Jak wybrać antenę ?

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Jak wybrać antenę ?

Post autor: sils »

Jak i którą antenę wybrać do odbioru naziemnego ?
Nadajnik: Chorągwica
Odległość od nadajnika: 17km w linii prostej
UHF czy VHF ?
Siatka czy kierunkowa ?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: RAPIOTR »

W każdym przypadku należy zastosować kierunkową antenę tyu YAGI-UDA na k21-60 lub węższą i koniecznie bez wzmacniacza w puszce !!!!.Docelowe pokrycia są tak zaprojektowane ,że nie będzie najmniejszego problemu.Chyba że ktoś bardzo chce :idea: Oczywiście do puszki symetryzator ,a do domku porządny nowy nie budżetowy koncentryk najlepiej nie z kontynentalnych CHIN ;) .
Z tego co oficjalnie wiadomo ,to z Chorągwicy nie ma jeszcze emisji z docelowego systemu antenowego. Więc pewnie w przyszłości zmiany będą na lepsze.

I jeszcze raz dobra rada dla wszystkich. Żadnych polskich anten typu siatka z wzmacniaczem dopuszkowym nie stosować 8-)

comag
Posty: 25
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:00
Odbiornik: Ariva ComboHD
Instalacja antenowa: Azart , Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: comag »

dla ciebie ta będzie najlepsza plus symetryzator .


http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: sils »


piotr'ek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: piotr'ek »

RAPIOTR pisze: I jeszcze raz dobra rada dla wszystkich. Żadnych polskich anten typu siatka z wzmacniaczem dopuszkowym nie stosować 8-)
Co Ty nie powiesz. Jakim to sposobem ja odbieram (sygnał ok.60%) w Olkuszu, czyli teoretycznie poza zasięgiem z Krakowa DVB-T na siatkówce Ryniaka z 35 dB wzmacniaczem i kablem noname. Niewykonalne, ale możliwe...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: RAPIOTR »

Tak w niedalekiej odległości od nadajnika powiedzmy gdy już będzie docelowo 100 KW to podejrzewam że antena zaproponowana przez @sils poprawnie będzie odbierać do 40-50 km od nadajnika. Dalej lepiej stosować Yagi o większym zysku i bardziej kierunkowe ,choćby takia jak zaproponowana przez @ Comag. Coć i w małej odległości od RTCN antena o większym zysku nie zaszkodzi.


Piotrek nie chodzi o to że nie odbierzesz ;) .Na starej wannie także odbierzesz. Tu chodzi o to że w przeważającej większości przypadków stabilniejsza jest antena typu YAGA.
Yaga jest także prosto pisząc ----bardziej kierunkowa. ;)

Sam pomyśl jakie bzdury są na tym wzmacniaczu napisane 35 dB....... :?: :idea: . a szumów pewnie z 10 dB
Taki turbo wzmacniacz często także pogarsza BER
Ostatnio zmieniony 11 września 2009, o 14:49 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: qwerty »

piotr'ek pisze:Co Ty nie powiesz. Jakim to sposobem ja odbieram (sygnał ok.60%) w Olkuszu, czyli teoretycznie poza zasięgiem z Krakowa DVB-T na siatkówce Ryniaka z 35 dB wzmacniaczem i kablem noname. Niewykonalne, ale możliwe...
Powiedz ile ta instalacja ma lat. Sam przyznałeś, że teoretycznie jesteś poza zasięgiem. Jak w czasie porządnej burzy? Też masz dobry sygnał?

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: zygmunt »

Jeśli można to prosiłbym o radę jaką antenę wybrac :
Odległość od Choragwicy w Lini prostej około 40 km
(Alwernia - Wieliczka, bo RTCM wedlug wikipeddi niedaleko Wieliczki stoi)

Obecnie odbieram sygnal dvb-t, siła sygnalu 55-60 (w skali 0 100)
Czasami stopa błedu wynosi 2.
do tej pory Używałem anteny siatkowej ze wzmacniaczem oraz zasilaczem.
(Czasami pojawiaja sie male zaklócenia, odbiornik SAmsung Le26 B460)


Z góry dziekuję za rady.

romanodepalma

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: romanodepalma »

qwerty pisze:
piotr'ek pisze:Co Ty nie powiesz. Jakim to sposobem ja odbieram (sygnał ok.60%) w Olkuszu, czyli teoretycznie poza zasięgiem z Krakowa DVB-T na siatkówce Ryniaka z 35 dB wzmacniaczem i kablem noname. Niewykonalne, ale możliwe...
Powiedz ile ta instalacja ma lat. Sam przyznałeś, że teoretycznie jesteś poza zasięgiem. Jak w czasie porządnej burzy? Też masz dobry sygnał?
Ja też mieszkam w Olkuszu w południowej części. Krakowa nie odbieram . Skrzyczne tak.Robiłem próby na 3 antenach (czytaj temat : Olbiór w Olkuszu z 10 kwietnia).
Dla sygnału analogowego antena siatkowa spisała się najgorzej. W przypadku sygnału cyfrowego była lepsza od ATZ19. Dlaczego? być może dlatego że Olkusz leży prawie w lini
między nadajnikami Skrzyczne i Święty Krzyż i lepiej tłumi sygnały pochodzące z tyłu niż reflektot Yagi.Dodam ,że odległość Olkusz Skrzyczne
ok.73km moc nadajnika 0.5kW, Olkusz Święty Krzyż 90km, Moc 800kW TVP1 kanał 38.Bez wzmacniacza mogę zapomnieć o DVBT.

