Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: K63 »

Panowie wróćmy może do tematu. Jak zapewne wiecie - wątek o kablach już istnieje http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=280 ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: antypyra »

Anduraki pisze: Jak szukasz dobrego kabla z bardzo niskim tłumieniem to poszukaj Televes T100 HD CU w cenie 4 zł za metr, ten kabel ma trochę słabsze ekranowanie od triseta ale ma niższe tłumienie.
No i takiego właśnie używam. A antena Televesa siedmioelementowa na VHF III.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: qwerty »

@digitrax
Oczywiście, że występuje, ale przy małym przekroju (w tym przypadku bardzo małym) naskórkowość się pomija.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: digitrax »

antypyra pisze: No i takiego właśnie używam. A antena Televesa siedmioelementowa na VHF III.
Żaden MUX nie nadaje w zakresie VHF III, więc tą anteną ich nie odbierzesz poprawnie.
Cyfrowe radio dałoby się ją odebrać ale prócz testów w Wawie w kraju nie ma ani jednego nadajnika, ponieważ dopiero teraz zwalnia się zakres VHF III z analog TV z przeznaczeniem właśnie na DAB.

Bartt

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: Bartt »

K63 pisze:Panowie wróćmy może do tematu. Jak zapewne wiecie - wątek o kablach już istnieje http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=280 ;)
No właśnie, wróćmy do tematu ;) . Zróżnicowanie geograficzne kraju, oraz istniejąca infrastruktura sieci DVB-T powoduje, że w zależności od naszego miejsca zamieszkania, stopień trudności w odbiorze sygnału różni się diametralnie. Osobom mieszkającym na terenach będących w zasięgu radiowym nadajnika zupełnie nie przeszkadza to, że jeden mux jest np. na k32, a inny na 52, nie straszne im żadne SFN-y, czy zakłócenia od przejeżdzających pojazdów. Po prostu poziom sygnału jest u nich tak duży, że bezproblemowy odbiór zapewnia zwykła pasywna antena (umieszczona mniej więcej w kierunku nadajnika) + dobry kabel. Przykład takiej sytuacji mamy tu: http://www.youtube.com/watch?v=c9ag4IzXycg , gdzie nawet na najmniejszej antenie poziom sygnału wynosi ok. 60dBuV, a odstęp od szumu jest praktycznie max. (powyżej 48dB). Po prostu ideał.

Schody zaczynają się gdy mieszkamy w miejscu gdzie brak jest tak dobrego, a przede wszystkim równomiernego w przestrzeni sygnału. W takim miejscu o możliwości uzyskania dobrego odbioru decyduje dosłownie wszystko. Zarówno działania po stronie nadawczej (kanały, moce, sfn-y, fec-e, możliwe zakłócanie przy tropo itd.) jak i odbiorczej (jakość instalacji i co najważniejsze - takie, a nie inne umiejscowienie anteny).

W wyniku tej diametralnej różnicy często dochodzi do nieporozumień m.in i na tym forum, gdzie często jedni zarzucają drugim "złe nadawanie" a ci z kolei tym pierwszym że mają "złą instalację". Oczywiście pomijam tu zupełną indolencję polegającą np. na próbie odbioru silnego sygnału na antenie z silnym przedwzmacniaczem, lub na uszkodzonej instalacji - tu sprawa jest jasna.
Po prostu zbyt mało osób jest w stanie zrozumieć sytuacje tych u których sygnał jest kiepski i najprościej jest im wtedy poradzić: "wywal wzmacniacz", "zmień antenę", "po co ci wzmacniacz 15 km od nadajnika" itd.

Kto nie próbował ustawiać anteny w trudnych warunkach ten tego po prostu nie zrozumie.


Jak więc poradzić sobie w sytuacji gdy sygnał docierający do nas jest gorszej jakości.
Przede wszystkim powinniśmy sobie zdać sprawę z tego że w takich warunkach znacznie wzrasta poziom sygnałów odbitych oraz nierównomierność parametrów samego sygnału w przestrzeni.

