Jak wybrać antenę ?

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: gloster »

Witam

Mam pytanie :-) moja lokalizacja jest fatalna wzgledem nadajników z ktorych nadawany jest sygnal NTC tzn nadajnik ze Świętego Krzyża z którego nadawany jest MUX 2 mam od strony płn/wsch natomiast nadajnik z ul. Targowej w Kielcach(MUX3) mam od strony przeciwnej a konkretnie strona płd/zach. Mieszkam w Kielcach. I teraz pytanie co zrobić żeby jednoczesnie móc odbierać oba MUXy?? Jedna antena wystarczy??? jesli tak to jaka? Gdzie montować antene? itd Proszę o pomoc

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Mam taki odbiór z anteny pokojowej ( z Media Markt PLATINUM z 45dB) postawionej na podłodze, bo na parapecie a ni na szafie nie odbiera... Dziwne.

Odbiór analogu:
Obrazek
TVP 1, k. 32, Jemiołów

Obrazek
TVP 2, k. 29, Jemiołów... Gorszy obraz od TVP1, a TVP1 ma mniejszą moc.


Obrazek
TVP Info, k. 49, Jemiołów.. Jestem w szoku, 100kW, a nawet spoko obraz,jak się "polata z anteną".


Obrazek
Polsat, k. 26, Jemiołów


Obrazek
TVP1, k. 31, Piła/Rusinowo - moc 200kW, a odbiera prawie jak z Jemiołowa, a Piła jest dalej. Przypominam,że mieszkam w Gorzowie, na 3 piętrze.


Obrazek
TV Odra/TV4, k.40, Gorzów - moc 1kW, taki odbiór, bo w stronę nadajnika, od strony balkonów (mam pokój od kuchni) jest wielki park, wysokie drzewa na 4piętro... dlatego takie odbicia...


DVB-T:
Obrazek
MUX-3

Obrazek
MUX-2

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

Bartt pisze:
Bartt pisze:
bogdanzieba pisze:



OK rozumiem, choć szkoda, bo można by wtedy porównać te 2 anteny :idea:
Mogę po świętach to zrobić bo i tak muszę wymienić koncentryk, bo ten do mam "chiński" się rozsypuje.
Dzięki ;).
Takie porównania to jedne z bardziej wartościowych informacji dla potencjanych kupujacych :).
No i jestem po porównaniu antenek UHF200 Maximum (pasywna) z Tri Digit (pasywna):

Do antenek użyłem wzmacniacza zewnętrznego marki Terra Ab011, wynik moim skromnym zdaniem UHF200 Maximum się lepiej spisuje niż Tri Digit, ale z niewielką przewagą.

Na UHF200 Maximum z nadajnika Sucha Góra na dekoderze STB WIWA HD-90 pokazuje na wskaźniku 100%/98%

A na Tri Digit z nadajnika Sucha Góra na dekoderze STB WIWA HD-90, pokazuje na wskaźniku 100%/90%.

Antenki montowane na jednym maszcie, jedna pod drugą.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

PiotrekxD pisze:Dobra,ja już mam masę tych anten w głowie i odpowiedzi na ich temat.

Antena telewizyjna DIPOL UHF 16 elementowa z symetryzatorem w puszce odbierze sygnał z 45km? Nadajnik ma moc 80kW ERP, zaś drugi, do którego mam może 2km, nadaje z mocą 0,2kW.
Nie chcę za bardzo ze wzmacniaczem,bo słyszałem,że czasami bardziej przeszkadza niż pomaga..
Ma ktoś taką antenę i wie jak odbiera z odległości 45km? ;)
Z palcem w nosie odbierze sygnał i z 60-70km bez wzmacniacza jeśli nie zasłania "wieżowiec".
Ostatnio założyłem znajomej na balkonie II piętro. Do nadajnika 60 km.
Analogi żyleta, DVB-T siła 90% jakość 100%.
Z tego co podałeś wynika że masz idealny profil terenu. Powinno odbierać na "kawałku drutu" lub połamanej parasolce wystawionej za oknem.

vxz

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vxz »

Robert03 pisze:
PiotrekxD pisze:Dobra,ja już mam masę tych anten w głowie i odpowiedzi na ich temat.

Antena telewizyjna DIPOL UHF 16 elementowa z symetryzatorem w puszce odbierze sygnał z 45km? Nadajnik ma moc 80kW ERP, zaś drugi, do którego mam może 2km, nadaje z mocą 0,2kW.
Nie chcę za bardzo ze wzmacniaczem,bo słyszałem,że czasami bardziej przeszkadza niż pomaga..
Ma ktoś taką antenę i wie jak odbiera z odległości 45km? ;)
Z palcem w nosie odbierze sygnał i z 60-70km bez wzmacniacza jeśli nie zasłania "wieżowiec".
Ostatnio założyłem znajomej na balkonie II piętro. Do nadajnika 60 km.
Analogi żyleta, DVB-T siła 90% jakość 100%.
Z tego co podałeś wynika że masz idealny profil terenu. Powinno odbierać na "kawałku drutu" lub połamanej parasolce wystawionej za oknem.
a jak minimalnie blok zaslania 4 pietrowy a antena na 2 pietrze ? to poradzi sobie 16 elementowa? czy trzeba zmacniacz a moze 19 elementowa ze wzmacniaczem?

