Jak wybrać antenę ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: poxipol »

Reflektor,czyli ta druciana siatka ,służy do eliminacji niepożądanych sygnałów docierających z tyłu anteny i ją należy zdemontować
Zdjęcie tej siatki umożliwi odbiór sygnałów z tyłu,pod warunkiem że będzie w wolnej przestrzeni,bez zasłoniętych kierunków.
Jeżeli z przodu przy dipolach są krótkie reflektorki ,to są to tylko elementy dopasowujące,które po jakimś czasie same odpadają.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Ta siatka w praktyce niewiele daje i jak jest silny sygnał to i bez zdejmowania odbiera.
A krótkie reflektorki to pic na wodę który nie ma żadnego wpływu na odbiór.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: hadam »

Chyba raczej chodzi Wam koledzy o direktorki.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mowca »

Rozumiem. Co do wzmacniacza to nie ma. Jest tylko zwykla plytka w puszcze przy antenie. I do tego rozdzielacz na kilka odbiornikow.
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: poxipol »

Te małe direktorki,to nic innego jak elementy dopasowujące do znamionowej impedancji falowej -nie należy ich mylić do direktorów pobudzających,jak w rozbudowanych Yagi.
Dla istniejącego w niej transformatora rozwidlającego,w tak szerokim paśmie,trudno jest dostosować ten parametr.
Wszystko tu jest wypośrodkowane.Poprawienie WFS w pewnych podzakresach tego pasma,ma za zadanie poprawienie jej zysku.
Gdyby reflektory nie spełniały swego zadania ,to by ich nie stosowano.
W lepszych wykonaniach anten stosuje aperiodyczne reflektory kątowe.
Między innymi każdą antenkę można zamocować bezpośrednio do stalowej barierki balkonowej.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: szymon9904 »

Generalnie w tych okolicach sygnał ze Śnieżnych Kotłów jest bardzo silny. Montowałem 2 anteny logarytmiczne na kanały 2-69 w Żarach i Zielonej Górze (do ŚK odpowiednio 102 i 125 km) - w obu przypadkach stały i stabilny odbiór wszystkich 3 MUXów ze Śnieżnych Kotłów (w Żarach 100/100 na wszystkich 3 MUXach, w ZG - 90/100 na 3 MUXach).
Tyłem do anteny łapały mi MUXy z Jemiołowa i Wichowa (też 100/100).

Co do odbioru innych MUXów - faktycznie może się nie obejść bez drugiej, dodatkowej anteny na Lobau/Cottbus.
Przy antenie skierowanej w kierunku Śnieżnych Kotłów, na pewno będziesz miał komplet MUXów (MUX1, MUX2, MUX3) z Wichowa i Śnieżnych, MUX8 ze Śnieżnych (przy drobnej modyfikacji - wygięciu dwóch par najdłuższych dipoli do pionu).
Jestem prawie pewien, że złapiesz MUX L1 z Rząsin (k. 38, 5kW, 55 km - praktycznie w jednej linii), a także czeskie silne MUXy z Liberca (w moją stronę jest spore tłumienie, a i tak złapałem k. 43, 52 i 60 z Liberca w zadowalającej jakości, więc z tym nie będzie u Ciebie problemu).
Ciekawe, co będzie z kanałem 43. Na nim nadaje i Liberec (MUX1), i MUX L7 z Głogowa/Jakubowa. Ty masz do tego obiektu jedynie 33 km. Możliwe, że u Ciebie oba te MUXy będą się wzajemnie zakłócać.

Sprawa z MUXami niemieckimi wygląda tak, że Lobau nadaje w polaryzacji V (pionowej), a Cottbus - w H (tak jak większość naszych MUXów).
Lobau (76 km) i kanały: 27 (MDR Sach MUX), 36 (ZDF mux), 39 (MDR-ARD mux)
Cottbus (108 km) i kanały: 36 (ZDF mux), 53 (ARD-RBB mux), 57 (RBB mux2)
W moich pomiarów wynika, że MUXy z Lobau miały wysoki poziom sygnału w antenie ustawionej w H, ale dosyć dużą stopę błędów - oznacza to, że ważne jest ustawienie anteny w odpowiedniej polaryzacji.
Jeżeli się znasz, to przy dobrej pogodzie 'pobaw się' ustawieniem obecnej anteny, co na niej aktualnie odbierasz - to może być pewnego rodzaju wyznacznikiem.