Bardzo ładnie opisał to kolega _chris_ m.in. od strony 23 poradnika o ustawianiu anten, gdzie widać jak duże znaczenie ma ustawienie anteny w przestrzeni. Najprościej można to sobie uzmysłowić wyobrażając sobie trójwymiarową szachownicę w której jedne pola (np. czarne) to będzie dobry sygnał, a drugie (białe) jego brak. Oczywiście to duże uproszczenie, bowiem w każdym miejscu tej przestrzeni sygnał będzie się róznił - ale jednak występuje coś w rodzaju "przeplatania się" miejsc z lepszym i gorszym odbiorem. W takiej sytuacji ustawienie anteny w miejscu które pasuje nam do jej zamocowania (komin, róg balkonu itp.) i uzyskanie prawidłowego odbioru wszystkich mux-ów to po prostu kwestia szczęścia.
Co więc można zrobić aby nie "strzelać na ślepo". Po prostu potrzebna jest lekka antena (może być siatkowa w wersji pasywnej lub (gdy warunki są bardzo trudne) ze wzmacniaczem o małym/średnim wzmocnieniu), podgląd "na żywo" na parametry sygnału i odrobina cierpliwości. Oczywiście najtrudniej jest z tym podglądem parametrów. Niewiele osób może pozwolić sobie na przyzwoity miernik sygnału (lub jego pożyczenie) i trzeba wtedy polegać na tym co widzimy my (lub osoba nam pomagająca) na ekranie tv. Pewnym kompromisem jest stosowanie małego przenośnego telewizorka lcd z możliwością ręcznego wyboru kanałów i podającego parametry siła/jakość (co z powodzeniem stosuję). Może być nawet w wersji z MPEG2, bo interesuja nas przecież wskazania sygnału, a nie możliwości oglądania programów. A dalej to już z górki :) . Wybieramy kanał mux-a z którym mamy największe problemy i szukamy miejsca z najlepszym sygnałem. Sprawdzamy jak działają pozostałe mux-y i jeżeli sygnał na nich jest kiepski, to szukamy kolejnego miejsca. W wielu przypadkach, dysponując takim podglądem sygnału możemy zdziałać cuda. Często okazuje się że w miejscu gdzie stała nasza super 2 metrowa antena ze wzmacniaczem jest kompletna "dziura" w sygnale, a 2 metry dalej sygnał jest super już na antenie siatkowej. Tak to bywa w trudnym terenie ;) .

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: antypyra »

digitrax pisze: Żaden MUX nie nadaje w zakresie VHF III, więc tą anteną ich nie odbierzesz poprawnie.
Cyfrowe radio dałoby się ją odebrać ale prócz testów w Wawie w kraju nie ma ani jednego nadajnika, ponieważ dopiero teraz zwalnia się zakres VHF III z analog TV z przeznaczeniem właśnie na DAB.
Czytaj uważnie, co piszę. Odbieram nią DAB+ z Warszawy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: hadam »

W trudnych warunkach terenowych gdzie jak napisał Bartt praktycznie wszystko decyduje o jakości sygnału jaki do nas dociera idealne ustawienie anteny może być nierealne, co najwyżej można ustawić najbardziej optymalnie, ale zawsze warto próbować dlatego ja testuję jeszcze jedno rozwiązanie z dwoma antenami ale napiszę o tym jak już będę pewien że odbiór nie zmienia się wraz z pogodą, jak do tej pory jest dobrze.

Jeszcze przykład: analog TVP 1 i TVP 2 odbierałem z Wręczycy, sygnał był mocny nie śnieżył ale na obydwóch kanałach odbierałem z odbiciami, były duchy. Sygnał cyfrowy MUX-1 i MUX-2 odbieram dobrze natomiast MUX-3 odbierałem dobrze dopóki nadawało tylko Błeszno z mocą 2kW. nadajnik jest w tej samej linii i w połowie drogi. Po włączeniu MUX-3 z Wręczycy zaczęły się problemy, nadmienię że mieszkam na Jurze a tu prawie jak góry.

