DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalacji

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalacji

Post autor: Anduraki »

Witam,
mam takie techniczne pytania:
Przede wszystkim: Czy to ma prawo działać?
Czy jest możliwe wypromieniowanie sygnału złapanego na zewnętrznej antenie/zestawie zewnętrznych anten w eter wewnątrz budynku za pomocą anteny podpiętej do końca instalacji(tam gdzie zazwyczaj podpina się odbiornik).
Czy jest to legalne, a jeżeli tak to w jakim zakresie?
Cel jest oczywisty - nie chcemy ciągnąć kabli przez cały budynek - zamiast tego ustawiając antenę "nadawczą" podpiętą do końca instalacji, a do reszty odbiorników podłączamy anteny pokojowe odbiorcze, które odbiorą taki sygnał(to trochę jak Wi-Fi tyle, że nie potrzebujemy routera).

Wiem, że UKE może się "przywalić" dlatego chciałbym poznać warunki w jakich użytkownik byłby uprawniony do "wpuszczania sygnału do domu".

Jeśli można to jak najprościej to zrobić - czy wystarczy dać np w środku domu pierwszą lepszą antenę siatkową - ustawić gdzieś w rogu pokoju, a w innym pokoju z którego odbierałbym skierować antenę w okolice drzwi.
Do wzmocnienia wypromieniowania - zastosować mocniejszy przedwzmacniacz do anteny zewnętrznej?
Jaką polaryzację anteny "nadawczej" zastosować najlepiej?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: AdamP »

Jeśli dobrze zrozumiałem ma to wyglądać tak:
Antena/zestaw anten na dachu :arrow: kabel antenowy :arrow: antena wewnątrz budynku. Z tej anteny "sygnał" ma się przebijać przez stropy i ściany np. żelbetonowe do anten pokojowych. Jak dla mnie bez sensu, ale spróbój tego z jednym odbiornikiem nawet w tym samym pomieszczeniu :lol: Jestem ciekaw co "odbierzesz" przy założeniu, że antena pokojowa bez tego "dodatku" nic nie odbiera ;)

_chris_

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Czy jest możliwe wypromieniowanie sygnału złapanego na zewnętrznej antenie/zestawie zewnętrznych anten w eter wewnątrz budynku za pomocą anteny podpiętej do końca instalacji(tam gdzie zazwyczaj podpina się odbiornik).
Tak.
Najprościej wzmacniacz + antena. Ale zasadniczo powinien być przemiennik.
Telmor robił (a może i robi jeszcze) takie zabawki do wtórnego 'siania' TV
Anduraki pisze:Czy jest to legalne, a jeżeli tak to w jakim zakresie?
Nie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: Anduraki »

Czytałem,
skoro trzeba mieć pozwolenia, to wszyscy użytkownicy Wi-Fi i osoby które mają hot spoty naruszają te zasady bo nie mają pozwolenia ...

Ale jeśli bez żadnego wzmacniacza wypromieniowałbym sobie kierunkowo z jednego pokoju do drugiego pokoju z odległości ok 15 metrów sygnał złapany na pasywnej antenie zewnętrznej? lub sygnał z kablówki?
Jest przecież coś takiego jak transmitery, kiedyś coś takiego można było kupić.

Gdzieś tutaj czytałem, że są jakieś dopuszczalne granice w jakich można nadawać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: adac »

Anduraki pisze: lub sygnał z kablówki?
z kablówki nie, naruszasz w ten sposób umowę z operatorem. Sąsiad może nie mieć umowy a będzie korzystał.
Reszta w sąsiednim wątku.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: Anduraki »

To był faktycznie zły przykład, ale z NTC na mikroskopijnej mocy(pasywnej) przy antenach "widzących się" dałoby radę? Załóźmy mam siłę 80 - to w przypadku wypromieniowania anteną można się spodziewać, że odbiór będzie ale z dużo mniejszą siłą -zgadza się?

