Jak wybrać antenę ?

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

m@rtops pisze:mi wyszła taka lokalizacja
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22509
na satelicie widać że chyba jego blok skutecznie blokuje :oops:
aa w ten sposób miałem to posłać :D
lokalizacja dobrze zaznaczona
m@rtops pisze:a te bloki na drodze też wyglądają na 11 pięter :o
Bo mają 11 pięter

Wracając do ADMu...
Pogadałem, i jednak można montować anteny. Ale za pozwoleniem i spełnieniem warunków.
Problem jest w innym miejscu, bo nie jestem dla nich stroną - wynajem mieszkania i wymaga to zgody właściciela oraz prawdopodobnie jego obecności we Wrocławiu. Wieczne przeszkody... Jak już tę antenę uda mi sie zamontować, to nadajnik siądzie, blok sie zawali albo co innego ciekawego przeszkodzi :D

W przeciągu trzech dni dział techniczny ma się zorientować w sprawie kilku szczegółów. Natomiast ja wymyśliłem:

antena na parapecie, kierunkowa
maszt albo przykręcony zaciskiem do parapetu, albo na magnesy neodymowe, tzw. uchwyt magnetyczny, chyba że znajde jakąś rure rozporową, albo będę mógł się wwiercić w boczny murek obok okna... I do masztu antena kierunkowa.

I nad anteną sie zastanawiam... Ponieważ Ślęża nadal stoi tam gdzie stała, to sygnał bede zbierać z odbić. Czy antena tridigit nada sie do tego? Nie będzie problemów z zakłóceniami ze strony GSM, zwłaszcza po zastosowaniu wzmacniacza?

Aaa i zapomniałbym... udało mi się dzisiaj pożyczyć antenę od znajomej. Zmajstrowałem przed tym nową biquad, zamontowaną na statywie fotograficznym. Odbiera... nawet przyzwoicie. Znajoma była pod wrażeniem i myślała że po podłączeniu anteny Thomson ANT547 to bedzie wymiatać. 44dB!!! Antena czy włączona, czy wyłączona, odbierała tak samo. Tak po prawdzie to czy byłby do niej kabel koncentryczny podłączony czy nie, to też by tak samo odbierało :mrgreen:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Może zasilacz albo wzmacniacz w antenie uszkodzony.
Jak wynajmujesz mieszkanie i za miesiąc się wyprowadzasz to o antenie na dachu nie masz co myśleć ale jeśli dłużej...
Tri digt też może być ale masz blisko do nadajnika i 19 elementów wystarczy w zupełności.
Wyjdzie pewnie z 20-25m kabla. Przy tej długości porządnego kabla wzmacniacz powinien być zbędny (ewentualnie LNA-101).

Parapet to bardzo słaby element aby coś do niego mocować zwłaszcza że może być zamocowany na słowo honoru.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »

A Tri Digit nie jest małą antenką. Faktycznie może urwać parapet.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

vocativus pisze:Ponieważ Ślęża nadal stoi tam gdzie stała, to sygnał bede zbierać z odbić.
zacząłem się zastanawiać nad takim rozwiązaniem :?
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22521
mux1 - 38k - 100kW
mux2 - 44k - 100kW
może? :roll:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Tu masz czysty widok.
Ta mała antena to raczej się nie nada choć możesz ustawić wybrany kanał i próbować łapać.
Tak czy inaczej przy tej dużej odległości potrzeba długiej anteny (choć niektórzy łapali na siatkach).

DVBManiak

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVBManiak »

83 km i teren w miarę dobry, choć jak się wyłączy refrakcję to już nie jest tak różowo. Moim zdaniem na antenie pokojowej nie ma szans, jest szansa złapać na siatce ze wzmacniaczem, ale lepiej kierunkową np. 19 elementową jak ja mam w opisie, ale ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

myślę że z lna 169 dało by radę (a i 177 by nie przesterował) ;)
vocativus pisze:udało mi się dzisiaj pożyczyć antenę od znajomej. Zmajstrowałem przed tym nową biquad, zamontowaną na statywie fotograficznym. Odbiera... nawet przyzwoicie
ustaw te kanały co podałem i sprawdź co się dzieje na wskaźnikach (spróbuj podczas testów wystawić za okno ;) )

edit
kol.wcześnie udostępnił zdjęcie :D
http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... 001te.jpg/
jeżeli masz podobnie to pod 19-elementową to powinno wystarczyć (w pierwszym przypadku weź poprawkę na odległość od szyby)
http://images.dipol.com.pl/pict/e8681+.jpg
lub prawy lub lewy
http://www.darkpol.biz/product_gal/imag ... 706940.jpg
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2012, o 12:25 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

