Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

andy118

Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

Witam,
Mam zamiar przenieść się na odbiór dvb-t, i wykonać instalację antenową z prawdziwego zdarzenia.Mam starą antenę kierunkową 20 lat, i mam zamiar dokupić do niej wzmacniacz zasilany przez wiwe hd 50 (ma taką opcję, ale nie wiem jak to dokładnie zrobić ).
Antenę planuję przenieść na dach i rodzi się pytanie o uziemienie. Nie mam instalacji odgromowej, ale mam dobry uziom zrobiony przy zakładaniu lini tp.
Znalazłem takie coś:
Pomimo braku urządzenia
piorunochronnego, maszt antenowy lub
konstrukcję nośną anteny należy uziemić.
Przewód uziemiający powinien tworzyć
najkrótszą i bezpośrednią drogę do uziomu.Powłoki zewnętrzne kabli współosiowych
wychodzące z anteny powinny być podłączone
do masztu antenowego lub do przewodu
uziemiającego przewodem wyrównawczym o
przekroju nie mniejszym niż 4 mm2 Cu.
Czyli jak to rozumieć. Antenę uziemię to jasne, ale co zrobić z kablem antenowym ? Jak go uziemić i czy przed wejściem anteny do dekodera trzeba dać izolator galwaniczny ?Mam stare 20 letnie kable i pewnie będę musiał kupić nowe a nie wiem czy i jak się je uziemia. I jak ma się do tego zasilanie wzmacniacza przez kabel ? Proszę o pomoc .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

Skąd wiesz, że masz dobry uziom z linii tp? Ma ona impedancję < 30 Om? Z tego co pamiętam to teraz normy nakazują, aby drut łączący instalację odgromową z uziomem miał co najmniej fi 8 mm2. Poczytaj http://ochrona.net.pl <- tu chyba wszystko opisane. Zwykły separator galwaniczny nie wytrzyma takiego udaru.

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

ten uziom robili ludzie z firmy zgodnie z wszystkimi normami 5 lat temu. Wiem że był nawet mocniejszy niż normalnie wtedy normy mówiły bo mieli na to pieniądze z UE

nkp123

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: nkp123 »

Kabla antenowego nie uziemiamy. Wystarczy uziemić [ze wszystkimi zaleceniami dot. grubości przewodu i głębokości uziomu] maszt (rurę) do którego jest przymocowana antena.

Za anteną można dać zabezpieczenie przeciwprzepięcowe (np. http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm ). Jednak to jest tylko dodatek bo i tak najlepszym (i najpewniejszym) rozwiązaniem jest odłączanie od telewizora kabla antenowego w czasie burzy ;)
Izolator galwaniczny może się przydać, szczególnie jeśli występuje różnica potencjałów pomiędzy TV a anteną (jednak zwykle tak się nie dzieje, ponieważ TV ma konstrukcję chroniącą przed takmi zjawiskami), jednak to już są właśnie konsekwencje złego uziemienia.

Co do anteny i okablowania - spróbuj na starym na początek - dawniej wszystko miało lepszą jakość wykonania i może jeszcze jakiś czas podziała.

A jeżeli chodzi o zasilanie wzmacniacza przez kabel antenowy: Zasilacz/dekoder po prostu puszcza napięcie (prawie zawsze 12V) po kablu, następnie separatory "oddzielają" sygnał wysokiej częstotliwości (TV) od prądu, który następnie zasila wzmacniacz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

@nkp123
Jesteś pewien, że ekranu nie powinno się uziemić? A co z indukcją magnetyczną?

nkp123

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: nkp123 »

Hmm. Możliwe, nie wiem. Ja się z takim czymś bądź co bądź nie spotkałem, ale możliwe, że masz rację ;)

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

Pomimo braku urządzenia
piorunochronnego, maszt antenowy lub
konstrukcję nośną anteny należy uziemić.
Przewód uziemiający powinien tworzyć
najkrótszą i bezpośrednią drogę do uziomu.
(...)Powłoki zewnętrzne kabli współosiowych
wychodzące z anteny
powinny być podłączone
do masztu antenowego lub do przewodu
uziemiającego przewodem wyrównawczym(...)
Czy dobrze rozumiem ten cytat z strony ochrona.net że ekran (jeżeli to jest ta powłoka zewnętrzna w cytacie ?) powinno się uziemić, albo i nie bo i tak jest podłączony do anteny (nie wiem czy to to samo co maszt antenowy w cytacie)?
Mam jeszcze pytanie co do tego zasilania anteny do wzmacniacza ten separator to jest ta płytka zasilacza do anteny czy to coś innego ?Jakbyście mogli podać co trzeba żeby był ten wzmacniacz zasilany z dekodera ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Robert03 »

A potrzebny Ci ten wzmacniacz ? Jak daleko do nadajnika i jakiej mocy nadajnik ?
Dekoder daje zasilanie 5V więc musisz poszukać wzmacniacza na 5V. Standardowe przedwzmacniacze antenowe zasilane są 12V. Możesz oczywiście użyć takiego (12V) ale uzyskasz mniejsze wzmocnienie przy zasilaniu go z tunera DVB-T.