Link do anteny: http://www.dmtrade.pl/p4412,antena-loga ... -2-69.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Osłabiają mnie wypowiedzi typu sygnał 100/100.
Ile to dokładnie jest?!
Jeden TV poprawnie odbiera przy 1% a drugi dopiero przy 50%.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: szymon9904 »

Osłabiają?
Podaje Ci tylko parametry z następujących odbiorników:
Samsung UE32C6000 i Wiwa HD-95.

Nie moja wina, że tak te odbiorniki pokazują parametry - jedynie w skali procentowej i informują o stopie błędów.
Lepiej podać chyba takie dane niż żadne? Poza tym, to są tylko dane orientacyjne. Wiem, że każdy odbiornik może mieć inaczej ustawiony próg, dla którego będzie pokazywać 100/100 siły i jakości i inną czułość głowicy - z reguły TV z wbudowanym tunerem DVB-T ma tą głowicę czulszą.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Dalej brniesz :lol:
Mój samochód osiąga prędkość 100%. To bardzo szybko bo aż 80km/h :lol: :lol: :lol:
Jeśli jakość jest na 100% to BER nie ma sensu pokazywać.

Przykład dla Ciebie.
Pewna antena (nie napiszę jaka bo to nie ma znaczenia) pokazuje następujące parametry z symetryzatorem:
siła sygnału 38dBuV
SNR 20dB

TV pokazuje
siła sygnału 60%
jakość sygnału 100%

Dołożyłem wzmacniacz
siła sygnału 59dBuV
SNR 20dB

TV pokazuje siłe i jakość sygnału 100/100

To dowodzi jednego - TV pokazują bzdury. Jakość sygnału jest na marnym poziomie mimo że TV uznaje że to 100%. Wzmacniacz tylko "przesunął" wszystko o 20dB w górę co tak naprawdę nic nie zmieniło.

Parametr BER zawsze ma być na zero inaczej antena jest niewłaściwie ustawiona. Bez podania siły sygnału w jednostce dBuV i SNR inne wartości ze wskaźników TV są bezwartościowe! Każde kolejne oprogramowanie inaczej to interpretuje co dodatkowo stawia producenta w gorszym świetle.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mowca »

szymon9904 pisze:Generalnie w tych okolicach sygnał ze Śnieżnych Kotłów jest bardzo silny. Montowałem 2 anteny logarytmiczne na kanały 2-69 w Żarach i Zielonej Górze (do ŚK odpowiednio 102 i 125 km) - w obu przypadkach stały i stabilny odbiór wszystkich 3 MUXów ze Śnieżnych Kotłów (w Żarach 100/100 na wszystkich 3 MUXach, w ZG - 90/100 na 3 MUXach).
Tyłem do anteny łapały mi MUXy z Jemiołowa i Wichowa (też 100/100).

Co do odbioru innych MUXów - faktycznie może się nie obejść bez drugiej, dodatkowej anteny na Lobau/Cottbus.
Przy antenie skierowanej w kierunku Śnieżnych Kotłów, na pewno będziesz miał komplet MUXów (MUX1, MUX2, MUX3) z Wichowa i Śnieżnych, MUX8 ze Śnieżnych (przy drobnej modyfikacji - wygięciu dwóch par najdłuższych dipoli do pionu).
Jestem prawie pewien, że złapiesz MUX L1 z Rząsin (k. 38, 5kW, 55 km - praktycznie w jednej linii), a także czeskie silne MUXy z Liberca (w moją stronę jest spore tłumienie, a i tak złapałem k. 43, 52 i 60 z Liberca w zadowalającej jakości, więc z tym nie będzie u Ciebie problemu).
Ciekawe, co będzie z kanałem 43. Na nim nadaje i Liberec (MUX1), i MUX L7 z Głogowa/Jakubowa. Ty masz do tego obiektu jedynie 33 km. Możliwe, że u Ciebie oba te MUXy będą się wzajemnie zakłócać.

