Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

mam dylemat w pokoju u rodziców, pisałem już w kilku tematach, próbowałem BiQuada ale tam odbiera w pokoju tylko i wyłącznie na antenie Logarytmiczno-Periodycznej, każdą inną antenę muszę wynosić na balkon (a próbowałem Biquada, siatkę ze wzmacniaczem swa 2000/4t.
Ta ruska antenka logarytmiczno-periodyczna łapie mi w zależności od pogody raz jest 96%/50%, a np dziś było 25%/50% i brak obrazu i dźwięku. Na 99% sygnał nie jest przesterowany bo to antena pasywna(jestem 15-20km od nadajnika). Na siatce o której wspominałem mam tam zawsze 20/50 niezależnie od warunków.

Na balkonie jak postawiłem wszystkie 3 antenki to w zależności od miejsca bywało nawet gorzej niż w mieszkaniu, ale w przypadku siatki i biquada było też lepiej niż w domu (w domu 20% jakości) 90% jakości.
Jakbyście mi polecili do warunków miejskich 1 piętro, w koło otoczenie blokami(tylko niewielka szczelina pomiędzy 2 blokami daje widoczność 300 metrów pola wolnej przestrzeni(czyli, ze nie ma wysokich budynkow przez 300 metrow) w kierunku nadajnika.

Powiem tak: wiercenie odpada, mogę postawić coś na szafce na balkonie, albo przymocować do balustrady, byleby odbierało bez zakłuceń. Odpada Drabina(czytaj 3 metrowa antena). Chciałbym tam zrobić coś małego co będzie stabilnie odbierało z kanałów 21-33 i nie rzucało w oczy.

Biquad niestety zbiera zakłócenia ;S co objawia się zacięciem obrazu na cabletech urz0083,

Jak coś weźcie pod uwagę, że ten dekoder w zależności od ustawionej rozdzielczości różna bywa jakość - jak ustawię 570i to jest ok, jak podniosę na 720p to jakość spada i wyraźnie się obraz zacina, jak dam 1080i to jest urywany dźwięk brak obrazu i 12% jakości...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Czy ta szczelina to akurat kierunek z którego nadaje nadajnik?
W twoim przypadku byle czym sprawy nie załatwisz i "drabinka" będzie jedynym sensownym rozwiązaniem.

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

Jak coś weźcie pod uwagę, że ten dekoder w zależności od ustawionej rozdzielczości różna bywa jakość - jak ustawię 570i to jest ok, jak podniosę na 720p to jakość spada i wyraźnie się obraz zacina, jak dam 1080i to jest urywany dźwięk brak obrazu i 12% jakości...

Anduraki - Tez to zauważyłem majac jakis czas Fergusona T65 ze spada sila i jakosc sygnału jak sie ustawi wyższa rozdzielczosc w dekoderze... Teraz jade na samym tv i symetryzatorze mam tylko ok 47-50% sily sygnału i jak ruszy MUX1 Z TVP HD to boje się ze sygnał spadnie mi przez wyższa rozdzielczosc tak że bede musiał wpinac wzmacniacz by podniesc moc . Niech ktos tu konkretnie wypowie sie o tym przypadku w dekoderach czy sygnał czym wyzszej rozdzielczosci potrzebuje wiecej siły ? kiedys pytałem o to ale bez echa... a to jest ciekawy przypadek w dvb-t a nie wałkowanie w kolo i to samo

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Mam chińskie HD-606 - klon DVT-441 i zmiany wyświetlanej rozdzielczości nie mają znaczenia (bo i czemu miały by mieć).

Sprawdź na innym bo z tym jest problem - może nowszy soft rozwiąże sprawę.

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

No własnie sprzedałem f65 ale to ciekawe że tak sie robi ....jak pisałem jade teraz na symetryzatorze i widze że po włączeniu TV mam siłe np.55 a po jakims czasie spada na 47 np. tak jak by tv ustawiał sam siłe by dopasowac jakosc ?????

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Siła sygnału może wynosić i 1% byle by jakość była 100% lub blisko, i jeśli nie przycina to wszystko jest ok.

Nie ma reguły - jeden tuner przy 50% siły sygnału przestaje odbierać a inny po 20% jeszcze działa - wszystko zależy od "fantazji" programisty.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

DVB-T/S pisze: zmiany wyświetlanej rozdzielczości nie mają znaczenia (bo i czemu miały by mieć).
coś jest w przetwarzanym sygnale (kiedyś poruszaliśmy to w t65) bo jak miałem siłę 54 na mux3 to jakość do 1080i była ok70% i ok ale na 1080p jakość leciała do ok 40-60% i pikseloza
a na mux2 siła 67% to przy 1080p jakość spadała do 75% ale obraz bez zakłóceń
wygląda to jakby na 1080p potrzebował większej siły do przetworzenia danych
teraz na 1080p przy sile ok 75% mux2,mux3 jakość mam 80% (w t65 to max)

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

No wlasnie to jest ciekawe .... czy tylko f65 tak ma ? mając sam tv i symetryzator tez ucieka mi trocze siły sygnału tak jak w dekoderze t65.... włącze tv mam 55 po jakims czasie widze 45-47 ...

rafmik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, o 16:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kołowo

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: rafmik »

Chciałbym na balkonie (wysięgnik na zewnętrznej stornie) zamontować antenę DVB-T/analog.

Jak się za to zabrać?

Nie mam bezpośredniego widoku na nadajnik, zasłania go blok. Nadajnik jest w odległości ok 20km (Kołowo).
Okna na stronę południową, mieszkam w 4 piętrowym bloku otoczonym wyższymi, 10-11 piętrowymi (oś Kaliny)
Zależy mi na tym, żeby antena łapała sygnał cyfrowy i analogowy, bo na razie mam tylko analogowy TV.

