Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: plecho1 »

To zamontuj antenę na strychu, zrobiłem tak u ojca 40km od piask. Jest to antena pasywna własnej roboty typu Yagi o długości około 1m. Na tunerze SIGNAL HD-527 mam 100% jakości sygnału.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

cignacy pisze:Trzy lata temu u sąsiada piorun uderzył w antenę zamocowaną na kominie. Uderzenie było tak silne, że upaliło mocowanie anteny i uszkodziło wszystkie urządzenia elektryczne w domu(nawet licznik energii elektrycznej. Przepięcie wygenerowane w sieć energetyczną uszkodziło większość urządzeń elektrycznych w trzech sąsiednich domach. U mnie w momencie uderzenia wszystko w domu było włączone i nic nie uległo uszkodzeniu, włączył się tylko wyłączony alarm. Posiadam piorunochron, odgromniki w złączu kablowym, ochronniki 1,5kV w tablicy licznikowej oraz ochronniki 750V w gniazdkach.
Po pierwsze - nie ma czegoś takiego jak piorunochron. To jest instalacja odgromowa ze zwodami pionowymi. Ochronniki D mają do 1,5 kV. Nie wiem jak możesz mieć 750V. W blok w którym mieszkam też kilka razy uderzył piorun - tylko mrugnęło światło (obok mam GPZ, więc zadziałał SPZ. Poza tym się zgadzam - może uderzyć w dom sąsiada, a nam uszkodzić sprzęt. Dlatego należy mieć co najmniej ochronniki B+C i porządny uziom (do 10 Ohm).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Anduraki »

@up http://www.sciaga.pl/tekst/27718-28-piorunochron

http://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_odgromowa

wycinek z wiki : Instalacja odgromowa (z ang. LPS - Lightning Protection System, pop. piorunochron)...

Taka ciekawostka, w Lublinie przy ocieplaniu bloku w ktorym mieszkam zdjeli wszystkie piorunochrony i do tej pory nie ma zadnego na bloku.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

Zobacz, czy zgodnie z (chyba) normą PN-IEC 61024-1-1 nie jest wymagana instalacja odgromowa. Jeżeli tak to musisz to zgłoś.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Anduraki »

Konczac offtop powiem tak: ze jak ten blok(5 pieter) byl zbudowany to nie byl on najmniejszym blokiem w okolicy. Potem wiezowce zbudowali 30 metrow dalej. 15 lat potem ;SS zabrali sie za ocieplanie bloku (od zbudowania tego bloku ani razu nie byl on malowany, podczas gdy sasiednie bloki byly malowane co roku) pewnie skoro postawili wiezowce to przy okazji ocieplania zdjeli prawdopodobnie niepotrzebne druty ze scian - zostaly tylko uchwyty.

A wracajac do tematu jest moze jakis niemetalowy uchwyt montowany do sciany? Bo te wszystkie co w necie znalazlem to stalowe. Myslalem o jakims izolatorze (nie wiem plastik albo cos)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: plecho1 »

Ale jakie to ma znaczenie, czy uchwyt będzie metalowy czy drewniany jeśli nie będzie miał kontaktu z ziemią i nie będzie uziemiony? Jeśli dałbyś rurę od samej ziemi i może jeszcze wkopaną, to mogło by w to przywalić. Ale jeśli przykręcisz to do ściany to tak jakbyś zamontował antenę na drewnianej tyczce. Jedynym ewentualnym połączeniem anteny z ziemią będzie kabel antenowy.

Zablokowany