Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Krosnoludek »

_chris_ pisze:
Krosnoludek pisze:Niestety w Krośnie nigdzie niema tych anten, wszędzie w sklepach mają siatki tylko z firmy Tamiza, które według mnie są bardzo delikatne, wykonane a cieniutkiego druciku.
Pytanie,czy antena Dipolowska jest lepiej wykonana i masywniejsza od tej z firmy Tamiza ???
no, strzeliłem gafę, bo Ryniak nie ma już siatek w ofercie...
Dipola nie używam, Tamizy - nie znam. Ale to, że wygląda delikatnie - wcale nie musi oznaczać, że się zaraz rozleci. Większa zagadka - to czy trzyma parametry. Jeśli jest niedroga - bierz i wieszaj. W razie czego - mała strata.
Siatka Maximuma jest pewna, ale za to się płaci. Kupić możesz wysyłkowo - Raj-Sat, Hollex, etc...
No nic wezmę chyba tą siatkę Dipolowską, wygląda mi na solidniejszą od Tamizy,a jest tańsza od Maximum, plus do tego wzmacniacz LNA-177: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_l ... _A0024.htm ,zamocowana na wysokości 10-12m, mam nadzieję że to do odbioru Bardejova w Krośnie wystarczy. http://img534.imageshack.us/img534/9996 ... krosno.png

Jeśli chodzi o odbiór DVB-T, to u mnie i u znajomego lepiej się sprawuje stara siatka(chyba Dipolowska)od yagi (obie testowano z symetryzatorem), na siatce w obu przypadkach większy był poziom sygnału od Yagi 16 elementowej. Tak więc nie przekreślajmy siatek do odbioru DVB-T.

Jeśli chodzi o przewód koncentryczny, to sam wymieniałem niedawno go na odcinku anteny - zwrotnica z białego na czarny TRISET-113 PE, (zwrotnica jest zamontowana na strychu) + do tego symetryzatory w puszkach antenach i poziom sygnału zwiększył się dość wyrażnie. Opisywałem to dokładnie tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2048 wraz ze zdjęciami.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Krosnoludek pisze:No nic wezmę chyba tą siatkę Dipolowską, wygląda mi na solidniejszą od Tamizy,a jest tańsza od Maximum, plus do tego wzmacniacz LNA-177: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_l ... _A0024.htm ,zamocowana na wysokości 10-12m, mam nadzieję że to do odbioru Bardejova w Krośnie wystarczy.
powinno, ale gdyby jednak z jakichś powodów nie wystarczyło, to zawsze możesz dokupić drugą taką samą 'siatkę' i zrobić sobie zestaw.

Ze Słowakami jest o tyle korzystnie, że nadają w polaryzacji V, więc anteny zestawiane jedna nad drugą dałyby wzrost poziomu o jakieś 2,5dB oraz, co ważniejsze, bardzo silne zawężenie listka przedniego takiego zestawu. W zależności od anten powinno zawęzić kąt widzenia anteny do kilkunastu, dwudziestu kilku stopni, a to powinno skutkować drastycznym powiększeniem jakości odbieranego sygnału.

Sumujesz anteny pasywne przy pomocy sumatora antenowego (albo zwykły rozdzielacz 1/3 podłączany odwrotnie, np. R2 Signala czy RM2F Telmoru), a potem, jeśli potrzeba daje się wzmacniacz. Kabelki sumujące dokładnie tej samej długości.

Takie zestawianie 'siatek' to jeden z najskuteczniejszych sposobów na dalekie odbiory.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Krosnoludek »

Nie wiem jeszcze jak mi to wszystko potem wyjdzie z tym połączeniem Suchej Góry z Bardejovem. Kupiłem sobie już zwrotnicę (tak naprawdę to jest to chyba sumator a nie zwrotnica) ZA 1 1-12/6-12/21-69/21-69/75 firmy AMS http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm i przy jej pomocy będę próbował to podłączyć, i tak:
1.(1-12) FM
2.(6-12) k.12 TVP1 Sucha Góra-analog (yaga)
3.(21-69)k.29 TVP2 Sucha Góra-analog, k.51 Polsat Krosno ZUS-analog, k.42i61 Sucha Góra-DVB-T (siatka)
4.(21-69)k.40 i 54 Bardejov-DVB-T (DC) (siatka)

wzmacniacz LNA-177 lub 169 będzie tylko w tej antenie ustawionej na Słowację i prawie plecami ustawionej do Suchej Góry. Teraz pytanie czy to się nie będzie na siebie nachodziło i czy na kanałach analogowych nie będzie odbić przez zastosowanie takiej zwrotnicy. Oto kierunki do obu nadajników:
Obrazek ten zaznaczony to Sucha Góra

