Jak wybrać antenę ?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

qwerty pisze:http://www.uryna.net/view/instalacyjna/372 - Strychowa instalacja DVB-T
http://www.uryna.net/view/instalacyjna/359 - co to za antena kierunkowa (nad anteną sat.)?
Ja sie az tak nie znam, ale chyba te dodatkowe direktory nie wiele dadza. Lepiej by byly dluzsze niz by bylo ich az tyle... Anyway 1 raz widze takie cudo.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Mi wygląda na jakąś chińską kopię Televesa. ;)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

qwerty pisze:Mi wygląda na jakąś chińską kopię Televesa. ;)
No moga to sugerowac te pomaranczowe plastiki. Tak czy inaczej, wyglada na nieudolna kopie ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

qwerty pisze:http://www.uryna.net/view/instalacyjna/372 - Strychowa instalacja DVB-T
http://www.uryna.net/view/instalacyjna/359 - co to za antena kierunkowa (nad anteną sat.)?
To jest sypiący się Televes lub jego podróbka. Brak reflektora, jakieś szczątki wibratora zostały no i ditektory :-)

Co do anteny kierunkowej to ja niezmiennie polecam takie jak te:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
Lub
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm
lub:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Jak do nadajnika powyżej 100 km to:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm
lub:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

Każdą z tych anten można wyposarzyć w przedwzmacniacz. ZAWSZE na początku radzę spróbować z samym symetryzatorem. Przedwzmacniacz tylko w przypadku słabego-niezadowalającego odbioru. W przypadku rozdzielania sygnału na więcej odbiorników stosować aktywny rozgałęźnik lub mały wzmacniacz wewnętrzny.
Pozostałych nie polecam. Sa to bowiem wyroby dzisiejszego nowoczesnego marketingu. Wygladają efekciarsko i na tym ich rola się kończy. Są za drogie i zbyt mocno przekombinowane.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

demo pisze:MUX2- 90% siła 78% jakość /// chodzi prawie idealnie czasami mikro zacięcia
MUX3- 78% siła 70% jakość /// Rwie , szatkuje , głupieje
(...)
kupiłem nawet wzmacniacz do tej anteny ale o ok. 2% pogorszył MUXA3
masz złe wskazania siły i jakości. Generalnie powinieneś mieć przy takich odległościach mniejsze wartości poziomu sygnału od jego jakości.

Oznacza to, że najprawdopodobniej masz coś nie tak z instalacją antenową:
  • bardzo precyzyjnie ustawić antenę na max jakości słabszego mux-a.
  • jeśli 'siatka' ma jakieś dodatkowe elementy sterczące do przodu (drabinki direktorowe) - usunąć. Gdyby po tej operacji jakość odbieranych mux-ów spadła - antena do wymiany.
  • sprawdzić stan kabla antenowego. Jeśli jego średnica jest poniżej 6mm, wymienić zdecydowanie na nowy, o średnicy żyły wewnętrznej =>1mm i w kolorze czarnym.
    Jeśli jest gruby, ale ma biały kolor i kilka lat też warto zwykle wymienić.
  • Wymienić wzmacniacz na symetryzator (musi być wtedy zwykła wtyczka antenowa, nie od zasilacza sieciowego!), jeśli odbiór zaniknie dobrać wzmacniacz, poczynając od małych wzmocnień (np. LNA-101, a potem LNA-177).
  • Wymienić zasilacz sieciowy wzmacniacza antenowego na nowy, z regulacją napięcia zasilającego.
  • Jesli miedzy anteną a TV są jakieś elementy (rozdzielacze, etc) na czas prób usunąć - łącząc kable antenowe złączami F i przejściem FF (popularna "beczka").
Jak to nie pomoże - wtedy rozejrzeć się z nową anteną...

demo
Posty: 20
Rejestracja: 6 września 2011, o 14:22

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: demo »

_chris_ pisze:
demo pisze:MUX2- 90% siła 78% jakość /// chodzi prawie idealnie czasami mikro zacięcia
MUX3- 78% siła 70% jakość /// Rwie , szatkuje , głupieje
(...)
kupiłem nawet wzmacniacz do tej anteny ale o ok. 2% pogorszył MUXA3
masz złe wskazania siły i jakości. Generalnie powinieneś mieć przy takich odległościach mniejsze wartości poziomu sygnału od jego jakości.

