Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

Pomyliłem się przy oszacowaniu długości, antena ma coś w stylu 140-150 cm ale to nie jest istotne w sumie - podałem wam długości directorów, odległości pomiędzy nimi, odległości jak pisałem są stałe poza pierwszym od dipola. Grubość directorów jest spora (1cm jak nie więcej).

Nie chciałem wcześniej pisać, bo czekałem na waszą odpowiedź czy jest pod UHF czy pod VHF. Podłączyłem ją z symetryzatorem i ... w mojej nieciekawej sytuacji (1 piętro, blokowisko, odbiór z odbicia) odbiera trochę lepiej niż pokojowy LOG.

Wcześniej na logu Mux1: 100/60, Mux2 47/48
teraz na tym mux1: 100/66 Mux2: 70/55

wymieniłem symetryzator na LNA - 101
mux1 100/90, mux2 100/86

kanały 33 i 21, mux 3 brak (ciemna pupa)

Kierując w stronę nadajnika (czytaj w blok około ;) 30 metrów dalej) mam siłę 70% jakość 20%, ale nie jest to przesterowanie bo i na symetryzatorze było podobnie, tylko, że siła była niższa.

Obecnie antenka leży sobie na balkonie na ławeczce i jest lekko zadarta do góry, skierowałem ją w odbicie ;S (nadajnik jest na Południowym Wschodzie Południowym, a ja skierowałem na Południowy Zachód Zachodni*)

*odczytując kierunki z róży wiatrów Obrazek

taka leżąca antena ma mux1:87-101%jakości (101% ach ta wiwa hd90 ^^, siła 84-90), mux2 90-100% jakości, siła 90

mam taki problem: czasami na wiwie mi "ćwierka", albo pojedyncze pikselowania są, ale zdarzają się co kilka minut. Czy to może oznaczać: wzmocnienie zakłóceń, problem z zasilaniem z tunera (5v)? Bo czytałem gdzieś na forum, że po podłączeniu zasilacza (wymianie zasilania z tunera na zasilacz) problemy zniknęły. W momencie zakłócenia jakość spada o 2%.

słabszego wzmacniacza tam nie podłącze, bo nie znam słabszych od LNA-101. Spróbuję dobrać regulowany zasilacz i ewentualnie dać mniejsze zasilanie niż 5v, albo podłubać jakoś jeszcze z symetryzatorem.
Dzięki za rady ;]

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

Anduraki pisze: czasami na wiwie mi "ćwierka", albo pojedyncze pikselowania są, ale zdarzają się co kilka minut.
to tylko strzał - ale może masz ustawione na 1080p - czasami jakość pływa na tej rozdzielczości jeżeli siła sygnału nie jest stabilna :roll:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

no właśnie wcześniej tak miałem jak piszesz, ale teraz miałem zarówno 720p jak i 1080i oraz 1080p i nie widzę różnicy - aktualnie wróciłem do 720p i to samo niestety.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

Anduraki pisze:Czy antena o kierunkowa o długości 160cm (około 160cm tak na oko), z elementami o długości 22 CM(dipol delikatnie dłuższy) to jest do UHF czy VHF. Bo wreszcie otrzymałem antenkę i mam takie wrażenie, że może być to VHF a nie UHF ;S

Obrazek

Ktoś zorientowany by się wypowiedział
Bardzo dobra polkatowska antena Yagi na kanały 21-39. Powyżej kanału 39 pracuje słabo bo to nie jest pasmo dla tej anteny. Z praktyki analogowej wiem że do 53 jako tako odbiera pod warunkiem że warunki odbioru są dobre ( "widocznośc na nadajnik, duże moce"). Nie polecam do DVB-T powyżej kanału 41 jeśli warunki odbioru są niesprzyjające bo zysk tej anteny jest już niewielki. Kanały 49-60 są poza pasmem pracy tej anteny.
Ale potestować możesz. Sam ocenisz jak odbiera.
W moim regionie tych anten jest bardzo dużo (podstawowy odbiór to analogowy TVP2 kanał 36 Odbiór bardzo dobry). Dziś także służy niektórym z powodzeniem do odbioru MUX2(kanał 32) i MUX1 (kanał 49) z Trzeciewca.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

@Anduraki
Teoretycznie to antena idealna w twoim mieście. Gdybyś mógł zamontować ją na dachu to może i Raabego dałoby radę z jakiegoś odbicia złapać.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

Do dachu mam jeszcze 3 piętra, nie mam takiej możliwości, poza tym jak już wcześniej wspominałem, nie znajduję się w zasięgu, gdyż znajduję się (może nie bezpośrednio ale) za plecami nadajnika.

