Antena 20km od nadajnika

marcin664
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2016, o 15:01

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: marcin664 »

Wielkie dzięki za podpowiedź :). W poniedziałek wymienię ten wzmacniacz antenowy na symetryzator i zobaczę czy będzie śmigać na tym moim rozgałęźniku. :)

marcin664
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2016, o 15:01

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: marcin664 »

Poxipol jeszcze jedno mam do Ciebie pytanie. W dekoderze mam opcję włącz lub wyłącz zasilanie anteny. Czy będzie się robić nadal to zwarcie przez ten mój rozgałęźnik niezależenie od tego czy ta opcja jest włączona lub wyłączona? Pytam, bo próbowałem tak i tak i nadal nie odbiera MUX-3 :(.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: rafisz »

wyłącz to, symetryzator zwiera składową stałą, jeżeli montujesz symetryzator to zawsze odłączasz wszelkie zasilania

Drink
Posty: 4
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 15:12

Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Drink »

Witam
Poszukuje anteny, która będzie miała duże wzmocnienie. Mieszkam w Tychach na 3 pietrze. Do najblizszego Muxu w kosztowach mam kilkanaście kilometrów ale okno mam wystawione w przeciwnym kierunku. W sklepie dowiedziałem się, że muszę mieć mocniejszą antenę, tak żeby złapało sygnał z odbicia. Czy taka będzie odpowiednia?
Antena będzie wystawiona na południe, podpięta do jednego telewizora, długość kabla około 4m także lepsza byłaby bez wzmacniacza.
Jeśli możecie polecić jakąś tańszą, która będzie miała dobry sygnał to będę wdzięczny.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Acid »

Jeśli kierunek południowy jest "czysty" spokojnie uzyskasz poprawny odbiór łącznie z mux8 na tej antenie http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Un ... Esse/23027 Kierujesz ją na nadajnik Skrzyczne.

Drink
Posty: 4
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 15:12

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Drink »

Niestety chyba czysty nie jest bo w sklepie, w którym byłem sprzedawca poinformował mnie, że w lokalizacji w której mieszkam montowali już kilka anten i jest problem z odbiorem ze skrzycznego.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Acid »

Sprzedawa ma zadanie sprzedać najwięcej i najdrożej, choć nie twierdzę że akurat nie miał racji w Twoim przypadku. Chodziło o to co widzisz z okna, czy Beskidy są przysłoniete przez bloki lub inne przeszkody? Co do odbioru z odbicia to jest loteria i nie da się na odległość doradzić odpowiedniej anteny. U jednego sprawdzi się siatka u innego yagi. Najlepszym rozwiązaniem jest dogadania się w sklepie co do wymiany anteny jeśli dana nie zda egzaminu.

Drink
Posty: 4
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 15:12

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Drink »

mam przed sobą bloki, ale niezawysokie(4 pietrowe) i trochę drzew.


A co sądzicie o antenie opticum ax1000 plus UHF ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: poxipol »

Masz tu jak w optyce.
Nieraz parametry odbioru są lepsze z odbicia ,przy skierowaniu anteny w odwrotną stronę aniżeli z ugięcia,załamania od przeszkody w stronę nadajnika.
Antena którą zaznaczyłeś jest duża i wbrew pozorom nie jest taka mocna.Może równie dobrze skutecznie ściągać szumy z ulicy.
Przy tego typu warunkach lokalnych trudno jest doradzić konkretną antenę.
Do tego dochodzi jeszcze odbiór w paśmie VHF.
Przy tej odległości do nadajnika z odbicia nieźle sobie obecnie radzą antenki typu LPD z pasmem VHF ,gdzie często usuwa się siatki umożliwiając poprawny odbiór wszystkich MUX-ów.Najczęściej bez żadnych wzmacniaczy.
Stosowanie bardzo mocnej anteny,która wiąże się z wąskim kątem jej promieniowania,może powodować też problem z odbiorem wszystkich MUX-ów ,z koniecznością jej korekty ustawień powodowanych różnymi kątami odbić sygnałów.od obiektu.

