Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Nie ma szans aby na 15 km i z symetryzatorem nic nie łapać. Coś robisz źle. Masz marny (stary) kabel koncentryczny (albo najtańszy stalowy za 25gr/m), źle zarobione koncówki albo jeszcze coś innego. Czy widok z anteny coś zasłania?
W jakiej odległości bok anteny jest od muru (chyba że antena jest nad dachem), ile masz m kabla od TV do anteny, jaki próbowałeś dawać symetryzator i jaki wzmacniacz?
Czekam na podpowiedź bo jakos pomineli wszyscy mój post!
Doradźcie ! :idea:
Brak większych przeszkód to nie 100% pewności że nic nie zasłania.
Pokaż profil terenu. Nie wiesz jak to napisz.

telewizorek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: telewizorek »

Maris pisze:Pomyliłem chyba te paski sygnału. Górny pasek to jakość sygnału, który miałem na poziomie 100 %, zarówno dla MUX-1 jak i MUX-2, a dolny pasek to moc sygnału, który dla MUX-1 wynosił 54-58 %, a dla MUX-2 38-46 %. Teraz jednak oba są na poziomie 0%. Czyli co, mam wyjąć wzmacniacz z puszki antenowej, ale na symetryzatorze też mi nie odbiera, gdyż mieszkam w dołku i mam problem z sygnałem. Podame tylko, że mam następujące wartości: UEC - 10000, AGV, 241, Pre Viterbi i Post Viterbi - 5.00 e-1, C/N - 0 oraz 5s 5.00 e-1. Nie znam się zbytnio na tych oznaczeniach. Pomóżcie, jak odzyskać sygnał i czy antena jest optymalna, tj. Dipol 19/21-69 15 km od nadajnika, na terenie wyżynnym, tj. wokół mnie same pagórki i lasy.

Może antena przestawiła się? Nic się nie urwało przy wtyczce antenowej od telewizora?. Kabel antenowy w całości? Powinien być sygnał nawet jeśli jest podłączony tylko symetryzator.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maris »

Połączenia są ok. Antena też "patrzy" w tym samym kierunku, co przed utratą sygnału.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maris »

Antenę mam nad dachem. Symetryzator miałem miałem na wyposażeniu anteny, tj. MARANT 21-69. Kabel mam stary, sprzed 18 lat. Fakt. Ale jeśli kilka dni temu wszystko chodziło, a teraz nie chodzi, to coś musi być nie tak i wcale bym nie szukał winy po stronie kabla, chociaż wiem, że ten też ma znaczenie. Mogę jeszcze raz spróbować założyć symetryzator. Sygnał zaczął mi się pogarszać wczoraj wieczorem (najpierw strasznie szatkował), aż całkowicie zanikł. I tak jest do tej pory. Próbowałem przed chwilą obracać anteną, ale wskaźniki sygnału nawet nie drgnęły.

telewizorek

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: telewizorek »

Jeśli kabel antenowy jest długi i leży na dachu to zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia. Sprawdz kabel przy pomocy miernika lub nawet przy pomocy żarówki i baterii.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

mógł paść zasilacz jeżeli masz dekoder to zmień wtyczkę antenową na zwykłą i spróbuj zasilić z dekodera :?

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maris »

Kabel nie leży na dachu a idzie strychem. Tylko, że na tym samym kablu miałem dobry sygnał. Jak już wspomniałem, w zeszłym tygodniu jeszcze miałem siatkę i w środę wieczorem po deszczu zanikł mi sygnał. Również nie pomogło kręcenie anteną. Dopiero jak włożyłem drugi wzmacniacz, sygnał wrócił. Zakupiłem więc antenę kierunkową, opisaną kilka postów wyżej, podłączyłem kabel do symetryzatora i nic. Przełożyłem więc wzmacniacz z siatki do anteny kierunkowej i obraz pojawił się momentalnie. Zadowolny ustawiłem antenę, wkopałem maszt w ziemię i wszystko chodziło pięknie do wczoraj. Aż tu nagle sygnał zanikł. I nadal ciemno. Ktoś pisał wyżej o przesterowaniu sygnału, gdy się stosuje za mocne wzmacniacze. Nie wiem jaki wzmacniacz mam w mojej antenie, bo jeszcze nie wykopywałem masztu antenowego (bez tego nie dostanę się do anteny). Może dostała się do wewnątrz puszki woda i zrobiło się zwarcie a może to jakiś inny powód. Sam już nie wiem.
Antenę mam podłączoną do telewizora.