tomekogg

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: tomekogg »

Tylko że Wi-Fi nie jest pasmem koncesjonowanym. To dlatego można sobie stawiać AP-ka gdzie się podoba.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: 121167 »

Anduraki pisze:Witam,
Czy jest możliwe wypromieniowanie sygnału złapanego na zewnętrznej antenie/zestawie zewnętrznych anten w eter wewnątrz budynku za pomocą anteny podpiętej do końca instalacji(tam gdzie zazwyczaj podpina się odbiornik)
Tak
Czy jest to legalne, a jeżeli tak to w jakim zakresie?
Jeżeli nie "wychodzi" poza twój dom to kto ci zabroni?
Jeśli można to jak najprościej to zrobić - czy wystarczy dać np w środku domu pierwszą lepszą antenę siatkową - ustawić gdzieś w rogu pokoju, a w innym pokoju z którego odbierałbym skierować antenę w okolice drzwi.
Do wzmocnienia wypromieniowania - zastosować mocniejszy przedwzmacniacz do anteny zewnętrznej?
Testowałem wzmacniacz budynkowy HA-126 Terry, Cena ok. 150zł. Po prostu na wyjście podłączyłem antenę. Wystarcza na kilka metrów i na pewno nie jest nielegalne. Mocniejszy przedwzmacniacz w antenie zewnętrznej nie jest potrzebny, poziom sygnału ustawia się na HA-126
Jaką polaryzację anteny "nadawczej" zastosować najlepiej?
Taką jak odbiorczej. Nie ma znaczenia.
Mam również GAFa-860, do tych celów raczej za mocny, wystarczy na całą wieś. Telewizory w całym mieszkaniu działały bez czegokolwiek w gnieździe antenowym, próba podłączenia anteny do telewizora kończyła się przesterowaniem i brakiem obrazu. Trzeba również uważać, żeby sygnał z GAF-a nie dostał się do anteny zewnętrznej.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: JaroslawMroczkowski »

121167 pisze:Testowałem wzmacniacz budynkowy [...] Po prostu na wyjście podłączyłem antenę. Wystarcza na kilka metrów i na pewno nie jest nielegalne.
No to powtórzę jeszcze raz to co pisałem w innym wątku:

Prawo Telekomunikacyjne Art. 208.
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak widać nie ma w przepisach żadnego wykluczenia systemów typu "wystarcza na kilka metrów". Pamiętajmy, że zasięg zakłóceniowy jest wielokrotnie większy niż użyteczny. Jeśli zacznie zakłócać i ktoś to zgłosi będą konsekwencje.
Bez pozwolenia radiowego można używać tylko systemów określonych w "Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego" (Dz.U. 2007 nr 138 poz. 972)

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: 121167 »

Nie popadajmy w skrajność. do 800MHz można używać bez zezwolenia urządzeń nadawczych o mocy ERP nie przekraczającej 20mW a wzmacniacz antenowy na pewno nie wyciągnie więcej. Najważniejsze to nie zakłócać sąsiadom odbioru. Wykrycie takiego "nadajnika" jest praktycznie niemożliwe. Dużo gorsze są anteny siatkowe z mega wzmacniaczami kilka km od nadajnika. One potrafią wyciąć odbiór w całej okolicy i takich powinni ścigać.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: Anduraki »

Ciekawe jak wizję lokalną by przeprowadzali aby ustalić źródło zakłóceń ;P :lol:
Przychodzi UKE i puka do drzwi: "czy możemy wejść i sprawdzić pańskie mieszkanie bo zauważyliśmy zakłócenia pochodzące z pańskiego mieszkania" odp: "nie" i kłapnięcie drzwiami.