Oznacza to, że najprawdopodobniej masz coś nie tak z instalacją antenową:
  • bardzo precyzyjnie ustawić antenę na max jakości słabszego mux-a.
  • jeśli 'siatka' ma jakieś dodatkowe elementy sterczące do przodu (drabinki direktorowe) - usunąć. Gdyby po tej operacji jakość odbieranych mux-ów spadła - antena do wymiany.
  • sprawdzić stan kabla antenowego. Jeśli jego średnica jest poniżej 6mm, wymienić zdecydowanie na nowy, o średnicy żyły wewnętrznej =>1mm i w kolorze czarnym.
    Jeśli jest gruby, ale ma biały kolor i kilka lat też warto zwykle wymienić.
  • Wymienić wzmacniacz na symetryzator (musi być wtedy zwykła wtyczka antenowa, nie od zasilacza sieciowego!), jeśli odbiór zaniknie dobrać wzmacniacz, poczynając od małych wzmocnień (np. LNA-101, a potem LNA-177).
  • Wymienić zasilacz sieciowy wzmacniacza antenowego na nowy, z regulacją napięcia zasilającego.
  • Jesli miedzy anteną a TV są jakieś elementy (rozdzielacze, etc) na czas prób usunąć - łącząc kable antenowe złączami F i przejściem FF (popularna "beczka").
Jak to nie pomoże - wtedy rozejrzeć się z nową anteną...
dzięki bardzo jutro działam..
proponuje TO podpiąć do FAQ - p.s teraz miałbym już odpowiedź

co do ustawienia anteny do słabszego Muxa,, to jest to ten sam kierunek , ten sam nadajnik..

trapi mnie tylko jedno (co do takiej odległości):
może ta antena siatkowa jest taka bardzo dobra (wysoki dB) że jeśli kupie powiedzmy Yage 19/21-69 to może zamiast wzrosnąć sygnał jeszcze się pogorszy, gdyż ona może być najzwyczajniej słabsza w zysku od siatkowej.
hm

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

demo pisze:
_chris_ pisze:
demo pisze:MUX2- 90% siła 78% jakość /// chodzi prawie idealnie czasami mikro zacięcia
MUX3- 78% siła 70% jakość /// Rwie , szatkuje , głupieje
(...)
kupiłem nawet wzmacniacz do tej anteny ale o ok. 2% pogorszył MUXA3
masz złe wskazania siły i jakości. Generalnie powinieneś mieć przy takich odległościach mniejsze wartości poziomu sygnału od jego jakości.

Oznacza to, że najprawdopodobniej masz coś nie tak z instalacją antenową:
  • bardzo precyzyjnie ustawić antenę na max jakości słabszego mux-a.
  • jeśli 'siatka' ma jakieś dodatkowe elementy sterczące do przodu (drabinki direktorowe) - usunąć. Gdyby po tej operacji jakość odbieranych mux-ów spadła - antena do wymiany.
  • sprawdzić stan kabla antenowego. Jeśli jego średnica jest poniżej 6mm, wymienić zdecydowanie na nowy, o średnicy żyły wewnętrznej =>1mm i w kolorze czarnym.
    Jeśli jest gruby, ale ma biały kolor i kilka lat też warto zwykle wymienić.
  • Wymienić wzmacniacz na symetryzator (musi być wtedy zwykła wtyczka antenowa, nie od zasilacza sieciowego!), jeśli odbiór zaniknie dobrać wzmacniacz, poczynając od małych wzmocnień (np. LNA-101, a potem LNA-177).
  • Wymienić zasilacz sieciowy wzmacniacza antenowego na nowy, z regulacją napięcia zasilającego.
  • Jesli miedzy anteną a TV są jakieś elementy (rozdzielacze, etc) na czas prób usunąć - łącząc kable antenowe złączami F i przejściem FF (popularna "beczka").
Jak to nie pomoże - wtedy rozejrzeć się z nową anteną...
dzięki bardzo jutro działam..
proponuje TO podpiąć do FAQ - p.s teraz miałbym już odpowiedź

co do ustawienia anteny do słabszego Muxa,, to jest to ten sam kierunek , ten sam nadajnik..

