Jak wybrać antenę ?

bodzio.man

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bodzio.man »

Witam. Nie mają zamiaru zakładać nowego tematu chciałbym zapytać się o dobór anteny w tym wątku. Zacznę od tego że miejscowość w której będzie się znajdować antena to Brzeźnica (wioska z okolic Raciborza). Do wyboru mam tylko nadajnik w Wiśle (jest około 80km). Dlaczego tylko ten? A już wyjaśniam. Antenę można być zamontować tylko w budynku pod metalowym dachem, który uniemożliwia odbiór w każdym innym kierunku. Obecna antena (siatkowa) jest umieszczona w najwyższym możliwym punkcie za dość grubą ścianą. Obecnie odbierany jest sygnał analogowy TVP1,2 POLSAT i tyle. 1,2 obraz b.dobry, Polsat dobrze. Z prób jakie wykonałem da się uzyskać odbiór cyfrówki z oby 2 MUXów jedynie za pomocą 2 anten siatkowych połączonych sumatorem. Problem polega na tym że gdy zaczyna się robić ciemno kończy się również odbiór. Wzmacniaczy jakich użyłem do testów to LNA 177 i SWA 9701. to już chyba cała historia :D
Od razu mówię że w chwili obecnej nie ma żadnej możliwości wystawienia anteny poza budynek.
Więc jedyna możliwość to wymiana przewodu antenowego oraz anteny na jakąś mocniejszą . Tylko jaką? Przeglądając fora i czytając o atenach wybrałem sobie 3 które by mnie interesowały.
Obrazek
Tylko która sprawi się najlepiej w tych warunkach?
Dzięki za sugestie i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

A nie warto się wysilić w kierunku Chrzelic?

czarek333

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: czarek333 »

Panowie czy uchwyt do mocowania anteny jesli nie jest idealnie w pionie moze cos zmienic w np. charakterystyce anteny i miec wplyw na jakosc odbieranego sygnału ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

A jaką masz odchyłkę?

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: fred »

Zależy od typu anteny, a dokładnie jej charakterystyki. Im bardziej kierunkowa - tym czulsza.

Ale kilka stopni nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

@bodzio.man

Jeśli chodzi o kanał 38 to najlepszą anteną z tych które podałeś jest oczywiście ATX, niestety z k62 może być już gorzej, ale ten z kolei ma większą moc. Ponadto ATX potrzebuje trochę "powietrza" wokół siebie i jej działanie może ulec znacznemu pogorszeniu w pobliżu metalowego dachu.

Pytania pomocnicze:
Jak rozumiem antena będzie na strychu, czy nie może być na zewnątrz (nawet niżej) :?:
Jeśli już na strychu, to czy na kierunku do nadajnika jest jakieś okienko :?:
Z którym kanałem jest większy problem 38 czy 62 :?:

bodzio.man

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bodzio.man »

Bartt pisze:@bodzio.man


Pytania pomocnicze:
1. Jak rozumiem antena będzie na strychu, czy nie może być na zewnątrz (nawet niżej) :?:
2. Jeśli już na strychu, to czy na kierunku do nadajnika jest jakieś okienko :?:
3. Z którym kanałem jest większy problem 38 czy 62 :?:
ad.1 Niestety nie może. Właściciel nie zezwala na wieszanie anten na budynku. w przyszłości ma powstać maszt obok na wszelkie rodzaje anten. Tylko nie wiadomo czy w tym roku, przyszłym a może i wcale ;(
ad.2 Brak okienka. Ściana o grubości około 35-40 cm + 10 cm styropian
ad.3 jeżeli pamiętam to z ustawieniem anten to 38 był bardziej problematyczny. Po zmroku brak odbioru na obydwu.
Jeżeli chodzi o tą przestrzeń dla ATX to do dyspozycji na poddaszu mam trójkąt równoramienny około 3m ramiona i 5m podstawy. Antena by się nie znajdowała dokładnie po środku tylko odchylona w kierunku jednego z ramion. o około 25stopni. Wystarczy to? Czy sobie darować tego ATX i wybrać DIGITa?
Dzięki Bartt

