Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Dobrej jakości sygnał i dobrze zrobiona instalacja (nawet na samym symetryzatorze) spokojnie umożliwi Ci odbiór na dwóch telewizorach.
Ale zanim weżmiesz się za robienie anteny, spróbuj na siatce. W puszcze antenowej płytkę wzmacniacza zastąp symetryzatorem. Zasilasz wzmacniacza zastąp zwykłą wtyczką antenową. Cała pozostała instalacja zostaje bez zmian. Aby coś więcej doradzić Ci na jej temat, napisz jaki masz rozgałężnik - pasywny czy aktywny (zasilany). Jaki kabel (stary/nowy) i jaka mniej więcej długość ?
Antenę masz dosyć wysoko, ale wysoko nie zawsze znaczy najlepiej. Czasami jej obniżenie poprawia warunki odbioru.

antena17

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: antena17 »

K63 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
A jaki symetryzator byś radził? Rozgałeźnika niestety nie posiadam, zastępują go trzy kable połączone równolegle(do dwóch telewizorów i anteny). Kabla dokładnie nie wiem ile jest ale jest normalny koncentryk 75 Ohm. Z góry wielkie dzięki kolego! ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Wielkiego wyboru symetryzatorów nie ma. Najczęściej można spotkać taki
Obrazek
Jeżeli nie masz rozgałężnika, tylko jakąś prowizorkę, to nie dziw się ze masz problem. Do rozdzielenia sygnału zastosuj np. (albo jakis podobny) Obrazek
Pamiętaj, że o jakości sygnału odbiorczego decyduje jakość instalacji !

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: problem z antena, ustawieniem jej ?

Post autor: Anduraki »

@arko1926

jedyny sposób z 1 anteną to:

znalezienie jednoczesnego momentu odbioru 3 muxów (znajdujesz 1 mux na max jakości, znajdujesz kolejne na max jakości przy innym ustawieniu anteny, aby mieć wszystkie trzy ustawiasz antenę "na pomiędzy" - zazwyczaj na takim ustawieniu jakość pływa lub jest niska, ale jest odbiór, co więcej może być niestabilny) - to jest kompromis. Jeśli załóżmy różnica pomiędzy ustawieniem A i B, gdzie A to odbiór 2 muxów i B to odbiór pozostałego muxa przekracza 30 stopni to raczej na tej antenie nie ustawisz kompromisu(bo taką ma szerokość wiązki), Jeśli ustawisz w inną stronę niż do nadajnika to możesz mieć szansę na złapanie odbicia i jeśli jest ono słabe to można zastosować wzmacniacz.

Antena kierunkowa w lesie to trochę jak antena kierunkowa w blokowisku - może jakaś antena dookólna byłaby lepsza, bo łapała by wielokrotne odbicia.

antena17

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: antena17 »

K63 pisze:Wielkiego wyboru symetryzatorów nie ma. Najczęściej można spotkać taki
Obrazek
Jeżeli nie masz rozgałężnika, tylko jakąś prowizorkę, to nie dziw się ze masz problem. Do rozdzielenia sygnału zastosuj np. (albo jakis podobny) Obrazek
Pamiętaj, że o jakości sygnału odbiorczego decyduje jakość instalacji !
A możesz mi podać nazwę tego symetryzatora który byłby odpowiedni do tych 20 km od nadajnika oraz model tego rozgałęźnika? Dzięki, że pomagasz ludziom! :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Symetryzator na kanały 1-69 lub lepiej na k.21-69 (np. tzw. małostratny - masz na obrazku). Trudno polecić konkretne modele rozgałęzników, bo zależy gdzie będziesz kupował i co jest w ofercie danego sklepu. Powiedz w sklepie o co chodzi, to powinni Ci coś zaproponować. Przegląd przykładowego osprzętu masz tutaj

antena17

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: antena17 »

K63 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dzięki za pomoc!!! ;) Pomyślę o kupnie, a jak zakupię te części to poinformuję cię o wynikach. Pozdrawiam :D
A co myślisz o tym rozgałężniku, czy jest odpowiedni?
http://img01.allegroimg.pl/photos/orygi ... 3372002824

pablo85

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: pablo85 »

Witam,
Mieszkam na południowym Lublinie na 4 (ostatnim) piętrze bardzo długiego bloku w odległości ok 25 km od nadajnika z Piask. Niestety antenę mogę wywiesić tylko na balkonie po przeciwnej stronie niż znajduje się nadajnik (patrzcie na zdjęcie).
http://i42.tinypic.com/zssis9.jpg
http://i43.tinypic.com/671lxe.png

Trochę już eksperymentowałem na tunerze USB z dołączoną do zestawu 15 centymetrową antenką i anteną double biquad wykonaną z kawałka kabla antenowego wg instrukcji z http://majsterkowo.pl/bardzo-prosta-ant ... -cyfrowej/ (oczywiście wielkość antenki przekalkulowałem wg częstotliwości jakie chce odbierać).