Sprawa z MUXami niemieckimi wygląda tak, że Lobau nadaje w polaryzacji V (pionowej), a Cottbus - w H (tak jak większość naszych MUXów).
Lobau (76 km) i kanały: 27 (MDR Sach MUX), 36 (ZDF mux), 39 (MDR-ARD mux)
Cottbus (108 km) i kanały: 36 (ZDF mux), 53 (ARD-RBB mux), 57 (RBB mux2)
W moich pomiarów wynika, że MUXy z Lobau miały wysoki poziom sygnału w antenie ustawionej w H, ale dosyć dużą stopę błędów - oznacza to, że ważne jest ustawienie anteny w odpowiedniej polaryzacji.
Jeżeli się znasz, to przy dobrej pogodzie 'pobaw się' ustawieniem obecnej anteny, co na niej aktualnie odbierasz - to może być pewnego rodzaju wyznacznikiem.

Link do anteny: http://www.dmtrade.pl/p4412,antena-loga ... -2-69.html
Dzieki za obszerne wyjasnienie. Co do kanalow Niemieckich to sa one drugorzedne. Bardziej chodzi mi o te Czeskie.
Co do Anteny z linku to wystarczy sam symetryzator? Nie potrzeba jakis modyfikacji?

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: smietans »

Panowie w ktorym sklepie stacjonarnym kupic dobry kabel zewnetrzny zelowy? Jutro bede wkoncu poprawial instalacje antwnowa


Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Chodzi o przewód żelowany? Do marketu nie idź bo tam nawet o takim nie słyszeli :lol:

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: smietans »

Tak zelowany zewnetrzny :-) a moze ktos wie gdzie kupic w okolicy kozienic, zwolenia lub radomia i puław :-) ?

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: poxipol »

Możesz kupić średniej klasy Triset 113 lub dużo lepszy Triset 11 PE
Oddziały dystrybucji.
http://www.dipol.com.pl/adresy_telefony ... u_m300.htm

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Ceny przewodów są poza jakimikolwiek rozsądnymi ramami! Dipol ma ogromne marże stąd tak mocno zawyżone ceny.

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Re: RE: Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: smietans »

poxipol pisze:Możesz kupić średniej klasy Triset 113 lub dużo lepszy Triset 11 PE
Oddziały dystrybucji.
http://www.dipol.com.pl/adresy_telefony ... u_m300.htm
Chodziło mi o jakiś stacjonarny w mojej okolicy, o dipolu wiem, jakbym miał zamawiać online to nie musiałbym pytać.

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Jak wybrać antenę ?

Post autor: smietans »

Dziś wymieniłem na kabel na żelowany, jest poprawa bo złapało i znalazło tym razem kanały z mux8 z Dęblin/Ryki, ale i tak się nie da oglądać bo sygnał lipa i zanika lub rwie z mux8. Reszta przedstawia się sygnał jak poniżej.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Wsadzony jest symentyzator podobny do tego poniżej i antena atx-91
Obrazek
Odległoś w lini prostej do Dęblina 18 a do Ryk 25km ( moja miejscowość Garbatka Letnisko) szer geor- 51,500536 a długość 21,641939

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Jak masz nieodpowiednią antenę to czemu się dziwisz że po wymianie kabla nie działa mux8 :lol:

smietans
Posty: 13
Rejestracja: 3 października 2016, o 09:09
Odbiornik: LG Tv
Instalacja antenowa: Atx-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin

Jak wybrać antenę ?

Post autor: smietans »

Hehe może, tyle ze taka sama instalacja jest pod Zamościem u tesciów, tyle, że kabel kijowy i dzilają wszystkie Muxy :-) w tym 8 stabilnie.
Tu także mux działa ale mega słaby sygnał, chwile jest ok i za chwilę artefakty lub zanik sygnału.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: akoss22 »

Korzystasz z symetryzatora na kanały 21-69 dla mux-8? Wymień na 5-60 :)

Zablokowany