Jak wybrać antenę ?

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

bogdanzieba pisze:
Bartt pisze:
PS

Próbowałeś wcześniej odbierać z tych kierunków na tri-digit :?:
Nie próbowałem bo Tri Digit mam z symetryzatorem a wzmacniacz Terra kupiłem razem z UHF200.
OK rozumiem, choć szkoda, bo można by wtedy porównać te 2 anteny :idea:

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: plecho1 »

rejestracja, taki duży dipol w siatkach jest na niższe częstotliwości niż nadaje DVB-T, głównie był stosowany dla poprawienia odbioru TVP1 i niewiele lub wcale nie pomoże w odbiorze. Dla usztywnienia siatki bez ekranu możesz ją przymocować do jakiejś listwy plastikowej tak jak jest przymocowana do ekranu. Możesz też wypróbować anteny z tego tematu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Na ostatnich stronach jest mowa o ciekawej konstrukcji która ma sporo lepsze parametry niż siatka a łatwo ją zrobić.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

Bartt pisze:
bogdanzieba pisze:
Bartt pisze:
PS

Próbowałeś wcześniej odbierać z tych kierunków na tri-digit :?:
Nie próbowałem bo Tri Digit mam z symetryzatorem a wzmacniacz Terra kupiłem razem z UHF200.
OK rozumiem, choć szkoda, bo można by wtedy porównać te 2 anteny :idea:
Mogę po świętach to zrobić bo i tak muszę wymienić koncentryk, bo ten do mam "chiński" się rozsypuje.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

PiotrekxD pisze:Mam pytanie.
Wybrać Antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm ze wzmacniaczem czy bez?
Jak będzie najlepiej...?
Mieszkam od nadajnika w linii prostej dokładnie 44km jednak.
Widok z okna na nadajnik Jemiołowa (w stronę południową):
Spróbuj najpierw bez wzmacniacza.Będzie dobrze.

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Może powiem tak,żeby było łatwiej i żeby była 100 procentowa pewność.
Na takiej antence : http://img205.imageshack.us/img205/3816/20120408538.jpg odbieram sygnał MUX-1 i MUX-2. Siła ok. 50%, a Jakość wacha się ok. 60%. Wzmacniacz mam ustawiony na pałera. Antena stoi na parapecie i skierowana w stronę Jemiołowa. MUX-3 w Gorzowie,tam gdzie mieszkam,nie odbieram wgl sygnału. Może to wina,że mam wzmacniacz na fulla, i przesterowałem głowicę w tunerze,nie wiem.

Czyli tak...Kupię tą 16 elementową... Do niej jakiś uchwyt,żeby można była przywiercić obok okna,czy muszę dokupywać? Ta antena już ma symetryzator?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Czytaj na stronie producenta. Pewnie chodzi o DIPOL. Może lepiej weź 19 elementową ;)

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

bogdanzieba pisze:
Bartt pisze:
bogdanzieba pisze:

Nie próbowałem bo Tri Digit mam z symetryzatorem a wzmacniacz Terra kupiłem razem z UHF200.
OK rozumiem, choć szkoda, bo można by wtedy porównać te 2 anteny :idea:
Mogę po świętach to zrobić bo i tak muszę wymienić koncentryk, bo ten do mam "chiński" się rozsypuje.
Dzięki ;).
Takie porównania to jedne z bardziej wartościowych informacji dla potencjanych kupujacych :).

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

PiotrekxD pisze:Może powiem tak,żeby było łatwiej i żeby była 100 procentowa pewność.
przy odbiorze emisji naziemnych nigdy nie ma 100% pewności, zwłaszcza, jak się wróży na odległość, z fusów...

