Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

@koniu90
wątek na temat twojej lokalizacji
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=28&t=3213

PP Chorzów

Chorzów 17 km od katowice Kosztowy - problem

Post autor: PP Chorzów »

Odbiornik USB Overmax na ITE 9135 - sprawny i dobrze działający, sprawdzony.

Antena - DVB-T UHF 4521 SUPER G 21 EL. NAZWIJMY "1"

link: http://www.satsklep.pl/index.php?s=prod ... &id_typu=0

Kabel 75 Ohm wzięty z wcześniejszej SAT.

PROBLEM:
Na dachu na laptopie mam wszystkie 3 MUX z Katowic Kosztowy. MUX 3 (2,5 kW) trochę czasami zawiesza).

W domu na parterze (budynek 2 piętrowy) tylko MUX-2 (najmocniejszy sygnał) da się oglądać, chociaż się zawiesza.


Co może być problemem ?

Cy wymiana anteny, może dokupić wzmacniacz, chociaż wolałbym nie na ewentualna zwrotnicę w przyszłości z SAT.

Czy ta antena będzie dużo lepsza (dobra cena w Auchan - 89):
Opticum AX1000+ NAZWIJMY "2"

link: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... cum-ax1000

Pozdrawiam
Piotr

-- połączono

Dodam, że W kierunku kosztowego mam drzewo i maszt krótki o po SAT.

Piotr

edit/ Publikacja postu pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Wątek Opticum AX 1000

Zmieniłem ustawienie "1" (Super G) na bardziej skierowany na Kosztowy i sygnał mocniejszy na dachu jeszcze bardziej , ale MUX 3 nadal dużo słabszy. Pomyślałem, że "2" (OPTICUM) większa, z ciut większym ZYSKIEM więc spróbuję, tym bardziej, że umówiłem sie na oddanie "1" jakby coś nie tak było.
Zakupiłem 30 zł droższą "2". Były dwa różne opakowania wg sprzedawcy ze symetryzatorem w promocji GRATIS i taka bez niczego (AUCHAN). Wziąłem zatem droższą z symetryzatorem, aby nie dopasowywać potem (różnica 20,- zł). Umówiłem sie oczywiscie na oddanie w razie jakby co.
Na opakowaniu jak byk pisze "ze wzmacniaczem + GRATIS symetryzator" - to ta co kupiłem. Zapytałem więc jeszcze przed zakupem, czy ma ona wzmacniacz, a facet, że nie.
Towar zakupiony, dostarczony z kumplem na dach, rozpakowany. W opakowaniu puszka skręcona i do niej dołączona płytka drukowana w folii. Myślimy kurde to chyba ten symetryzator. Zatem co w skrzynce, chyba nic, ale podkusiło. Pomimo instrukcji z Holexu skrzyneczka CHIŃSKA rozleciała się, a z niej wypadły mikroskopijne dwie śrubki, na których wkręconych w plastikowe otworki trzyma się, tak naprawdę, cała skrzynka i kabel o obwód drukowany.
Tak się tym, k..., przejęliśmy że czym prędzej skręciliśmy i zaczęliśmy testować antenę.
O dziwo niestety mimo niezłych tańców na dachu i piruetach z anteną sygnał kilkukrotnie gorszy niż na "1".
Zeszliśmy z dachu. Po namyśle w samotni i ponownym "rozkręceniu (nie da się bez awarii wymienić płytki), w końcu doszedłem do tego, że oryginalnie w skrzynce łączeniowej jest wzmacniacz a symetryzator w woreczku. Pełna porażka. Antena złożona, testy chyba błędne, bo wydaje mi się, że wzmacniacz bez zasilania to chyba powoduje pogorszenie sygnału ?
Dzięki zajebistej obsłudze oraz konstrukcji skrzynki (antena profesjonalna) straciłem godzinę spokoju i całą masę nerwów.
W dodatku nie wiem już teraz czy jest sens jutro testować Opticuma na samym symetryzatorze.
Moze wiecie czy płytka wzmacniacza bez zasilenia zakłóca.

Aha. Oryginalnie zamontowany wzmacniacz ma symbol na płytce Wzm3TV v.1.0 jak ten dodatkowy możliwy do zakupu w Holexie.