Podejrzewam trzy przyczyny:
- MUX-3 z Wręczycy nadaje z niższego systemu antenowego niż pozostałe dwa MUX-y i też kierunkowo
- nadaje nieco słabiej 80kW gdy pozostałe po 100kW.
- nadaje w FSN z całym woj. śląskim, a co za tym idzie gorszy FEC 5/6

Tak więc jak widać na prawidłowy odbiór ma wpływ wiele czynników, podobnie jest w moim przypadku z Kosztowym, tylko tu gorzej wypada MUX-1, ale i MUX-3 nie jest ideałem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: Anduraki »

A ja zgeneralizuję to i powiem tak. Jeśli nadajnik nadaje dookolnie z dużą mocą z umiarkowanej odległości to oprócz odbioru z odbicia lub odbioru miejskiego nie ma możliwości aby nie dało się ustawić anteny przy korzystnym profilu terenu.

Do takich osób kieruję rady: "wymień przedwzmacniacz na symetryzator". Reszta to przypadki indywidualne. Np mój przypadek na balkonie jest trudny - 1 piętro odbiór z odbicia w dzielnicy szczelnie otoczony przez wyższe budynki.

_chris_

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: _chris_ »

W każdym przypadku trzeba zaczynać od anteny pasywnej, a potem dopiero dodawać wzmacniacz, jeśli potrzeba.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: giaur500 »

Np mój przypadek na balkonie jest trudny - 1 piętro odbiór z odbicia w dzielnicy szczelnie otoczony przez wyższe budynki.
Dokładnie tak jak u mnie. Trudniejszego przypadku na pewno już nie ma, stabilny odbiór wszystkich 3 muxów przez cały czas jest praktycznie niemożliwy. Nie pomoże żadna antena, już się poddałem. Tylko mux1 jest praktycznie cały czas stabilnie, reszta zależy od (nie wiem czego).

MUX3 jest w praktyce tak zakłócony, że niemożliwy do odebrania - coś sieje zakłóceniami co koło 30 sekund tak, że jakość spada do 0. Niezaleznie od kierunku ustawienia anteny.
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2013, o 18:53 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: _chris_ »

giaur500 pisze: Trudniejszego przypadku na pewno już nie ma
eee tam, parter, środek blokowiska i antena wewnątrz okratowanego balkonu...

Nie ma się co spierać, trudne warunki wcale nie muszą oznaczać właśnie powyższych sytuacji...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: giaur500 »

Antena nie wewnątrz... wiele bym dał żeby się dowiedzieć kto lub co tak sieje zakłóceniami tutaj - po prostu nic nie da sie odebrać, bez szans.

_chris_

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: _chris_ »

@ giaur500: jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że to jakieś sztuczne zakłócenia, możesz próbować ściągnąć UKE. Powinni namierzyć.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: giaur500 »

Mam uzasadnione podejrzenie. NA częstotliwości 482 MHz (mux3 w Białymstoku) odbiór jest niemożliwy, pomimo tego że sygnał jest bardzo silny - ponad 50%, podczas gdy Mux1 tylko 15%. co 15-20 sekund coś tak "wali" zakłóceniami, że odbiór całkowicie zanika. Zmiana ustawienia anteny (a antena jest mocno kierunkowa) tylko może pogorszyć ten stan - wtedy już w ogóle nei ma odbioru, tylko same zakłócenia pomimo silnego sygnału. A to wszystko nie jest tylko czasami, a ciągle bez przerwy i zawsze.

Antena pasywna, kabel dobry, połączenie dobre - raczej wykluczam że to coś u mnie. A jak właściwie załatwia się taką interwencję UKE? Czy ktoś przychodzi do mieszkania z miernikiem i szuka źródła zakłóceń? Pewnie więcej z tym zachodu niż to wszystko warte.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak ustawić antenę pod DVB-T.