trapi mnie tylko jedno (co do takiej odległości):
może ta antena siatkowa jest taka bardzo dobra (wysoki dB) że jeśli kupie powiedzmy Yage 19/21-69 to może zamiast wzrosnąć sygnał jeszcze się pogorszy, gdyż ona może być najzwyczajniej słabsza w zysku od siatkowej.
hm
Wymien przedwzmacniacz na symetryzator to zobaczysz jaki zysk ma sama antena i jak bedziesz odbieral. Koszt <=5zl.

brzeg

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: brzeg »

Witam !
Mam dwie anteny i chciałbym dokupić trzecią antenę(na nadajnik Katowice/Kosztowy).Teren bez jakichkolwiek przeszkód. Mieszkam od nadajnika 63 Km. Na razie mam siatkę(skierowaną na Skrzyczne - odbieram bokiem anteny), niekiedy obraz się szatkuje(siła - 55%,jakość - 80%). Dziękuję za odpowiedzi.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

demo pisze:co do ustawienia anteny do słabszego Muxa,, to jest to ten sam kierunek , ten sam nadajnik..
nie ma znaczenia kierunek nadajnika - istotne jest tylko ustawienie anteny na max jakości, albowiem, nie wchodząc w szczegóły, przy dwóch mux-ach teoretycznie z tego samego kierunku, może być różny kierunek na max jakości sygnałów... A przy takich odległościach ustawia się zwykle z dokładnością do pojedynczych stopni! 'Siatkę' też :D

I maszt (mocowanie anteny) musi być stabilny!!!
demo pisze:może ta antena siatkowa jest taka bardzo dobra (wysoki dB) że jeśli kupie powiedzmy Yage 19/21-69 to może zamiast wzrosnąć sygnał jeszcze się pogorszy, gdyż ona może być najzwyczajniej słabsza w zysku od siatkowej.
pomijając wzmacniacz w antenie - to z zasady 'siatka' ma trochę więcej czadu na górze od tych Yag... Pytanie powinno brzmieć inaczej: jak dobrze wykonaną mam 'siatkę' i jak dobrze wykonaną Yagę mogę kupić...?

Tu masz dobre Yagi: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... imum-uhf10 albo http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... imum-uhf14 lub coś o niebo lepszego, co tak naprawdę przy twoich odległościach powinno być http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf200. Rzecz jasna, do wszystkich tych anten stosuje się wzmacniacze masztowe, np. Terry.

demo
Posty: 20
Rejestracja: 6 września 2011, o 14:22

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: demo »


Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

demo pisze: trapi mnie tylko jedno (co do takiej odległości):
może ta antena siatkowa jest taka bardzo dobra (wysoki dB) że jeśli kupie powiedzmy Yage 19/21-69 to może zamiast wzrosnąć sygnał jeszcze się pogorszy, gdyż ona może być najzwyczajniej słabsza w zysku od siatkowej.
hm
Fakt że antena ma na papierze napisane dużo dB nie gwarantuje sukcesu. Zastosowanie yagi napewno nie porogrzy poziomu sygnału tylko go polepszy. Nawet jak zastosujesz yagę o teoretycznie nieco mniejszym zysku to sytuacja się ustabilizuje.
Dlatego że antena siatkowa ma bardzo szeroki kąt odbioru i prócz sygnału pożądanego odbiera pozostałe niepożądane z każdej strony. Antena yagi tłumi sygnały niepożądane docierające z boku- z innych kierunków niż ustawienie anteny. Dlatego Yagi jest lepsza dla odbioru z dala od nadajników.
Do tego dochodzi jeszcze wykonanie - zmontowanie samej siatki.
Jeśli siła sygnału jest wyższa od jakości to może oznaczać że do odbiornika dociera mnóstwo silnych zakłóceń które są przyczyną wysokiego poziomu sygnału i obniżenia jakości sygnału - co prowadzi do przycinania, klatkowania. Być może przyczyną jest wzmacniacz który się wzbudza od silnych lokalnych sygnałow.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Jeśli chcesz low-costa z możliwością zabudowania wzmacniacza dopuszkowego - to bierz. Ale ma mniejszy zysk (teoretyczny) od 'siatki' - siatka - 13.5dN, ta Yaga - 12dB. ?
demo pisze:http://www.dvbsklep.pl/antenaprofesjona ... -p-99.html
antena trudna w instalacji. Potrzebuje dużo wolnej przestrzeni wokół siebie, aby zachować swoje parametry. I solidnego masztu.