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

bogdanzieba pisze:
No i jestem po porównaniu antenek UHF200 Maximum (pasywna) z Tri Digit (pasywna):

Do antenek użyłem wzmacniacza zewnętrznego marki Terra Ab011, wynik moim skromnym zdaniem UHF200 Maximum się lepiej spisuje niż Tri Digit, ale z niewielką przewagą.

Na UHF200 Maximum z nadajnika Sucha Góra na dekoderze STB WIWA HD-90 pokazuje na wskaźniku 100%/98%

A na Tri Digit z nadajnika Sucha Góra na dekoderze STB WIWA HD-90, pokazuje na wskaźniku 100%/90%.

Antenki montowane na jednym maszcie, jedna pod drugą.
Dzięki ;) czyli wygląda na to że antena Maximum jest lepsza od tri-digt w sensie jakości otrzymywanego sygnału, co w sumie mnie nie dziwi bo ma bardziej rozbudowany reflektor i dedykowany dopasowany symetryzator. Natomiast pewną wadą jest właśnie ten wbudowany symetryzator uniemożliwiający użycie wzmacniaczy dopuszkowych. No ale coś za coś. Dopasowany do konkretnej anteny symetryzator = lepszy sygnał. Oczywiście do Maximum można zastosować wzmacniacz/aktywny dipol, lub poprostu wzmacniacz masztowy (jak u ciebie).
Ciekawy jestem jak się sprawują inne wersje tego typu anten np. Opticum AX1000 lub Synaps AHD343 :?:.

A tak przy okazji, jeszcze mam pytanie, wzmacniacz Terry masz ustawiony na 27 czy 14 dB :?:.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

vxz pisze:
a jak minimalnie blok zaslania 4 pietrowy a antena na 2 pietrze ? to poradzi sobie 16 elementowa? czy trzeba zmacniacz a moze 19 elementowa ze wzmacniaczem?
Jak do nadajnika nie dalej jak 50 km to próbowałbym bez wzmacniacza na 19 elementowej.
To zależy jeszcze jak daleko ten blok i jak zasłania "widok na nadajnik".

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

PiotrekxD pisze:Mam taki odbiór z anteny pokojowej ( z Media Markt PLATINUM z 45dB) postawionej na podłodze, bo na parapecie a ni na szafie nie odbiera... Dziwne.
W antenie jest duży wzmacniacz dlatego jej zachowanie jest nieracjonalne. przy odbiorze na antenie pokojowej odbiór jest mocno przypadkowy. To że moc nadajnika jest większa nie oznacza lepszego odbioru.
Gdybyś zmniejszył wzmocnienie obraz się pewnie nie zmieni. Może się także poprawić :-) bo na niektórych obrazkach widać "morę od wzmacniacza" to znaczy że prawdopodobnie wzbudza się od jakiegoś mocnego sygnału albo "już tak ma". czyli "część kaszy" na ekranie dostajesz gratis od wzmacniacza.
Wystaw antenę za okno a zobaczysz że odbiór się poprawi (czysty nie będzie nigdy na tej antenie).
Kup antenę zewnętrzną bez wzmacniacza wystaw za okno i będzie "żyleta":-).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

bogdanzieba pisze:Antenki montowane na jednym maszcie, jedna pod drugą.
Jaka była odległość między antenami (może tutaj jest różnica)? Dodatkowo co sądzisz o jakości wykonania?

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Można inaczej zamontować niż wiercenie w elewacji bloku? ;) Siatkowe mają takie coś,że można o parapet "zawiesić", bo było napisane na stronie Emitela. Boje się, że jak przytwierdzę antenę, to później będą jakieś problemy i kłopoty, bo naruszyłem mienie spółdzielni. Widziałem, że "sąsiad" ma antenę satelitarną, ale przytwierdzał antenę przed ocieplaniem... I mu zakryli tą blaszkę z 4 śróbkami i wystaje sam pręt. Tylko zastanawia mnie jedno... Te wieszaki,które są na flagi na dzień niepodległości, praktycznie na takiej samej zasadzie działają,bo też na 2/4 kołki. Jak oni mogą,a lokatorzy nie/ Co mam zrobić? Pójść się zapytać? Czy normalnie przytwierdzić?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

Bartt pisze:

A tak przy okazji, jeszcze mam pytanie, wzmacniacz Terry masz ustawiony na 27 czy 14 dB :?:.

Ustawiłem na 27 dBi bo do Suchej Góry mam 75 km a sygnał słabiutki i trzeba go wzmocnić :).
Na 14 dBi "pixelowało".