A tak na serio - przeprowadziłem testy z użyciem 2 anten logarytmicznych ustawionych w bezpośredniej widoczności i puściłem pasywny sygnał(to co dostałem z zewnątrz dałem na wypromieniowanie na logu) - cała próba zajmowała 20 min, żeby ostatecznie stwierdzić, że jest brak odbioru. Muszę pokombinować z innymi sposobami (kablowymi) przy użyciu bardziej płaskiego kabla, aby ludzie się o niego nie potykali i żeby drzwi nie uszkodzić zbyt grubym kablem.

Apropos zakłóceń:
Sąsiedzi zakłócają mi łączność bezprzewodową(Wi-Fi) bo nadają na tym samym kanale co mój router (najgorsze jest to, że mają automatyczny wybór kanału i co nowe odpalenie routera wybiera im inny kanał, także mam w kratkę, raz mogę korzystać z Wi-Fi raz nie ...) Czasami wszystkie kanały są zajęte i o łączności bezprzewodowej mogę zapomnieć.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: 121167 »

To na pewno działa bo mam taki "zestaw" u mnie w sklepie żeby tablety z tunerem DVB-T działały na wbudowanej antenie. Z anteny zewnętrznej do wzmacniacza i ukryta antena nadawcza. Niektórzy się dziwią jak to możliwe, że w tym miejscu taki dobry zasięg... A sąsiedzi nie narzekają (mogą nawet skorzystać za free).
Oczywiście nikt nie będzie szukał osób "nielegalnie" rozprowadzających sygnał TV we własnym domu.
Co do wifi jest sposób - mocniejszy AP/router. W niektórych urządzeniach wystarczy ustawić region na South America żeby odblokować moc 1W czyli 10x więcej niż wolno mieć. Sąsiad będzie musiał przestawić kanał dla własnego dobra. A ewentualne konsekwencje? Praktycznie żadne.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: JaroslawMroczkowski »

czy mi się wydaje, czy ten wątek zaczyna coraz bardziej pasować do działu "jako obejść prawo"? W takim razie to nie to forum...

Powtórzę jeszcze raz:
Nadawanie w paśmie TV bez pozwolenia radiowego jest nielegalne. Poza systemami PMSE, o których tu nie mówimy.
Pasmo WiFi jest nielicencjonowane, więc każdemu wolno nadawać, natomiast przepisy określają zarówno zakres częstotliwości jak i maksymalną moc. Przekraczanie tych parametrów jest łamaniem prawa.

Efektywność ścigania to inna sprawa. Jeśli jednak ktoś będzie miał pecha to ... do 2 lat pozbawienia wolności.

Nie każdy umie, chce, planuje robić takie zmiany i instalacje z głową, a później mamy narzekanie, że są problemy z odbiorem telewizji z powodu zakłóceń niewiadomego pochodzenia. Najbliżsi sąsiedzi może i mają lepiej, ci dalsi maja problemy i nawet do głowy im nie przyjdzie, że to przez "ukrytą antenę nadawczą". Zwróćcie uwagę , że "ukrytą", czyli autor tej wypowiedzi ma świadomość, że to nie jest legalne.
Dopóki są to faktycznie mW mocy wypromieniowanej pewnie tragedii nie będzie, ale który z domowych majsterkowiczów zwraca na to uwagę, nie mówiąc o pomiarach? Taki sygnał zniekształcony przez wzmacniacz i wypuszczony w powietrze może sporo namieszać.

A WiFi nie działa, bo zamiast pomyśleć o innym umiejscowieniu rutera/access pointa (AP) w domu czy mieszkaniu, na osiedlach jest wojna na moce. Montuje się coraz większe anteny w AP, stosuje różne pomysły na zwiększenie mocy nadajnika, itp. A skutek jest taki, że w odległości kilkunastu metrów łączność zanika z powodu zakłóceń od sąsiada. Większa moc AP nie rozwiązuje problemu komunikacji do AP. Laptop, tablet, telefon nie zwiększą swojej mocy nadawania, więc nadal mają problem z łącznością, za to nasz nowy silniejszy AP zakłóci działanie kilku następnym sąsiadom.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: Anduraki »

Niestety jak mam problem z odbiorem swojej sieci to najczęściej przy skanowaniu eteru natrafiam na 16 lub więcej sieci bezprzewodowych - rzecz jasna moja sieć jest zakłócana przez jakąś inną na tym samym kanale.