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

A montaż na dachu (kominie) też odpada?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

@bodzio.man
Czy w mieszkaniu masz okno zwrócone na zachód. Jeśli tak, to może spróbuj zmontować jakiegoś biquada. Jest dużą szansa, ze bez łaski właściciela i chodzenia pp strychu złapiesz Kosztowy. Masz ponad 20 km bliżej do Kosztów niż do Wisły. Ja na biquadzie (co prawda mieszkam wysoko) odbieram z dużych odległości słabe sygnały. Biquady i quadosy nieźle dają radę w miejscach gdzie są trudniejsze warunki. Do biquada zawsze można dołączyć wzmacniacz masztowy lub coś takiego
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4033.htm
jeśli koniecznie chcesz użyć anteny ze sklepu montując pod dachem to myślę że antena wielomatrycowa będzie lepsza niż atx. Możesz też wypróbować kilka pasywnych siatek w synfazie i wzmocnić sygnał po zsumowaniu.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2012, o 10:05 przez kb997, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: m@rtops »

czarek333 pisze:Panowie czy uchwyt do mocowania anteny jesli nie jest idealnie w pionie moze cos zmienic w np. charakterystyce anteny i miec wplyw na jakosc odbieranego sygnału ?
ale ta fuba z opisu ma chyba regulację w pionie więc można ją ustawić centralnie (chyba że to odchylenie w bok :D )

Bartt

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Bartt »

bodzio.man pisze:
Bartt pisze:@bodzio.man


Pytania pomocnicze:
1. Jak rozumiem antena będzie na strychu, czy nie może być na zewnątrz (nawet niżej) :?:
2. Jeśli już na strychu, to czy na kierunku do nadajnika jest jakieś okienko :?:
3. Z którym kanałem jest większy problem 38 czy 62 :?:
ad.1 Niestety nie może. Właściciel nie zezwala na wieszanie anten na budynku. w przyszłości ma powstać maszt obok na wszelkie rodzaje anten. Tylko nie wiadomo czy w tym roku, przyszłym a może i wcale ;(
ad.2 Brak okienka. Ściana o grubości około 35-40 cm + 10 cm styropian
ad.3 jeżeli pamiętam to z ustawieniem anten to 38 był bardziej problematyczny. Po zmroku brak odbioru na obydwu.
Jeżeli chodzi o tą przestrzeń dla ATX to do dyspozycji na poddaszu mam trójkąt równoramienny około 3m ramiona i 5m podstawy. Antena by się nie znajdowała dokładnie po środku tylko odchylona w kierunku jednego z ramion. o około 25stopni. Wystarczy to? Czy sobie darować tego ATX i wybrać DIGITa?
Dzięki Bartt
Gwarancją sukcesu w odbiorze jest to aby w bezpośredniej bliskości anteny nie było żadnych przeszkód, a tu niestety jest ściana i co gorsze równierz metalowy dach, nie wiem czy to ma sens. Jeśli możesz w sklepie wycyganić taką zmontowaną antene (np. z ekspozycji) to można próbować, ale czy sprzedawca się zgodzi :?:. Oczywiście mówie tu o ATX-91 z LNA177 którą trudno przetransportować bez uszkodzeń, łatwiej byłoby z tri digit której zaletą jest to, że jest lepsza na k62 od ATX, ale za to jest gorsza na k38.

W tym momencie dobrym rozwiązaniem może być to polecone przez kolege kb997. Lepsze wyniki może dać umieszczenie anteny w mieszkaniu jeśli tylko nic nie przeslania widoku w kierunku do nadajnika. Nawet mozna próbować otworzyć okno i wystawić za nie antenę. Pierwsze próby można przeprowadzić na ant. siatkowej, jeśli będą obiecujące to można eksperymentować z własnoręcznie wykonanym quadem ;).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Prawo mówi tak że jeśli administracja zabrania montowania anten to musi we własnym zakresie umożliwić odbiór TV z anteny zbiorczej.
Nie ma tak że NIE WOLNO a że nie będziecie oglądać to trudno.

