Odbiór z odbicia - dobór anteny

rafal93pl
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2014, o 18:54
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica - Przehyba - z odbicia

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: rafal93pl »

Witam,
odbieram Tv z odbicia już od czasów analogowej Tv. Mój nadajnik to Przehyba, i mam do niego w lini prostej 20 km., ale nie mogę z niego odbierać sygnału, gdyż mam dość wielką górę. Kiedy ustawiłem antenę siatkową w stronę Przehyby tuner znalazł 3 MUX ale w kiepskiej sile i jakości.
Z odbicia natomiast mam 3 MUX-y i takie mam parametry obioru : Siła 60/80% a Jakość 100%. Czasami obraz się pikselizuje. Tuner wyszukuje np 3x TVP1 HD, dlaczego? Antenę mam siatkową z zasilaczem i płytką czerwoną (wzmacniacz?). Czy mam zastosować Wzmacniacz antenowy LNA-101 15dB?

To mój teren:
Obrazek

Moje pytanie jest następujące, czy opłaca mi się eksperymentować z anteną kierunkową i próbować obierać z Przehyby? Czy lepiej zdać się na obiór z odbicia i tolerować pikselizację?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: K63 »

Tak się domyślam że mieszkasz w okolicach Wysokiego. Jeżeli tak, to odwracając antenę na północ, możesz łapać odbity sygnał z Przehyby, ale także sygnał z Krakowa, Tarnowa lub Kielc. Stąd te zdublowane TVP1HD. Myślę, że pomimo góry którą masz w kierunku Przehyby, powinieneś spróbować odbioru z tego nadajnika, ale bez użycia wzmacniacza. Odległość do nadajnika jest mała, a nadajnik ma dosyć sporą moc i sygnał na antenie ze wzmacniaczem masz zbyt mocny, co skutkuje brakiem odbioru.
Masz całkiem niezłe parametry sygnału. Jeżeli jakość ma 100%, to trzeba jeszcze tylko znależć takie ustawienie anteny, by stabilna siła była w granicach 80-90%. Na jakich kanałach masz taki odbiór ? Tutaj masz kanały dla łatwiejszego zidentyfikowania nadajnika, z którego odbierasz:
Przehyba - k.34,36,45 / Kraków - k.23,25,50 / Tarnów - k.23,45,50 / Kielce - k.30,37,47.

Zrób tak. Na obecnej instalacji spróbuj najpierw odwrócić antenę na Kraków (kierunek Limanowa - z tego kierunku możesz przy okazji złapać także sygnał z Katowic). I przeskanuj pasmo. W razie niepowodzenia skieruj antenę na Tarnów (płn-wsch). Trzecia możliwość to skierowanie anteny ponownie na Przehybę. Ale wówczas spróbuj zdemontować zasilacz i zastąp go zwykłą wtyczką antenową. Wtyczkę podłącz do gniazda antenowego Arivy, a w ustawieniach tunera wejdż w menu instalacji i WŁĄCZ opcję zasilania anteny. Tuner zasila wzmacniacz mniejszym napięciem (5V) niż zasilacz. Silny wzmacniacz zasilony mniejszym napięciem będzie słabiej wzmacniał, więc jest większa szansa na odbiór mocnego sygnału. Jeżeli ten zabieg nie przyniesie efektu, płytkę wzmacniacza w antenie zastąp symetryzatorem (ok.5 zł), a w menu instalacyjnym tunera opcję zasilania anteny ustaw na WYŁĄCZ.
A ten mux-3, który odbierasz słabo przy skierowaniu anteny na Przehybe, to zapewne z pobliskiego nadajnika małej mocy na Wysokiem. Nadajnik ten nadaje chyba kierunkowo na Męcinę.
P.S. Przy odbiorze mocnego sygnału z Krakowa lub Tarnowa, wzmacniacz niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem.

rafal93pl
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2014, o 18:54
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica - Przehyba - z odbicia

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: rafal93pl »

Dzięki piękne za odpowiedź i wskazówki. Zrobiłem tak: przestawiłem antenę na Przehybę, wyłączając zasilacz zastępując go zwykłą wtyczką antenową. Włączyłem zasilanie anteny i...SUKCES :) Siła 95%, jakość 60/80%. Bez pikselizacji.

Mam jeszcze pytanko, czy jeśli do anteny dodam rozdzielacz na łącznie 3 odbiorniki, to czy jakość sygnału się pogorszy??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór z odbicia - dobór anteny

Post autor: K63 »

Cieszę sie, ze w końcu Przehyba poprawiła się. Ale mimo wszystko proponuje Ci spróbować odbioru na samym symetryzatorze. Może będzie jeszcze lepiej ? Tak naprawdę "zabawę" z odbiorem NTC powinno zaczynać się od symetryzatora, a w razie potrzeby zastąpić go wzmacniaczem - i to nie od razu najmocniejszym. Przy okazji pytanie - kabel masz nowy, czy liczy już parę latek. Stary może Ci dodatkowo tłumić sygnał.
Jeżeli sygnał masz jednak wystarczająco mocny możesz z powodzeniem podzielić go na 3 odbiorniki. Można to robić nawet na instalacjach bez wzmacniacza. Jeżeli jednak po podziale sygnał będzie za słaby, trzeba go wzmocnić. Musisz jednak przestrzegać zasady, by długość kabli po rozdzieleniu była mniej więcej taka sama. Kabel powinien być tej samej (dobrej) jakości.
Moesz zastosować taki rozgałęznik. W razie konieczności użycia wzmacniacza przy antenie, umożliwia on jego zasilanie. Ale wówczas musiałbyś powrócić do zasilacza np. regulowanego aby zapewnić stałe zasilanie wzmacniacza. Montujesz go na końcu kabla który podłączony jest do gniazda rozgałęznika z przejściem napięcia do wzmacniacza. Wówczas zasilanie anteny na tunerze należy WYŁĄCZYĆ. W razie wątpliwości możesz poczytać http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2201.

P.S. Jeżeli mieszkasz poniżej szkoły (za drogą), jest to miejsce gdzie z Przehyby odbiór może być trochę utrudniony przez wzgórze które powoduje że nie ma optycznej widoczności nadajnika. Ale wg dvbtmap.eu w tym miejscu powinien być idealny sygnał z Krakowa.

Zablokowany