-Antena dołączona do tunera - oczywiście bardzo słabo, wystawiona na parapet w miarę radziła sobie z odbiorem nadajnika na Raabego (zlokalizowany w mieście), od czasu do czasu złapało coś z Piask ale nie dało się oglądać
-Antena double biquad - po wywieszeniu na balkonie w dobrą pogodę z Piask łapie wszystkie 3 muxy z Piask, sporadycznie trafią się jakieś "artefakty" na ekranie zacięcia itp. Nie wiem za bardzo jak zmierzyć poziom sygnału (w dB) - korzystam z linuxa i jest tutaj nieco ograniczona liczba aplikacji do dvbt, natomiast program w którym odbieram pokazuje jakośc sygnału 6%-40% w zależności od muxa

Poszukuję anteny, która zapewni stabilny odbiór sygnału z Piask - wszystkich 3 muxów. Kierunkowe chyba odpadają (musiałbym nakierować antenę na swoje okno ;-) ). Sądzę, że najlepsza będzie tutaj siatka bo chyba zbiera najwięcej tzn jest mniej kierunkowa niż różne Yagi.
Rozwiązania polegające na stawianiu masztu na balkonie lub montaż anteny na dachu wolałbym pominąć. Generalnie pytanie - na ile "kupcza" antena będzie lepsza od tej samoróbki.

Długość kabla to docelowo ok 3 metry + taka cienka 15 cm taśma do przełożenia przez framugę okna.

Z góry dzięki za rady.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

antena17 pisze: A co myślisz o tym rozgałężniku, czy jest odpowiedni?
http://img01.allegroimg.pl/photos/orygi ... 3372002824
Co prawda nie wiadomo co to za producent, ale powinien dać radę.

krzysiekb81

Mux1 Mux3 OK, brak MUX2 (chrzelice)

Post autor: krzysiekb81 »

Dzień dobry
Podłączyłem wczoraj telewizor LG 42LD550-ZC z anteną Opticum AX1000 PLUS, wykierowałem na Chrzelice (wg google earth poprowadziłem linie od nadajnika do mnie), odległość ok 20km (miejscowość Kąty Opolskie na południe od Opola).

I teraz telewizor po automatycznym strojeniu odbiera mux1 i mux3 oraz dużo czeskich kanałów (jakość ok), natomiast w ogóle nie odbiera mux2 na kanale 23.

Przełączam na strojenie ręczne i jest 'Brak sygnału'.

Jakość na Mux1 i mux3 to 93%.
PS. Nie posiadam żadnych symetryzatorów, wzmacniaczy ani nic takiego (chyba że coś jest w tej antenie Opticum AX1000, ale nie ma żadnego zasilacza itd, po prostu antena).

Dlaczego nie odbieram Mux2? Prosze o pomoc i pozdrawiam forumowiczów.

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ krzysiekb81: przyczyn może być kilka:
  • uszkodzona instalacja antenowa, nie przenosząca niskich kanałów, jak k23,
  • niewłaściwie ustawiona antena
  • zakłócenie zewnętrzne na k23 uniemożliwiające odbiór.
  • zbyt silny sygnał z anteny na k23, 'zatykający' odbiornik
Zacząłbym od sprawdzenia wszystkich złącz i połączeń. Jeśli masz tylko kable antenowy od anteny do odbiornika to odetnij i załóż jeszcze raz wszystkie wtyki F i wtyki antenowe.

Następnie trzeba spróbować ustawić antenę. Tam masz napisane dokładnie co i jak robić: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591. Antenę w ogólności ustawiamy na MAX jakości odbieranych mux-ów. Jeśli nie będzie wyników można spróbować zmiany lokalizacji.

Masz stosunkowo blisko do silnego nadajnika, mux-2 jest na niskim kanale, możliwe więc może być też, że sygnał z anteny n k23 jest dla twojego odbiornika za silny. Trzeba by spróbować włożyć tłumik, albo hardcorowo odkręcić antenę tyłem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

_chris_ pisze:... albo hardcorowo odkręcić antenę tyłem.
I wówczas możesz się przekonać, czy nie odbierasz śladowego sygnału na k.23 z Chorągwicy. Niedaleko, bo w okolicach Strzelc Opolskich, Góry Sw. Anny i Krapkowic teoretycznie jest on osiągalny.

skatan

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: skatan »

jako że jestem n zielony :p

potrzebuje antenki do tunera

podaję przykładowy obrazek antenki
>>> taka 1 <<<
>>> taka 2 <<<
>>> taka 3 <<<
>>> taka 4 <<<
>>> taka 5 <<<
>>> taka 6 <<<
>>> taka 7 <<<


takie coś mnie interesuje
da radę odebrać mux 1,2,3

nadajnik konin-żółwieniec

mapka pomiedzy nadajnikiem
>>> 20km <<<

może ktoś ma coś podobnego i działa

a jak nie da rady na czymś takim
to pewnie >>> taka antena z wbudowanym symetryzatorem <<< styknie i max do 40 zeta będzie kosztować.