Jak widać dla TV człowiek jest w stanie zrobić wiele...
Ostatnio zmieniony 23 maja 2012, o 23:40 przez PP Chorzów, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: TomW »

Przy tak małej odległości obydwie będą dobre. Jak na dachu masz odebrane trzy MUX-y, to sygnał masz dobry. Ja np. mam trochę dalej i odbieram na pokojowej. Można zacząć od sprawdzenia instalacji antenowej, bo tam prawdopodobnie gubi się sygnał (dach-parter) i odbierasz tylko silny MUX-2.

qkiz_xt

antena ok. 19km od nadajnika za pagórkami

Post autor: qkiz_xt »

Witam wszystkich forumowiczów.
Mieszkam w Olszynach k/wojnicza i chciałbym odbierać wszystkie kanały DVB-T oraz mux-1 i mux-2 z Tarnowa g. św. Marcina i nie mam pojęcia jaką antenę kupić. Ukształtowanie terenu:
Obrazek
Zastanawiałem się nad ATX-91 ze wzmacniaczem regulowanym (all-ant)
lub
ATX-55 ze wzmacniaczem regulowanym
lub
ATX-55 z symetryzatorem
lub
OPTICUM AX1000 z symetryzatorem
oraz tuner:
media-tech mt4167
Czy to dobry wybór? Czy potrzebuje wzmacniacz? Mieszkam w dolinie stąd moje wątpliwości.
Jaki kabel do tego najlepiej? Może jakieś inne anteny? Zna ktoś dobry sklep w Tarnowie? Bardzo proszę o pomoc i jak najszybszą odpowiedź gdyż jutro chciałbym zrobić zamówienie :)
Z góry dziękuje za pomoc :)

PP Chorzów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: PP Chorzów »

Opticum AX 1000 po zmianie wzmacniacza na dołączony symetryzator działa już poprawnie.
Odbiera więcej niż "1" (Antena DVB-T UHF 4521 SUPER G 21 EL.).

Ma istotną przewagę nad "1" w postaci regulacji kąta pochylenia.
Ustawiona na Katowice Kosztowy mocne MUXy łapie na jakości 100%, natomiast słaby (2,5kW) na jakości od 60 do 90 (100%) - średnio 60%. Obraz czasem zacina. Może powoduje to głowica tunera USB. Pewnie na telewizorze będzie lepiej.

Sumarycznie podsumowując - Opticum OK (Auchan - 69,- zł bez wzmacniacza).

Musicie tylko zwrócić uwagę na tandetnie wykonaną skrzynkę podłączeniową, w której wszystko trzyma się na 2 mikroskopijnych śrubeczkach. U mnie ustabilizowały temat opaski zaciskowe.

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

PP Chorzów pisze:wszystko trzyma się na 2 mikroskopijnych śrubeczkach.
a u mnie jest jeszcze nakrętka na łączu "F" i trzyma obie części puszki solidnie :twisted:
może przy wymianie symetryzatora gdzieś ci się zapodziała :?
Obrazek

PP Chorzów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: PP Chorzów »

Ta nakrętka trzyma dolną część obudowy.

Natomiast mocowanie do anteny górna częścią, do której część dolna oraz płytka przykręcone (przymocowane) są tylko na tych 2 maleńkich śrubkach - niestety.

Jak od strony złączki spróbujesz lekko rozewrzeć obudowę, to te śrubki właśnie albo dadzą radę, albo zostaną wyrwane, bo są stożkowe ! Wszystko, ogólnie rzec biorą w srodku skrzynki lekko "ponapinane" jest. Obudowa nie ma żadnych dodatkowych zatrzasków, nic.
Jest w obudowie trzecia dziurka na 3 śrubkę, jednak brzeg płytki wzmacniacza jest w połowie otworu, natomiast otwór w symetratorze jest, ale niestety symetrycznie po przeciwnej stronie.
Rozumiem, że tak wyprodukowali kilkadziesiąt tysięcy (symetryzatorów) i już zostało, bez poprawki. Tak właściwie to czego wymagać od anteny za 69,- zł.

Tak jak pisałem po awarii, nie trzyma się górna obudowa z pozostałymi połączonymi częściami, ale od czego są opaski spinające obudowę właściwie i co najważniejsze stabilnie, np. w trakcie dokręcania wtyku.