Co do tematu:
To przeprowadziłem test - nici z tego były - wniosek: nie ma sensu, bo to nie działa - nie polecam tego rozwiązania, bo nie jest legalne (nawet w mikro), a skoro nie działa to nie ma sensu kombinować, chyba że sobie ktoś załatwi pozwolenie od UKE.
Można zamknąć temat.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: qwerty »

OT: to przejdź na 5 GHz. ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Antena siatkowa ze wzmacniaczem jako nadawcza

Post autor: giaur500 »

Witam,

Takie teoretyczne pytanie. Gdybym chciał użyć anteny siatkowej, ze wzmacniaczem jako nadawczej to czy mogę użyć wzmacniacza, który tam jest do wzmocnienia sygnału przed nadaniem? Oczywiście wiem że nie ma problemu gdy założę symetryzator i po prostu doprowadzę sygnał.

Jak jednak wygląda sprawa ze wzmacniaczami montowanymi w takich antenach? Jeśli doprowadzę sygnał do wtyczki, którą włacza sie do odbiornika i włączę normalnie wzmacniacz to będzie ok czy nie?

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: DVB-T odbiór bez ciągnięcia kabli z zewnętrznej instalac

Post autor: damiaszek »

Anduraki pisze: Co do tematu:
To przeprowadziłem test - nici z tego były - wniosek: nie ma sensu, bo to nie działa - nie polecam tego rozwiązania, bo nie jest legalne (nawet w mikro), a skoro nie działa to nie ma sensu kombinować, chyba że sobie ktoś załatwi pozwolenie od UKE.
Można zamknąć temat.
U mnie działa i to w wersji całkowicie pasywnej:
Antena yagi 19-elementów na dachu +15m kabla, sygnał w telewizorze pojawia się jakieś 3-4 cm przed podpięciem ;).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem jako nadawcza

Post autor: adac »

Nie bardzo wiem po co tworzyłeś ten temat, ma on w tym dziale małe szanse rozwojowe. Dyskutujemy tu o poprawnych instalacjach odbiorczych, a twój temat pasuje do 'zakłócenia odbioru'.
Zanim zaczniesz jakieś próby czy testy przeczytaj ten wątek: http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5895, żeby potem nie było że nie wiedziałeś.
giaur500 pisze: Jeśli doprowadzę sygnał do wtyczki, którą włącza sie do odbiornika i włączę normalnie wzmacniacz...
A możesz napisać po co ? Technicznie nie ma to żadnego sensu: każde urządzenie wzmacniające ma zaciski wejściowe i wyjściowe i nikt przytomny nie podłącza go odwrotnie. Zdarzają się przypadki sumowania wyjść, najprostszy przykład to zwrotnica antenowa, ale tu wykonawca wie co robi i po co.
Na marginesie: symetryzator antenowy to tylko słaby osprzęt odbiorczy i nie nadaje się do nadawania, co najwyżej do śmiecenia. Piszę tylko informacyjnie żeby oszczędzić niepotrzebnej roboty ...
Technika nadawcza a to jeszcze wyższa szkoła jazdy w porównaniu z odbiorczą, oczywiście dla tych którzy mają odpowiednią licencję czy pozwolenie.
Bez tego lepiej dać sobie spokój.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem jako nadawcza

Post autor: Anduraki »

Bez wzmacniacza to z odległości 2-3 metrów nie działa przy bezpośredniej widoczności. To nie jest takie oczywiste jak by się mogło wydawać, a po drugie nie jest legalne - nie polecam.

Zablokowany