Drink
Posty: 4
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 15:12

Re: Antena z dużym wzmocnieniem

Post autor: Drink »

Możecie podać jakieś konkretne anteny które powinny łapać sygnał?

marcin664
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2016, o 15:01

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: marcin664 »

Poxipol wielkie dzięki dla Ciebie :). Wymieniłem ten nieszczęsny wzmacniacz na symetryzator który mi poleciłeś i wszystko ładnie śmiga nawet przez rozgałęźnik który wcześniej robił zwarcie :P. Nawet odbieram MUX-8 na 7 kanale, siła sygnału jak i jakość na 100% :).

widz
Posty: 4
Rejestracja: 12 stycznia 2017, o 13:21
Odbiornik: 4 x LG : 32LM660S-ZA, 42LA690S-ZB, 32LS570S-ZB, 37LS570S-ZB
Instalacja antenowa: Sigma 6HD + DIPOL 7/5-12 DVB-T, zwrot. ZA-112Ms, wzmac. AWS-1036.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/ g. Sw. Marcina - odległość 22 km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: widz »

Od pewnego czasu mam problem z odbiorem Mux 1,2,3 natomiast Mux 8 jest idealny. Moja instalacja antenowa składa się z Sigma 6HD + DIPOL 7/5-12 DVB-T, zwrot. ZA-112Ms, wzmac. AWS-1036, ale będę ją musiał rozbudować o kolejne dwa telewizory obecnie podłączone są cztery 4 x LG : 32LM660S-ZA, 42LA690S-ZB, 32LS570S-ZB, 37LS570S-ZB. Programy odbieram z nadajnika w Tarnowie g. Sw. Marcina. Co radzicie bo mnie już pomysłów brak.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak wyglądają parametry mux 1-3
- z pominięciem zwrotnicy?
- z pominięciem wzmacniacza?
- przy zmniejszonym i zwiększonym wzmocnieniu? (przy tego rodzaju wzmacniaczach trzeba bardzo powoli przeprowadzać regulację, bo łatwo przeoczyć moment kiedy jest najlepiej)
Jesteś pewien że 20 km od tego nadajnika, odbierając na Sigmie, jest Ci potrzebny wzmacniacz? Trudne masz warunki odbioru?
Podaj swoją lokalizację

widz
Posty: 4
Rejestracja: 12 stycznia 2017, o 13:21
Odbiornik: 4 x LG : 32LM660S-ZA, 42LA690S-ZB, 32LS570S-ZB, 37LS570S-ZB
Instalacja antenowa: Sigma 6HD + DIPOL 7/5-12 DVB-T, zwrot. ZA-112Ms, wzmac. AWS-1036.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/ g. Sw. Marcina - odległość 22 km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: widz »

Jeszcze miesiąc dwa wstecz było idealnie Mux 1,2,3 100/100% obecnie siła 100% jakość od 0 do 100%.
Regulacja wzmocnienia nic nie dała, pominięcie zwrotnicy też bez różnicy spróbuję jeszcze pominąć wzmacniacz tylko jak podzielić sygnał dla sześciu odbiorników bez utraty jakości. Antena jest umieszczona na strychu wysokość ok 10-12 metrów. oprócz ściany brak innych przeszkód. Tylko dlaczego dotychczas było idealnie ściana jest cały czas taka sama.

widz
Posty: 4
Rejestracja: 12 stycznia 2017, o 13:21
Odbiornik: 4 x LG : 32LM660S-ZA, 42LA690S-ZB, 32LS570S-ZB, 37LS570S-ZB
Instalacja antenowa: Sigma 6HD + DIPOL 7/5-12 DVB-T, zwrot. ZA-112Ms, wzmac. AWS-1036.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/ g. Sw. Marcina - odległość 22 km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: widz »