Ja bym zaczął od weryfikacji istniejącej instalacji - a jakby jednak była konieczność zmiany anteny - to na coś z Maximuma, Fracarro czy Televesa.
Robert03 pisze:Fakt że antena ma na papierze napisane dużo dB nie gwarantuje sukcesu. Zastosowanie yagi na pewno nie porogrzy poziomu sygnału tylko go polepszy.
jeśli coś ma teoretycznie większy zysk, to i w realu też ma większy zysk. (zakładamy prawidłowy projekt oraz wykonanie, anten, jak również prawidłowe warunki montażu - zwłaszcza Yagi)
Robert03 pisze:Dlatego że antena siatkowa ma bardzo szeroki kąt odbioru i prócz sygnału pożądanego odbiera pozostałe niepożądane z każdej strony. Antena yagi tłumi sygnały niepożądane docierające z boku- z innych kierunków niż ustawienie anteny. Dlatego Yagi jest lepsza dla odbioru z dala od nadajników.
Prawda jest taka, że charakterystyki kierunkowe do przodu obu typów anten są zbliżone. Ich listek przedni ma szerokość po kilkadziesiąt stopni, bo to wynika z fizyki. Oczywiście, 'siatka' może mieć listek przedni typowo o kilka pojedynczych stopni większy i różny będzie kształt listków. Ale to nie są różnice bardzo znaczące.

Ale, żeby nie gadać po próżnicy - typowe 'siatki' mają szerokość wiązki przedniej (-3dB) w okolicach ±25...28°, a Yagi tego typu... też w takich okolicach po ±25°.

I to jest tak naprawdę wytłumaczenie, dlaczego tak ogólnie potępiane na tym forum 'siatki' spokojnie odbierają na bardzo dużych odległościach porównywalnie do Yag średniej długości, zwłaszcza w paśmie V...

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Robert03 »

Jak pisałem,
zysk anteny nie jest gwarancją sukcesu. Kolega ma siatkę, ma wzmacniacz i ma zysk a na ekranie ma pikselozę bo zysk nie zagwarantował jakości. Taki jest efekt dużego zysku.
Ja nie twierdzę że siatka jest zła z punktu teoretycznego czy fizycznego, natomiast twierdzę że 99,5% siatek dostępnych w Polsce jest zła już w momencie sprzedaży lub staje się zła po roku czy dwóch latach eksploatacji-działania czynników atmosferycznych. To widać na ekranie odbiorników a nie w papierach i w teorii. To prawda że siatki radzą sobie z odbiorem dalekim, ale też prawdą jest że często nie radzą sobie z odbiorem bliskim 10-30km od nadajnika.
W przeciętnym gospodarstwie domowym, na balkonie, w otoczeniu budynków, drzew często obraz analogowy jest rozmazany z powodu odbić których nie ma w przypadku zastosowania anten kierunkowych. Obraz buja się razem z otaczjącymi drzewami i im wyższy kanał tym jest gorzej a czasem odwrotnie. To obserwacje z mojego balkonu i praca siatki bez wzmacniacza w kanale 41 i 52 przy odległości do nadajnika 20 km...
Znam też kilka przypadków z własnego powdórka które potwierdzają słabszy sygnał w kablu z teoretycznie zyskodajnej siatki w stosunku do Yagi o mniejszym zysku.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

Robert03 pisze:Jak pisałem,
zysk anteny nie jest gwarancją sukcesu. Kolega ma siatkę, ma wzmacniacz i ma zysk a na ekranie ma pikselozę bo zysk nie zagwarantował jakości. Taki jest efekt dużego zysku.
A gdzie Ty tu widzisz zysk?
Po pierwsze siatka ma niewielki a po 2 zbiera smieci z otoczenia... Do tego jeszcze wszystko to jest wzmocnione i pewnie stad pikseloza.

O duzym zysku mozesz mowic wtedy, gdy masz porzadna antene, najlepiej kierunkowa... Antena moze miec zysk, a nie wzmacniacz... Takie anteny maja zysk nawet siegajacy 20dB. A jak Ci malo, to mozesz sobie dodatkowo wzmocnic.