I jeszcze takie pytanie czy ta zwrotnica: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm jest dużo lepsza od tej mojej co już kupiłem http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm

Jak zamontuję to napiszę jak to działa z tą zwrotnicą ZA 1

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Krosnoludek pisze:wzmacniacz LNA-177 lub 169 będzie tylko w tej antenie ustawionej na Słowację i prawie plecami ustawionej do Suchej Góry. Teraz pytanie czy to się nie będzie na siebie nachodziło i czy na kanałach analogowych nie będzie odbić przez zastosowanie takiej zwrotnicy. Oto kierunki do obu nadajników:
Obrazek ten zaznaczony to Sucha Góra
przy takich kierunkach i takim układzie antenowym, na analogu będzie zapewne Armagedon. Możesz próbować korekty ustawienia anten, ale coś ciemno to widzę.

Powodem będzie użycie tego typu zwrotnicy. Tak naprawdę to jest połączenie sumatora antenowego dwu anten na UHF ze zwrotnicą umożliwiającą połączenie sumy anten UHF z anteną n VHF i anteną FM.

Na sumatorze będziesz miał sumowane sygnały analogu z anteny bezpośredniej, z tymi samymi sygnałami odbieranymi tyłem anteny na Słowaków.

Licząc prosto bez wnikania w niuanse:

sygnał bezpośredni odbierzesz powiedzmy na +13dB (nie wiem, jaką masz antenę, przyjąłem średnią);

z siatki skierowanej na Słowację odbierzesz stacje polskie z wzmocnieniem:
-26dB: tłumienie siatki do tyłu
-12dB: tłumienie przeciwnej polaryzacji
+28dB wzmocnienie LNA-177
________________________
Suma: ~ -10dB

Czyli różnica poziomów dla analogów będzie gdzieś koło -20..25dB - nie ma siły - musi być widać "duchy" i inne "przyjemności". To na górze pasma UHF, w dolnych partiach różnice byłyby jeszcze mniejsze.

Trudna sprawa. Trzeba by jakąś zwrotnicę dedykowaną, albo dobre filtry na polskie analogi po antenie na Słowację, i potem dopiero wzmacniacza I jak najmniejsze wzmocnienia na Słowację.

Ale, najpierw złóż i zobacz co się okaże, jak bardzo będzie źle.
Krosnoludek pisze:I jeszcze takie pytanie czy ta zwrotnica: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm jest dużo lepsza od tej mojej co już kupiłem http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm
funkcjonalnie są podobne. Alcad jest ciekawszy, bo ekranowany i na złączach F. Co do parametrów elektrycznych, to trudno coś powiedzieć i porównać, bo Alcad ma całkiem przyzwoite, jak na zwrotnicę, a twoja prawie nie jest specyfikowana.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Krosnoludek »

Na razie spróbuję na tym co mam, ale podejrzewam że będzie tragedia. Dzwoniłem też kiedyś do firmy Badmor z Gdyni i gościu też mówił ze będzie z tym problem, mówił że jeszcze k.54 dałoby się odebrać przy zastosowaniu przedwzmacniacza na daną grupę kanałów chyba ZEFIR, ale 40 będzie ciężko bo blisko jest 42 z SG. Najprościej mówił zastosować ręczny przełącznik, ale bez sensu latać na strych i przełączać raz jedn oraz drugie, a dodatkowego przewodu nie bardzo mam jak pociągnąć.

Dzwoniłem też kiedyś do firmy Waldi i zwrotnica na takie oto kanały(na indywidualne zamówienie) http://www.waldiantena.com.pl/zamow.php :
1. UKF
2. 6-12
3. 21-69 (z wyciętym k.40 i 54)
4. k.40 i 54 (DC)
koszt jej to ok. 90 zł z przesyłką.

