Jak wybrać antenę ?

Demon

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Demon »

yello pisze:Heheheh .. No to nieźle :)
Może masz racje, mam w tym momencie jakąś małą antenę pokojową, nic specjalnego tak więc zacznę może od niej (jak znajdę instrukcje od niej to napisze co to jest), a jak nie pójdzie to może ten kabel.. Heheh, tylko nie wiem jak zareagują sąsiedzi pode mną jak 3m kabel zacznie im dyndać przed oknami :P

A jak nic nie zadziała to kupuje SIGNAL'a

- jaki typ kabla Twoi rodzice wywiesili ? ;)
Zapomniałem napisać, że powiesili go na ścianie w pokoju. Nie wypuszczali w żadnym wypadku na zewnątrz :lol: :!: . Oczywiście pewnie natężenie pola nie jest równomierne więc trzeba poszukać dobrego miejsca, ale jak wysuniesz kabelek na zewnątrz, to powinno być ok. Tylko nie podłączaj do piorunochronu! :twisted:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Demon pisze:Tylko nie podłączaj do piorunochronu! :twisted:
Nie ma czegoś takiego jak piorunochron. To jest instalacja odgromowa (zboczenie zawodowe). ;)

Demon

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Demon »

qwerty pisze:
Demon pisze:Tylko nie podłączaj do piorunochronu! :twisted:
Nie ma czegoś takiego jak piorunochron. To jest instalacja odgromowa (zboczenie zawodowe). ;)
A może być "uziom"? :P

llawicki

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: llawicki »

Zacytuję swoją stronę (link w profilu): "Jeśli obecnie nie masz problemów z odbiorem naziemnej telewizji analogowej, nie trzeba kupować nowej anteny do odbioru cyfrowego sygnału."

danielmat

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: danielmat »

A ja może z innej beczki.
Wymieniłem sobie wczoraj antenę, wywaliłem szerokopasmową z przedwzmacniaczem, która posiadałem i na której czasami było tyle "śmieci" od wzmacniacza, że nie dało się oglądać TV i założyłem antenę kierunkową Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T. Jako, że antena jest przewidziana do odbioru kanałów 21-69 byłem przekonany, że będę odbierał wszystkie kanały oprócz TVP1 (odbieram w Krakowie z Chorągwicy). Dlatego byłem trochę zdziwiony kiedy się okazało, że odbieram również TVP1 i to w bardzo dobrej jakości. Dobrze, że nie kupowałem od razu anteny VHT bo okazało się, że w ogóle nie jest potrzebna.
Dla informacji podam, że do nadajnika mam 14km w linii prostej, po drodze brak przeszkód a antena zamontowana jest na 6 piętrze bloku mieszkalnego. Czy w takim przypadku sygnał jest na tyle silny i stabilny, że TVP1, który teoretycznie nie powinien odbierać na takiej antenie w praktyce odbiera bez problemu? Bo muszę przyznać, że trochę zgłupiałem.

drmk

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: drmk »

Nic dziwnego - antena nie jest filtrem i dobiera też kanały spoza pasma, tyle że z innym zyskiem (lub stratą). Sygnał na wejściu TV jest słabszy, ale jak widać w Twoim wypadku wystarczający.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Mam pytanie do forumowiczów. Czy jest jakaś antena z polaryzacją pionową i poziomą i jak odróżnić od tylko z poziomą.
Podaję przykład:
Dipol 19/21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910.htm
Dipol 19/21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm

Pytam się, gdyż 3 multipleks (TVP) ma być nadawany z polaryzacją pionową. Może macie/znacie inną antenę z polaryzacją V i H i mocniejsze, niż na stronie dipola (o zysku ATX 91 lub lepszej (na mapkach z przetargu tvp miejscowość jest pominięta i brakuje kilkudziesięciu km).Zwłaszcza, że w kierunku Białegostoku zasłania dość duża górka, więc każdy zysk anteny jest ważny.

Demon

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Demon »

qwerty pisze:Mam pytanie do forumowiczów. Czy jest jakaś antena z polaryzacją pionową i poziomą i jak odróżnić od tylko z poziomą.
Podaję przykład:
Dipol 19/21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910.htm
Dipol 19/21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm

Pytam się, gdyż 3 multipleks (TVP) ma być nadawany z polaryzacją pionową. Może macie/znacie inną antenę z polaryzacją V i H i mocniejsze, niż na stronie dipola (o zysku ATX 91 lub lepszej (na mapkach z przetargu tvp miejscowość jest pominięta i brakuje kilkudziesięciu km).Zwłaszcza, że w kierunku Białegostoku zasłania dość duża górka, więc każdy zysk anteny jest ważny.
Z tego, co się orientuję, to raczej nie ma dobrych anten jednocześnie V i H. Są konstrukcje o polaryzacji skrętnej, ale nie stosuje się je do TV. Rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch anten o polaryzacji płaskiej i zamocowanie ich na maszcie skręcone względem siebie pod kątem 90 stopni. Wydaje się, że połączyć można by je poprzez zwykły sumator zamiast zwrotnicy, ale tutaj prosiłbym o potwierdzenie kogoś, kto lepiej orientuje się w takich rozwiązaniach. W ostateczności zwrotnica załatwi sprawę.
Nie jest powiedziane nigdzie, że nadajniki poszczególnych multipleksów będą się znajdowały w tym samym miejscu...