Ekran kabla koncentrycznego powinno się uziemić łącząc go z masą budynku lub instalacją odgromową budynku przy wejściu do budynku. Takie podłączenie chroni przed statystycznymi przepięciami atmosferycznymi i wyładowaniami piorunowymi.
Można to wykonać za pomocą czegoś takiego:
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8237.htm
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8239.htm

Poszukaj w necie było o tym na elektrodzie, radiopolsce czy forum SEP.
tu też masz:
http://www.dipol.com.pl/wymagania_techn ... _bib23.htm

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

Myślę ze wzmacniacz jest potrzebny ponieważ mux 2 odbiera mi bardzo dobrze a mux 1 w ogóle nie łapie, siła 0%. Więc myślę że wzmacniacz może się przyda bo mux 2 ma 25kW a mux 1 tylko 18 kW.do nadajnika mam 20 km. A czy do tego wzmacniacza nie trzeba jakiegoś separatora napięcia od sygnału ?

nkp123

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: nkp123 »

Jeżeli zasilasz wzmacniacz przez zewnętrzny zasilacz, to do niego masz dołączony separator. Jeżeli zasilasz wzmacniacz z tunera, nie stosuje się go (tuner taki ma wbudowany separator).

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Kpc21 »

andy118 pisze:Myślę ze wzmacniacz jest potrzebny ponieważ mux 2 odbiera mi bardzo dobrze a mux 1 w ogóle nie łapie, siła 0%. Więc myślę że wzmacniacz może się przyda bo mux 2 ma 25kW a mux 1 tylko 18 kW.do nadajnika mam 20 km. A czy do tego wzmacniacza nie trzeba jakiegoś separatora napięcia od sygnału ?
Podaj miejsce zamieszkania, bo może wzmacniacz tutaj nic nie da i jedynym rozsądnym wyjściem jest zaczekanie na MUX1.

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

golcowa

SN ns

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: SN ns »

Kupiłem taką antenę pokojową- http://www.euro.com.pl/anteny/vivanco-tva-302.bhtml .Jak ją ustawić w polaryzacji pionowej(V)?Dziękuję za odpowiedź. :D

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

Mam nadzieję, że nie zapłaciłeś tyle. Antena własnej roboty za 10 zł jest znacznie lepszy. Polaryzacje zmieniasz ustawiając odpowiednio teleskopy.

SN ns

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: SN ns »

Teleskopy to te metalowe wysięgniki tak?Jak je trzeba konkretnie ustawić by była polaryzacja wertykalna??Sorry za tyle pytań ale jestem żółtodziobem w sprawach anten.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: qwerty »

Tak, teleskop to te metalowe antenki (jak u kosmitów ;)). Żeby odbierać falę radiową nadawaną pionowo jak ci intuicja podpowiada intuicja - jak musi być ułożona antena, aby powierzchnia "styku" była jak największa?

Bartt

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Bartt »

@andy118

Golcowa koło Domaradza :?:. Jeśli tak, to masz górkę po drodze do nadajnika i faktycznie być może wzmacniacz będzie potrzebny. Zastanawiam się tylko czy ta stara antena którą masz będzie dobra. W naszych okolicach dawniej na Suchą Górę były sprzedawane anteny tylko na dolne pasmo UHF do odbioru TVP2 na k29 i na takiej antence może być problem z odbiorem mux-1 k42 ;).

A z piorunami w naszych okolicach faktycznie nie ma żartów. Miejmy nadzieje że jak moce z S.G. będą po 100kW to wystarczy antena na strychu bo to najlepsza ochrona :).

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

@Bartt
Tak to ta miejscowość, a ta antena to ma dobre 20 lat z dipolem pętlowym, także może faktycznie to będzie to albo może ten wzmacniacz ? Można to jakoś rozpoznać po antenie na jakie ona jest pasmo ? Jeszcze jedno ta antena odbiera analogowy tvp 1 i tvp2, a dawniej trzeba było osobno do tvp 1 i tvp2

Bartt

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: Bartt »

Może coś pisze na puszce antenowej. Jeśli nie, to można tylko szacować po długości dipola i direktorów. Anteny na niższe pasmo UHF mają dłuższe te elementy. Jeśli antena jest szerokopasmowa (na cały UHF) to długości dipola i direktorów znacznie się różnią (direktory są znacznie krótsze od dipola), a jeśli jest pasmowa (np. na dolny UHF) to różnice długości pomiędzy tymi elementami są znacznie mniejsze.
Oczywiście mówie tu o wieloelementowych antenach yagi.

andy118

Re: Uziemienie instalacji antenowej i wzmacniacz

Post autor: andy118 »

dipol i direktory są podobnej długości, tak jest to anena wieloelementowa, czyli co to oznacza ze antena do wymiany ?

Zablokowany