Post autor: K63 »

Dawniej wystarczyło wysłać list (nie było internetu) do odpowiedniej instytucji
K63 pisze: (...) przed wieloma laty (ok. 15-20) do instytucji, która odpowiadała wówczas za nadzór nad emisją sygnału tv, listownie zgłosiłem problem z powtarzającymi się okresowo - u mnie i w okolicy - zakłóceniami odbioru tv analogowej. Jakie było moje zdziwienie, gdy po kilku tygodniach, bez uprzedzenia zjawił się u mnie samochód pomiarowy. Panowie ustawili przy moim domu pojazd, wysunęli maszt z pasywną anteną i przeprowadzili pomiar w zakresie 360'. No, ale akurat w tym dniu nie było żadnych zakłóceń. Po zebraniu ode mnie informacji o ich charakterze i po "rzuceniu okiem" na moją instalację stwierdzili, że najprawdopodobniej przyczyna tkwi w jakiejś wadliwie działającej instalacji antenowej w okolicy. Był to okres masowego stosowania różnej jakości anten siatkowych ze wzmacniaczami i jak twierdzili, w tamtym czasie zdarzały się przypadki że taka instalacja potrafiła "siać" zakłócenia na dosyć dużym obszarze. Miałem ich zawiadomić gdyby problem nadal się powtarzał, ale po kilku tygodniach odbiór u mnie i u sąsiadów wrócił do normy, więc oczywiście dałem spokój.
Dodam, że chyba byli to pracownicy Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej (PAR) i przyjechali z oddalonego o ok. 120 km Krakowa !

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Post autor: giaur500 »

Hmm no ok ale ciekawe jak to wygląda dziś? Wie ktoś z was? Definitywnie ktoś/coś sieje takie zakłócenia że głowa mała. Chętnie bym zawiadomił odpowiednie organy, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać - wątpię że mail do uke wystarczy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Post autor: qwerty »

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Post autor: giaur500 »

Jest nawet delegatura UKE w Białymstoku (i innych miastach) i telefon, gdzie można zgłaszać zakłócenia w odbiorze tv cyfrowej:
http://www.uke.gov.pl/delegatury-uke-1064

Także jeśli nic się nie poprawi to na pewno tam zadzwonię. Ciekawe czy coś z tym zrobią czy nie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Post autor: hadam »

Chciałbym zwrócić uwagę że nie zawsze kierunek najbliższego nadajnika, czy tego z którego do tej pory odbieraliśmy, będzie najkorzystniejszym wyborem ponieważ przy odbiorze sygnału cyfrowego nie tak bardzo jest ważna siła sygnału jak jakość tzn. aby ten sygnał dotarł do nas w dobrym stanie, przeszkody terenowe stanowią tutaj kluczowy problem zwłaszcza jeśli mieszkamy nieco dalej od nadajnika.

Tak wygląda to na moim przykładzie:

Kierunek Wręczyca kiepski odbiór MUX-3, nadawanego z niższego systemu antenowego
Obrazek



Kierunek Kosztowy kiepski odbiór MUX-1, nadawanego z niższego systemu antenowego
Obrazek



Kierunek Święty Krzyż dobry odbiór wszystkich trzech MUX-ów pomimo znacznej odległości 112km.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Poprawne ustawienie anteny odbiorczej

Post autor: Anduraki »

Kurde dajcie spokój, szkoda że nie mam miernika DVB-T ciekawe jaki BER by mi tam wyskoczył obstawiam coś w stylu 7.0e-2. Znaczy wiecie sytuacja u mnie nie jest tak beznadziejna, mógłbym mieć tam 3 anteny każda na inny mux i odbiór byłby w 90% stabilny, ale wyobraźcie sobie balkon z 3ma antenami kierunkowymi po 1,5 metra każda, obrócone każda na inne odbicie - najśmieszniejsze, że z tego samego obiektu nadawczego.

Co z tego że mam idealny profil terenu:
Obrazek

Zablokowany