Sąsiedzi widzę mają skierowaną antenę na nadajnik (ale oni są 1-2 piętra wyżej), ja jak skieruję na nadajnik to mam tylko siłę wysoką(nawet na symetryzatorze) jakości jest za mało, żeby mówić o odbiorze.

Zaraz jadę do sklepu po zasilacz regulowany i mocowanie balkonowe jakieś.
W moim regionie tych anten jest bardzo dużo (podstawowy odbiór to analogowy TVP2 kanał 36 Odbiór bardzo dobry). Dziś także służy niektórym z powodzeniem do odbioru MUX2(kanał 32) i MUX1 (kanał 49) z Trzeciewca.
w Lublinie na starym mieście na kamienicach jest las anten tego typu (połowa razem z masztami zwisa po jakiejś wichrze^^), właśnie dominują takie anteny i siatki, innych rodzajów jest bardzo mało.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

I co Ci ma niby dać regulowany zasilacz poza drenażem portfela?

KorK

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: KorK »

Wiecie skąd wziąć wniosek o montaż tej anteny?? Bo szukam i nie mogę znaleźć :?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

chodzi ci o wniosek do złożenia w administracji?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

@KorK
http://www.tezet60.republika.pl/23.html
Tu masz podstawy, resztę sobie poukładaj. Jak nie dadzą sami sygnału to zapewnisz go sobie sam.
Uprawnieniom lokatora wynikającym z art. 684 kc odpowiada obowiązek właściciela budynku wskazany w § 56 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponadto należy wspomnieć, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, ze osoba posiadająca odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu używa go. Dlatego wielu mieszkańców opłacających abonament, chcąc mieć dostęp do odbioru sygnału telewizyjnego, było na skutek działań miasta zmuszanych do podpisywania umów z operatorem telewizji kablowej. Postawienie mieszkańców przed dylematem zawarcia umowy z operatorem telewizji kablowej lub braku posiadania możliwości odbioru sygnału telewizyjnego świadczy o naruszeniu zasady swobodnego podejmowania przez konsumentów decyzji oraz dokonywania wyboru dóbr i usług. Braku wyrażenia zgody na montaż indywidualnych anten telewizyjnych nie można tłumaczyć ponownym niszczeniem elewacji lub pokryć dachowych remontowanych budynków. Jeżeli miasto obawia się, że montaż anteny indywidualnej spowoduje jakiekolwiek uszkodzenie elewacji lub pokryć dachowych albo zagrozi zasadom bezpieczeństwa, może zobowiązać mieszkańców do uzyskania zgody na instalacje tych urządzeń pod określonymi warunkami, których niespełnienie skutkuje nieważnością zezwolenia.
To cytat z tej strony. Miasto czy spółdzielnia to ten sam przypadek. To zarządcy i na nich spoczywa obowiązek zapewnienia sygnału. jeśli nie to sam ten sygnał sobie zapewniasz- warunek - opłacony abonament.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

DVB-T/S pisze:I co Ci ma niby dać regulowany zasilacz poza drenażem portfela?
9zł to nie taki drenaż, zmniejszę zasilanie wzmacniacza = zmniejszę wzmocnienie = obniżę siłę = zredukują delikatne przesterowanie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

KorK pisze: wniosek o montaż tej anteny
może i komuś się jeszcze przyda ;)
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/rmbk

Sawin

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Sawin »

Witam

Chciałbym się poradzić Szanownych użytkowników tego forum co do wyboru anteny.

Do dnia dzisiejszego sygnał odbierałem przy pomocy podobnego zestawu:
Obrazek
(ta na samej górze i środkowa połączone są zwrotnicą)

Sygnał był znośny, ale tylko przy dobrej pogodzie. Z racji naprawy dachu i łatwego dostępu chciałbym to teraz wymienić na coś, co zapewniłoby mi bardzo dobry sygnał.
Mieszkam w Chełmie i oba muxy 1 i 2 odbieram z RTCN Lublin/Piaski K33,570MHz,100Kw
Obrazek

Jeśli chodzi o sygnał to wygląda to tak:
Mux1
Jakość: 100% (Czasami spadnie troszkę niżej)
Siła: 66% (Stabilnie)

Mux2
Jakość: 40-58% (potrafi na 2s skoczyć nawet do 78%)
Siła: 57-58% (Stabilnie)

Powyższe wartości sprawdzane przy bardzo dobrej pogodzie, są to wartości dużo lepsze niż kiedyś, z racji przekręcenia dzisiaj jednej z anten w stronę Piask. Wcześniej Mux1 był nieosiągalny, a Mux2 miał takie same wartości sygnału jak powyżej. No może o 2% w dół. Przy gorszej pogodzie jest dużo gorzej, a bywa i tak, że jest dłuższy brak sygnału.

