Antena na VHF (III pasmo)

neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Antena na VHF (III pasmo)

Post autor: neoox »

Wiem, że nazwa tematu nie jest zbyt odpowiednia, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. W trakcie porządków na strychu znalazłem antenę. Wygląda ona tak:

http://img805.imageshack.us/img805/1919/antenaf.jpg

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy będzie nadawać się do odbioru telewizji ? I na jakich częstotliwościach pracuje ? Posiadam drut aluminiowy o średnicy 8 mm (z takiego wykonana jest antena), więc odbudowanie jej lub zmiana wielkości elementów nie stanowi problemu. W ramach wakacyjnej nudy podjąłbym się odrestaurowania tego znaleziska.

DVBManiak

Odp: Dziwna antena

Post autor: DVBManiak »

Mi to wygląda na antenę na pasmo VHF. Do DVB-T się nie nada, bo u nas jest tylko na UHF. Może w przyszłości do DAB.

_chris_

Re: Dziwna antena

Post autor: _chris_ »

To jest antena TV, ale na pasmo VHF, więc nieprzydatna do odbioru DVB-T. Zostaw na strychu, może będą w przyszłości jakieś emisje DVB-T w tym paśmie.

neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Re: Dziwna antena

Post autor: neoox »

Z tego co pamiętam, to kiedyś dawno temu (jakoś tak druga połowa lat 90' - byłem mały bajtel :D) do telewizora była podłączona ta antena i siatka na przełączniku. TVP1 i TVP2 były z tej anteny, a pozostałe kanały z siatki. Czyli nie ma szans na przerobienie anteny (poprzez zmianę elementów) na odbiór DVB-T ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dziwna antena

Post autor: m@rtops »

neoox pisze:Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy będzie nadawać się do odbioru telewizji ? I na jakich częstotliwościach pracuje ?
tu jest coś podobnego
http://www.dipol.com.pl/a...l_4-6-12_A0410.htm
neoox pisze:Posiadam drut aluminiowy o średnicy 8 mm (z takiego wykonana jest antena), więc odbudowanie jej lub zmiana wielkości elementów nie stanowi problemu.
neoox pisze: Czyli nie ma szans na przerobienie anteny (poprzez zmianę elementów) na odbiór DVB-T ?
a masz dożo tego drutu? :lol:
http://www.dipol.com.pl/t...l_26-6-12-2 ... _A2610.htm

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dziwna antena

Post autor: Robert03 »

To nie jest dziwna antena. To najpopularniejsza antena w Polsce. Poczciwa "krótka" yaga pasmo VHF III. Nie chce mi się sprawdzać wymiarów ale najprawdopodobniej strojona w kanały 6-12 lub węższa. Twoja dodatkowo przystosowana do montażu w polaryzacji pionowej więc pracowała gdzieś w zasięgu nadajników tak nadających TP1 lub TP2. Podejrzewam że odbieraliście na niej TP1 w kanale 9 z nadajnika Lublin Piaski (do dziś można odbierać). Napewno Nie Św Krzyż bo on nigdy nie nadawał w polaryzacji pionowej i w tych kanałach. Do telewizji jak najbardziej się nadaje ale tylko tam gdzie dziś jeszcze nadaje poczciwy analog w VHF np. w Koszalinie (TVP1 polaryzacja V i TVP Info polaryzacja V), Gdańsku(TVP1 polaryzacja H), Olsztynie (TVP1 Polaryzacja V), Poznaniu(TVP1 Polaryzacja H), Łodzi (TVP1 Polaryzacja H) czy Katowicach (TVP1 polaryzacja H), Szczecin (TV4 polaryzacja V) i wiele wiele innych małych lokalnych przemienników.
Do cyfrowego DVB-T niestety niezbyt bo to inne częstotliwości.
Jak masz blisko do nadajnika możesz podłączyć i odbiór uzyskasz tyle że siła sygnału będzie mniejsza niż na dedykowanej antenie dla UHF.
W przeróbki nie warto się bawić bo to nieopłacalne. Za 30 PLN kupisz porządną yagi na psamo 21-69.
Odłóż ją na strych może doczeka czasów gdzie DVB-T lub DAB będzie u nas w VHF wtedy będzie jak znalazł :-).

Zablokowany