rejestracja

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: rejestracja »

plecho1 pisze:rejestracja, taki duży dipol w siatkach jest na niższe częstotliwości niż nadaje DVB-T, głównie był stosowany dla poprawienia odbioru TVP1 i niewiele lub wcale nie pomoże w odbiorze. Dla usztywnienia siatki bez ekranu możesz ją przymocować do jakiejś listwy plastikowej tak jak jest przymocowana do ekranu. Możesz też wypróbować anteny z tego tematu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Na ostatnich stronach jest mowa o ciekawej konstrukcji która ma sporo lepsze parametry niż siatka a łatwo ją zrobić.
plecho1 dzięki za odpowiedź. Naprawdę dzięki :) Zapoznałem się z całym tematem w podanym przez Ciebie linku (przeczytałem wszystkie wypowiedzi chyba po 2 razy) i podejmę się wyzwania quadosa z 4, 6 i 8 sektorów :D Oczywiście dopiero wtedy jak będę miał sporo wolnego czasu czyli chyba już w najbliższą sobotę wieczorkiem i ewentualnie w niedzielę. Wcześniej przygotuje cały sprzęt żeby nie było niespodzianek :) Ciekawi mnie jak to wyjdzie. Zresztą co by nie wyszło, to w ogóle samo zrobienie anteny jest już ciekawym doświadczeniem, którego żal byłoby nie spróbować :)

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

I znowu pytania Wam serwuję,no ale cóż...chcę kupić jak najlepszą. ;)

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm - Czy ta antena w tej czarnej puszce posiada symetryzator? Czy muszę dokupywać??? Bo w całym komplecie jest pokazany tylko wzmacniacz i zasilacz. Czyli widocznie posiada A1610 symetryzator...

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Muniek »

Antena z wbudowanym symetryzatorem

tomarex

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: tomarex »

PiotrekxD pisze:...chcę kupić jak najlepszą. ;)
To dlaczego z blaszek mocowanych blacho-wkrętami, a nie z rurek przykręconych śrubkami (direktory i reflektory).
Dodatkowo te z blaszek mają bardzo wysoki SWR na górze pasma, co wpływa ujemnie na odbiór cyfrowy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

PiotrekxD pisze:I znowu pytania Wam serwuję,no ale cóż...chcę kupić jak najlepszą. ;)

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm - Czy ta antena w tej czarnej puszce posiada symetryzator? Czy muszę dokupywać??? Bo w całym komplecie jest pokazany tylko wzmacniacz i zasilacz. Czyli widocznie posiada A1610 symetryzator...
Pod antenę jest opis z którego wynika że w puszce jest symetryzator. Wystarczy przeczytać :-). Gdzie Ty widzisz wzmacniacz i zasilacz to ja nie wiem :-).

Jak chcesz kupić "najlepszą" to kup taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

ona również ma symetryzator ;)

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Dobra,ja już mam masę tych anten w głowie i odpowiedzi na ich temat.

Antena telewizyjna DIPOL UHF 16 elementowa z symetryzatorem w puszce odbierze sygnał z 45km? Nadajnik ma moc 80kW ERP, zaś drugi, do którego mam może 2km, nadaje z mocą 0,2kW.
Nie chcę za bardzo ze wzmacniaczem,bo słyszałem,że czasami bardziej przeszkadza niż pomaga..
Ma ktoś taką antenę i wie jak odbiera z odległości 45km? ;)

kjt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kjt »

Moja siatka z symetryzatorem odbiera od d..y strony 50kW z 58km (oczywiście niestabilnie).
Wiec dipol 16 poradzi sobie jeżeli masz normalne ukształtowanie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Mam 21 elementową antenę i na 24 km 2,5kW czasami przycina (ze wzmacniaczem LNA-101 jest trochę lepiej). Zauważyłem że na "dalszym" TV jest tego mniej mimo że sygnał jest o wiele słabszy.

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Jedyną przeszkodą to jest lekko wystający blok,bo tak gdzie ja mieszkam ( w blokowisku ), są 2 bloki po 4 klatki schodowe, i jeden jest trochę bardziej wysunięty, o jakieś 2/3m, a później już jest czysty teren... Czyli z symetryzatorem będzie gitara? :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Nikt Ci tego nie zagwarantuje ale powinno być ok :D

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Dobra,to kupuję tą 16 elementową z symetryzatorem.

Tylko jeszcze mam pytanie:
http://imageshack.us/photo/my-images/52 ... 41234.png/
Dobry teren posiadam z 3 piętra? :) I ta antenka sobie dosyć dobrze poradzi?

Znalazłem takie coś na stronie Dipola o odbiorze, na jakich kanałach itd.
http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do ... bib217.htm

Zablokowany