Jaki sprzęt wybrać?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

m@rtops pisze:(kiedyś poruszaliśmy to w t65)
a nawet w podobnym gronie :lol: (t65 str.ok 33)
czarek333 pisze:czy tylko f65 tak ma
od czasu jak porzuciłeś t65 (zdrajca :lol: ) nic się nie zmieniło wraz z nowymi softami
kol.@gutek pisał że wyższa rozdzielczość osłabia nieznacznie głowicę i dlatego może być słabsza jakość - przy mocnym sygnale ten efekt jest niezauważalny

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

przepraszam że post pod postem ale zmiana tematu:
rafmik pisze: żeby antena łapała sygnał cyfrowy i analogowy, bo na razie mam tylko analogowy TV.
co to jest analogowy tv :? (zapewne chodzi ci o kineskopowy ;) )
a masz jak sprawdzić czy na obecnej antenie nie odbierasz sygnału cyfrowego?
do odbioru dvbt potrzebujesz przede wszystkim tunera w tv lub stacjonarnego(do dekodera stacjonarnego tv ma mieć przynajmniej wejście AV -euro lub chinch)
sama antena nie załatwi odbioru naziemnej tv cyfrowej ;)
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2012, o 20:23 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

:P OK , a teraz mam fajne pytanie ....czekam na MUX1 z lodzi kanał 47 jak sie nie myle ... i czy taki wyższy kanał bedzie lepiej chodzil ? bo wiadomo anteny maja lepszy zysk w gornych pasmach ale ktos tu pisal ze znowu wyzsze pasmo ma wieksze tłumienie ? wiec czego mozna sie spodziewac .. ? lepszej pracy anteny w wyzszym pasmie czy po wytlumieniu wyjdzie na to samo co mam teraz na kanale 24

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

czarek333 pisze: mam fajne pytanie ....czekam na MUX1 z lodzi kanał 47 jak sie nie myle
46 - już dziś komuś sprawdzałem :lol: ,ale nie o to chodzi bo przy mocy 100kW to co za różnica
ja mam mux 3 na kanale 48 z mocą 2 kW i odbieram , a mux2 k.64 moc chyba 60 kW
nie pękaj :D

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

JESZCZE MIESIĄC i bede mial porównanie ale mysle ze bedzie sygnał na 24 i 46 kanale dawał rade na parterze w bloku i z drzewem ok.35m na ukos od anteny ;)

_chris_

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: _chris_ »

czarek333 pisze:i czy taki wyższy kanał bedzie lepiej chodzil ? bo wiadomo anteny maja lepszy zysk w gornych pasmach ale ktos tu pisal ze znowu wyzsze pasmo ma wieksze tłumienie ?
Czym wyższy kanał, tym trudniejsze warunki odbioru: większe tłumienie sygnału w powietrzu, większe tłumienie sygnału w kablu, gorsze warunki i parametry pracy osprzętu antenowego, a zwłaszcza aktywnego (wzmacniacze, odbiorniki, etc...), również zwykle większa podatność na wszelkie zakłócenia.

Jedynie anteny się tu wyróżniają - w zależności od konstrukcji anteny mają zwykle większe zyski wraz ze wzrostem częstotliwości oraz mniejsze szerokości wiązki przedniej. Ale, to nie są żelazne reguły, bo powyżej pewnych wysokich częstotliwości część pseudo-anten (nie mylić z 'siatkami') zaczyna tracić swoje teoretyczne zyski.

Poza tym, anteny logoperiodyczne z natury rzeczy mają stały zysk w całym paśmie pracy...

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

Z tego co wyszukalem w necie ta antena co mam ma max. zysk 16.5 w czestotliwosci okolo 700Mhz wiec chyba nie bedzie tak zle z kanałem 46 i 674mhz

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

rafmik pisze:Chciałbym na balkonie (wysięgnik na zewnętrznej stornie) zamontować antenę DVB-T/analog.

Jak się za to zabrać?

Nie mam bezpośredniego widoku na nadajnik, zasłania go blok. Nadajnik jest w odległości ok 20km (Kołowo).
Okna na stronę południową, mieszkam w 4 piętrowym bloku otoczonym wyższymi, 10-11 piętrowymi (oś Kaliny)
Zależy mi na tym, żeby antena łapała sygnał cyfrowy i analogowy, bo na razie mam tylko analogowy TV.

Jaki sprzęt wybrać?
Może tak.

Na antenie którą posiadam w budynku przy bardzo złym wewnętrznym kierunku na nadajnik 2,5kW (3 ściany) i odległości 24 km złapałem około 60% sygnału. Po wystawieniu anteny na zewnątrz było 80%. To długa antena (185cm) i jak widać daje radę;)

U ciebie inaczej nie będzie ale możesz szukać sygnału z odbicia.

Czy masz może u siebie AZART?

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

oj nie .... takie cudo jak AZART to sni mi sie po nocach .... fajna sprawa taka antena na bloku :) narazie daje rade tak jak jest ale czasem pikseloza daje w kosc :lol:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

Z tym wpływem rozdzielczości to chodziło mi o cabletech tam to im wyższa rozdzielczość tym jakość spada na moim t55 miałem ustawiona rozdzielczość 1080i i jakość była na tym samym poziomie. Tylko to nagrzewanie się siła po włączeniu 70% ale po kilku - kilkunastu minutach spada do 55% i już nie spada bardziej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Może przyklej radiator ;)

Zablokowany