Jak wybrać antenę ?

blind44

którą antenę wybrać? pomóżcie

Post autor: blind44 »

http://www.tvsystem.pl/Antena-kierunkow ... 12%29.aspx
http://www.tvsystem.pl/Antena-kierunkow ... 61%29.aspx
Jaka jest różnica między tymi antenami?
Mam 38 km do nadajnika - która antena będzie lepsza?
Przegrzebałem forum i zdecydowałem się na zakup anteny DIPOL 19/21-69 DVB-T
Tylko w sklepie trafiłem na dwie tego typu - jedna jest rurowa. Co to oznacza? czy będzie lepsza?
z góry dzięki za pomoc

edit/
Po co zakładasz nowy wątek skoro odpowiedni istnieje Post przeniosłem. Admin.


[/quote]

Przepraszam - wiem że nie powinienem nowego ale szybko chciałem uzyskać odpowiedź ponieważ chciałem jeszcze dziś zamówić antenę więc pomyślałem że zwiększę prawdopodobieństwo że ktoś mi pomoże w wyborze.
Ostatnio zmieniony 28 października 2011, o 21:48 przez blind44, łącznie zmieniany 2 razy.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: lpf1972 »

Ten, jak i wiele innych wątków na bieżąco jest śledzony przez użytkowników forum i właśnie TO jest gwarancją szybkiej odpowiedzi,a nie nowy wątek z identycznym tematem.

Jedna "rurowa" a druga? Jeśli masz okazję "pomacać" to przyjrzyj się konstrukcji anten i oceń ich solidność wykonania. Elementy plastikowe mogą z czasem popękać, rozpaść się (ale nie jest to zasada). Podejrzewam że twój dylemat jest taki:
"Rurowa" http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
A ta druga podobna do tej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

Osobiście wybrałbym tą pierwszą, w mojej ocenie mniejsze prawdopodobieństwo popsucia po kilku latach.

blind44

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: blind44 »

Dzięki za pomoc. Zamówiłem zgodnie z poleceniem rurową. Różnią się one trochę parametrami technicznymi(polaryzacją i współczynnikiem fali stojącej). Czy one mają jakieś ważne znaczenie?

bartosz

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bartosz »

Witam

Mieszkam 5 km od nadajnika RTCN Katowice / Kosztowy.
Jaką antenę kupić by odbierać wszystkie kanały w dobrej jakości?
Obecnie na starej siatkowej antenie odbieram dobrze MUX 2 ale nie mam MUX 3.

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

@ bartosz:
poczekaj do 16-tego. 15-tego Czesi wyłączą część nadajników pracujących na k51, czyli kanale, na którym jest nadawany mux-3 z Kosztowych. Jak nie pojawi ci się mux-3, wtedy zacznij kombinować.

Jeśli masz kabel antenowy o średnicy około 5mm i jest długi - pomyśl nad jego wymianą.

bartosz

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bartosz »

Kabel mam długi częściowo leży rozwinięty na dachu i poddaszu i ok. 12 metrów przez 2 piętra do telewizora po drodze są dwie złączki typu F.

Jak robiłem testy w sobotę na telewizorze teściów z innej anteny to miałem MUX2, MUX3 i jakieś czeskie kanały cyfrowe, ale dzisiaj z mojej anteny mam tylko MUX2.

A na jaki kabel mam wymienić? Mogę wymienić tylko część od anteny do mojego stropu, więc nie wiem czy to coś da?

Czy krzyżowanie się kabla z anteny siatkowej i kabla z polsatu hd może powodować zakłócenia typu tęczowe piksele?

Maciey

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maciey »

bartosz pisze:Jak robiłem testy w sobotę na telewizorze teściów z innej anteny to miałem MUX2, MUX3 i jakieś czeskie kanały cyfrowe, ale dzisiaj z mojej anteny mam tylko MUX2.
bartosz pisze: Jaką antenę kupić by odbierać wszystkie kanały w dobrej jakości?
Taką, jaką mają Twoi teściowie ;)

matink1984

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: matink1984 »

ja znalazłem taką stronkę która mi pomogła w doborze anteny. Dowiedziałem się też czy trzeba stosować wzmacniacze czy nie w różnej odległości od nadajnika. Jak coś to jest ten link [edit/ autoreklama]

Maciey

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maciey »

matink1984 - czy w odległości 38km od nadajnika trzeba stosować wzmacniacz w antenie siatkowej?