Cin

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Cin »

Cin pisze:Mam Dęblin/ryki ale tam tylko MUX2 i nadaja 20 KW a Piaski MUX1 i MUX2 po 100KW.

http://img217.imageshack.us/img217/6358/dddnc.jpg

Chociaz i mux1 tez juz z Ryk jest wiec ewentualnie Dęblin/ryki

A jaka antene polecacie aby nie było problemów, najlepiej z dipola ( chyba ze jest cos naprawde lepszego), cena nie ma znaczenia. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Kolego Maris - lament nic nie da - działało wczoraj czy kiedyś a teraz nie.
15 km to nawet na drucie powinno łapać - 25kW to bardzo dużo na taką odległość.
Wyobraź sobie że na siatce i 25km, symetryzatorze i ponad 30m kabla obraz trochę zacina z nadajnika 2,5kW, do tego antena pod dachem pokrytym dachówką.

Moje zdanie jest takie - chcesz oglądać zainwestuj bo szkłem się nie da wytrzeć d***
Kup porządny kabel, wtyczki na efkach, zrób wszystko jak należy i musi działać.

Ciągle nie wiadomo jaki masz profil terenu - może jakiś pagórek psuje wszystko.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maris »

Pogórki i lasy otaczają mnie dookoła. Zastanawiam się, czy warto zainwestować w wzmacniacz z regulowanym napięciem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Nie spotkałem jeszcze takich wzmacniaczy.
Pokaż profil terenu - http://www.dvbtmap.eu/

jozefTarnów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: jozefTarnów »

jozefTarnów pisze:Proszę o poradę.
Mam 20 km do nadajnika w Tarnowie (Góra św. Marcina) nie ma większych przeszkód w terenie
chcę zakupić antene i rozdzielić sygnał za 3 tv i tu problem gdyż słyszałem że przy rozdziale już może być problem !
czy taki zestaw będzie dobry?
1-Antena DVB-T ATX55 ze wzmocnieniem 44dBi
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Antena-DV ... owego./239
2-Rozgałęźnik x 3 z przenoszeniem zasilania do wzmacniacza antenowego
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Rozgalezn ... nowego/237
3-czy może zastosować słabszy wzmacniacz-Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany 5V/12V
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Wzmacniac ... -5V12V/174
4-i może taki zasilacz regulowany czy ktoś stosuje? Zasilacz stabilizowany 12V- regulowany
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/c/Zasilacze-do-anten/33

Myślałem o antenie bez wzmacniacza lecz podobno przy rozdziale na 3 tv nie będzie odbioru czy tak?
Podaje więcej informacji dołączam mape i tak jaką antene żeby rozdzielić sygnał na 3 tv żeby było ok http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 6501216962

ewa22

Jak wybrać antenę?

Post autor: ewa22 »

witam mieszkam w chocianowie około 120 km mam do wrocławia ślęża koło mnie lasy. obecnie posiadam antene szerokopasmowa z zasilaczem. niewiem czy w czerwcu będe odbierała na niej sygnał cyfrowy. jaką mam kupic antene, np. ANTENA SzEROKOPASMOWA TELMOR DIGITMAX HD 25dB ?

Lishoo

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Lishoo »

Maris sprawdź dobrze kabel, może gdzieś jest izolacja przecięta i dostała się woda, wyginaj go w prawo i lewo i sprawdź czy sygnał nie wróci, ew. jak masz zapasowy kawałek kabla to spróbuj na nim podłączyć przez okno czy jaką tam masz możliwość na czas testu.

Jeżeli kabel jest na 100% ok to sprawdź wtyczki czy żyła nie styka się z oplotem chociaż jednym włoskiem.

Jeżeli jest ok to odkręć kabel od wzmacniacza przy antenie i sprawdź czy pomiędzy zyłą a oplotem jest napięcie - jeżeli nie ma to patrz niżej, a jeżeli nie - to pewnie kabel uszkodzony.