Kolega @Przecin w Krośnie odbiera Słowaków i Suchą Górę przy zastosowaniu tego: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_wwk- ... R89860.htm , ale jak dla mnie to jest za drogo jak na dodatkowe 6 programów. Pisałem też o tym tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=280

A jak mnie to wszystko przerośnie, to pewnie z tego zrezygnuję i zostanę tylko przy POLSKIM DVB-T

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Krosnoludek pisze:A jak mnie to wszystko przerośnie, to pewnie z tego zrezygnuję i zostanę tylko przy POLSKIM DVB-T
hm, ale tak po prawdzie, po Ci analog, skoro odbierasz DVB-T z Suchej?

Bo, jeśli pominąć analogi, to przy DVB-T spoko można sumować, chyba, że zrobiłby się problem na k42 z Suchej - wtedy można próbować zrobić tak:

'siatka' na Słowację pasywna, za nią filtr kanałowy strojony (dobranie poziomu na k40 aby nie zakłócał k42), potem wzmacniacz z regulowanym wzmocnieniem i dalej już na sumator (albo twoją zwrotnicę). Filtr strojony taki: http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm. Ma cztery pułapki, można ustawić pułapki na cztery kanały, albo ustawić 2 lub 3 lub 4 pułapki na jeden kanał, powiększając tłumienie. Gdyby dalej było za mało, można połączyć dwa jeden za drugim.

Wzmacniacz jakiś masztowy lub wewnętrzny (bo, zdaje się masz zwrotnicę pod dachem). Może być Terra, AMS, etc...

W ten sposób miałbyś mniej więcej uproszczony odpowiednik tego wzmacniacza Telmoru, o którym pisałeś.

Można próbować dać też filtr po wzmacniaczu w antenie, ale to gorsze rozwiązanie, bo już na tym wzmacniaczu mogą zacząć się robić zakłócenia. Z tym, że jak zwykle - próba nic nie kosztuje, poza czasem.

Filtr nie jest drogi, a wzmacniacz na upartego możesz wykorzystać ten co masz (LNA-177).

Robisz taki myk - wymontowujesz wzmacniacz z anteny, skręcasz śrubkami jego wejście (łapki do mocowania do anteny anteny) z wejściem symetryzatora IV/V pasmo (też łapki do anteny). Wyjście symetryzatora robi wtedy za wejście nowego LNA z impedancją 75Ohm... Taki mały hardcore, ale działa.... :D Dając zasilacz regulowany uzyskujesz regulację wzmocnienia mniej więcej 15...28dB.

Dalej podłączasz kawałek kabla antenowego, na drugim końcu złącze F i do filtra, a filtr podłączasz do anteny wyposażonej w symetryzator.

Chyba, że k42 zakłócałoby odbiór poprzez antenę na Suchą - wtedy filtr trzeba by włączyć po antenie na Suchą.

No, trochę prób trzeba by porobić...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Krosnoludek »

Zacytuję sam siebie:
Krosnoludek pisze:A jak mnie to wszystko przerośnie, to pewnie z tego zrezygnuję i zostanę tylko przy POLSKIM DVB-T
@_chris_ po Twoim ostatnim poście, już mnie to zaczyna przerażać :lol:
Na razie zamówię siatkę w Dipolu, założę ją na maszcie,podepnę wzmacniacz LNA-177 lub 169, wezmę na strych telewizor, podepnę go bezpośrednio do anteny omijając zwrotnice i rozgałęźniki i spróbuje cokolwiek odebrać z Bardejova. Może antena ustawiona na Słowaków odbierze też plecami Suchą Górę, tylko że pewnie analog będzie tragiczny, a mam w domu kilka telewizorów na których ciągle jest on używany, i chciałbym go odbierać do czasu jego wyłączenia.
A wracając do Twojego postu, to nie prościej jest zamówić dedykowaną zwrotnicę u Waldiego?, tylko by znać wszystkie nr. kanałów jakie będą nadawane z Bardajova.

