Odbiór z odbicia - dobór anteny

_chris_

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: _chris_ »

deixmen pisze: Sory _chris_,nie napisałem tego złośliwie ,raczej to iluzja dla tych "prawd objawionych" i innych "prawd ludowych" wielbicieli grilowania"
nie ma sprawy, ale chyba chodziło nie o "iluzję", a o "aluzję"... :D

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Odbiór z odbicia - wiele multipleksów z jednego masztu

Post autor: Anduraki »

no to ja mam biquada obecnie postawionego na podłodze przy oknie, bo tam mux2 najmniej skacze, zauważyłem ze mux1(ch 33) znacznie stabilniej odbiera niż mux2(ch 21) i to nawet na idealnym ustawieniu dla mux 2 skacze 75-80 co kilka sekund, natomiast mux 1 cały czas na sztywno i ani drgnie 80%.

Wcześniej kompromisem było obniżenie powieszonego na ścianie biquada, co objawiało się polepszeniem sygnału dla mux1 i obniżeniem siły dla mux2 ale pech sprawił, że akurat wtedy było tropo w regionie co następnego dnia zaowocowało niestabilnym sygnałem na mux2, postawiłem (nie do końca w pionie) na podłodze przy samej ścianie i jak na razie mux1 ani drgnie - samochody nie przeszkadzają, mux2 skacze 80-75 - jak samochody przejadą i są jakieś 200 metrów dalej na jakieś 2-3 sekundy spada do 40% w tym momencie ściny i pikseloza i chwilowy brak dźwięku.

Wracając do ustawień anteny, żeby odbierało oba muxy stabilnie - u kolegi było to samo, tam gdzie miał postawioną antenę łapało tylko 2gi, pierwszego ani nic - jak obróciliśmy to pierwszy odbierał a 2giego wcale. 10 minut później znalazłem miejsce optymalne - na rurce od kaloryfera - ale nie mogliśmy tam jej umieścić, bo nie było sposobu jak ją zamontować, żeby nie spadała
W końcu po godzinie postawiliśmy na podłodze obok kaloryfera i zaczęło odbierać idealnie na obydwu.

Czy to nie jest przypadkiem jakiś ekran pochodzący od zbrojenia z piętra? skoro stawiając na ziemi w dwóch przypadkach odbiór jest znacznie lepszy niż gdziekolwiek indziej?

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: deixmen »

Witam,słusznie napisałeś _chris_,mogę tylko podpowiedzieć , że w tym przypadku raczej "zespół anten" i to metodą prób i błędów bo reguł nie ma.A tak nawiasem teoria- teorią a w praktyce różnie bywa i trzeba poeksperymentować trochę ,aby cel osiągnąć.

elfhelm_1

Antena do odbioru z odbicia...

Post autor: elfhelm_1 »

Witam,

potrzebuję wsparcia w zakupie anteny. Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze wierzowca w lublinie na ul. Ruckemana około 22km od nadajnika Lublin Piaski. Niestety wszystkie okna mieszkania wychodzą w stronę przeciwną do nadajnika (czerwona strzałka na załączonym zdjęciu)...

Obrazek

Jednak nadajnik jest na tyle blisko że aktualnie odbieram tv na antenie pokojowej (bez firmowa) wystawionej na balkon. Siła sygnału wacha się w granicach 80% (tv LG LH3000) i od czasu do czasu się zacina...

Próbowałem zrobić antenę biquada z opisu na forum ale niestety nie działa. Zastanawiam się nad możliwościami:

http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
http://www.aval.com.pl/aval,A1-2912.html
Ostatnio zmieniony 24 maja 2012, o 14:26 przez elfhelm_1, łącznie zmieniany 1 raz.

dipolnet

Re: Antena do odbioru z odbicia...

Post autor: dipolnet »

Witam,
z a6040 może być różnie przy takiej odległości i usytuowaniu.
Myślę, że najpewniej sprawdzi się antena siatkowa ze wzmacniaczem, niekoniecznie najmocniejszym.
http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... e,4354.htm

Prawdopodobieństwo obioru takie samo lub większe, a cena niższa niż dwóch podanych wyżej.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena do odbioru z odbicia...

Post autor: TomW »

@elfhelm_1
Pierwsza to firmowy biquad a druga to mała log-per (są w wersji pasywnej i aktywnej). Napisz coś więcej. Czy już odbierasz z odbicia i czy ta obecna pokojowa działa na wzmacniaczu? Dobór anteny zależy od warunków. Twoje obydwie z linków są drogie i mogą się nie sprawdzić do odbić.