tomarex

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: tomarex »

matink1984 pisze:ja znalazłem taką stronkę
:lol: :roll: Autor: matink1984 o 10:20 0 komentarze

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

matink1984 pisze:ja znalazłem taką stronkę która mi pomogła w doborze anteny. Dowiedziałem się też czy trzeba stosować wzmacniacze czy nie w różnej odległości od nadajnika. Jak coś to jest ten link /edit/
Przestań promować swoją stronę, bo możesz beknąć za plagiat (zresztą jak inne strony):
Twoja: http://...
http://portal.blue-net.com.pl/content/view/77/1/
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 15520.html
Dokładnie taki sam artykuł widziałem na stronie dipola, ale nie mogę coś znaleźć. :(

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: derwalski »

I jeszcze to "Sestawienie" jest 8-)

krystian69

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: krystian69 »

witam szanownych forumowiczów,jaka antenę mi polecicie do odbioru mam zamiar ściągać z Śremu odległość drogą 70km w linii prostej mniej antenę bym kupił do 100zł.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Było wielokrotnie na forum.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: lpf1972 »

krystian69 pisze:witam szanownych forumowiczów,jaka antenę mi polecicie do odbioru mam zamiar ściągać z Śremu odległość drogą 70km w linii prostej mniej antenę bym kupił do 100zł.
Użyj wyszukiwarki

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

@ krystian69

Potrzebna będzie antena do dalekiego zasięgu, przykłady: Digit Max HD, BLU 420F, Opticum AX1000. Prawdopobnie przyda się też wzmacniacz.
Możesz też próbować jakiegoś ATX-a, ale np. ATX-91 to antena 2 metrowa
Sprawdź na dvbtmap.eu swój profil terenu i szanse na odbiór. Zasięg tego nadajnika wg. mapki to ~65 km (mux-2).
Do dalekiego odbioru ważne jest samo miejsce zamocowania anteny; najlepiej na dachu z dobrą widocznością na nadajnik. Na odbiór z balkonu na 1 piętrze raczej nie ma co liczyć

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Sałby odbiór stacji czeskich

Post autor: DVB-T/S »

Witam
Mam ustawioną taką antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm na Chrzelice.
Siła sygnału MUX2 wynosi 95-100% a MUX3 75-80%. Przy ustawianiu anteny ustawiłem kanał 43 (MUX3) i uzyskałem stabilne 80% sygnału. Przeskanowałem pasmo i oprócz w/w MUXów znalazło mi 3 czeskie na kanałach 36, 51 i 53 - wszystkie z Pradziada. Odbiór był graniczny ale bez przycięć. Kierunek na Czechy zasłania mi budynek - na Chrzelice antena jest tylko trochę odchylona od muru.

Po założeniu splitera (na 3 TV) o Czechach mogę pomarzyć.

Co mogę zrobić?

Dodam że antena ma założony symetryzator.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Sałby odbiór stacji czeskich

Post autor: qwerty »

Użyj przedwzmacniacza, tylko nie przesadź z wzmocnieniem, aby nie przesterować polskich multipleksów. Możesz też skierować antenę w innym kierunku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Sałby odbiór stacji czeskich

Post autor: DVB-T/S »

Mam nówkę LNA-101 (15dB).
Anteny nie mam jak obrócić (trochę się da) ale obrót w stronę Czech to kierowanie przodu anteny na budynek.

Pokaże jak to wygląda w praktyce.

http://imageshack.us/photo/my-images/710/nadajniki.jpg/

Pradziad i Chrzelice są odwrotnie w rzeczywistości niż na zdjęciu.

_chris_

Re: Sałby odbiór stacji czeskich

Post autor: _chris_ »

To załóż ten LNA. Zwrotnicę zasilającą załóż na wejściu rozdzielacza na trzy. Po założeniu wzmacniacza sprawdź ustawienie anteny, w razie potrzeby skoryguj je. Jest szansa, że będzie OK, bo to małe wzmocnienie.
Gdyby jednak jakość była niezadowalająca (czy to polskich, czy czeskich), to oznaczałoby, że powinieneś użyć wzmacniacza o małym wzmocnieniu (10...15dB), ale o wysokim poziomie wyjściowym - przykładowo AB010 czy AB-011 Terry, ewentualnie podobny wewnętrzny.

Zablokowany