Antena OPTICUM AX1000

marcepun

Re: Antena OPTICUM AX 1000 UHF TRIPLEX

Post autor: marcepun »

tv Samsung niestety nie posiada głowicy dvb-t, a dekoder Wiwa HD 90 w ogóle nie łapie nic na tej Antenie OPTICUM AX 1000

karnasw
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2013, o 14:01

Wzmacniacz LNA-177 w Opticum AX1000

Post autor: karnasw »

Witam, zepsuł mi się ostatnio wzmacniacz antenowy dedykowany do AX1000 o mocy 20dB. Chciałbym wrzucić do anteny wzmacniacz 30dB LNA-177. Niestety nie jest on dedykowany do mojej anteny. Czy ktoś z was majsterkował żeby podłączyć wzmacniacz do tej puszki? Jeżeli tak proszę o radę jak to tam umieścić, czego użyć do zamontowania.

Pozdrawiam.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Wzmacniacz LNA-177 w Opticum AX1000

Post autor: mc-fit »


karnasw
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2013, o 14:01

Re: Wzmacniacz LNA-177 w Opticum AX1000

Post autor: karnasw »

Właśnie ostatnio taki wzmacniacz mi się popsuł.
Jednak już to nie ważne bo na bliższym mi nadajniku zwiększyli moc nadawania. I nie potrzebuję już wzmacniacza. Pozdrawiam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Wzmacniacz LNA-177 w Opticum AX1000

Post autor: adac »

karnasw pisze: Chciałbym wrzucić do anteny wzmacniacz 30dB
karnasw pisze: Jednak już to nie ważne bo na bliższym mi nadajniku zwiększyli moc nadawania. I nie potrzebuję już wzmacniacza
mógłbyś wyjaśnić o co ci właściwie chodzi :?:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz LNA-177 w Opticum AX1000

Post autor: m@rtops »

karnasw pisze:Chciałbym wrzucić do anteny wzmacniacz 30dB LNA-177. Niestety nie jest on dedykowany do mojej anteny.
karnasw pisze: zwiększyli moc nadawania. I nie potrzebuję już wzmacniacza
zwykły symetryzator też nie jest "dedykowany" do AX - więc problem może powrócić :lol:

marcepun

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: marcepun »

Po licznych próbach udało się i sygnał z anteny jest. Tylko moja anatema powinna posiadać 16.5 dB a gdy wyszukuje programów widnieje tylko info o 8 dB wiecie czemu?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: Anduraki »

bo sygnał jest wytłumiony zapewne

_chris_

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: _chris_ »

marcepun pisze:Tylko moja anatema powinna posiadać 16.5 dB a gdy wyszukuje programów widnieje tylko info o 8 dB wiecie czemu?
A gdzież to widnieje owo info o '8,5dB'?
Bo żeby sprawdzić zysk anteny to trzeba mieć kawał poligonu antenowego i trochę precyzyjnego sprzętu do tego... ;)

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

odświeżam temat
mam tę antenę https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... pOSKjqJk2w

taki tv http://xarchiwum.pl/samsung-led-32-eu32 ... 96441.html

i miejsce w którym mieszkam http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html ... YPE%20html

i lista nadajników najbliższych chyba a ten w raszynie najmocniejszy (100kW) reszta to jakieś małe badziewia
ale jak ustawiam tę antenę na dachu to nie mogę nic złapać i zastanawiam się czy nie zamienić tego wzmacniacza w antenie na mocniejszy

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: adac »

-link z mapą pokazuje tylko stronę tytułową,
-z tego co piszą ta antena nie posiada wzmacniacza, chyba że stosujesz jakiś zewnętrzny
link
-sprawdź poprawność montażu a następnie ustawienia tv -wyszukiwanie kanałów cyfrowych ( o ile odbiornik posiada tuner dvb-t).

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

http://www.dvbtmap.eu/mappdfexport.html ... pterrainv3
jak coś to Bulkowo stare (okolice Pułtuska, Winnicy)
teraz widać ?

ja myślałem że to czarne z czterema ramionami to jakich wzmacniacz i że może inny mocniejszy by się w jego miejsce przydał

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: K63 »

Dla Raszyna masz prawie idealny profil i bez wzmaka powinieneś odbierać. Nie wiem tylko jakie masz warunki odbioru (drzewa, wysokie budynki itp)
Wzmacniacz dedykowany do tej anteny wygląda tak http://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-AX-W ... X-1000/280. Ewentualnie można zastosować jakiś wzmacniacz przelotowy (wpina się go w kabel pod anteną).
Sprawdż w menu TV czy nie masz włączonej opcji zasilania anteny. Jeżeli tak, to wyłącz.