Jak założę tą antenę i podepnę ją do tej zwrotnicy, napiszę o efektach i wtedy ewentualnie zaczniemy zastanawiać się co z tym fantem zrobić i jak.
Dziękuję za szerokie zajęcie się moim pewnie przyszłym problemem.

has

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: has »

prosze o szybka odpowiedz:) mam juz antene pokojowa atrax300 niestety dobrze zadnego programu mi nie lapie,kilka wychwyca ale obraz lata, czy jak zakupie dekoder dvb-t to jest szansa na normalny odbior ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

has pisze:lokalizacja szczecin , mieszkanie parter, do nadajnika w kołowie ok 23 km z okna widac ulice
- a czy 'widać' nadajnik :?: Określ swoje położenie i ile przeszkód (ściany, sąsiednie budynki) masz po drodze. Nadajnik masz na kierunku płd-wsch
- testowo sprawdz odbiór na k.30,38,48, silne nadajniki analogowe. Jeżeli nie będzie stabilnego obrazu, to muxa też nie odbierzesz
- zastosuj dodatkowo wzmacniacz antenowy z zasilaczem, do zastosowania w pomieszczeniu (przy odbiorniku). Na antenie pokojowej bez wzmacniacza (ta nie ma), praktycznie nie ma szans
Przy lokalizacji jaką podałeś, czarno to widzę

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: belliash »

has pisze:prosze o szybka odpowiedz:) mam juz antene pokojowa atrax300 niestety dobrze zadnego programu mi nie lapie,kilka wychwyca ale obraz lata, czy jak zakupie dekoder dvb-t to jest szansa na normalny odbior ?
Nie sadze. Na czym teraz odbierasz i jakie kanaly?

has

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: has »

belliash pisze:
has pisze:prosze o szybka odpowiedz:) mam juz antene pokojowa atrax300 niestety dobrze zadnego programu mi nie lapie,kilka wychwyca ale obraz lata, czy jak zakupie dekoder dvb-t to jest szansa na normalny odbior ?
Nie sadze. Na czym teraz odbierasz i jakie kanaly?
zadne :) tv wyszukuje i przelatuje miedzy kanalami ,kilka widzialem ,sygnal jest chyba ok tylko kwestia ustawienia programu ale nic nie moge zrobic,

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

Krosnoludek pisze:A wracając do Twojego postu, to nie prościej jest zamówić dedykowaną zwrotnicę u Waldiego?, tylko by znać wszystkie nr. kanałów jakie będą nadawane z Bardajova.
no pewnie, że najprościej, pytanie, czy by wystarczyła. Gdybyś zamawiał, nie zapomnij o mux-1... :D

Ale poważniej - takie przypadki, jak twój, zawsze są indywidualne, i tu nie da się przeteleportować gotowego rozwiązania. Ale, będziesz miał przynajmniej świadomość, czego się spodziewać, skąd się mogą brać problemy i jak temu można zaradzić. A kombinować nad konkretnym rozwiązaniem, to już musisz niestety sam... :D

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

has pisze:prosze o szybka odpowiedz:) mam juz antene pokojowa atrax300 niestety dobrze zadnego programu mi nie lapie,kilka wychwyca ale obraz lata, czy jak zakupie dekoder dvb-t to jest szansa na normalny odbior ?
(...)zadne :) tv wyszukuje i przelatuje miedzy kanalami ,kilka widzialem ,sygnal jest chyba ok tylko kwestia ustawienia programu ale nic nie moge zrobic,
ATRAX bywa niezła przy odbiorach DVB-T, ale nie wiem jak z analogiem. A musisz wiedzieć, że są anteny wewnętrzne, które nieźle radzą sobie z DVB-T, ale wykładają się na odbiorach analogu.

Niestety, DVB-T to inna bajka niż analog i odbiór w mieszkaniu to tylko próby... możesz mieć w miarę poprawny albo i wcale. Czasami trzeba też przerzucić kilka różnych anten wewnętrznych, aby trafić na tą, która odbiera stabilnie...

Tak, czy inaczej - przedłuż kabel antenowy i powędruj cierpliwie po mieszkaniu i spróbuj wystawić ją za okno.

has

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: has »

_chris_ pisze:
has pisze:prosze o szybka odpowiedz:) mam juz antene pokojowa atrax300 niestety dobrze zadnego programu mi nie lapie,kilka wychwyca ale obraz lata, czy jak zakupie dekoder dvb-t to jest szansa na normalny odbior ?
(...)zadne :) tv wyszukuje i przelatuje miedzy kanalami ,kilka widzialem ,sygnal jest chyba ok tylko kwestia ustawienia programu ale nic nie moge zrobic,
ATRAX bywa niezła przy odbiorach DVB-T, ale nie wiem jak z analogiem. A musisz wiedzieć, że są anteny wewnętrzne, które nieźle radzą sobie z DVB-T, ale wykładają się na odbiorach analogu.

