Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

daro2 pisze:ale nie ma tam żadnego wskaźnika sygnału
pytanie tylko czy ten pasek to wskaźnik jakości czy siły? :?
musiałby się wypowiedzieć ktoś z posiadaczy :(

edit
a co do pytania o kierunek anteny do nadajnika - to spytaj w dziale twojego województwa :D
http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=19

edit2
@marks74
ja mam AX 1000 i nie narzekam - AX 900 będzie miała zbliżone parametry więc polecam (oczywiście wszystko zależy w jakich warunkach zamierzasz jej używać) :?

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: marks74 »

Dzięki. To nie ja a teść sobie kupił i chce połączyć pod nia dwa telewizory. Nie zagłądałem do środk czy tam jest symetryzator. i czy zwykły rozgałęźnik wystarczy. :roll: Antena będzie na strychu :)

TomekS

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: TomekS »

Witam,
Poszukuje zestawu antenowego do ciężkich warunków (sygnał z odbicia w górach), więcej na ten temat:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2419475.html
Z tego co znalazłem to rozważam zakup któregoś z tego zestawu:
1. Antena UHF-200 Maximuma + wzmacniacz AB011 Terra
2. Antena Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
3. Antena ATX-91 + plus wzmacniacz AB011
Jak ktoś miał okazje przetestować te anteny w takich warunkach (sygnał z odbicia) to bardzo proszę o opinie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: K63 »

Gdzie można znależć charakterystyki (wykresy) odbioru najpopularniejszych na rynku anten. Dawniej podawał je przy każdej antenie Dipol, ale nie wiem dlaczego od tego odstąpił. Konkretnie szukam dla znajomych niedrogiej anteny o najlepszym zysku pomiędzy kanałami 40-55 (626-746 MHz) - odbiór z Bardejova. Fracarro lub Televes raczej odpadają ze względu na cenę.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

@ K63: nie znajdziesz, poza danymi katalogowymi producentów, choć w przypadku niektórych grafik, warto zachować zasadę ograniczonego zaufania.

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

W katalogu Dipola jeszcze się "uchowały" :) : http://www.dipol.com.pl/pdf/kat04.pdf
Ale, tak jak pisałem kiedyś wcześniej, ch-ka tri-digita w porównaniu z tą z ATX jest dla mnie nierealna ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: K63 »

Dzięki @Bartt. Wiedziałem, że były gdzieś na stronie Dipola, ale o katalogu zapomniałem. Jeszcze niedawno były przy poszczególnych pozycjach oferty.

ANTYMARIUSZ

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: ANTYMARIUSZ »

Witam,
czy ktoś mógłby mi doradzić jaką antenę pokojową wybrać?
Posiadam tuner USB z malutką antenką (15 cm), do nadajnika w Chorągwicy mam w linii prostej około 12-13 km, bez większych przeszkód w terenie, gdyż dom znajduje się na górce.
Jeśli chodzi o tuner, to MUX2 odbiera mi super, poziom i jakość mam na 100%, natomiast mam problem z MUX1, wykrywa mi kanały, ale jakość jest marna. Więc pomyślałem o zakupie anteny pokojowej trochę mocniejszej od tej co była w zestawie.
Na allegro roi się od różnych anten pokojowych, ale ja się nie znam na tych dbi i tak dalej, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: K63 »

Skoro mux-2 odbiera super a mux-1 nie, to znaczy że masz za silny sygnał. Czy na mux-1 masz poziom sygnału na 100%, a jakość w okolicach 0 ? Mux-2 nadaje na wysokim 64 kanale, a mux-1 na 25. Im niższy kanał nadawania tym łatwiej go odebrać. Musisz raczej pomyśleć o stłumienie sygnału, niż jego wzmocnieniu. Spróbuj zmienić położenie anteny (pion/poziom) lub przestawić ją w inne miejsce.

ANTYMARIUSZ

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: ANTYMARIUSZ »

A czy to, że antenka ma magnesową podstawkę i przyczepiam ją do metalowej powierzchni ma jakieś znaczenie?

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

ANTYMARIUSZ pisze:A czy to, że antenka ma magnesową podstawkę i przyczepiam ją do metalowej powierzchni ma jakieś znaczenie?
Tak, może być lepiej, bo antenka ma wtedy jeszcze coś na kształt przeciwwagi z tego metalowego czegoś, do czego jest przyczepiona, co może pomagać w odbiorze.

Popróbuj też poziomego lub ukośnego położenia antenki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: K63 »

Po to magnes, aby ją było można łatwo i szybko zamocować, np. do metalowego parapetu. Mój znajomy tak właśnie ma zamocowaną (w poziomie) i odbiera z nadajnika w Gorlicach (ok. 9-10 km)

ANTYMARIUSZ

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: ANTYMARIUSZ »

Pokój jest na poddaszu, ściany są skośne, a biurko mam akurat pod oknem, antenka jest przyczepiona do metalowej lampki i pochylona trochę do okna (z którego w nocy widzę mrugający nadajnik w Chorągwicy). Sugerujecie żeby np przyczepić antenkę do obudowy komputera np?

