Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

_chris_ pisze:
m@rtops pisze:symetryzator - w antenie to "taka" płytka która obniża impedancję do 75 ohm czyli można powiedzieć wyrównuje sygnał do poziomu pracy odbiornika (zaraz mnie jakiś fachowiec "zjedzie :lol: - trudno
no, jak tak trzeba: ^&#%*Q&% $T^B )#%*)*$^$ *&(*$^($^($ $&9$^), a i jeszcze @^$#?}@$#&~_($%*... :D


wiedziałem......dzięki :lol:
ale starałem się to zrobić "łopatologicznie" odnosząc się do tego
mak100 pisze: z symetryzatorem (co ciekawe znalazłem w wikipedii takie pojęcie, lecz dalej kompletnie nie kumam co to jest :) );

jackass997

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: jackass997 »

Mutango pisze:
jackass997 pisze: Czyli podsumowując, jeżeli jest symetryzator to nie może być żadnego zasilania, ani z tunera, ani z zasilacza zewnętrznego. Wtyczka musi być prosta, bez żadnego dodatkowego kabelka do zasilania.
a dobry mam symetryzator ? kanały 1-60 ? bo nie wyszukuje kanałów mux2

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

najbardziej powszechnym jest na kanały 21-69
ale w twoim przypadku ten powinien spełniać swoją rolę bo masz
mux 1 - k58
mux 2 - k34

jackass997

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: jackass997 »

m@rtops pisze:najbardziej powszechnym jest na kanały 21-69
ale w twoim przypadku ten powinien spełniać swoją rolę bo masz
mux 1 - k58
mux 2 - k34
kurde to nie mam pojecia czemu nie łapie kanałów mux2 a kanały mux1 odbieraja super, tuner pokazuje siła i jakosc 100%...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

z tego co znalazłem w "harmonogramie" emitala to mux 2 w Świnoujściu jest nadawany kierunkowo - może tu jest problem :oops:

jackass997

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: jackass997 »

m@rtops pisze:z tego co znalazłem w "harmonogramie" emitala to mux 2 w Świnoujściu jest nadawany kierunkowo - może tu jest problem :oops:
ale wczesniej odbierał z anteny pokojowej..

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: ricken_gk »

Witam
Proszę o radę odnośnie doboru anteny do telewizji cyfrowej....
Lokalizacja anteny Rybarzowice k. Bielska- białej na zewn. budynku, najbliższy nadajnik widzę skrzyczne.
Chciałbym zamontować coś z telmoru tylko niewiem jaką kupić z symetryzatorem,P15, P25 czy HD activa?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Zamontuj widelec albo gwóźdź - powinno świetnie odbierać :D . A tak na serio nie masz raczej szans na nic poza Skrzycznem więc do odbioru z 6km wystarczy w zupełności pasywna yagi-uda o kilku directorach np. coś takiego:
http://images.dipol.com.pl/pict/a1112+.jpg
Edit: a próbowałeś coś własnej konstrukcji? Na biquadzie bez trudu powinieneś odbierać.

ricken

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: ricken »

Wiem, że odległość nie jest zawrotna :)
Prosiłbym ale o jakiejś przykłady z allegro (kilka), nie znam się zupełnie na antenach.
I dlaczego nie może być któraś z wymienionych przeze mnie? (HD IQ activa niby sama sie dostraja, albo ta z symetryzatorem)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Na tym forum jest zakaz linkowania do allegro i podobnych. Nie chcę aby ktoś uznał to za reklamę ale skoro oczekujesz linka to podaję http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm i zastrzegam, że możesz szukać też gdzie indziej.
Edit: twoje przykłady też mogą być, tylko ja zawsze porównuję takie anteny - w twoich warunkach, do strzelania z armaty do muchy, można, tylko po co? Dla efektu? Dla zwiększenia sobie kosztow? A może z innych przyczyn. Napisałem Ci, że na widelcu lub gwoździu będziesz odbierał (oczywiście z przymrużeniem oka ;D ) ale taka antenka jak z mojego linka za około 30 zł powinna poradzić sobie doskonale. Chcesz? Kup Televesa lub Fracarro za 300zł (same się "dopasowują"). Good luck jak mawiają Anglosasi.

ricken

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: ricken »

poszukam coś sobie zatem :)
w necie wyszukałem nawet ze do 10km odbierają nawet pokojowe, ale przeczytałem też ściany strasznie tłumią sygnał, mam nadzieje że drzewa nie bo mam takie 2 wielkie zasłaniające widok na nadajnik :]

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Drzewa też tłumią sygnał ale nie w takim stopniu jak ściany. Pomyśl o antenie którą zaproponowałem, zawsze możesz do niej dołożyć jakiś słaby wzmacniacz. Tego typu antenę zamontowałem w domu 25lat temu pod eternitem 40 km od nadajnika i do dziś działa dobrze. Na razie tylko w analogu ale wkrótce po modyfikacjach bedzie pod dvb-t