piotr'ek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: piotr'ek »

qwerty pisze:Powiedz ile ta instalacja ma lat. Sam przyznałeś, że teoretycznie jesteś poza zasięgiem. Jak w czasie porządnej burzy? Też masz dobry sygnał?
Antena i kable mają 4 lata - dodatkowo kabel jest przed TV sztukowany na F-kach, bowiem po remoncie w mieszkaniu nie dosięgał do TV. Wzmacniacz nówka. Jako, że instalacja ma tydzień toteż porządnej burzy jeszcze nie przeżyła, ale dzisiejsze obfite opady nie zrobiły na sygnale żadnego wrażenia. Obserwowałem za to poziom sygnału podczas burzy 2 czy 3 tyg. temu (bo od tygodnia neotiona dopiero mam) i nie było jakichś dużych i zauważalnych spadków sygnału - no może zamiast 60% było 55%. Co ciekawe to po dzisiejszej ulewie poziom sygnału zamiast 60-65% miał 70-75% co zwykle występuje tylko w nocy. Jako, że nie chce mi się wychodzić na dach i bawić się z anteną kierunkową, żeby potem lecieć do sklepu i ją oddawać toteż kosztem 5 zł (wymieniłem wzmacniacz 10 dB na 35 dB w sklepie) zmodyfikowałem swoją instalację. Póki co jest dobrze. Jak w Olkuszu będzie normany zasięg DVB-T (czyli w 2011) to będę wtedy kombinował. Zresztą i tak zależało mi tylko na Polsacie i TV4 bo resztę z sat mam.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: michal77 »

Też odbieram ze starej siatkowej anteny ze wzmacniaczem przy antenie i zasilaczem przy telewizorze. Ogólnie jest dobrze,ale niekiedy są zacięcia i wtedy sygnał jest 0-2%. Jest to chwilowe ale denerwujące i nie koniecznie dzieje się to w czasie burzy lub obfitych opadów. Chciałbym jakoś zmodernizować instalację antenową (koniecznie na dwa odbiorniki). Myślałem żeby kupić kierunkową, może ta będzie dobra? http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
Ale po wypowiedzi romanodepalma zastanawiam się czy cokolwiek zmieniać.
Dodam że odbieram jeszcze trzy multipleksy z Czech i nie wiem czy powyższa antena nie będzie tłumić sygnału z Czech.
Mieszkam w Gorzycach k/Wodzisławia Śl ok 50 km od Wisła/Skrzyczne.
Ew jaką antenę polecacie?

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: zygmunt »

Znalazlem cos takiego, co zdaje sie moze rozwiazac sporo naszych rozterek
zwiazanych z doborem anten,o ile mozna ufac informacjom na stronie dipol'a



http://www.dipol.com.pl/dobor_anten_tel ... bib201.htm

(Dipol.com.pl --> wsparcie --> biblioteka --> anteny tv naziemnie i sat )
Edycja: Wyzej zapodany link dotyczy telewizji analogowej ...
Za wprowadzenie w blad przepraszam.
Ostatnio zmieniony 12 września 2009, o 16:08 przez zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.

piotr'ek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: piotr'ek »

Ufać zapewne można, ale tyczy się to TV analogowej. Z DVB-T jest trochę inaczej. Przykładem moja siatka. Kanały analogowe z Krakowa są w różnej jakości - jeden znośny, drugi ledwo widać, a trzeci ma po kilka odbić - idealnego analogu nie mam na żadnym kanale. W DVB-T jak wiadomo nie ma tego problemu, ale dzisiaj zauważyłem, że co jakiś bliżej nieokreślony czas (15 min, 30 min) występuje zatrzymanie obrazu na sekundę - dźwięk w tym czasie leci normalnie. Testując dokładniej zauważyłem, że wtedy poziom błędów wynosi 2-3 na 10 możliwych. Póki co nic nie ruszam bo nawet oni nie wiedzą co i kiedy będzie oficjalnie działać.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: michal77 »