Może do sedna :) bo chyba wszystkie ważne informacje już przekazałem. Chcąc uniknąć niespodzianek podczas zimy, ewentualnie jesiennych deszczy i oglądaniu informacji o braku sygnału czy też pikselozie postanowiłem zmienić cała (leciwą już) instalację antenową. I tu pytanie do Was drodzy forumowicze. Czy poniższa antena (i cała reszta) pozwoli mi na znaczną poprawę sygnału. Jeśli nie to proszę o Wasze propozycje.

Antena DVB-T Yagi 16/21-69 + wzmacniacz 30 dB (oczywiście do zestawu dokupiony byłby symentyzator na wymiankę w razie jak by wzmacniacz pogarszał sygnał)
Obrazek

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

P.S. Chyba się troszkę rozpisałem :) Jak coś to przepraszam.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

masz możliwości to bardziej bym się skłaniał do 19/21-69
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r0ph
tu masz tę "16-stkę"
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r0pi
obie są "gołe" tzn z symetryzatorem - zwróć uwagę na wykres zysku dla poszczególnych częstotliwości :oops:
wzmacniacz też będzie odpowiednio wzmacniał te charakterystyki ;)

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

@Sawin
Czy wszystkie te anteny z tego zdjęcia są w twoim posiadaniu :?: Jeśli tak, to proponuje przetestować tylko na jednej z nich odbiór - widać że jest w czym wybierać - ta b. długa na środku to chyba pasmowa yaga do odbioru TVP2 z Piask :?:, a ta dolna wygląda b. podobnie jak ta którą chcesz kupić :o.
Jeżeli ich stan mechaniczny jest dobry to są jak najbardziej do wykorzystania.
Przykładowo oglądnąłbym tą b. długą yagę sprawdzając stan styków i symetryzatora w puszce antenowej (oczyszczenie styków + ewentualna wymiana śrub i symetryzatora) i podłączyłbym bezpośrednio, bez żadnych zwrotnic, do tunera, dobrym, w miarę nowym, przewodem antenowym. Ta antena z racji swoich wymiarów powinna bardzo dobrze odbierać mux-2 z Piask (k21) oraz (być może) powinien na niej działać również mux-1 (k33) - wszystko zależy od tego jak wąskopasmowa jest ta antena - być może jest tylko na pasmo w pobliżu k23 ( na zdjęciu ma te elementy trochę długie ) to wtedy może być problem z mux-1 :?. Podobnie (w celach porównawczych) można sprawdzić jak zachowuje się ta mniejsza antena na samym dole. Dopiero przy niezadowalającym sygnale, uzyskanym bezpośrednio z jednej z tych anten, można myśleć o zastosowaniu wzmacniacza ;)

zuch182

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: zuch182 »

Witam.

Proszę o pomoc wybory anteny - na razie do analogowej TV, oczywiście za rok do DVB-T (wiem, że jest już dostępna, ale to antena dla dziadka i na razie potrzebna jest dobra antena, a potem pomyśli się nad dekoderem). Obecnie jest antena wewnętrzna niejaka Sonus TV (taki "kijek" poziomy, przy TV na parterze). Kanały śnieżą więc słabo łapie. Choć podobno antena ma wzmocnienie 25 dB.

Miejsce odbioru: Biała Podlaska, osiedle domów jednorodzinnych
Nadajnik: Łosice (~30-40km w linii prostej)

Chciałbym maksymalnie poświęcić 100 zł. Nie mam też możliwości montażu na dachu (z blachy) - pozostaje balkon na 1 piętrze. Mniej więcej na tej wysokości po drugiej stronie ulicy idzie linia energetyczna do domów (nie wiem czy to przyszkadza). U sąsiadów widziałem anteny typu yagi lub tri digit, niektórzy mają też siatkowe (ale podobno są za słabe na takiej odległości?).