Niestety, DVB-T to inna bajka niż analog i odbiór w mieszkaniu to tylko próby... możesz mieć w miarę poprawny albo i wcale. Czasami trzeba też przerzucić kilka różnych anten wewnętrznych, aby trafić na tą, która odbiera stabilnie...

Tak, czy inaczej - przedłuż kabel antenowy i powędruj cierpliwie po mieszkaniu i spróbuj wystawić ją za okno.
dziala :) kupilem dekoder opticum hdt80 plus za 150zl,antene ustawilem na szafie, w strone okna i mi zalapalo ,bo z parapetu nie szlo, mam programy: polsat,tvn,tvn7,tv4 puls ,polsat sport news ,tv 6 puls2-paski kolorowe sa nie wiem czemu, nie wiem tez czemu nie odbieram w ogole tvp ?

DVBManiak

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVBManiak »

A jesteś w zasięgu MUX-3 :?:
Co do Puls2 to on nic jeszcze nie nadaje.

has

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: has »

DVBManiak pisze:A jesteś w zasięgu MUX-3 :?:
Co do Puls2 to on nic jeszcze nie nadaje.
wlasnie nie wiem :)http://www.telewizja-cyfrowa.com/harmonogram.html wg tego to od 1 czerwca 2012 kolowo szczecin bedzie miec tvp itd.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

has pisze:[wlasnie nie wiem :)http://www.telewizja-cyfrowa.com/harmonogram.html wg tego to od 1 czerwca 2012 kolowo szczecin bedzie miec tvp itd.
bo trzeba patrzeć do źródeł: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3, a tu szczegółowo: http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_N2T.
Jeśli twoja lokalizacja jest w obrębie zielonego pola mux-3 z Kołowa, to teoretycznie jesteś w gronie 95% szczęśliwców z tego zielonego obszaru, którzy powinni odbierać mux-3... na antenie zewnętrznej umieszczonej na wysokości 10m...

Problem z odbiorem mux-3 jest taki, że jest on nadawany z małą mocą i uwarunkowania terenowe są trudne na poszczególnych kierunkach od Kołowa. To raz. A dwa, to to, że nasze DVB-T, póki co, nie jest przewidziane do odbioru na antenach wewnętrznych, a zwłaszcza w takich odległościach, jak twoja.

ale próbuj, wystaw antenę za okno, powędruj jeszcze po mieszkaniu... Zajrzyj w dział http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=35 - tam dokładnie opisywane są problemy z Kołowem...

has

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: has »

dekoder wyszukal mi tvp1,tvp2,historie,info szczecin,gorzow, ale na tvp1 jest tylko glos na innych przerywa lub nie ma obrazu, ustawienia nic niestety nie daja

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ustawienia czego?
W obrębie jedego multipleksu różnice o odbiorze programów, nie możliwe.
Może przeczytaj co napisał _chris_ i spróbuj się do tego zastosować...

pandzik

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: pandzik »

Witam,

Mieszkam w Chorzowie Batorym, w bloku 11 piętrowym na 1 piętrze. Niestety od strony północno zachodniej, tak wiec nadajnik w Mysłowicach mam po przeciwnej stronie budynku, w kierunku wschodnim, lekko na południe. Odległość ok 15km.

Czy montaż anteny zewnętrznej na północnej ścianie (dokładnie północ-północny wschód) ma sens (chyba większy niż montaż na zachód)? :P Jak tak to jaką antenę mam kupić?\

Czy jest możliwość zamówienia ekipy, która dobierze antenę, bądź wypożyczenie anteny?

Chciałbym tez podłączyć sygnał radiowy do ampli... przy okazji.

pozdrawiam


edit.

Na antenie testowej (tej z kabla) nie mam sygnału. Jak to możliwe? tv to Sony 46" EX500

Zablokowany