Po wymianie symetryzatora na wzmacniacz powinieneś zwykłą wtyczkę przy telewizorze wymienić na taką z zasilaczem - nie doczytałem się czy tak zrobiłeś.
Jeżeli zrobiło się zwarcie to zasilacz wraz z wtyczką sprawdź przy telewizorze czy podaje napięcie.

Jeżeli nic nie pomogło to zostają tylko 3 rzeczy:
1) wzmacniacz uszkodzony
2) antena się przestawiła i należy ją poprawić (przez wiatr?)
3) sprawdź wejście przy telewizorze może się urwało?

Edit: jeżeli kabel faktycznie jest stary to przy zmianie anteny mogłeś nim trochę poruszać i żyła w środku się złamała...

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Maris »

Mam podłączony zasilacz. A jaki kabel polecacie, jeżeli mówimy o wymianie kabla? Zastanawiam się jeszcze nad zakupem wzmacniacza z regulowanym napięciem. W każdym bądź razie dziękuję za wszelkie sugestie i porady. Reasumując, rozumiem, że przyczyn należy upatrywać w kablu bądź w wzmacniaczu.

Lishoo

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Lishoo »

Maris chodzi Ci o ZASILACZ z regulowanym napięciem, czy faktycznie o WZMACNIACZ ?
Nie sądzę żeby zasilacz pomógł o ile nie jest uszkodzony.
Zanim kupisz kabel upewnij się że to on jest winny bo jeżeli nie to wpakujesz się w koszta i zmarnujesz trochę czasu.
Sprawdź to napięcie, jeżeli nie masz żaróweczki / miernika / silniczka / diody to NIE namawiam ale ja to sprawdzam językiem :P

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

jozefTarnów pisze:
jozefTarnów pisze:Proszę o poradę.
Mam 20 km do nadajnika w Tarnowie (Góra św. Marcina) nie ma większych przeszkód w terenie
chcę zakupić antene i rozdzielić sygnał za 3 tv i tu problem gdyż słyszałem że przy rozdziale już może być problem !
czy taki zestaw będzie dobry?
1-Antena DVB-T ATX55 ze wzmocnieniem 44dBi
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Antena-DV ... owego./239
2-Rozgałęźnik x 3 z przenoszeniem zasilania do wzmacniacza antenowego
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Rozgalezn ... nowego/237
3-czy może zastosować słabszy wzmacniacz-Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany 5V/12V
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/p/Wzmacniac ... -5V12V/174
4-i może taki zasilacz regulowany czy ktoś stosuje? Zasilacz stabilizowany 12V- regulowany
http://wwww.tunerydvb.pl/pl/c/Zasilacze-do-anten/33

Myślałem o antenie bez wzmacniacza lecz podobno przy rozdziale na 3 tv nie będzie odbioru czy tak?
Podaje więcej informacji dołączam mape i tak jaką antene żeby rozdzielić sygnał na 3 tv żeby było ok http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 6501216962
Kup lepiej w dipolu 19 elementówkę za 36 zł, plus rozdzielacz na 3 TV (o wiele tańszy), i ewentualnie wzmacniacz LNA-101.

Te linki z innego sklepu mają kosmiczne ceny.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę?

Post autor: DVB-T/S »

ewa22 pisze:witam mieszkam w chocianowie około 120 km mam do wrocławia ślęża koło mnie lasy. obecnie posiadam antene szerokopasmowa z zasilaczem. niewiem czy w czerwcu będe odbierała na niej sygnał cyfrowy. jaką mam kupic antene, np. ANTENA SzEROKOPASMOWA TELMOR DIGITMAX HD 25dB ?
Nie masz nic bliżej?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Puma »

120km to daleko i potrzebna dobra antena + wzmacniacz ale sprawdź czy nie masz bliższego nadajnika.

losiem
Posty: 13
Rejestracja: 4 maja 2012, o 16:05
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Pinnacle 7010ix
Rebel KOM1060
Instalacja antenowa: biquad z wieszaka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina/Ś.Kotły/C. Hora

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: losiem »

ewa22:

Jeśli to ten Chocianów koło Lubina, to masz 47 km do Żagań-Wichów.

Zablokowany