Ale rewelacyjny jest system montażu UHF200, 2 minuty i gotowa.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

Bartt pisze:Natomiast pewną wadą jest właśnie ten wbudowany symetryzator uniemożliwiający użycie wzmacniaczy dopuszkowych.
http://www.sklepsaturn.pl/niskoszumowy- ... x1000.html
ten założyłem u siebie (podejdzie do UHF200 czy tam jest jeszcze inny symetryzator?) :?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

qwerty pisze:
bogdanzieba pisze:Antenki montowane na jednym maszcie, jedna pod drugą.
Jaka była odległość między antenami (może tutaj jest różnica)? Dodatkowo co sądzisz o jakości wykonania?
Antenki były jedna pod drugą ale testowana antena była zawsze na górze, poprostu zmieniałem ich miejscami. Jakość wykonania UHF200 wg. mnie lepsza od Tri Digit. No i system składania "click", rewelacyjny.

A już miałem składać kasę na Televes Dat 75 Boss....

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

PiotrekxD pisze:Można inaczej zamontować niż wiercenie w elewacji bloku? ;) Siatkowe mają takie coś,że można o parapet "zawiesić", bo było napisane na stronie Emitela. Boje się, że jak przytwierdzę antenę, to później będą jakieś problemy i kłopoty, bo naruszyłem mienie spółdzielni. Widziałem, że "sąsiad" ma antenę satelitarną, ale przytwierdzał antenę przed ocieplaniem... I mu zakryli tą blaszkę z 4 śróbkami i wystaje sam pręt. Tylko zastanawia mnie jedno... Te wieszaki,które są na flagi na dzień niepodległości, praktycznie na takiej samej zasadzie działają,bo też na 2/4 kołki. Jak oni mogą,a lokatorzy nie/ Co mam zrobić? Pójść się zapytać? Czy normalnie przytwierdzić?
Jeśli blok jest ocieplony to nie możesz zamocować uchwytu za pomocą standardowego kołka i śrubki gdyż całość ci spadnie zanim sdążysz przykręcić antenę. Styropian, tynk i farba nie utrzymają uchwytu.
Dlatego nie wolno. Chodzi o bezpieczeństwo. Estetyka i niszczenie ściany to oddzielna sprawa.
Możesz za to do balustrady balkonu zamocować, albo poszukać czy na dachu nie ma np. jakiegoś masztu po dawnym AZART ? :-).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Nie masz przeszkód terenowych więc jest dobrze.

PiotrekxD

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: PiotrekxD »

Antena waży ok. 1kg, a uchwyt 0,5kg... Na balustradzie balkonowej nie mogę, bo bym musiał ciągnąć kabel przez cały dom, aż do mojego pokoju,to nie, odpada na 100%. Przyglądałem się wieżowcu, i nie widziałem żadnych masztów na dachu... na innych blokach mają, puste lub zapełnione antenami... Tylko jak mam się podłączyć pod tą antenę zbiorczą, przecież nie będę ciągnął kabla z 11 piętra na 3, jeszcze jakaś wichura ostra będzie i co? ;) Ale mnie zastanawia jedno: na elewacji są zamontowane uchwyty na flagę polską, a flaga z tym kijem dosyć sporo waży, zależy jaki kij i ciężkość zrobionego materiału, druga sprawa... po stronie bocznej bloku,tam gdzie nie ma okien, jest wywieszona wieeeelka reklama z 11 aż do 4 piętra i są przymocowane wielkie oświetlenia do tej elewacji, nie wiem jak są zamontowane, ale widocznie to musi być takie ciężkie i się jakoś trzyma... Dzisiaj wybieram się do spółdzielni,jak mam to zrobić/ogarnąć z tą anteną...czy po1. mogę, po2. gdzie, albo jaką...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

za pozwoleniem takie uchwyty i oświetlenie są mocowane do muru przez styropian -wymaga to specjalnych (długich) śrub i kołków rozporowych
przypuszczam że nie wywierciłbyś jednej dziury a już znalazłby się jakiś "życzliwy" :lol:
także wycieczka do spółdzielni jest "drogą słuszną" ;)

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

Ja mam tak zamontowaną antene przy oknie .... wykulem troche styropian dalem uchwyt na sruby i już... załatałem to klejem do plytek .Jestem zdania że jeśli ktoś ma antene satelitarną przy oknie to ja moge miec swoją do DVB-T i kropka . Na ośiedlu jest wiele satek i nawet na dachu wiec bac sie spoldzielni to :lol:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

a masz pewność że są montowane bez pozwolenia?
http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/tele ... _anteny.cp

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

tak mam bo nie widze roznicy w sposobie montowania np tych satelit a mojej do dvb-t . Patrze i widze ze tez maja metr dwa od okna i musieli wykuc ocieplenie by zamocowac stuby a pozniej zalatali to gipsem cementem itp. tak jak ja

Zablokowany