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

mam budynek jedno piętrowy ale antenę ustawiam na dachu jeszcze ponad 3 metry nad domem czyli drzewa obok domu nie przeszkadzają a ok 100 metrów dalej zaczyna się las a budynki to już raczej te warszawskie mogą przeszkadzać ;)
i próbuje kierować antenę w kierunku Raszyna jak nie łapie to leciutko przesówam i tak robie ok 45 stopni i nic nie łapie

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: adac »

Wygląda to niezbyt różowo, odległość 68 km, nisko zawieszona antena, przeszkody po drodze. Ten AX Compakt który kupiłeś może się okazać za słaby do tych warunków, ale zupełny brak odbioru trochę dziwi.
Jeżeli tam jest dziura sygnałowa to z pewnością dotyczy nie tylko Ciebie, przepytaj sąsiadów jak jest u nich z odbiorem. Jak wcześniej odbierałeś analog ?
No i dalej aktualna sprawa ustawień Twojego tv, czy jest tam opcja: odbiór dvb-t i skanuj kanały cyfrowe ?
Właściwie ustawiłeś kraj, region ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: K63 »

przeklinak pisze:próbuje kierować antenę w kierunku Raszyna jak nie łapie to leciutko przesówam i tak robie ok 45 stopni i nic nie łapie
"Nic" - tzn. nie łapiesz żadnego sygnału, czy jest on po prostu za słaby i nie jesteć w stanie zaprogramować tv ? Jeżeli tak, to jakie masz parametry siły i jakości ?
adac pisze:Wygląda to niezbyt różowo, odległość 68 km, nisko zawieszona antena, przeszkody po drodze.
Jeżeli antena jest 3 m ponad jednopiętrowym budynkiem to nie jest tak żle. Odległość ok. 70 km także nie dyskwalifikuje możliwości odbioru na symetryzatorze (szczególnie na równinach). Nie znam realiów odbioru na terenach nizinnych, ale w terenie górzystym przy niezbyt korzystnym profilu, udawało mi się na różnych antenach ze symetryzatorem złapać dobry sygnał z odl. ponad 50 km.
No chyba że rzeczywiście lokalne warunki są fatalne i trzeba np. szukać innej lokalizacji anteny.

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

żadnego kanału mi nie łapie wogóle po wyszukiwaniu tylko czarny obraz i info że nic nie znalazło a parametry to sory ale kiepski w tym temacie jestem i nie wiem o co chodzi :)

adac pisze:Jeżeli tam jest dziura sygnałowa to z pewnością dotyczy nie tylko Ciebie, przepytaj sąsiadów jak jest u nich z odbiorem. Jak wcześniej odbierałeś analog ?
jestem tu nowy , dopiero co się tu wprowadziłem i nie wiem jak u sąsiadów ale tu( w tym domu) od jakiegoś roku jest wzięty canal+ i z analogu nie korzystano chyba od czasu jak w tej miejscowości załączono cyfrówkę i zaczęły być problemy z odbiorem analogu
adac pisze:No i dalej aktualna sprawa ustawień Twojego tv, czy jest tam opcja: odbiór dvb-t i skanuj kanały cyfrowe ?
Właściwie ustawiłeś kraj, region ?
jest odbiór DVB T bo jak mieszkałem w Ostrołęce to bez problemu odbierałem cyfrową a kraj jest ustawiony dobrze a opcji region nie ma ;)

ale chyba spróbuje jeszcze ze wzmacniaczem co kilka postów wyżej K63 proponował

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: adac »

Jeżeli chcesz dalej eksperymentować z tą anteną proponuję Ci zakup dipola aktywnego, taki: <<Link>>. Powinien pasować do anten z serii AX-1000.
Na dłuższą metę, jeżeli potwierdzą się trudne warunki odbioru może być konieczna wymiana anteny albo nawet zastosowanie zespołu 2-ch anten. Trudno jest dobrać właściwą antenę nie mając żadnej informacji o sile sygnału na miejscu.

I jeszcze co do samej metody: zaprogramuj w odbiorniku na stałe nr-y kanałów (dla Raszyna: 27, 48, 58), a następnie szukaj odbioru powoli obracając anteną. Jednorazowe ustawienie na kierunku nie gwarantuje sukcesu w trudnych warunkach. Sygnał może przychodzić z ugięcia albo odbicia.

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

dziś trochę pokombinowałem z tą anteną i bez rezultatu i doszedłem do wniosku że więcej kasy w to inwestować nie będę zwłaszcza że z czasem i tak miałem wziąć polsat a tylko to przyspieszyło moją decyzję

dzięki za wszystkie wskazówki, pomoc :)

przeklinak
Posty: 13
Rejestracja: 9 sierpnia 2013, o 16:01
Odbiornik: Telewizor Samsung LED 32"

UE32D5000

Re: Antena OPTICUM AX1000

Post autor: przeklinak »

K63 pisze:Wzmacniacz dedykowany do tej anteny wygląda tak http://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-AX-W ... X-1000/280. Ewentualnie można zastosować jakiś wzmacniacz przelotowy (wpina się go w kabel pod anteną).

ponowie temat bo znów wróciłem do tv naziemnej
złapałem juz sygnał tylko z innego nadajnika ale klatkuje mi bo widocznie jest za słaby więc który wzmacniacz byłby lepszy:
przelotowy: Wzmacniacz Liniowy W-20 +20dB Saprta AX1000 AX900 http://arkasat.pl/img/p/78-212-thickbox.jpg

czy ta płytka Wzmacniacz płytka antenowa 20dB - AX-W11 - Opticum http://images.sklepy24.pl/46247551/2192 ... -dvb-t.jpg

no a antena to dalej ta opticum ax 1000 inteligent compact
Ostatnio zmieniony 27 września 2014, o 21:07 przez przeklinak, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany