Antena samochodowa

miikew

Antena samochodowa

Post autor: miikew »

Witam
chciałbym uzyskać pomoc przy doborze lub konstruowaniu anteny do odbioru kanałów cyfrowej telewizji naziemnej w tunerze zamontowanym w samochodzie osobowym.

Oczywiście wybór anten na serwisie aukcyjnym jest ogromny, także na tym forum wiele jest gotowych rozwiązań, ale ...

podróżuje często trasą kraków-wadowice, stoję też często w korkach w Krakowie więc pomyślałem że mógłbym uruchomić taki tuner w samochodzie no i po pewnym czasie udało mi się,

niestety tuner to jedno a antena to drugie,
na początku użyłem 10cm fajki na magnesie przylepionym do dachu auta - to nie działa
zakupiłem więc taką antenę (oczywiście nie zagłębiałem się w temat anten przed zakupem - przez to koszt 90pln niepotrzebny)

http://www.strong.tv/pl/products/access ... t-ant15eco

antena położona na fotelu pasażera zachowuje się identycznie jak mała fajka na dachu - nie da się oglądać, oczywiście wystarczy wystawić ją przez okno i trzymać nakierowaną na Chorągwice i już mamy komplet kanałów :), schowana w schowku nie łapie nic.

moje pytanie do forumowiczów jest dość nietypowe dla tego forum bo nie uderza konkretnie w działanie anteny i jej konstrukcje ale także o możliwe miejsce montażu a więc :

Jak zbudować antenę, która będzie odbierać MUX1 i MUX2 z Chorągwicy w samochodzie i dodatkowo nie będzie tej anteny widać ?

czyli mam do dyspozycji schowki, miejsce pod siedzeniem, w bagażniku, pod maską (?)
oczywiście 12V z akumulatora i tyle.

aha celowo nie pytam czy da się to zrobić tylko jak to zrobić :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena samochodowa

Post autor: giaur500 »

Po pierwsze wyrażasz się nieprecyzyjnie. Chcesz odbierać sygnał z Chorągwicy (gdziekolwiek ona jest), ale nie napisałeś w jakiej odległościach od nadajnika się poruszasz, może chcesz przyjechać na Podlasie i też odbierać sygnał z Chorągwicy?

Poza tym zapomnij o tym że wsadzisz antenę pod blaszaną maskę i będziesz mieć odbiór, tak samo wewnątrz auta. To przecież nawet nie umożliwia odbioru zwykłego radia FM - musi być antena, najlepiej na dachu. No chyba że jeździsz wkoło wieży nadawczej, po okręgu o promieniu powiedzmy 200 m i nie masz żadnych przeszkód zasłaniających anteny nadawcze.

Reszta na forum była, najlepiej jak poczytasz wątki które traktują o odbiorze w aucie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena samochodowa

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Odbiór DVB-T w samochodzie --> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=3475

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

dziękuje za odpowiedź, sądzę jednak że wszystko jasno przedstawiłem i wszelkie dane do udzielenia pomocy są zawarte w moim poście,

co do anteny w środku auta, czy np taka zbudowana na LNA-177 i powiedzmy jakieś wąsy cienkie np dookoła szyby albo gdzieś ewentualnie w bagażniku ?

albo taka ?
xxx/antena-dvb-t-cabletech-cyfrowa-samochodowa-hd-28db-i3078612039.html

no coś musi zadziałać, mogę zrobić wszystko byle nie było widać tej anteny, każde rozwiązanie rozważę :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Antena samochodowa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Montaż anteny w schowku/bagażniku/pod siedzeniem/pod maską nie ma najmniejszego sensu gdyż są to miejsca świetnie ekranowane od fal przez metalową karoserię samochodu.
Jedyne dopuszczalne i sensowne miejsca instalacji anten to albo na zewnątrz (np. na dachu) albo na szybach (z wyłączeniem tych atermicznych, napylonych niewidoczną warstwą ołowiu).