Mutango

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mutango »

vocativus pisze:Zmajstrowałem przed tym nową biquad, zamontowaną na statywie fotograficznym. Odbiera... nawet przyzwoicie.
No widzisz, gdyby udało Ci się z biquadem, to odpadły by wszelkie problemy natury mechaniczno-konstrukcyjnej. Takie urządzenie jest lekkie jak piórko. Można to przykleić do szyby, ramy okiennej, dokładnie tak jak się przykleja termometr (gumą klejącą dwustronną), żaden wiatr tego nie ruszy.. A nawet jak jakiś huragan ruszy, to nie żal, bo to DIY za parę złotych. Olewasz kablówki, spółdzielnie, ich łaskę niełaskę, pozwolenia, negocjacje..
Jeśli brakuje kilka dB to można nawet pokombinować ze wzmacniaczem liniowym, takim jak ten -> klik. Przykręcasz bezpośrednio do anteny lub gdzieś dalej w mieszkaniu.

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

DVB-T/S pisze:Może zasilacz albo wzmacniacz w antenie uszkodzony.
Jak wynajmujesz mieszkanie i za miesiąc się wyprowadzasz to o antenie na dachu nie masz co myśleć ale jeśli dłużej...
Tri digt też może być ale masz blisko do nadajnika i 19 elementów wystarczy w zupełności.
Wyjdzie pewnie z 20-25m kabla. Przy tej długości porządnego kabla wzmacniacz powinien być zbędny (ewentualnie LNA-101).

Parapet to bardzo słaby element aby coś do niego mocować zwłaszcza że może być zamocowany na słowo honoru.
Parapet dzisiaj sprawdziłem - faktycznie lichawy. Wolałbym montować antene przy oknie, a nie na dachu, ale to jeszcze nieuzgodniona sprawa.

m@rtops pisze:
vocativus pisze:Ponieważ Ślęża nadal stoi tam gdzie stała, to sygnał bede zbierać z odbić.
zacząłem się zastanawiać nad takim rozwiązaniem :?
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22521
mux1 - 38k - 100kW
mux2 - 44k - 100kW
może? :roll:
Nowego biquada musze do tego zmajstrować żeby sprawdzić, bo ten obecny jest obliczony na kanał 58. Wieczorem dam znać czy coś poszło
DVB-T/S pisze:Tu masz czysty widok.
Ta mała antena to raczej się nie nada choć możesz ustawić wybrany kanał i próbować łapać.
Tak czy inaczej przy tej dużej odległości potrzeba długiej anteny (choć niektórzy łapali na siatkach).
Mam w planach w przyszłym tygodniu dogadać się z elektronicznym żebym mógł w razie co zwrócić antene, albo wymienić na inną, także będę kombinować. Póki co zobaczymy co biquadem da sie zdziałać...
m@rtops pisze: kol.wcześnie udostępnił zdjęcie :D
http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... 001te.jpg/
jeżeli masz podobnie to pod 19-elementową to powinno wystarczyć (w pierwszym przypadku weź poprawkę na odległość od szyby)
http://images.dipol.com.pl/pict/e8681+.jpg
lub prawy lub lewy
http://www.darkpol.biz/product_gal/imag ... 706940.jpg
Z tym to zaczekajmy :D Nie wiem jak gruba jest warstwa ocieplenia, a wolałbym tego do styropianu nie przykręcać. U mnie wieją bardzo silne boczne wiatry na lini północ-południe, silniejsze niż gdzie indziej bo zabudowa temu sprzyja, także musi sie to trzymać :D
Mutango pisze: No widzisz, gdyby udało Ci się z biquadem, to odpadły by wszelkie problemy natury mechaniczno-konstrukcyjnej. Takie urządzenie jest lekkie jak piórko. Można to przykleić do szyby, ramy okiennej, dokładnie tak jak się przykleja termometr (gumą klejącą dwustronną), żaden wiatr tego nie ruszy.. A nawet jak jakiś huragan ruszy, to nie żal, bo to DIY za parę złotych. Olewasz kablówki, spółdzielnie, ich łaskę niełaskę, pozwolenia, negocjacje..
Jeśli brakuje kilka dB to można nawet pokombinować ze wzmacniaczem liniowym, takim jak ten -> klik. Przykręcasz bezpośrednio do anteny lub gdzieś dalej w mieszkaniu.
Na gołym biquadzie nie da rady. Mam biquada z ekranem, a to już na gumie się nie przytrzyma :D Ale z tym nie będzie problemu bo są haki do montowania żaluzji i rolet, na nich też mam żaluzje powieszone, także z montażem biquada z ekranem nie będzie problemu. Tak po prawdzie to jeśli na nim będzie mi lepiej działać niż na kierunkowych czy siatkowych to zrobie dwa dobre biquady na laminacie szklano-epoksydowym i już.