zygmunt Dzięki za info, ale to raczej tak jak mówi piotr'ek do analogu może się przydać (choć niektóre punkty są wspólne).
piotr'ek pisze:Ufać zapewne można, ale tyczy się to TV analogowej. Z DVB-T jest trochę inaczej. Przykładem moja siatka. Kanały analogowe z Krakowa są w różnej jakości - jeden znośny, drugi ledwo widać, a trzeci ma po kilka odbić - idealnego analogu nie mam na żadnym kanale. W DVB-T jak wiadomo nie ma tego problemu, ale dzisiaj zauważyłem, że co jakiś bliżej nieokreślony czas (15 min, 30 min) występuje zatrzymanie obrazu na sekundę - dźwięk w tym czasie leci normalnie. Testując dokładniej zauważyłem, że wtedy poziom błędów wynosi 2-3 na 10 możliwych.
To masz coś tak jak ja, ale u mnie nie ma też dźwięku i rzadziej są zacięcia i w nieregularnych odstępach.
Póki co nic nie ruszam bo nawet oni nie wiedzą co i kiedy będzie oficjalnie działać.
Na to nie liczę, bo na czeskich muxach też mam zacięcia, a tam już nie ma testów. Muszę coś pokombinować z instalacją, która ma już parę ładnych latek.
Powiedzcie jeszcze czy opłaca mi się inwestować w antenę typu "Tri" http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2680.htm
Ma dużo lepszy zysk w porównaniu do np tej która podałem wyżej, ale droga jest :(

romanodepalma

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: romanodepalma »

Tą antene kupiłem i tak jak pisałem jest bardzo dobra, ale mam trochę pechowe położenie.Kierując antenę na Skrzyczne z tyłu mam bardzo mocny nadajnik z Kielc 800 kW na tym samym kanale co DVBT. Kierując na Kraków mam z tyłu Wrocław o mocy 1000 kW, a Kraków mam zasłonięty górą. Stację analogowe odbiera zdecydowanie lepiej niż inne anteny.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: michal77 »

romanodepalma pisze:Tą antene kupiłem i tak jak pisałem jest bardzo dobra, ale mam trochę pechowe położenie.Kierując antenę na Skrzyczne z tyłu mam bardzo mocny nadajnik z Kielc 800 kW na tym samym kanale co DVBT.
i co się dzieje?


Dodam jeszcze że czeskie programy odbieram z Ostravy, z kanałów: 32, 39 i 54 (może max 20km w linii prostej).Tylko nie wiem jaka jest moc nadajników, może ERP to moc? http://www.radiokomunikace.cz/vysilaci- ... position=2 Odległość kątowa pomiędzy nadajnikami z Wisły i Ostravy wychodzi mw 90st.
Ostatnio zmieniony 30 września 2009, o 18:41 przez michal77, łącznie zmieniany 1 raz.

romanodepalma

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: romanodepalma »

Skrzyczne powinieneś lepiej odbierać na kierunkowej . Czeskie powinny same wskoczyć mimo to , że antena będzie bokiem.Kraków odbierałem z większej odległości na laptopie i tunerze TU1100 z antenką 10 cm. na samochodzie ( Jerzmanowice na trasie Kraków Olkusz).

danielmat

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: danielmat »

Witam

Na stronie TP Emitel znalazłem informację, że "zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych"

Obecnie na starym telewizorze odbieram programy analogowe stosując antenę TELMOR ASR860P25 ASR 860 P25 z zasilaczem i przedwzmacniaczem. Odbiór jest bardzo dobry.

Jak to będzie odbierało telewizję cyfrową? Czy ta antena jest dobra? I czemu TP Emitel zaleca rezygnację ze wzmacniaczy antenowych?

piotr'ek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: piotr'ek »

Ja bez wzmacniacza będąc poza zasięgiem to nic bym nie odebrał, a tak na siatkówce ze wzmacniaczem mogę normalnie DVB-T oglądać. Analog to mieszanina śniegu i dziesiątek odbić.

Jurcio
Posty: 71
Rejestracja: 3 września 2009, o 14:33
Miejscowość: Bielsko-Biała
Odbiornik: Samsung x2 /Analizator H30 FLEX Televes /DIGITRADIO
Instalacja antenowa: 2 anteny trójramienne/wzm. program. AVANT X Televes/zawiesz. 420m n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne; Szyndzielnia, Ostrava,Praděd.

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Jurcio »

danielmat pisze:Witam

Jak to będzie odbierało telewizję cyfrową? Czy ta antena jest dobra? I czemu TP Emitel zaleca rezygnację ze wzmacniaczy antenowych?
Niezalecane są anteny siatkowe ze wzmacniaczem przy tej antenie (w plastykowym pudełku).

Natomiast bardzo dobrze się sprawdzają ekranowane przedwzmacniacze wstawiane w kabel przy antenie (przedwzmacniacz ma kształt niewelkiej, okrągłej, metalowej, zaslepionej, ekranowanej rurki z wtykami F po obu stronach do podpięcia kabli).

Sam to stosuję dla odbioru czeskiego MUXa w Bielsku (oprócz emisji testowej ze Skrzycznego).

Rzecz jasna wzmocnienie wzmacniacza musi byc tak dobrane by nie przesterować odbiornika.

Zablokowany