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

@ ANTYMARIUSZ:
z każdą anteną wewnętrzną jest tak samo - trzeba powędrować po pokoju kręcąc nią na różne strony i ustawiając we wszystkich możliwych kierunkach i położeniach, aż znajdzie się to jedno miejsce (albo i nie...), w którym ma się odbiór tego co się chce...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: K63 »

Tylko metoda prób i błędów. Inwencja należy do Ciebie.
Edit: _chris_ ponownie mnie ubiegł

ANTYMARIUSZ

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: ANTYMARIUSZ »

Ok w takim razie popróbóję z tą antenką.
Używam programu DVB Dream, to jest dobry program? czy polecacie coś innego?

kioiko

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kioiko »

Witam wszystkich. Mieszkam w bardzo niekorzystnych warunkach na odbiór tv cyforwej. Nadajnik znajduje się na południu a ja mam okna wychodzące na północ. Mieszkanie znajduje sie na jednym z blokowisk w Poznaniu.

Wszyscy pisali, że nie ma szans na odbiór ale postanowiłem zaryzykować i kupiłem taką antene ze wzmacniaczem za 25 zl: http://www.kamieniarstwo-szwarc.pl/hurt ... 99P-z4.jpg

Po sprawdzeniu wszystkich pozycji w oknach udało mi sie znaleźć MUX1! Co prawda antena musi stać na kartonie i jak ją rusze o 1 cm to już go gubi ale sygnał ma 80% i elegnacko się ogląda. Wczoraj postanowiłem polatać z anteną po balkonie i znalałem MUX2 na 60%. Niestety nie da się oglądać bo przerywa, za słaby sygnał.

W związku z tym mam pytanie: czy jak kupie lepszą, droższą antene to jest szansa, że sygnał wzrośnie? (jeśli tak to jaką?). Czy da się odebrać z jednej anteny te dwa MUXy czy to są jakieś odbicia i potrzebuje dwóch anten?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

myślę że w takich warunkach może się sprawdzić stara poczciwa antena siatkowa :D
zauważ że ta antenka którą kupiłeś (dobry wybór ;) ) to 1/4 standardowej "siatki"
myślę że możesz kupić siatkę pasywną (z symetryzatorem) do sprawdzenia i ewentualnego montażu na balkonie - zapewne musimy brać pod uwagę odbiór z odbicia dlatego kierunkowa może nie spełniać swojej roli :(
jeżeli na symetryzatorze "nie uciągnie" to nie ma problemu z przełożeniem wzmacniacza i zasilacza z tej anteny którą kupiłeś (jedna z jej zalet) :D
i tak tniemy koszty :lol:

nonameuser84

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: nonameuser84 »

Witam, od dłuższego czasu przymierzam się do zamontowania na dachu budynku anteny jednak przy tak szerokim wyborze produktów troszeczkę nie jestem pewny co dokładnie wybrać. Mam nadzieję, że ktoś pomoże wybrać coś właściwego.
Mieszkam w Oleśnicy (dolnośląskie) i chciałbym odebrać nadajniki MUX 1,2 zlokalizowane na Ślęży o mocy odpowiednio 100 i 50 kW, odległość 60,6km oraz MUX 3 Żurawina o mocy 5kW, odległość 35km.
Ze względu na rozbierzność w odległościach chciałbym wybrać antenę A2660, A2670 jednakże w moim wypadku będzie kilka stopni przesunięcia między oboma nadajnikami w granicach 5-7 stopni. Czy w ogole jakakolwiek antena kierunkowa będzie w stanie zebrać sygnał z obu lokalizacji ? Dodam, że antena szerokopasmowa zainstalowana na balkonie (zasłonięta balkonami, budynkami itp) odbiera z zakłóceniami przy przejezdzie samochodów. Gdy zamontowałem na próbę TELMORA szerokopasmowego 35dB odbierała wszystko właściwie.
Tutaj też jest dylemat. Wszyscy piszą, że anteny kierunkowe lepiej nadają się do odbioru DVB-T jednak ja testowałem dotychczas na szerokopasmowej i wszystko działało dobrze (poza rzadkimi zakłóceniami odbioru).
Dzięki za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

Zaraz włączą mux3 z dużą mocą więc powinieneś wszystkie muxy z jednej lokalizacji odbierać. Najpierw spróbuj z tą którą posiadasz tylko w miejscu gdzie chcesz dać kierunkową. Teoretycznie to ATXy są najlepsze ale niestety mało trwałe. Zgłaszano na tym forum, że Tridigity też zbierają zakłócenia od samochodów więc nie wiem czy polecać. Log-pery mają max zysk około 11dB więc może trochę brakować, yagi-uda chyba najsolidniejsze o sporym zysku i rozsądnej szerokości listka przedniego no i w dobrej cenie. Ja zacząłbym od pasywnej yagi 19/21-69 a w razie czego wzmacniacz np LNA101.

Zablokowany