Antena samochodowa

danwis
Posty: 8
Rejestracja: 29 października 2011, o 13:06
Odbiornik: SAMSUNG LE46B530

Re: Antena samochodowa

Post autor: danwis »

probowałem z antena na magnez ale jest za słaba chyba potrzebuje anteny ze wzmacniaczem i znalazłem taki produkt ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525
inne anteny beda za duze do auta osobowego

edit/ Pisownia!

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

ta antena w krakowie nie działa, na szybie przedniej czy bocznej, obraz rwie, nie da się oglądać,

nie polecam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena samochodowa

Post autor: adac »

@ danwis:
nie znam dokładnie tej anteny na magnes (taka ?)
ale sprawdź, czy nie wymaga zasilania (z tunera albo gniazda zapalniczki). Bez tego rzeczywiście może nie działać.
PS. a może taka ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena samochodowa

Post autor: JaroslawMroczkowski »

"Dużą zaletą anteny jest jej dookólna charakterystyka kierunkowa" :lol:
"Pracuje w zakresie 40MHz do 850 MHz" - czyli o filtracji zakłóceń zapominamy
"Zysk energetyczny 22-40 db" - :lol: czyli w środku kawałek drutu albo kilka ścieżek na płytce i mocny wzmacniacz

Używał ktoś tego? Czy produkt jest równie "dobry" jak jego opis, czy tylko marketoidy przesadziły przy tworzeniu opisów.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena samochodowa

Post autor: adac »

Dużą zaletą anteny jest jej dookólna charakterystyka kierunkowa
- z tym to akurat w przypadku anteny samochodowej wypada się zgodzić, o ile ona rzeczywiście ma takie parametry. Może ta "kierunkowa" tu nie za bardzo pasuje :) , ale co do skuteczności pozostaje tylko sprawdzić.
Ja zwróciłbym uwagę na inne sprawy:

◦ antena jest z segmentu 'no name', więc w zasadzie nie ma co oczekiwać od niej cudów, zadziała albo nie bo takie panują tam zwyczaje.
Jeżeli ktoś oczekuje solidniejszego produktu to powinien poszukać u znanego producenta, który projektuje i wykonuje anteny aktywne odpowiednie do odbioru dvb-t. Niestety widać to również po cenie.

◦ nasza bezpłatna dvb-t (Muxy 1,2) nie nadaje się do odbioru w zabudowie miejskiej z nisko zawieszoną anteną. W tych warunkach może sobie nawet nie poradzić dobra antena stacjonarna. Można za to próbować z Tv Mobilną, jak sama nazwa wskazuje .. ;)

set

Antena samochodowa do odbioru dvbt w samochodzie

Post autor: set »

Zamontowałem u siebie w aucie tuner dvb-t Nvox T2010 z wejściem na dwie anteny, w kpl są dwie anteny ale odbiór jest z nich marny więc kupiłem dwa wzmacniacze Lna-177 dwa separatory antenowe, zmontowałem w całość, jako antenę zastosowałem wąsy w kształcie litery V o dł 12cm pod kątem 45 stopni.Odbiór jest dużo lepszy niż na oryginalnych antenach, na pustej przestrzeni działa w czasie jazdy.Mieszkam około 50 km od Kielc.

http://www.youtube.com/watch?v=6Mq-2mE1DaI
Cały czas kombinuję z antenami może lepszy byłby dipol zamknięty znalazłem wzór jak obliczyć
dipol zamknięty - pełno wymiarowy
300 / 868 * 1,03 = długość całego drutu w metrach

gdzie :
300 to szybkość światła
868 to częstotliwość 868MHz
4 to 1/4 fali (dla dipola 1/2 fali to 2 x 1/4)
0,96 to współczynnik skrócenia
1,03 to również współczynniki skrócenia (tutaj jest jako wydłużenie)
Co sądzicie na ten temat ?

set

Re: Antena samochodowa do odbioru dvbt w samochodzie

Post autor: set »

Zrobiłem dwa dipole jeden o długości 44cm i drugi 51 cm odbiór jest gorszy niż na "wąsach" w kształcie litery V także to chyba ślepy załułek.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena samochodowa do odbioru dvbt w samochodzie

Post autor: lustracja »

admin wspominał o antenie samochodowej Funke. każda 2 pionowe teleskopy, ale nie poznałem rozmiarów

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena samochodowa

Post autor: JaroslawMroczkowski »

ADSC-410. To nie teleskopy tylko proste druty o długości mniej więcej 7 i 10 cm. (Postaram się dokładnie zmierzyć w wolnej chwili.) Cała tajemnica tej anteny tkwi we wzmacniaczu i filtrach. (Ciągle jej używam jako pokojowej. W moich warunkach jako jedyna daje radę, a sporo tego przetestowałem.)
Antena ma charakterystykę kierunkową, dlatego w samochodzie powinny pracować w parach.

Jak widać nie tylko mi się spodobała http://www.alpinecaraudioonline.co.uk/p ... kae-210dv/ ;)

set

Re: Antena samochodowa

Post autor: set »

Póki co u mnie najlepiej spisuje się antena w kształcie litery X (dwie litery V), jak na foto poniżej
http://images38.fotosik.pl/1506/c4743f35f06c1484med.jpg
Do tego wzmacniacz LNA-177 gdzieś doczytałem że długość jednego wąsa ma mieć długość połowy fali czyli:
Kielce
mux1 -546 MHz
mux2 -602 MHz
mux3 -682 MHz
Lambda to 300/(cz. kanału w MHz) = dł fali w metrach.
300/546=0,55m
300/602=0,50m
300/682=0,44m
Długość jednego wąsa to dla częstotliwość 546 to 22,5 cm.
Nie wiem na ile to poprawne i jaki powinien być kąt rozwarcia V, 45 stopni ?
Czy grubość drutu ma znaczenie i czy jak zrobię wymiar anteny pod częstotliwość Mux1 to nie będę odbierał Mux2 ?.

galet
Posty: 21
Rejestracja: 11 października 2010, o 11:54
Odbiornik: Wiwa hd-90
NAVIHEAVEN NA-1002

Re: Antena samochodowa

Post autor: galet »

Ja zrobiłem wąsy po 11 cm, działało to bardzo dobrze, do swoich anten użyłem Lna-101 i zasiliłem je bezpośrednio z tunera, lna-177 też powinien działać na 5v.

set

Re: Antena samochodowa

Post autor: set »

Kupiłem separatory 12Vi poprzez nie zasilam popróbuję z większymi wąsami i w razie czego będę skracał.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena samochodowa

Post autor: Domel28 »

galet pisze:...... lna-177 też powinien działać na 5v.....
Wszystkie wzmacniacze LNA działają poprawnie przy 5V i jest to wygodniejsze, bo nie trzeba stosować separatora itp.

set

Re: Antena samochodowa

Post autor: set »

Działa na 5V ale mam wrażenie że gorzej,muszę o jeszcze zweryfikować.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena samochodowa

Post autor: Domel28 »

Ja zasilam 5V LNA-169 a odbieram słaby nadajnik i sygnał jest parę procent silniejszy niż przez separator, ale może to zależy od odbiornika i lokalnych warunków odbiorczych?

Zablokowany