Warto również po montażu całości i testach wsio dobrze poskręcać, łącznie ze śrubkami np. reflektorów, tylko bez przesady bo to aluminium.

Nie miałem co zrobić na dachu z satką, wiec tymczasowo służy jako reflektor zakłóceń z tyłu anteny. Sprawdzone, poprawiło sygnał.

Antena zamontowana nisko nad dachem ponieważ na maszcie był słabszy sygnał, może z powodu odbić oraz tego, że w kierunku anteny mam stację GSM.
Z uwagi na burze maszt ściągnięty. Jak pójdzie satka, to pewnie wyżej nad anteną UHF.

Taśma izolacyjna ;) utrzymuje gumową osłonę wtyku, niedopasowaną, bo w paczce takowej brak.

Pozdrawiam

Piotr
Ostatnio zmieniony 25 maja 2012, o 17:11 przez PP Chorzów, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

to teraz wiem gdzie dzwonią :lol:
przed otwarciem nie odkręciłeś dipol i poszły te śrubeczki trzymające płytkę
tak dla potomnych:
jak ktoś będzie otwierał puszkę w ax1000 to niech odkręci nakrętki dipoli!!! - efekty powyżej :(
czyli dobrze zrozumiałem że kupiłeś "ax" ze wzmacniaczem a dodany był symetryzator?

PP Chorzów

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: PP Chorzów »

m@rtops: Dokładnie ze wzmacniaczem. A śrubeczki odkręcone były...

Jeśli natomiast tak jak na moim wzmacniaczu (ew. u kogoś na symetratorze) lutowanie styków pod śruby do dipoli będzie nierówne w płaszczyźnie, to w trzech otworach (2 dipole + wtyk) i tak pokrywa się zablokuje, bo śruby i wtyk nie są w osi, a dodatkowo ciasno spasowane. A jak się zablokuje , to po TEMACIE jak "powyżej", bo śrubki trzymające płytkę w drugiej pokrywie, trzymające na 2, 3 zwojach "stożkowych" puszczą!!!

Niestety, trochę nie przemyślana konstrukcja, ale antena OK.

Dodatkowo dochodzi stres "dachowy" i w moim przypadku parcie kumpla do powrotu biesiadowania i rozpoczętego piwka - na parterze ;)

Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

no to jesteś na plus - ja zapłaciłem 59zł , później dokupiłem wzmacniacz do mux1 (teraz już go nie używam) za 25zł =84zł :cry:
ale tak poważnie
też mi wzmacniacz nie za bardzo wchodził (może są robione pod puszkę poprzedniego modelu :? ) ale na brzegach delikatnie podpiłowałem pilnikiem a te otwory na dipole w płytce małym iglakiem "przesunąłem" na boki z tym że nie lutowałem tylko dałem cienkie podkładki i nakrętki
nie weszło to do końca idealnie ale puszka się domknęła , z tym że złącze "f" było lekko pod skosem (nakrętka efki dokręciła się do końca) ;)

qkiz_xt

Re: antena ok. 19km od nadajnika za pagórkami

Post autor: qkiz_xt »

qkiz_xt pisze:Witam wszystkich forumowiczów.
Mieszkam w Olszynach k/wojnicza i chciałbym odbierać wszystkie kanały DVB-T oraz mux-1 i mux-2 z Tarnowa g. św. Marcina i nie mam pojęcia jaką antenę kupić. Ukształtowanie terenu:
Obrazek
Zastanawiałem się nad ATX-91 ze wzmacniaczem regulowanym (all-ant)
lub
ATX-55 ze wzmacniaczem regulowanym
lub
ATX-55 z symetryzatorem
lub
OPTICUM AX1000 z symetryzatorem
oraz tuner:
media-tech mt4167
Czy to dobry wybór? Czy potrzebuje wzmacniacz? Mieszkam w dolinie stąd moje wątpliwości.
Jaki kabel do tego najlepiej? Może jakieś inne anteny? Zna ktoś dobry sklep w Tarnowie? Bardzo proszę o pomoc i jak najszybszą odpowiedź gdyż jutro chciałbym zrobić zamówienie :)
Z góry dziękuje za pomoc :)
Kupiłem antenę ATX-55 z symetryzatorem łapie mi mux-2 bez problemu (4na 6kresek zasięgu) natomiast nie mogę złapać MUX-1. Na samym początku znalazło (w tedy straszny był wiatr) i na chwilkę pokazało obraz, natomiast teraz nie mogę znaleźć tych kanałów. Czy potrzebny wzmacniacz? Dodam że antene mam zamontowaną na maszcie metalowym do barierki z balkonu i teraz za każdym razem gdy dotknę barierki strasznie "kopie" prądem. Używam tunera do komputera MediaTech MT-4167. W jakim programie mogę sprawdzić siłę/jakość sygnału? Używam TotalMedia i tam są tylko kreski sygnału. I jak sprawdzić te kanały?

