizacji Kraków ul chocimska

Post autor: amator »

cześć,

serdecznie proszę o poradę jakiej anteny użyć i jak ją wykierować...
korzystając z mapki:
https://emimaps.emitel.pl/
ustaliłem, że:
MUX 01,02 i 03 jest na azymucie 136 stopni,a nadajnik na Kraków/Chorągwica oddalony o 17 km
MUX 08 jest na azymucie 283 stopnie, a nadajnik Katowice/Kosztowy i oddalony o 58 km

odbiór oczywiście tv cyfrowej. nie potrafię określić jaka antena jest w tej chwili. to nie moje mieszkanie. ja jestem w zupełnie innej lokalizacji.

byłbym bardzo zobowiązany za pomoc.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: jaka antena do lokalizacji Kraków ul chocimska

Post autor: JaroslawMroczkowski »

MUX-8 nadawany jest również z Chorągwicy

Obiekt nadawczy: Kraków / Chorągwica
Kanał: 7 (191.5 MHz)
Moc ERP [kW]: 10


Wszystkie emisje masz więc z jednego kierunku, z tego samego obiektu, tylko w różnych polaryzacjach.

amator
Posty: 55
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 21:38
Miejscowość: Podwarszawą
Odbiornik: Telefunken D32F553M1CW
Samsung UE46EH5450
LG 50UN70003LA
Instalacja antenowa: na dachu pasywna kierunk UHF polar H; 800 m przed anteną blok
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN odl 14 km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: amator »

dziękuje za szybka odp oraz przeniesienie wątku do odpowiedniego tematu... tak coś mi się wydawało,że jego miejsce jest tutaj.

jaką antenę za to polecacie (zysk, budowa itp) ? coś mi się wydaje, że wzmacniacz sygnału raczej nie będzie potrzebny ? :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

Do Twoich potrzeb pasuje taka: https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse, tylko odwrotnie zamocowana - krótkie elementy poziomo a długie pionowo.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

Nie wiem gdzie, więc zapytam tu. Czy rozdzielacz AKTYWNY np. Telmor:
https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-RT ... TA-120/313
, może działać jako PASYWNY jeśli nie podam zasilania?
Kupiłbym pasywny, ale wszędzie podają, że Telmora pasywne są tylko do wewnątrz budynku (zakres pracy -10 do + 40 st. C).
Rozdzielacz muszę mieć na dachu i na trzy telewizory. Zmodernizowałem już praktycznie wszystko w moim zestawie, został tylko do wymiany "rozdzielacz", który tak naprawdę składa się z dwóch rozdzielaczy połączonych. "schodkowo":
Obrazek
Oczywiście nie upieram się przy Telmorze, ale mam już sumator Telmor...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Każdy standardowy rozgałęźnik przy braku zasilania ma bardzo duże tłumienie.
Wyjątkiem są wzmacniacze BY-PASS stosowane np.u Telmora i Telewesa,ale przy braku zasilania również mają tłumienie dochodzące do 11 dB w zależności od częstotliwości.

Każdy rozgałęźnik może być na zew pod warunkiem aby nie dostała się tam woda.
Jeżeli mamy bardzo szczelny,to w przypadku późniejszego rozszczelnienia,może być problem z odparowaniem wilgoci.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

Przed wilgocią jestem w stanie zabezpieczyć "urządzenie". Tylko w przypadku rozdzielaczy np Telmora pasywnych jest podana temp. pracy, a wiadomo, ze zima potrafi być zimniej, a latem znacznie cieplej na dachu niż te 40st. C.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Nie należy sobie brać do serca podanych wartości.
Z doświadczenia powiem ci że bardzo dużo przeróżnych rozgałęźników różnych marek już ponad 20 lat jest na zew.i nic się złego nie dzieje.
Co najwyżej może wypłynąć cyna gdy temperatura osiągnie na zew jakieś 200 stopni.
Takim porównaniem skrajnych wartości może być np.ciśnienie butli gazu w samochodach CNG,gdzie nie może przekraczać ciś.250 at.,a stan krytyczny to 750 atm.i wbrew pozorom jest to najbezpieczniejsze auto na świecie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

@poxipol. Wielkie dzięki. W sumie, to tak myślałem. Nic to, zobaczę pasywny, a jak będzie "za mało" (duże tłumienie), to wymienię na aktywny i najwyżej puszczę zasilanie po kablu antenowym. Jedyne ryzyko, że stracę kilkanaście złotych jak nie będzie zwrotu ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Rozgałęźnik aktywny ma wbudowany mikrowzmacniacz.
Równie dobrze można do rozgałęźnika pasywnego ( najlepiej z przejściem DC ) dołożyć sam mikrowzmacniacz.
Można go podpiąć na wejściu lub na którymś z wyjść ,jeżeli na jednym z odbiorników sygnał jest za mały..

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

poxipol pisze:Rozgałęźnik aktywny ma wbudowany mikrowzmacniacz.
Równie dobrze można do rozgałęźnika pasywnego ( najlepiej z przejściem DC ) dołożyć sam mikrowzmacniacz.
Można go podpiąć na wejściu lub na którymś z wyjść ,jeżeli na jednym z odbiorników sygnał jest za mały..
Z tego co widzę to wzmacniacze na kabel potrzebują 5V:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B2512.htm
, czy prąd z krążący w instalacji wystarczy by to zasilić? W żadnym TV nie ma opcji "włącz zasilanie...".
Czy to jest dobry mikrowzmacniacz (a może to nie jest mikro?), czy polecasz coś innego? I co z tym zasilaniem?
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 2017, o 07:50 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: poxipol »

To jest przedwzmacniacz nie wzmacniacz,który montuje się jak najbliżej zacisków anteny.
W uzupełnieniu.
Nie ma takich tanich mikrowzmacniaczy,które by pracowały na zew.
W pierwszej kolejności można zastosować taki http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60103.htm bez przejścia DC -mniejsze tłumienie.
Jeżeli spadek sygnału byłby znaczny,to wtedy najlepiej rozgałęźnik aktywny Telmora z możliwością regulacji.
Do tego zasilacz z separatorem do odpowiedniego napięcia zasilania.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: MarioPL »

I wszystko jasne. Dzieki i pozdrawiam.

kamilo23
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 12:19

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kamilo23 »

Do Góry Jawor (Bieszczady) mam mierząc na dvbtmap 17,1km chce odbierać mux 1,2,3 i 8 na dwóch telewizorach.

Proszę o podanie pomoc w wyborze potrzebnych części.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jaka miejscowość?

kamilo23
Posty: 16
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 12:19

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kamilo23 »

Lesko.

Zablokowany