romanodepalma

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: romanodepalma »

Anteny przedstawione przez Ciebie mogą pracować tak samo w poziomie jak i w pionie. A nawet mają otwory do pracy w pionie. Nie nadają się tylko długie anteny z dodatkową rurką podpierającą, bez przeróbki np: http://www.dipol.com.pp/antena_telewizy ... _A3380.htm

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

To, że antena z polaryzacja poziomo po przekręceniu o 90* będzie pracować jako pionowa to wiem. Tylko obecnie DVB-T nadawany jest w polaryzacji H, więc wolę wszystko mieć przygotowane. Co do stacji nadawczych: miejsce o które mi chodzi to Dobrowoda (gmina Kleszczele, pow. Hajnowski - niedaleko granicy z Białorusią). W pobliżu (<100km) są tylko 2 stacje RTCN Krynice i RTCN Łosice (woj. mazowieckie). Wiem, że w Hajnówce jest nadawany polsat na elektrociepłowni, ale moc to tylko 0,5 kW ERP, a raczej nie wróżę, aby postawili tam nadawanie cyfrowe z większą mocą (obecnie nadają "na miasto"). Dlatego sądzę, że będę mógł odbierać tylko z 2 lokalizacji. Wolałbym odbierać z Białegostoku (program białostocki, a nie warszawski).

danielmat

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: danielmat »

romanodepalma pisze:Anteny przedstawione przez Ciebie mogą pracować tak samo w poziomie jak i w pionie. A nawet mają otwory do pracy w pionie. Nie nadają się tylko długie anteny z dodatkową rurką podpierającą, bez przeróbki np: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm
Nie wiem czy to tylko błąd w opisie na stronie Dipola ale ta druga antena tj. Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60 może pracować tylko z polaryzacją poziomą.

romanodepalma

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: romanodepalma »

Mam taką antenę ,tylko że pracującą do kanału 39 . Sposób montażu pozwala na pracę w pionie i poziomie. http://images.dipol.com.pl/pict/a1910r+.jpg
Nawet tą antenę da się przystosować do polaryzacji pionowej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm

smal88

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: smal88 »

Witam Wszystkich !

Jestem nowy na forum i mam takie pytanie do Was.
Mieszkam około 100 km od Warszawy, konkretnie w małej miejscowości niedaleko Dęblina.
Podobno już w marcu 2010 roku wieża RTCN Ryki zacznie nadawać DVB-T. Jednak ja już teraz chciałbym sprawdzić czy odbiorę z Warszawy. Mój TV to Samsung LE32B650.

Czy jest jakaś antena, która pozwoliłaby na odbiór na tak duża odległość ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

ATX 91 (albo lepiej ATX 107). To są jedne z anten o największym zysku. Może też przydać się wzmacniacz.

Pyrus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Pyrus »

Witam.
W związku z zmianą mocy nadajnika w Śremie zmieniam moją antenę szerokopasmową na kierunkową.

Do nadajnika mam około 40km w linii prostej, razem z zmianą anteny wymienię też kabel który ma już ponad 10 lat.

Która z anten będzie dobra?

Antena 16/21-60 kierunkowa UHF
Antena TV ATX-55 k.21-68

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: mm4738 »

Moim zdaniem jedna i druga jest OK.
Ale antena ATX jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia (ptaki, wiatr,...).
Wybrałbym tą drugą - klasyczną yagi.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Jak będzie zbyt słaby odbiór można połączyć synfazowo:
http://i659.photobucket.com/albums/uu31 ... utx285.jpg

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: C7_4K »

a ja mam pytanko czy jest ktoś może z okolic Skórzewa/Ławicy - Poznań ??

bo aktualnie odbieramy analog Z Piątkowa i Śremu z użyciem kilku anten + wzmacniacza i chyba zwrotnicy (ojciec zakladał wiec nie wiem jest puszka plastikowa przy antenach sugeruje się tym ze oprócz wzmacniacza jest dodatkowy zasilacz bezpośrednio do anteny podłączony ), czy jak wejdzie dvb-t to czy wzmacniacz i zwrotnica będzie potrzebna czy wystarczy jedna antena ??

jak tak to jaką polecacie ja u siebie na DVB-T ma poziom sygnału 75% na tej instalacji antenowej

yello

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: yello »

Koledzy możecie przypomnieć proszę jak powinna odbierać antena do DVB-T ?

:arrow: Horyzontalnie ?
czy
:arrow: Wertykalnie ?

Pozdrawiam Serdecznie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

Polaryzacja pionowa, czy pozioma zależy od strony nadawcy.

Zablokowany