Próby z LNA177 możesz wykonać i podzielić się wiedzą na forum, ja nie przypominam sobie aby ktoś coś podobnego próbował więc Twoje doświadczenie będzie cenną informacją.

Anteny mocowane na szybach (np. ten Cabletech) to obecnie chyba najpopularniejszy i najprostszy sposób. Pytanie dodatkowe - czy Twój tuner posiada normalne pojedyncze wejście (na jedną antenę) czy jest to tuner tzw. diversity z wejściami na dwie niezależne anteny? Bez wątpienia układ diversity jest o wiele bardziej skuteczny, szczególnie w samochodzie gdzie kierunek do nadajnika ulega ciągłym zmianom.

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

niestety mam zwykły tuner z jedną anteną

dziś zakupie LNA177, jedyne czego nie wiem to czym się kierować dobierając kształt drutów

widziałem już rozwiązania z drutem V i kwadrat i ta cabletech ma jeszcze inne ułożenie

nie wiem także jak to jest z grubością tego drutu ? czy może to być cienka nitka ? bo jeśli tak to jestem w stanie objechać nią całe jedno okno w kombi :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Antena samochodowa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Rzecz w tym, że antena to nie kilo drutu dowolnie uciętego. Rozmiary i kształt mają znaczenie, należy je dobrać i wyliczyć. Wiele przykładów masz w tym dziale, choćby sposób liczenia biquada http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 jednak dla anten paskowych na szybę nie ma tu przykładu i pozostaje poszukać w sieci.

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

tak te posty widziałem i kalkulatory też ale własnie szukam jaki wpływ ma grubość kabla bo tego nie ma napisane nigdzie

co do LNA177 to czy trzeba włączać dla niego zasialanie z tunera ? czy jest to niepotrzebne ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Antena samochodowa

Post autor: Jarosław Bałuka »

LNA177 to wzmacniacz - urządzenie aktywne, które wymaga zasilania. Obojętne czy z tunera czy z instalacji samochodowej byle napięcie na niego podane było zgodne z jego specyfikacją techniczną.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena samochodowa

Post autor: adac »

@ miikew:
Chyba najlepiej będzie kupić gotową antenę, np. tego Cabletecha ANT0525 <Link> z montażem na tylnej szybie,
albo zewnętrzną na magnes np. taki model Canva: <Link>.
Weź pod uwagę, że antena zamontowana na zewnątrz auta np. na dachu ma znacznie lepsze możliwości odbioru, a im bliżej środka tym gorzej. O tym czy ma sens zabudowa w schowku, bagażniku itp. masz już wyjaśnione wyżej.

Być może bardziej interesuje cię wariant przenośny typu biquad wieszany za boczną szybą, z lewej albo prawej zależy z której strony będzie akurat Chorągwica :P. Można tak próbować w układzie ze wzmacniaczem. Aktualny układ kanałów: 25, 64 jest dla takiej antenki maksymalnie niekorzystny, może wersja niesymetryczna ? Porady w Dziale biquadów.
PS. zakup anteny Stronga SRT 15 Eco też można wykorzystać jeżeli ją wypróbowałeś i działa. Gabaryty ma nieduże, waga 0,20 kg, można wystawić za okno..

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

to jeszcze przed zakupem do znawców tematu, co by było jakbym zamontował dwie takie anteny cabletecha z poprzedniego posta na ostatniej szybie z tyłu po obu stronach
potem przy tunerze bym zwarł rdzeń i oplot i wprowadził do tunera ?
co się dzieje z takim sygnałem ? jak to zasilić ? rezystancja będzie inna ale czy to problem ?

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... 071215.jpg

galet
Posty: 21
Rejestracja: 11 października 2010, o 11:54
Odbiornik: Wiwa hd-90
NAVIHEAVEN NA-1002

Re: Antena samochodowa

Post autor: galet »

Ja mam w samochodzie anteny zrobione z lna-101(działa na 5v) do tego wąsy z drutu miedzianego w układzie V, zamontowałem to na relingach i działa bardzo dobrze, testowałem też te aktywne antenki naklejane na szybę i efekt był zaskakująco dobry ale i tak lepiej działają wyrzucone na zewnątrz samochodu.