Mam jeszcze pytanie do tzw. przejśiówek kabla przez okno. Duże jest tam tłumienie? Próbowałem zrobić coś takiego z dwóch małych kabli miedzianych, ale straty w sygnale były spore... tzn spore jak na ilość tego sygnału który odbierałem :D

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

vocativus pisze: Duże jest tam tłumienie?
ktoś tu ostatnio pisał że ok 2dB :)

Mutango

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mutango »

vocativus pisze: Mam jeszcze pytanie do tzw. przejśiówek kabla przez okno. Duże jest tam tłumienie? Próbowałem zrobić coś takiego z dwóch małych kabli miedzianych, ale straty w sygnale były spore... tzn spore jak na ilość tego sygnału który odbierałem :D
Samemu z drucikami nie kombinuj. To muszą być dobrze obliczone ścieżki, właściwie rozmieszczone, o właściwych szerokościach. Ja kupiłem taką tanią przejściówkę za ok 5zł i tłumień w zasadzie nie odczułem..
Gdybym potrzebował wzmacniacz inline (którego ja akurat nie potrzebuję) to pierwsze miejsce w którym próbowałbym go umieścić, to właśnie tuż po przejściu okiennym, blisko anteny ale wewnątrz mieszkania, a nie na samej antenie. Na zdjęciu oznaczone czerwoną strzałką:
http://img854.imageshack.us/img854/9312/img5368x.jpg
dopiero gdyby to nie pomogło, to przy samej antenie.
Natomist zasilanie albo z odbiornika, jeżeli jest w odbiorniku taka opcja. Albo z zasilacza zewnętrznego umieszczonego przy samym odbiorniku.

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

m@rtops pisze:
vocativus pisze: Duże jest tam tłumienie?
ktoś tu ostatnio pisał że ok 2dB :)
czyli cały mój sygnał diabli wezmą :mrgreen:
Mutango pisze:Natomist zasilanie albo z odbiornika, jeżeli jest w odbiorniku taka opcja. Albo z zasilacza zewnętrznego umieszczonego przy samym odbiorniku.
Tak też prawdopodobnie zrobię...

Niestety skończył mi się kabel koncentryczny i próbowałem łapnąć sygnał obecną anteną.
k.38 zero
k.44 to MUX4 Polsatu
Także kombinowanie z nadajnikiem z innego województwa nie ma sensu...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Bo teraz nie masz tak naprawdę żadnej anteny. Mi na 20-30cm drutu łapało kiedyś MUX2 ze Ślęży z 65km.

Sądzę że z "anteną" złapiesz z Mikstatu sygnał.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

Czy antena o kierunkowa o długości 160cm (około 160cm tak na oko), z elementami o długości 22 CM(dipol delikatnie dłuższy) to jest do UHF czy VHF. Bo wreszcie otrzymałem antenkę i mam takie wrażenie, że może być to VHF a nie UHF ;S

Obrazek

Ktoś zorientowany by się wypowiedział
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2012, o 17:18 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

Czy niezorientowani też się mogą wypowiadać? :)
Pytania pomocnicze: jakie są długości direktorów, tych od strzałki 7,5 cm w kierunku do końca anteny. Czy wszystkie po 22 cm?
Jakie są odległości między nimi, równo po 16,5 cm?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

wszystkie długości 22 cm, dipol delikatnie większy o może 2 cm
odległości pomiędzy - 16,5 tylko ten pierwszy zaznaczony ma 7,5

już odkręciłem śruby, w puszce, przetarłem papierem ściernym miejsce styku w dipolu, podkładki i nakrętki, usunąłem resztę przykręconego kabla (był przykręcony)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: adac »

Antena żywcem przypomina stary model Polkatu ATZ12 21-42. Możesz jej używać w dolnym UHF (czyli k. 21-40), z tym że nie jest za bardzo szerokopopasmowa. Im bliżej środka (k32) tym lepiej. Maksymalny zysk na środku pasma ok 12 dB. Nie nadaje się na kanały powyżej 50, spadek zysku i utrata kierunkowości.
Korzystałem z dawniejszych zapisków, więc może ktoś jeszcze to sprawdzi.

Ps: strona z obrazkiem który podałeś, koniecznie chce ze mną zagrać w jakiś DRAKENSANG online.
Niestety nie umiem. Mam nadzieję że mi tego nie zainstalowało :|

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Jak Ci wyszło że ta Antena ma 160 cm? Ma około 100-110.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

a mi wychodzi ok 120-125 do dipola (6x16,5 + dwie odległości(7,5 i ok 15) + reszta za dipolem :D )
-------------------
edit
no ze 30 za dipolem będzie (końca nie widać) ;)
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2012, o 19:30 przez m@rtops, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Tak czy inaczej sporo brakuje do deklarowanej długości.

Zablokowany