Wątek o doborze anteny z odbicia jest już na poprzedniej stronie działu.

elfhelm_1

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: elfhelm_1 »

wydaje mi się że odbieram z odbicia bo balkon na którym znajduje się antena jest po przeciwnej stronie nadajnika. Antena którą posiadam to dokładnie model z linku:

http://www.burak.pl/produkt/antena-poko ... acniaczem/

W sumie u rodziców mam zwykłą antenę siatkową więc mogę spróbować... może zdjęcie siatki by coś pomogło?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: TomW »

Znam "moc" siatek, bo sam używam takiej małej jako pokojowej. Zrób tak, jak radzi kolega dipolnet. Zawsze to taniej i pewniej. Jak odbierasz teraz na takiej z linku, to siatka da radę. Pozostają tylko i aż próby, bo bez tego się nie obejdzie.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: Mirek71 »

witam
odbieram z odbić na pasywnej siatce mam ok 20 km do nadajnika od niedawna tj (po remoncie masztu w Szczecinie Kołowie) pogorszył się znacznie odbiór mux 3 tak że czasem obraz przycina (wcześniej siła i jakość była na 100 % , obecnie siła 80% a jakość skacze w granicach 60 %) mam pytanie co najlepiej zrobić aby lekko poprawić odbiór - wolałbym zostawić antenę w wersji pasywnej bo mux 1 i 2 są ok a w przyszłym roku mux 3 ma ponoć być silniejszy ...
tak na marginesie mam od nowości zdjęte w siatce takie krótkie 4 elementy poziome - może je założyć , coś poprawią ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

Teoretycznie to directory które powodują, że antena jest bardziej kierunkowa. Aby spełniały swoje zadanie powinny mieć odpowiednie wymiary i odległości. Nigdy tego nie mierzylem w siatkach ale mam wrażenie, że to dla picu.

kjt

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kjt »

Tak się składa, że wczoraj w trakcie meczu założyłem jeden direktor (pozostałość po modowaniu siatki) co poprawiło odbiór. Direktor ma 24cm dł. i doczepiony jest do dolnego ><
Przed dołożeniem Mux1 40-70%/87% po 100%/91%
Mux 2 100%/97% po 100%/99%

Także na pewno coś to daje. Zysku raczej niewiele ale jednak.

Testowałem też krótkie direktory ale w moich warunkach zauważalnych zmian nie było.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: Mirek71 »

dzięki kjt za podpowiedz - ty też odbierasz z odbicia???
ja mam te krótkie direktorki więc chyba nic nie osiągne ... choć u rodziców w antenie widziałem te długie więc jak u nich będę to jeden im podkradnę :idea: :twisted: pozdrawiam
a może macie inne sposoby jak podrasować pasywną siatkę na słabego mux 3 ... :idea:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

@kjt
Director 24 cm to jest dla UHF więc jest ok. Kolega ma chyba te kilkucentymetrowe więc dla pasma WiFi albo jako grzęda dla wróbli.

densei

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: densei »

@kjt pokaż fotke tego direktora

kjt

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kjt »

Siatka nie jest wprost na nadajnik. Mieszkam na parterze pomiędzy blokami także analizując zdjęcie satelitarne okolicy starałem się wziąć pod uwagę odbicia i interferencję fal by znaleźć złoty środek :D
Ale tak z odbicia (ściana bloku) jakieś 160-170stopni łapię też oba muxy z Tarnawatki (54+ km).
Zdjęcia po powrocie z pracy.

densei

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: densei »

i ja mieszkam na parterze między blokami, z odbicia łapie Raszyn MUX1 i 2 z 74 km. tylko mux1 mi troche zrywa i dlatego szukam porady

kjt

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kjt »

Obiecane zdjęcia:
Widok spod anteny / Direktor / Cała antena
ObrazekObrazekObrazek

densei

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: densei »

ok. dzięki, ale ty chyba sam to wykonałeś bo mój direktor jest mniejszy i potrójny

nkp123

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: nkp123 »

Czasami w siatkach są montowane prawidłowe direktory przeznaczone dla pasma UHF, jednak w 95% wypadków są to krótkie, potrójne "turbodirektory", które się nadają (tak jak kolega wyżej napisał) co najwyżej dla pasma 2,4GHz lub jako grzęda dla wróbli ;)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: kb997 »

@mirek71
Nie gwarantuję sukcesu ale przytnij ramiona górnych i dolnych "X-ów" na długość około 10,5cm. Jeśli nie chcesz zepsuć anteny to zamień je na drut miedziany 1,5 - 2,5 mm średnicy o długości ramienia 10,5cm. Jeśli chodzi o poprawę kierunkowości anteny to przy każdym X jeden z directorów przedłuż do 20cm. Musisz doswiadczalnie znaleźć właściwą odległość. Tak okolo 4-6cm przed X, ale pewien tego wymiaru nie jestem, bo jestem teraz w pracy i nie mam pod ręką kalkulatora do anten yagi.

Zablokowany