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

ricken pisze:poszukam coś sobie zatem :)
w necie wyszukałem nawet ze do 10km odbierają nawet pokojowe, ale przeczytałem też ściany strasznie tłumią sygnał, mam nadzieje że drzewa nie bo mam takie 2 wielkie zasłaniające widok na nadajnik :]
Tu nie da się dokładnie nic powiedzieć bez testów praktycznych, bo każda sytuacja może być zupełnie inna. Ja tydzień temu na antenie biquad bez ekranu, którą sam zrobiłem, złapałem sygnał z nadajnika oddalonego o 40 km który nadaje z mocą 100kW. Antena była postawiona w pokoju w bloku na parterze przy oknie od strony nadajnika. Jakość sygnału była na poziomie 90 - 100% na tunerze USB. Ostatecznie antena powędrowała za okno na parapet i teraz jakość sygnału jest stabilna ciągle 100%.
Tak że odbiór zależy od bardzo wielu czynników i nie można powiedzieć, że konkretna antena będzie jednakowo odbierała w każdych warunkach.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: TomW »

Najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie anteny sugerując się reklamą, promocją, ceną, wyglądem, tym, że np. kolega taką ma. U kolegi może działać, a u nas niekoniecznie. Antenę dobiera się do warunków (lokalizacji). Wielokrotnie o tym już pisano. Jak mam dobrze, to osobiście już więcej nie kombinuję. Też mi kiedyś tak poradzono i metodą prób i błędów (niewielu) mam cały czas dobry odbiór. Antenę do prób najlepiej pożyczyć lub kupić z opcją zwrotu.

Grzechot

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Grzechot »

Witam.

Mieszkam w Krakowie, ul. Komandosów.
http://imageshack.us/photo/my-images/824/info1q.png/ <-- Link do zrzutu odległości do Chorągwicy. Jest 14km.
Informacje o mnie.
Mieszkam na parterze blok 4 piętrowy. Patrząc z balkonu widzę przed sobą drzewo(mirabelka) i sąsiedni blok, patrząc w stronę Chorągwicy(o ile dobre myślę :) ) mam też duży blok (10 pięter). Potrzebna mi dobra antena z wzmacniaczem, która nie wyrwie mi dziury w kieszeni :) (student).
Do tego tuner USB (korzystam z DVB na laptopie).
Zakupiłem na giełdzie w Krakowie od ludzi z dipolu antenę z wzmacniaczem. Okazała się ona kompletnie złym zakupem. Czy moglibyście mi pomóc skompletować sprzęt aby swobodnie oglądać naziemną TV? (allegro, sklepy internetowe)
Pozdrawiam,
Grzegorz

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Tu masz co nieco o biquadach http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930
Tu kalkulator http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php
A jak masz cierpliwość i miejsce to spróbuj tego http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/quados_antennas.htm
Do takich anten w miarę potrzeby dolozysz wzmacniacz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

ricken pisze:poszukam coś sobie zatem :)
w necie wyszukałem nawet ze do 10km odbierają nawet pokojowe, ale przeczytałem też ściany strasznie tłumią sygnał, mam nadzieje że drzewa nie bo mam takie 2 wielkie zasłaniające widok na nadajnik :]
Kup najzwyklejszą antenę yagi taką jak polecali koledzy oczywiście bez wzmacniacza. Na końcu zwykła wtyczka antenowa i będzie hulać.
Drzewami się nie przejmuj. W praktyce nie odczujesz ich wpływu na sygnał przy tak małej odległości od nadajnika :-). Tylko pamiętaj. Antena bez wzmacniacza.
Pokojowe też odbierają w odległości 60km :-) Ja odbieram na takim bylejakim "patyku" Kisielice. Ale taki odbiór jest przypadkowy, niestabilny i w wielu miejscach niemożliwy.
Do stabilnego poprawnego odbioru zawsze antena zewnętrzna.

yagi

DVB-T nie działa na starej antenie

Post autor: yagi »

DVB-T nie chce mi odbierać na starej dachowej antenie (wieloelementowa), która pozwala na dobry odbiór tradycyjnej telewizji. MUX2 działa z przycinkami, a MUX1 w ogóle. Antena jest z wzmacniaczem, mam ok 20 km do silnego nadajnika 100 kW. Jaka może być tego przyczyna i rozwiązanie?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T nie działa na starej antenie

Post autor: m@rtops »

wysłałem ci na PW - mimo małej ilości postów powinieneś przeczytać wiadomość :?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T nie działa na starej antenie

Post autor: plecho1 »

yagi, wywal z tej anteny wzmacniacz i zastąp go symetryzatorem a wtyczkę z separatorem wymień na zwykłą. Najprawdopodobniej masz przesterowany sygnał czyli jest za silny. Ja z takiej odległości odbierałem sygnał na pasywnej antenie pokojowej wewnątrz mieszkania.

Zablokowany