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: penknife »

qkiz_xt
co do "kopania" barierki, to jak dotykasz przez dłuższą chwile to "kopanie" występuje czy jest to pojedynczy impuls na początku dotknięcia i koniec?

qkiz_xt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qkiz_xt »

penknife pisze:qkiz_xt
co do "kopania" barierki, to jak dotykasz przez dłuższą chwile to "kopanie" występuje czy jest to pojedynczy impuls na początku dotknięcia i koniec?
Na początku ale za każdym razem...
z Krakowa łapie MUX-1 ale MUX-2 nie...:/ Chyba mam zasięg z Chorągwicy. Wątpię żeby trzeba było wzmacniacz skoro z Krakowa idzie.. Jakieś rady? Bardzo zależy mi na TVN'ie ale również na TVP bo chciałbym EURO oglądać

telewizorek

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: telewizorek »

Masz dobra antenę. Próbowałeś zmienić kierunek ustawienia anteny?, jesli jest taka możliwość, może uda się odebrać sygnał z odbicia? lub sygnał z innych nadajników np Gorlice albo Szczawnica .Moc tych nadajników jest niższa ale antena dobra i można próbować a przy okazji może odbierzesz też słowackie kanały.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Trzeba by wyeliminować odkładanie się ładunków elektrostatycznych w barierce. To "kopanie" pojawiło się po założeniu anteny?

qkiz_xt

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qkiz_xt »

telewizorek pisze:Masz dobra antenę. Próbowałeś zmienić kierunek ustawienia anteny?, jesli jest taka możliwość, może uda się odebrać sygnał z odbicia? lub sygnał z innych nadajników np Gorlice albo Szczawnica .Moc tych nadajników jest niższa ale antena dobra i można próbować a przy okazji może odbierzesz też słowackie kanały.
Poprawiłem mocowanie wtyczki antenowej i znalazł mux-1 ale niestety wszystkie kanały zarywają:/ kabel również jest nowy jak i cała instalacja. Resztę sprawdzałem już kilka razy.
kb997 pisze:Trzeba by wyeliminować odkładanie się ładunków elektrostatycznych w barierce. To "kopanie" pojawiło się po założeniu anteny?
tak, wcześniej tego nie było...
A czy długość kabla ma duże znaczenie? bo mam 20m a nadmiaru ok.3m?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Nie wiem jaki masz kabel ale jeśli nowy i nie ten najtańszy od skosnookich braci to te 3m nadmiaru nie powinny wpływać znacząco na odbiór. Natomiast jeśli chodzi o elektrostatykę to nie jestem tu mistrzem ale mam wrażenie, że to może wpływać na parametry odbioru. Według prawideł maszt powinien być uziemiony.

qkiz_xt

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qkiz_xt »

Możesz mieć rację z tym uziemieniem. Narazie pozbyłem się tego odizolowując maszt od barierki taśmą izolacyjną. Kabel mam nowy CONOTECH RG6-U

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Według sztuki inżynierskiej powinieneś ekran kabla połączyć z masztem a maszt powinien być uziemiony. Jest na tym forum wątek o tym. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=3655

qkiz_xt

Re: Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: qkiz_xt »

kb997 pisze:Według sztuki inżynierskiej powinieneś ekran kabla połączyć z masztem a maszt powinien być uziemiony. Jest na tym forum wątek o tym. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=3655
a jak ekran połączyć z masztem?

Zablokowany