Chciałem zrobić dalsze testy według twoich wskazówek, ale zaskoczenie wszystko jest na 100%. Dwie godziny wcześnie było tragicznie. Tak na wesoło to jedyną zmianą w tym czasie to wyjazd małżonki na zakupy.

widz
Posty: 4
Rejestracja: 12 stycznia 2017, o 13:21
Odbiornik: 4 x LG : 32LM660S-ZA, 42LA690S-ZB, 32LS570S-ZB, 37LS570S-ZB
Instalacja antenowa: Sigma 6HD + DIPOL 7/5-12 DVB-T, zwrot. ZA-112Ms, wzmac. AWS-1036.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/ g. Sw. Marcina - odległość 22 km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: widz »

Problem rozwiązany . Metodą eliminacji kolejnych elementów instalacji antenowej okazało się, że uszkodzony był zasilacz wzmacniacza i przepuszczał zakłócenia z sieci elektrycznej po wymianie siła i jakość 100%.
Szkoda tylko że pomoc na forum kuleje i doczekałem się tylko jednej skromnej odpowiedzi.
Dzięki za podpowiedź K63.

dyp
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2017, o 15:06
Odbiornik: WIWA HD-50
Instalacja antenowa: ???
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dyp »

Witam,

Proszę o pomoc w doborze anteny zewnętrznej DVB-T.

Mój nadajnik to "Poznań, Śrem", odległość 17 km.
Profil terenu:

Obrazek

Co chciałbym odebrać:
MUX 1, 23k, 490 MHz, H, 100 kW
MUX 2, 39k, 618 MHz, H, 100 kW
MUX 3, 27k, 522 MHz, H, 110 kW
a także MUX 8, 7k, 182 MHz, H, 22 kW

Antena będzie podłączona do dekodera WIWA HD-50.

Gwóźdź programu:
Antenę chciałbym zamontować na nieużytkowym poddaszu parterowego domu. Pod pokryciem dachowym - dachówka cementowa na deskowaniu.

Czy taka operacja ma szanse powodzenia? Jaka antena byłaby godna polecenia?

Mogę jeszcze dodać, że dotychczas użytkowałem antenę pokojową produkcji firmy Sowar, ze wzmacniaczem - odbiór bez większych zastrzeżeń, także MUX 8.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

dyp pisze: Antenę chciałbym zamontować na nieużytkowym poddaszu parterowego domu. Pod pokryciem dachowym - dachówka cementowa na deskowaniu.
Czy taka operacja ma szanse powodzenia? Jaka antena byłaby godna polecenia?
Na upartego da się, ale trzeba liczyć się z tłumieniem dachu, ścian i nieprzewidywalnymi odbiciami. Prościej byłoby dać np. log-per UHF/VHF na niewielkim maszcie, wystarczyłoby 1m nad dachem (oczywiście antena bez wzmacniacza i uwzględniająca polaryzację Mux 8). Na ile odbiorników będzie dzielony sygnał :?:

dyp
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2017, o 15:06
Odbiornik: WIWA HD-50
Instalacja antenowa: ???
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dyp »

Antena log-per, np. taka?
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm

Problem w tym, że na kominie mam już zamontowaną jedną antenę - ATK 20 pod internet UMTS 900Mhz. Kolejna antena na niewielkim parterowym domku nie będzie wyglądać dobrze. ATK też bym się chętnie pozbył, ale na internet po kablu nie ma u mnie szans. Tak więc chciałbym zaryzykować montaż pod dachem. Tylko jaka antena?

Sygnał nie będzie dzielony, jest tylko jeden odbiornik.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: AdamP »

dyp pisze: antenę pokojową produkcji firmy Sowar, ze wzmacniaczem - odbiór bez większych zastrzeżeń, także MUX 8.
Więc zostań przy niej skoro działa. Zewnętrzna antena zamontowana wewnątrz budynku jest praktycznie anteną pokojową.

Zablokowany