Montaż pod dachem u ciebie to porażka.

Nie odpowiedziałeś czy da się na dachu.

A anim w ogóle zaczniesz sprawdź profil terenu żeby się nie okazało że coś po drodze zasłania widoczność.

dipolnet

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: dipolnet »

Witam,
czy mógłbym prosić jakiś odnośnik do wspomnianego wyżej zapisu prawnego?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bogdanzieba »


bodzio.man

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: bodzio.man »

DVB-T/S pisze:Prawo mówi tak że jeśli administracja zabrania montowania anten to musi we własnym zakresie umożliwić odbiór TV z anteny zbiorczej.
Nie ma tak że NIE WOLNO a że nie będziecie oglądać to trudno.

Montaż pod dachem u ciebie to porażka.

Nie odpowiedziałeś czy da się na dachu.

A anim w ogóle zaczniesz sprawdź profil terenu żeby się nie okazało że coś po drodze zasłania widoczność.
Profil terenu
Obrazek
Problematyczna może być tylko końcówka.Jest tam dosyć wysokie wzniesienie, a dom znajduje się prawie pod samym nim.
Nie ma możliwości montażu na dachu. W tamtym roku przed zimą został dobudowany segment dachu gdzie znajdował się maszt antenowy na, którym bezproblemowo dało się odebrać cyfrówkę na zwykłej siatce wtedy antena wisiała 2 m od czubka dachu. Przez okno również nie ma możliwości wystawienia anteny.
Zdecyduje się jednak na tego DIGITa. Popróbuje może wyjdzie, a jak nie to poczeka na to że jak by jednak miał powstać ten maszt w niedalekiej "dalekie :D " przyszłości to dłużej powisi niż ATX.
Dzięki wszystkim za zainteresowanie moim problemem.

kamoreks

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kamoreks »

http://imageshack.us/photo/my-images/440/terenh.jpg/

Witam,

w linku są moje dane.

A tu widok z poziomu balkonu, masz jest na dachu.

http://imageshack.us/photo/my-images/42 ... 26343.jpg/

1. Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T
2. Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T
3. Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, a może ECO?

Nie wiem, czy ta pierwsza wystarczy i czemu 1sza ma Przod/Tył: 19-26, a druga 12-26 czyli która ma większą kierunkowość, z tego co wyczytałem w internecie to 1sza. Bo stosunek wynosi 19 do 26.

http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... npkin.jpg/ Czy jest sens dać, jeszcze drugą antenę, na Warszawę aby odbierać Polsat HD i TVN HD, o ile da radę?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Post autor: kb997 »

Według mnie powinna wystarczyć pierwsza skierowana na Sienkiewicza, choć ja dałbym drugą. EC i tak złapiesz bo masz bardzo blisko więc nawet bokiem anteny pójdzie.
Edit. Trzecia antena jest dobra, ale nie koniecznie wydatek równowartości trzech pierwszych anten przyniesie adekwatne korzyści. No i żeby nie było, powtórzę za chrisem, dobór anteny to sprawa indywidualną i nie zawsze uda się trafić w dobre rozwiązanie.
Edit2: o ile wiem PolsatHD już nie nadaje, a przy tej lokalizacji TVN HD to chyba przy dobrym tropo, te pagórki blisko ciebie utrudniają.

soulchaser74

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: soulchaser74 »

A ja znalazłem taką ciekawostkę...
http://www.youtube.com/watch?v=Hl_4DjxSI2c
:lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Nadajnik sięga ręką z okna to złapie i na gwoździu. Poza tym antena była w polaryzacji V.

Chemical Attack

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Chemical Attack »

Mam takie pytanie.. czym się różni antena Dipola Vena, od ATX 107?? Macie jakieś doświadczenia co do tych dwóch anten? Porównywał je ktoś może??

Zablokowany