Juz Panowie z Emitela i P. Berezowski o tym nie raz mowili. Ludzie w Polsce maja jakas tendencje do odbierania czegos z niczego. Z cyfrowka sie tak nie da... Nie da sie odebrac poprawnie sygnalu na lipnej antenie z mega wzmacniaczem 50dB, a juz na pewno nie mozna tego nazwac zyskiem :!:

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Robert03 pisze:JJa nie twierdzę że siatka jest zła z punktu teoretycznego czy fizycznego, natomiast twierdzę że 99,5% siatek dostępnych w Polsce jest zła już w momencie sprzedaży lub staje się zła po roku czy dwóch latach eksploatacji-działania czynników atmosferycznych. To widać na ekranie odbiorników a nie w papierach i w teorii.
ciekawe twierdzenie. Oznaczałoby praktyczną niemożność obejrzenia czegokolwiek przez posiadaczy siatek, a więc spotkanie siatki w polskim krajobrazie graniczyć powinno z cudem... Nie, tak dobrze to nie ma... Dużo szybciej odbiór wysiądzie z powodu powszechnego stosowania białego kabla antenowego na zewnątrz czy niestrannego wykonania połaczeń, niż korozji siatki czy innej anteny...

Antena nawet bardzo skorodowana, dalej spełnia swoje zadanie, ponieważ w antenie liczy się przede wszystkim geometria... I nieważne, czy jest to siatka, Yaga, logoperiodyczna, czy każdy inny typ. Oczywiście - myśląc antena mam na myśli samo żelastwo, bez elektroniki.

Elektronika to zupełnie inna bajka.

No właśnie - dlaczego wszyscy odsądzają od czci i wiary 'siatki', a jakoś nikt nie zwraca uwagi na podstawowy problem instalacji w Polsce - biały kabel za oknem - w koszmarnej ilości przypadków dużo skuteczniejszy w utrudnianiu odbioru DVB-T niż każda antena?

mity, mity i jeszcze raz mity....

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Biały kabel to nie kabel, ale przewód. ;) Kable są czarne. U mnie jest zamontowany od ponad 10 lat przewód (tak, ten biały) i o dziwo tuner dobrze odbiera kanały analogowe. Są miejsca gdzie siatka (prawdziwa siatka, a nie ruszt od grilla) odbierze lepiej od kierunkowej i są miejsca, gdzie tylko kierunkowa będzie poprawnie odbierać sygnał (na ogół). Wielokrotnie na forum (tym, satkuriera, radiopolska) wymiana siatki na kierunkował powodował wzrost siły i jakości sygnału o ponad 20% (na samym symetryzatorze). Na początku lat 90 na rynku widziałem handlarza antenami (siatki). Gwarantował odbiór z 200 km z ich przedwzmacniaczami. Nie kupiłem, nie sprawdziłem. ;)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

Tez mam bialy i dziala. Co prawda nowy, ale to tylko z tego wzgledu ze mialem o srednicy 5mm i wymienilem na 7mm.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Mój ma od nowości 6,8 mm.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Krosnoludek »

_chris_
Czy ta siatka z firmy Dipol jest dobrze wykonana?: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_we ... _A0028.htm
Zamierzam właśnie taką kupić, tylko z wzmacniaczem LNA177 i skierować ją na odbiór na Słowację, odległość to 50,3km: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_l ... _A0024.htm

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

qwerty pisze:Biały kabel to nie kabel, ale przewód. ;) Kable są czarne.
no co Ty, przecież to taka sama konstrukcja - różnią się na dobrą sprawę tylko kolorem płaszcza... :D
qwerty pisze:Na początku lat 90 na rynku widziałem handlarza antenami (siatki). Gwarantował odbiór z 200 km z ich przedwzmacniaczami. Nie kupiłem, nie sprawdziłem. ;)
ja byłem tu lepszy - dawnymi czasy (ale nie znowu, aż tak dawnymi) miałem w ręku siatkę pewnej zacnej firmy, która miała więcej zysku w paśmie III niż w paśmie V. No, po prostu kopara mi do ziemi opadła...
belliash pisze:Tez mam bialy i dziala. Co prawda nowy, ale to tylko z tego wzgledu ze mialem o srednicy 5mm i wymienilem na 7mm.
masz antenę w klasie Mercedesa. I do tego jakiś biały, wewnętrzny kabel? Chyba, że to biały zewnętrzny - bo czasami można taki trafić...

Zablokowany