czekam na konkret :p odpowiedź
ma to ładnie wyglądać i działać to jest priorytet ;]
więc grzebanie samemu odpada, taniej ale jednak wygląd nie ten ;]
a takie co pokazałem będą pasować do reszty +-
a jak nie da rady to biorę DIPOL 19/21-69 DVB-T ale w ostateczności chciałbym z tego skożystać
Pozdro

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Zapewne nikt nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi. Jak nie wypróbujesz, to się nie przekonasz. Profil masz super, ale dochodzą do tego Twoje lokalne warunki odbioru (drzewa, budynki, przejeżdżające pojazdy, itp). Żadna wewnętrzna antena - nawet najładniejsza (co nie znaczy że najlepsza) - nie dorówna zewnętrznej. Nie wiadomo co kryje się pod ładna obudową. Być może jakiś biquad. Ale jeżeli tak, to czy jego wymiary beda odpowiadać częstotliwościom które chcesz odebrać ?
Osobiście z antenami wewnętrznymi mam raczej złe doświadczenia. Ale wiem że są także tacy (chociażby z forum), którzy są zadowoleni.
Ładny wygląd czy jakość odbioru - wybór należy do Ciebie. Może uda Ci się znależć kompromis. Powodzenia.


P.S. Są także ładne anteny zewnętrzne, ale ceny są także "ładniejsze",np.
http://www.abovio.vector.com.pl/flash-d-compact/
http://frsklep.pl/blu220f-antena-naziem ... -p-62.html
http://www.televes.pl/pl/catalogo/produ ... pojedyncze
http://rajsat.pl/index.php?H=400&indeks ... egoria_p=3
http://www.abovio.vector.com.pl/wp-cont ... ne-uhf.pdf

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

skatan pisze:czekam na konkret :p odpowiedź
Przy 20km odbiór na antenie wewnętrznej to już loteria, do której trzeba być w "czepku urodzonym". Właściwie K63 wszystko napisał - co by tu dodać: z wewnętrznych jednymi z najlepszych są anteny typu APOK (pasywne i ze wzmacniaczem), tyle, że wygląd mają taki sobie w stosunku do sprzętów z twoich zdjęć.
skatan pisze:ma to ładnie wyglądać i działać to jest priorytet ;]
DIGIT lub DIGIT ACTIVIA z Telmoru. Przyzwoity log w niezłej obudowie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

_chris_ pisze:DIGIT lub DIGIT ACTIVIA z Telmoru. Przyzwoity log w niezłej obudowie.
No właśnie - o tych antenach zapomniałem. :oops:

skatan

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: skatan »

a coś takiego ? Elita HD + zasilacz + 2,5m kabel
Specyfikacja:

Kod: Zaznacz cały

    Impedancja wyjściowa: 75Ohm
    Wzmocnienie wzmacniacza 28-32 dB (UHF 32 dB)
    Maksymalny poziom wyjściowy MAX 80 dBμV
    Ilość wyjść: 1 typ F (FM, VHF, UHF)
    Zakres pracy: 47-400, 470-870 MHz
    Polaryzacja: H
    Zasilanie: sieciowe lub bezpośrednio z tunera
    Przewód sygnałowy: 230/12V/0,05A RG59 2.5m
    Wymiary: 290x155x105 mm
    Kolor: czarny połysk
szukałem jakichś testów i nie bardzo mogę znaleźć
na forum znalazłem że niby działała ale kij wie ile w tym prawdy

jutro chyba spróbuję podłubać trochę,
kabel lutownica i jechane
bi_quad
nadajnik
wtedy trzeba obliczyć wymiary na 522 MHz bo najsłabsza moc na mux3
i jak z mux1,2 da rade złapać ?

a może jakaś prostszą wersję znacie na mój przypadek ?

lutownica jest kabel miedziany tez wiec mogę coś pogrzebać :)
a jak nie to do MM się może przejdę qpie coś i jak nie będzie działać to zwrócę :P

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak juz decydujesz się na eksperymenty, to spróbuj taką

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: TomW »

Również sugeruję zainteresować się tą anteną, którą polecił poprzednik. Sam takiej używam (tylko inna nazwa). Niska cena, wielu je chwali. W różnych lokalizacjach się sprawdziła. Ja mam ją już 2 lata i mnie nie zawiodła. Mieszkam na parterze otoczony blokami to jej wzmacniacz się przydaje mimo niewielkiej odległości do nadajnika. Jedynie wygląd może komuś nie pasować. U mnie wisi za zasłoną na karniszu i jest niewidoczna w pokoju. Generalnie nie poleca się anten pokojowych, ale ja z tej jestem zadowolony. Nie montowałem tej drabinki direktorów z przodu, bo to bardziej szpan niż efekt. Więcej opisów znajdziesz w wątku o antenach pokojowych.


Zablokowany