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Przyznam się, że zastanawiam się nad taką: http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-dpm-kierunkowa ... 78758.html ale jestem otwarty na propozycje.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

@ zuch182:

Ja na twoim miejscu w ogóle nie zaprzątałbym sobie głowy odbiorem analogu. Przy tej odległości i montażu anteny na balkonie do odbioru analogu potrzebna będzie prawdopodobnie antena ze wzmacniaczem, DVB-T może się uda odebrać na pasywnej.

Na początek wystaw tę co masz na balkon (jak kabel antenowy od niej jest za krótki, zrób sobie przedłużacz) i zobacz, na ile poprawi się odbiór. Jest szansa, że będzie znośny. A potem najlepiej byłoby wypożyczyć od kogoś albo ze sklepu dekoder DVB-T i zobaczyć, czy będzie odbiór cyfry. A powinien być. Nawet, gdyby był odbiór tylko mux-1 i 2, to i tak byłbyś do przodu.

I sprawa byłaby załatwiona, zmieściłbyś się prawie w budżecie, a miałbyś więcej kanałów i w zdecydowanie lepszej jakości.

Do Łosic masz tylko ~30km - duża szansa, że się uda.

Kable energetyczne to nie jest w ogólności jakiś problem przy odbiorze TV (analog / cyfra), chyba, że coś jest uszkodzone, wtedy o stabilnym DVB-T często można zapomnieć.

Istotnymi przeszkodami mogą być wysokie drzewa i budynki na trasie na nadajnik.

Zawsze też możesz "wydłubać" własnoręcznie antenę do odbioru DVB-T za przysłowiowy grosik - koledzy maja bardzo dobre wyniki w odbiorach DVB-T... różne anteny własnego wykonania

Sawin

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Sawin »

m@rtops
Dzięki za szybką odpowiedź.

@Bartt
To nie są moje anteny, zdjęcie jest zapożyczone z internetu. Chciałem tylko podać przykład jaką instalację mam na dachu :)
Ale dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

A problem rozwiązany całkiem przypadkiem :) Znalazłem w garażu starą "siatkówkę" której nigdy nie mogłem ustawić na analogu tak, żeby były wszystkie kanały. Miała iść na śmietnik, ale jakoś została i dzisiaj postanowiłem ją sprawdzić tak dla własnego spokoju (chociaż z góry założyłem niepowodzenie).
I tu wielkie zaskoczenie :D Analog był tragiczny na niej (przynajmniej jeśli chodzi o kanały TVP), a sygnał cyfrowy na obu TV na 100% i nie drgnie ( a po drodze siedzi jeszcze rozgałęznik).

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Bartt i m@rtops za szybkie i zapewne pomocne rady. Gdyby tak się nie udało z tą siatkówką pewnie z nich bym skorzystał.

Pozdrawiam

zuch182

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: zuch182 »

@ _chris_

Zaskoczyłeś mnie takim rozwiązaniem. To jest taka antena http://www.sklepantena.pl/telewizja_naz ... vb_t_sonus na prawdę myślisz, że warto spróbować? (dodam, że według innej strony zysk jest równy 12 dB - więc nie wiem ile w rzeczywistości) :) Trochę niecodzienne rozwiązanie. Generalnie chciałem zamontować na balkonie na 1 piętrze, TV jest na parterze więc myślę, że z 15-20 metrów kabla będzie potrzebne żeby to ładnie jakoś zamontować - na takiej odległości ma prawo działać przedłużenie z pokojowej? [nie znam się więc pytam :)]
Natomiast antena samoróbka nie bardzo mi się uśmiecha - nigdy tego nie robiłem i boję się, że coś bym sknocił. Ogólnie to sprawa z dekoderem wygląda tak, że jak kupię w prezencie dekoder dla dziadka do TV to wypadałoby też kupić dekoder dla babci :) Sęk w tym, że u babci na siatkowej która jest w pokoju analogowa TV odbiera ok (na piętrze) a na tej pokojowej (na parterze) mizernie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

zuch182 pisze:Sęk w tym, że u babci na siatkowej która jest w pokoju analogowa TV odbiera ok (na piętrze) a na tej pokojowej (na parterze) mizernie.
mogę przypuszczać że babcia ma antenę "apok" (http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r036 - ma ona przeważnie zysk w okolicach 30dB - stąd różnica w odbiorze) - nie pomyślałeś nad założeniem rozgałęźnika i zrobieniu jednej instalacji? (zawsze to jeden zasilacz mniej :lol: )
przy montażu anteny na piętrze (w przyszłości ;) ) i tak musisz poprowadzić sygnał do obu odbiorników ;)

Zablokowany