Ciekawe czy te antenki które proponował kolega adac http://www.cabletech.pl/pl/8997-antena- ... el-ant0525 są wodoszczelne, można by je było jakoś estetycznie zamocować gdzieś na zewnątrz.

Antenę cabeltech zasilić można np. taką wtyczką jaką stosuje się do domowych anten ze wzmacniaczem http://www.eltrox.pl/zdjecia/akcesoria/ ... 00ma_3.jpg

miikew

Re: Antena samochodowa

Post autor: miikew »

przyszła do mnie antenka cabletecha, po zamontowaniu jej na przedniej szybie (przy wstecznym lusterku) i przejechaniu odcinka Kraków - Wadowice musze stwierdzić że odbioru praktycznie nie ma, pojawia się na klika sekund potem znika, nie da się oglądnąć nawet 1minuty ciągłego sygnału
tuner ustawiony na kanały z chorągwicy

kolego galet mógłbyś podesłać zdjęcia tych twoich anten na LNA-101 ? jak/gdzie je zamontowałeś ?

czy może mi ktoś podpowiedzieć dokładnie jak podłączyć 2 anteny do pojedynczego tunera ? który dokładnie sumator wybrać oraz jakie układy lna ? ewentualnie moge dokupić drugą antenkę cabletecha ale jak jedna nie odbiera prawie w ogóle to nie wydaje mi się żeby dwie poradziły sobie

aha ta antenka cabletecha nie jest wodoszczelna choć ma ładną obudowe i można by z niej zrobić wodoszczelną np klejem na gorąco :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena samochodowa

Post autor: adac »

miikew pisze:..odbioru praktycznie nie ma, pojawia się na klika sekund potem znika
Czy podłączyłeś zasilanie do tej do tej anteny ? Pytanie jest tylko z pozoru banalne :)
Zrób taką próbę: na postoju w miejscu w którym jest odbiór wyłącz i włącz zasilanie 12 (5 V) obojętnie jaką metodą to podłączyłeś.
w tunerze zamontowanym w samochodzie osobowym.
Montaż fabryczny ? Ile wejść antenowych ma ten tuner ?
Czy pokazuje siłę i jakość sygnału, stopę błędów ? Jaka jest u Ciebie przy odbiorze ?

danwis
Posty: 8
Rejestracja: 29 października 2011, o 13:06
Odbiornik: SAMSUNG LE46B530

ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: danwis »

witam
posiadam tablet ferguson s3 przymierzam sie do kupna anteny do auta nie duza co sądzicie o

ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

edit/ Pisownia!

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: qwerty »

Podłącz pod antenę od radia.

danwis
Posty: 8
Rejestracja: 29 października 2011, o 13:06
Odbiornik: SAMSUNG LE46B530

Re: ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: danwis »

nie działa

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: adac »

wcale się nie dziwę

danwis
Posty: 8
Rejestracja: 29 października 2011, o 13:06
Odbiornik: SAMSUNG LE46B530

Re: ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: danwis »

to widze ze nikt sie tu sie nie znana super forum

edit/ Pisownia!

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: ANTENA SAMOCHODOWA DVB-T TV HD MOCNA 28dB ANT0525

Post autor: adac »

Zna się nie zna doradzić zawsze można :? .
Na początek zajrzyj pod ten link viewtopic.php?f=39&t=5448 dowiesz się coś o odbiorze tv w samochodzie i o tej antenie.
Być może robiłeś już jakieś próby na wbudowanym teleskopie np. w terenie miejskim więc wiesz jak to wygląda z odbiorem.
W samochodzie lepiej sprawdzi się antena montowana na zewnątrz, do dtv nie musi być dużych rozmiarów.
Uwaga: nie próbuj z antenami do Cb bo one akurat do tego się nie nadają.

A tablet wygląda tak: Link
7", Android 4, navi, dvb-t.
Całkiem fajna zabawka.

Zablokowany